Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.04.2007, 09:19:56
pacatosu pacatosu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2006
Mesaje: 23
Implicit

Cantati, slaviti, ascultati si va bucurati ! Acesta este mesajul pe care muzica bisericeasca trebuie sa ni-l insufle. Ganditi-va la cate schimbari sant in viata de zi cu zi. Multe si nenumarate schimbari, dar numai una nu se schimba. BIBLIA ! Oare crestinii adevarati au uitat ca muzica bisericeasca adevarata, =crstin-ortodoxa= este numai muzica cantata in cuvinte, fara nici un acompaniament instrumental? Adevarat este faptul ca au aparut o multime de posturi de radio si televiziune care-l preaslavesc pe Dumnezeu, numai ca ce este transmis din afara B.O.R. provine din cu totul alta parte. Provine de la adversarul lui Hristos. Lasati muzica bisericeasca asa cum au stabilit-o Sfintii Parinti, pura si curata, pentru o Putere pura si curata si adevarata. Aruncati tot ce este in plus. Lasati muzica asa cum este si nu mai cadeti in ispita. Manelistii au si ei manele in care pomenesc de Dumnezeu si de Iisus Hristos. Snt si ei cantareti de muzica bisericeasca?
Va rog nu mai confundati marfa cu ambalajul.
Sfintele Sarbatori sa ne lumineze pe toti in aflarea credintei drepte si adevarte, iar lumina invierii sa ne aduca pace, liniste bucurie si caldura sufleteasca in inimile noastre si ale celor din jurul nostru !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.04.2007, 00:06:35
andrei_mihai andrei_mihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2007
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatosu
Aruncati tot ce este in plus. Lasati muzica asa cum este si nu mai cadeti in ispita. Manelistii au si ei manele in care pomenesc de Dumnezeu si de Iisus Hristos. Snt si ei cantareti de muzica bisericeasca?
Pey eu sunt de parere ca orice tip de lauda si inchinare la adresa lui Dumnezeu chiar daca se foloeste acordeonul sau chitara electrica este acceptata de Dumnezeu ca o lauda. Nu conteaza ce instrumente folosim atunci cand ne inchinam in fata lui Dumnezeu. Dumnezeu a creat toate instrumentele muzicale pentru a-L slavi pe El. Dupa cum este scris in Psalmi(Vechiul Testament) David canta in fata Domnului cu "sunet de trambita, alauta , arfa, timpane, jocuri, instrumente cu coarde, cavalul, chimvale sunatoare si chimvale zanganitoare" David folosea toate instrumentele muzicale pe care le avea pentru a-L salvi pe Dumnezeu. Pentru Dumnezeu conteaza mesajul, conteaza ceea ce simti atunci cand canti si atunci cand asculti mesajul cantecelor. Daca ceea ce asculti te apropie mai mult de Dumnezeu si te face sa Il cunosti mai mult pe El si iti imbunatateste relatia ta cu El, atunci te indemn sa canti cu toata inima cu instrumentele pe care le ai. Slavit sa fie Domnul pentru manelistii si rockerii care Il lauda pe El din toata inima! "Laudati pe Domnul totae neamurile, Laudati pe Domnul toate popoarele!"(Psalmul 150) :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.06.2007, 16:20:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victorpadre_vic
ascultati fratilor muzica psaltica autentica, faceti rugaciunea inimi in timpul unei privegheri de toata noaptea de la 9 seara pana la 5 dimineata si veti intelege adevarul. afara cu artistii din stranele din biserici. nu avem nevoie de ei ci de cat mai multi psalti si protopsalti adevarati in duhul ortodoxiei si al lui Dumnezeu
Multumim de indemn. Eu totusi n-as zice "afara cu artistii", ci cred ca acei artisti, daca vin in biserica, sa cante bisericeste, nu lumeste. De ex., eram odata la o biserica din urbea mea natala, si a venit acolo o actrita cunoscuta, ca sa cante la strana. In primul rand a venit imbracata cu multa decenta (inclusiv cu capul acoperit) si cantat cu mult suflet, muzica bisericeasca traditionala. (scuze, nu ma pricep sa spun exact ce). Ca un contraexemplu, intr-o zi la bisericuta noastra de aici din NY, a venit un domn care a cantat si dansul dupa terminarea slujbei, acele imnuri de care aminteam in deschiderea topicului. Maniera de cantat a fost gen opera, si sincer mi s-a parut mai mult lauda de sine - avea intr-adevar o voce puternica - decat lauda lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.06.2007, 23:57:11
yulica19 yulica19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2007
Mesaje: 13
Implicit

