Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2009, 17:07:14
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Presa oficiala a BOR nu-i convinge pe credinciosi

"[SIZE=2]Acest lucru reiese ditr-un sondaj organizat pe internet de Editura Cathisma.[/SIZE]
[SIZE=2]La intrebarea: “In ce masura presa oficiala a BOR reflecta problemele reale ale Ortodoxiei?”, doar 4% din respondenti au raspuns“ in buna masura”.

[/SIZE]
[SIZE=2]43% sunt de parere ca presa oficiala bisericeasca surprinde realitatea ortodoxa doar “partial”, in timp ce 28% considera ca nu o reflecta “deloc”.[/SIZE]

[SIZE=2]In sfarsit, exista si partea de credinciosi care afirma ca “presa oficiala a BOR dezinformeaza opinia publica”, procentul acestora fiind de 25%.[/SIZE]

[SIZE=2]In concluzie doar 4% dintre credinciosi sunt multumiti de presa bisericeasca din Romania.

[/SIZE]
[SIZE=2]Biserica Ortodoxa Romana are mai multe organe de presa, printre care TV Trinitas, Radio Trinitas, cotidianul Lumina, AP Basilica, toate cu acoperire nationala, transmitind si prin satelit. Publicatiile si posturile de radio locale ale diverselor eparhii sint si ele organe de presa ale Patriarhiei Romane." (Cathisma)[/SIZE]


[SIZE=2]Am fost surprins de rezultatul acestui sondaj. Cred totusi ca obiectivitatea sondajului poate fi pusa in discutie atat timp cat stirea nu precizeaza numarul total al respondentilor. Ce parere aveti?
[/SIZE]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.02.2009, 17:27:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

[COLOR=black]Draga Marius, eu nu am incredere nici in sondajele care fac trimitere la detergenti, dar in astfel de cazuri. Imi vin in minte si sondajele electorale: intr-un sondaj e foarte sus o persoana, in altul - alta. Nu am incredere in ele, si imi sporeste neincerderea mai ales atunci cand sunt facute de oameni lipsiti de profesionalism. Nu mai vorbesc de rele intentii.[/COLOR]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.02.2009, 18:10:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
"[SIZE=2]Acest lucru reiese ditr-un sondaj organizat pe internet de Editura Cathisma.[/SIZE]
[SIZE=2]La intrebarea: “In ce masura presa oficiala a BOR reflecta problemele reale ale Ortodoxiei?”, doar 4% din respondenti au raspuns“ in buna masura”.

[/SIZE]
[SIZE=2]43% sunt de parere ca presa oficiala bisericeasca surprinde realitatea ortodoxa doar “partial”, in timp ce 28% considera ca nu o reflecta “deloc”.[/SIZE]

[SIZE=2]In sfarsit, exista si partea de credinciosi care afirma ca “presa oficiala a BOR dezinformeaza opinia publica”, procentul acestora fiind de 25%.[/SIZE]

[SIZE=2]In concluzie doar 4% dintre credinciosi sunt multumiti de presa bisericeasca din Romania.

[/SIZE]
[SIZE=2]Biserica Ortodoxa Romana are mai multe organe de presa, printre care TV Trinitas, Radio Trinitas, cotidianul Lumina, AP Basilica, toate cu acoperire nationala, transmitind si prin satelit. Publicatiile si posturile de radio locale ale diverselor eparhii sint si ele organe de presa ale Patriarhiei Romane." (Cathisma)[/SIZE]


[SIZE=2]Am fost surprins de rezultatul acestui sondaj. Cred totusi ca obiectivitatea sondajului poate fi pusa in discutie atat timp cat stirea nu precizeaza numarul total al respondentilor. Ce parere aveti?
[/SIZE]
Sunt mult mai multe publicații și reviste, printre care și Lumea Credintei ( Magazin ilustrat ) , Lumea Monahilor ( de la literă la duh ) , etc. Păi dragii mei merg zilnic prin mai multe biserici și stau stocurile de ziare și reviste nevândute . Difuzarea se face numai către Bisericile Ortodoxe, neexistând posibilitatea de a putea cumpăra și in altă parte aceste publicatii, la difuzarea presei din orașe, comune si sate. Difuzarea este prost organizată. Nu este posibil ca la o bisericuță mică de cartier să distribui 200 -300 de exemplare zilnic și să rămâi cu ele in stoc, iar la un centru de difuzare a presei să nu găsești nimic din presa creștină ! Păcat , pentru ca avem publicatii bune, unde se pune suflet și se muncește mult.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.02.2009, 12:10:11
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

90% din statistici sunt scoase din burta.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bor, presa bisericeasca, trinitas

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dezbracarea vesmintelor peste credinciosi costel Preotia (Hirotonia) 25 21.05.2013 11:54:27
A inceput campania oficiala de canonizare a Parintelui Arsenie Boca Saarra Stiri, actualitati, anunturi 123 27.10.2012 23:57:16
10 Intebari pentru credinciosi RauL15 Teologie si Stiinta 1 29.12.2009 16:27:40
Ortodoxia nu convinge, ci seduce - Pr. Noica ClaudiuT Mari Duhovnici si predicile lor 44 25.08.2009 12:30:05