Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.09.2010, 01:09:32
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Rugaciunea trebuie traita nu bolborosita...rostirea mecanica duce la mecanizare...sau cum ar spune unia : "uite un strung care citeste Biblia"
Subscriu la acest punct de vedere si cred ca ar trebui sa intelegem foarte bine cele spuse in Evanghelia dupa Matei 6:6-8.

Last edited by Scotianul; 20.09.2010 at 01:12:19.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.09.2010, 16:15:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Tare mult mi-a placut acest indemn filocalic: "Cand iti aduci aminte de Dumnezeu, inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, El sa-si aduca aminte de tine". Nu stati pe ganduri, vorbiti cat mai mult cu Dumnezeu si veti avea parte de bucurii.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.09.2010, 17:29:19
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cred ca indemnul "Rugati-va neincetat!" nu poate fi separat de "Atunci cand va rugati nu fiti ca fariseii". Cu alte cuvinte se cere de la noi sa tinem impreuna cantitatea si calitatea.

In practica, cine dintre noi poate spune ca se roaga suficient? Sau cine poate spune ca rugaciunea sa este de calitate? Nimeni. Dar acest lucru nu inseamna ca trebuie sa renuntam la a ne mai ruga. Trebuie sa avem in vedere ca numai in stare de rugaciune implinim unul din scopurile pentru care Dumnezeu ne-a adus la existenta, acela de a-L slavi, de a lauda numele Sau cel sfant.

Sa ne rugam cat putem de des si cat putem de sincer si curat. Numai viata omului rugator este doxologie.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.09.2010, 17:43:21
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Ce credeti voi ca de obicei conteaza la rugaciune?Cantitatea sau calitatea?Vad pe multi care fac multe rugaciuni(inclusiv eu mai fac din cand in cand multe intr-o zi,adica ,citit acatiste,carticele etc)dar parerea mea e si eu cred ca mai mult calitatea conteaza,poti sa faci si o rugaciune intr-o zi daca o faci din suflet si Ii arati lui Dumnezeu prin toate cele facute ca Il iubesti ai sufletul impacat si Il bucuri pe Dumnezeu.Normal ca acatistele folosesc si ele la ceva,carticelele la fel,dar sa facem o data la ceva timp,rar,sa nu credeti ca zic ca sunt inutile.Doamne fereste!
Cred ca o rugaciune scurta spusa din tot sufletul face cat 10 spuse si uneori ''robotizate''.
Voi ce parere aveti?
Ce conteaza mai mult?Calitatea sau cantitatea?Cate rugaciuni sa facem pe zi?Cat va petreceti intr-o zi facand rugaciuni?Considerati ca este importanta si cantitatea?Dati-va cu parerea va rog despre acest subiect.
Multumesc frumos.

sunt de accord cu tine.... eu una, refer sa ma rog din suflet pentru ceva, sa imi exprim sentimentele, temerile si altele din punctul meu de vedere, nu prin intermediu a unui acatist de 15, 30 de minute care il turui "robotizat" si gura vorbeste dar gandul mai imi sare la ce mancare sa mai fac, cu ce sa imbrac fata, ce sa mai fac eu pentru servici, etc, etc.... intr-adevar sunt bune si acatistele sau cartile de rugaciuni, dar eu zic ca o rugaciune de multumire sau de cerinta venita din sufletul fiecaruia e mai placuta decat o rugaciune venita din sufletul altuia.... ce mai citesc eu sunt rugaciunile alea mititele, speciale pentru un anumit lucru si in care se concentreaza o idee .

asta despre calitate.... cat despre cantitate..... ideal ar fi sa ne rugam din suflet non stop..... sau macar cat de des putem, cat de des ne putem aminti.....

si rugaciuni foarte bune sunt Tatal Nostru si Rugaciunea "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul/pacatoasa"
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.09.2010, 23:41:21
eucred's Avatar
eucred eucred is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.11.2009
Locație: ***
Religia: Ortodox
Mesaje: 83
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Ce credeti voi ca de obicei conteaza la rugaciune?Cantitatea sau calitatea?Vad pe multi care fac multe rugaciuni(inclusiv eu mai fac din cand in cand multe intr-o zi,adica ,citit acatiste,carticele etc)dar parerea mea e si eu cred ca mai mult calitatea conteaza,poti sa faci si o rugaciune intr-o zi daca o faci din suflet si Ii arati lui Dumnezeu prin toate cele facute ca Il iubesti ai sufletul impacat si Il bucuri pe Dumnezeu.Normal ca acatistele folosesc si ele la ceva,carticelele la fel,dar sa facem o data la ceva timp,rar,sa nu credeti ca zic ca sunt inutile.Doamne fereste!
Cred ca o rugaciune scurta spusa din tot sufletul face cat 10 spuse si uneori ''robotizate''.
Voi ce parere aveti?
Ce conteaza mai mult?Calitatea sau cantitatea?Cate rugaciuni sa facem pe zi?Cat va petreceti intr-o zi facand rugaciuni?Considerati ca este importanta si cantitatea?Dati-va cu parerea va rog despre acest subiect.
Multumesc frumos.
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...une-81163.html
Doamne ajuta!
__________________
,,-Doamne, n-am timp!"
am spus supărat,
uitând vinovat
că Tu mi l-ai dat!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Obiceiul omenesc cu painea si vinul carora le este atribuita calitatea de "Pasti" doctor_faustus Sfintele Pasti - Invierea Domnului 27 31.03.2011 12:11:44
conteaza meseria ca sa fii un bun crestin? alexya89 Generalitati 35 31.03.2011 02:09:47
rugăciune yulyus Rugaciuni 13 15.06.2010 23:35:19
Rugaciune dianaparis Biserica Ortodoxa Romana 8 25.02.2010 20:18:10
Ce conteaza cu adevarat in viata? Andreea_Oana Generalitati 23 03.08.2009 19:17:20