Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.02.2009, 09:25:06
mariuszamfirescu mariuszamfirescu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Mesaje: 7
Implicit Dati-mi va rog un sfat

Stiu ca decizia finala imi va apartine tot mie, dar as vrea sa va cer cateva sfaturi, cateva pareri acolo. Am 22 de ani, am terminat scoala si vreau sa ma casatoresc. Cunosc doua fete care nu se cunosc intre ele si nu au nici o legatura una cu cealalta. Prima se numeste Claudia si si-a inceput viata sexuala cu altcineva mai demult. Este insa in schimb un om cu suflet bun, o fire sufletista si credinciosa in acelasi timp. Merge la biserica, tine post si regreta greseala ei. Cealalta se numeste Vasilica si este inca virgina dar este o fire egoista si foarte rea. Mereu isi spune ca ea nu este ca celelalte fete care traiesc in pacat si nu isi va incepe viata sexuala decat dupa casatorie. Nu merge la biserica prea des si nu e o fire prea sufletista.
Nu am pacatuit cu nici una dintre ele si as vrea sa ma sfatuiti pe cu care dintre ele considerati ca ar fi bine sa ma casatoresc.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.02.2009, 10:22:28
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Cu cea pe care o iubesti. E simplu: daca nu o iubesti, n-ai cum sa-i ierti, fie greseala,in cazul Claudiei, fie firea rautacioasa, in cazul Vasilicai.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.02.2009, 10:32:32
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Smile

Parerea mea ar fi sa nu te grabesti asteapta sa vezi care te iubeste mai mult care ar face orice pt tine care e mai sincera mai credincioasa nu conteaza daca e virgina sau nu ce are in inima si in minte conteaza!Eu daca as fi baiat in locul tau as opta pe Claudia acum roagate sa se faca voia Domnului nu a ta!E grea dragostea mai bine gandeste de mai multe ori pana sa faci ceva sa nu regreti mai tarziu si roagate mult sa iti dea Domnul pe cea potrivita tie.Maica Domnului si Sfintii sa iti ajute!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.02.2009, 10:47:52
mariuszamfirescu mariuszamfirescu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Mesaje: 7
Implicit Asa este

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
Parerea mea ar fi sa nu te grabesti asteapta sa vezi care te iubeste mai mult care ar face orice pt tine care e mai sincera mai credincioasa nu conteaza daca e virgina sau nu ce are in inima si in minte conteaza!Eu daca as fi baiat in locul tau as opta pe Claudia acum roagate sa se faca voia Domnului nu a ta!E grea dragostea mai bine gandeste de mai multe ori pana sa faci ceva sa nu regreti mai tarziu si roagate mult sa iti dea Domnul pe cea potrivita tie.Maica Domnului si Sfintii sa iti ajute!
Cea care ar face orice pentru mine este Claudia ea este si mai sincera si mai credincioasa. Desigur ca ma voi gandi de mai multe ori inainte sa fac acest pas si ma voi ruga pana sa iau decizia finala. Voiam doar niste sfaturi si sper sa mai vina si altele de la alti membri ai forumului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.02.2009, 14:10:54
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

urmeaza-ti sentimentele si nu te gandi la greselile altuia. Sa nu te lasi influentat de o greseala. Atata timp cat Dumnezeu iarta atatea nu vad de ce nu am ierta noi.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.02.2009, 15:21:08
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariuszamfirescu Vezi mesajul
Stiu ca decizia finala imi va apartine tot mie, dar as vrea sa va cer cateva sfaturi, cateva pareri acolo. Am 22 de ani, am terminat scoala si vreau sa ma casatoresc. Cunosc doua fete care nu se cunosc intre ele si nu au nici o legatura una cu cealalta. Prima se numeste Claudia si si-a inceput viata sexuala cu altcineva mai demult. Este insa in schimb un om cu suflet bun, o fire sufletista si credinciosa in acelasi timp. Merge la biserica, tine post si regreta greseala ei. Cealalta se numeste Vasilica si este inca virgina dar este o fire egoista si foarte rea. Mereu isi spune ca ea nu este ca celelalte fete care traiesc in pacat si nu isi va incepe viata sexuala decat dupa casatorie. Nu merge la biserica prea des si nu e o fire prea sufletista.
Nu am pacatuit cu nici una dintre ele si as vrea sa ma sfatuiti pe cu care dintre ele considerati ca ar fi bine sa ma casatoresc.
Doamne ajuta!
eu cred ca trebuie sa te gandesti mai intai pe care o iubesti tu cu adevarat. nu cred ca poti sa ai sentimente similare pentru 2 persoane de acelasi sex. si e f important asta ca pana la urma e si datoria ta sa-ti iubesti sotia si sa te jertfesti pentru ea, nu sa astepti doar din partea ei astfel de sacrificii.
Si sa nu uiti ca ceea ce iti iei, vei purta toata viata. Prin urmare, ai grija, roaga-te la Dumnezeu sa te lumineze si sa alegi cu intelepciune!
Bucurie in Domnul!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.02.2009, 17:10:09
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Pai mi se pare ca nu o apreciezi deloc pe cea de a doua fata. Deci de ce iti bati capul cu ea???


P.S.: Am impresia ca povestea asta e inventata.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.02.2009, 17:49:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa te multumesti ca sunt doar doua. Si acestea diferite. Ce te-ai fi facut daca intalneai trei, toate virgine si gata sa-si de viata pentru tine? Se vede ca ai stat cam mult in casa. Nu e greu de deschis bratele. Fa acest lucru cand simti si vei avea raspuns. Tu ce te-ai astepta, ca noi sa zicem: e bine sa o iei pe cea rea, ca e virgina! Minunatia vietii tinere nu sta in asta, ci in iubire.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.02.2009, 23:00:49
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariuszamfirescu Vezi mesajul
Stiu ca decizia finala imi va apartine tot mie, dar as vrea sa va cer cateva sfaturi, cateva pareri acolo. Am 22 de ani, am terminat scoala si vreau sa ma casatoresc. Cunosc doua fete care nu se cunosc intre ele si nu au nici o legatura una cu cealalta. Prima se numeste Claudia si si-a inceput viata sexuala cu altcineva mai demult. Este insa in schimb un om cu suflet bun, o fire sufletista si credinciosa in acelasi timp. Merge la biserica, tine post si regreta greseala ei. Cealalta se numeste Vasilica si este inca virgina dar este o fire egoista si foarte rea. Mereu isi spune ca ea nu este ca celelalte fete care traiesc in pacat si nu isi va incepe viata sexuala decat dupa casatorie. Nu merge la biserica prea des si nu e o fire prea sufletista.
Nu am pacatuit cu nici una dintre ele si as vrea sa ma sfatuiti pe cu care dintre ele considerati ca ar fi bine sa ma casatoresc.
Doamne ajuta!
Roaga-te la Dumnezeu sa te lumineze. Este in "Cartea Nuntii" de Danion Vasile o "rugaciune pentru casatorie", cred ca o poti gasi si pe net.

Bogdan.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dati-mi un sfat izmenuzza Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 64 10.09.2012 19:28:47
Dati-mi un sfat va rog! alinutzica Generalitati 14 06.07.2011 15:25:18
Dati-mi un sfat, va rog Ana_Maria Generalitati 97 23.06.2011 11:32:44
dati-mi un sfat sadiy Umanitare 5 21.07.2008 22:07:31
Dati-mi un sfat Dia Rugaciuni 7 15.12.2006 23:26:26