Frati crestini, voi il cunoasteti pe David?
Stiti cum il lauda el pe Domnul Atotputernic?
Era el un eretic?
Multumesc pentru raspunsuri!
Doamne ajuta!!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.06.2007, 09:43:59
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yulica19
Frati crestini, voi il cunoasteti pe David?
Stiti cum il lauda el pe Domnul Atotputernic?
Era el un eretic?
Multumesc pentru raspunsuri!
Doamne ajuta!!
De ce au aparut atatea secte crestine? Pt ca multi si-au dat cu parerea in tot felul de probleme, nedorind sa faca ascultare de "Biserica care este stalpul si temelia adevarului"(I Tim 3,15) , "sa se lepede de sine", pt ca "nesupunerea este un pacat la fel cu vrajitoria si impotrivirea este la fel cu inchinarea la idoli"(I Regi 15,22)
In Patericul Egiptean este o intamplare cu un batran care unde auzea muzica intra fie ca era la ortodocsi, nestorieni, arieni sau alte secte crestine ale acelui timp. Si a venit un inger la el si l-a intrebat: Cand vei muri, cum vrei sa fii ingropat: ca pe ortodocsi, nestorieni sau arieni? Batranul nu a stiut sa raspunda, iar ingerul i-a spus ca va veni peste trei zile sa afle raspunsul. Batranul s-a dus la un pustnic ortodox care mirandu-se ca fratele merge si la alte "adunari" decat ortodoxe i-a spus sa-i raspunda ingerului ca la fel ca pe ortodocsi vrea sa fie ingropat, ceea ce batranul a si facut iar ingerul i-a raspuns : Bine ca ti-ai scapat sufletul tau de chinurile iadului. Sa nu mai mergi decat la Sfintele Slujbe ortodoxe!
Cine este ortodox...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.06.2007, 12:39:41
yulica19 yulica19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2007
Mesaje: 13
Implicit

Domnul sa te binecuvanteze, Iustin!!
Daca urmez exemplul lui David sunt eretic?
"Aflat-am pe David al lui Iesei, barbat dupa inima Mea, care va face toate voile Mele"(Fapte 13,22)
Doamne ajuta!!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.06.2007, 22:32:41
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

adevarata muzica ortodoxa este muzica psaltica bizantina,dar nu o percep toti la acelasi grad de placere in a o audia asta depinzind de gradul in care fiecare traieste si simte ortodoxia.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.07.2007, 16:06:48
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yulica19
Frati crestini, voi il cunoasteti pe David?
Stiti cum il lauda el pe Domnul Atotputernic?
Era el un eretic?
Multumesc pentru raspunsuri!
Doamne ajuta!!
DAVID il lauda pe Dumnezeu CU GURA SI ACOMPANIT DE HARPA,,care isi inalta sunetele spre inaltimile cerului.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.09.2007, 00:24:18
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Fratilor, acest topic este dedicat muzicii netraditionale (eu am zis ne-bisericeasca)care se canta uneori in biserica.
astazi am avut mai mult timp la dispozitie si am cautat si eu prin inregistrarile audio de pe acest site... asa am aflat ca acele cantari despre care am vorbit in deschiderea acestui topic sunt asa-zisele pricesne, care se canta in Ardeal. insa oricum as intoarce-o, tot nu reusesc sa le pun la inima, alaturi de adevaratele cantari bisericesti, care zic eu ar trebui sa fie singurele care sa se cante in biserica.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.09.2007, 03:52:49
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de mirelat
Fratilor, acest topic este dedicat muzicii netraditionale (eu am zis ne-bisericeasca)care se canta uneori in biserica.
astazi am avut mai mult timp la dispozitie si am cautat si eu prin inregistrarile audio de pe acest site... asa am aflat ca acele cantari despre care am vorbit in deschiderea acestui topic sunt asa-zisele pricesne, care se canta in Ardeal. insa oricum as intoarce-o, tot nu reusesc sa le pun la inima, alaturi de adevaratele cantari bisericesti, care zic eu ar trebui sa fie singurele care sa se cante in biserica.
Si la noi sint romini din toate colturile Romaniei si aduc fel si fel de cintece princesne , si eu cred ca sint cintecele de la Oastea Domnului : Isuse calator , Unde sa ma duc, O maicuta sfinta si mai multe . Nu le suport mai bine daca citim un Psalm ca la minastiri. Parintele ar trebuie sa sezizeze asta.
Cei mai multi sint din Bucuresti , la noi a venit o femeie cu caietul cu cintece de genul asta si a inceput sa cinte , nu suna ortodox.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica AGabriela Generalitati 25 17.08.2012 16:46:03
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24
muzica jordaniel Muzica Bisericeasca 3 12.12.2008 20:53:05
muzica musidan Muzica Bisericeasca 0 10.12.2007 11:37:22