Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.12.2012, 14:45:09
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Defaimarea numelor Sfintilor

In "Indreptarul de scpovedanie-Cleopa Ilie", la indreptarul pentru mireni, la punctul cu nr.39 scrie asa:

"39. Am defaimat numele sfintilor (Mai Gheo, Mai Io, Mai Vasai)"

Intrebarea mea este daca aceasta defaimare este tot una cu diminutivele? Adica, daca pe un prieten il cheama Vasile si eu ii spun Vasi, in sens de alint sau diminutiv, este defaimarea numelui Sfantului Vasile?

La ce se refera exact?

Multumesc!

Last edited by Laura19; 07.12.2012 at 19:45:24.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.12.2012, 19:07:57
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mult timp m-am gandit si eu la asta, imi alint fetita, baiatul, sotul si prietena. Dar in indreptarul de spovedanie scrie asa: Am defaimat numele sfintilor , deci este vorba de sfinti nu de oameni daca era de oameni in genere scria : Am defaimat numele oamenilor. E ciudat sa zici Sfinte Geo ajuta-ma, cred ca la asta se refera.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.12.2012, 19:22:43
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

hmmm.
am dat un search sa vad ce spun e unchiul google:
DEFĂIMÁ, defăimez, vb. I. Tranz. 1. A vorbi de rău pe cineva sau a vorbi rău despre ceva; a ponegri, a calomnia. ♦ (Rar) A se face de râs, a se compromite. 2. (Înv.) A disprețui, a subaprecia; a umili, a înjosi.

personal cred ca se refera la rugaciune; dar cine a mai pomenit sa se roage :"mai sfinte Gheo, ajuta-mi!"
A defaima numele sfintilor probabil se refera strict la raportul om-sfant. Nicidecum la raportul om-om, dar care poarta numele unui sfant.

Nu am mai intalnit expresia asta.Adevarul ca nu ma spovedesc dupa indreptar niciodata.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.12.2012, 20:44:12
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Post

cred ca stiu eu ;P
e vorba despre trecerea pe pomelnice (la Sfanta Liturghie, Masluri, Acatiste) a numelor celor dragi!! preotul la care merg eu ne atrage mereu atentia sa nu scriem "Tanta se roaga pentru Costica... Nuti, Tutu, Nico, Mari... acestia ,adica oamenii, purtand numele sfintilor respectivi!!
Spune ca e obligatoriu sa le scriem corect, altfel e defaimare!! Constanta, Constantin, Ioana, Nicoleta, Maria, Mariana... etc...
a!! si cica sa nu scriem pagini cu detalii despre necazuri!! simpla precizare a necazului e suficienta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.12.2012, 21:14:22
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In indreptarul lui Avva Cleopa Ilie am incredere, sunt sigura ca nu a pus pacatele acolo din caciula. Eu mai arunc un ochi peste el, sa ma asigur ca zic tot.

Dar nu spovedania dupa indreptar sau ba este subiectul.

Vroiam sa ma asigur ca am inteles corect. Banuiesc ca numele care il poarta un om este a lui, desi este si nume de Sfant. :-?

:)) Nu mi-a trecut prin minte ca cineva s-ar ruga unui Sfant : "Sfante Vasi, ajuta-ma" sau ceva asemanator. Poate si pentru ca ma gandesc ca Sfintii sun Sfinti si nu ma trag de sireturi cu ei. Poate altii zic si asa.

Si eu stiu regula aceea cu pomelnicile. Recunosc ca am scris numele diminutivat in cazul in care nu imi aduceam aminte cum se numesc anumite persoane.(defapt e vb. despre 1-2 batranele adormite la care le stiu doar numele dupa care erau strigate; poate era mai bine sa nu fi scris deloc).

Multumesc ptr. raspunsuri.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.12.2012, 23:25:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
In "Indreptarul de scpovedanie-Cleopa Ilie", la indreptarul pentru mireni, la punctul cu nr.30 scrie asa:

"39. Am defaimat numele sfintilor (Mai Gheo, Mai Io, Mai Vasai)"

Intrebarea mea este daca aceasta defaimare este totul una cu diminutivele? Adica, daca pe un prieten in cheama Vasile si eu ii spun Vasi, in sens de alint sau diminutiv este defaimarea numelui Sfantului Vasile?

La ce se refera exact?

Multumesc!
Cred că știu despre ce e vorba de fapt. Se referă la a lua în rîs anumite nume considerate de unii care se cred mai "elevați", așa, un fel de țărănisme. Spre exemplu aveam în facultate un coleg care îi numea pe unii ironic "uăi Niculai". Ceea ce e păcat, da.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.12.2012, 23:56:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cred ca se pune problema legaturii dintre determinat si determinant. Noi, auzind, spre exemplu, Vasile sau Gheorghe, nu ne gandim la sfintii omonimi, ci la tipul de la doi sau la colegul de serviciu. Ba dimpotriva, prin repetata fololsire, atat s-au tocit si s-au banalizat, incat ni se par nume urate, populare si de prost gust.

Eu am doua nume si imi place sa fiu strigata cu amandoua, nu doar cu unul. Fireste, cei mai multi ma apeleaza numai cu primul nume, pentru ca e mai simplu, pronunta mai putine sunete.
Alinturile si diminutivele imi plac, dar cand sunt folosite rar, cand au o anumita valoare stilistica.
Nu stiu, eu observ o incercare de diminutivare si de cadere in derizoriu a tuturor numelor si a conceptelor care le incarneaza: banii sunt banutii, factura e facturica, semnatura e semnaturica, minutele sunt minuțele, Vasile e Vasi, George e Gheo.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.12.2012, 23:57:36
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Imi amintesc de sfaturile Parintelui Savatie care spunea ca sa nu ne ostenim sa consideram pacate ceea ce inca nu ne-a fost dat de Harul lui Dumnezeu sa intelegem ca sunt pacate... Uneori preferam sa dam mult prea mare importanta unor lucruri banale, in timp ce pe altele fatale, le lasam sa se lafaie in viata noastra!
Numele meu e "Culai". Odata, la un Sfant Maslu, un preot care nu ma cunostea, a citit in pomelnic Nicolaie. Dupa ce s-a teminat totul, cand iesea pe usa, m-am nimerit in acelasi timp cu el. De altfel ne cunosteam din vedere, dar era de undeva din provincie. Atunci mi-am cerut iertare si mi-am facut curaj, spunandu-i ca numele meu chiar este Culai, si nu Nicolaie, iar el surprins, a zambit si mi-a raspuns ca de-acum inainte ma va tine minte toata viata. Si am constatat ca, de cate ori ne vedeam, imi spunea pe nume, si aveam un dialog dintre cele mai frumoase.
Cel ce m-a botezat, tot Culai se numea si avea la nasterea mea, aproape 70 de ani, de altfel un foarte bun crestin. Cei ce privesc din exterior vor spune: "Ce-i cu numele asta? Nu putea sa spuna Nicolaie, si gata?" Dar eu nu stiu cine pacatuieste in acest caz? Daca asa se numea nasul meu, eu nu am ce sa comentez! Oricum, nu acest detaliu, sta in calea mantuirii noastre!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 05.12.2012 at 23:59:37.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.12.2012, 12:44:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
In "Indreptarul de scpovedanie-Cleopa Ilie", la indreptarul pentru mireni, la punctul cu nr.30 scrie asa:

"39. Am defaimat numele sfintilor (Mai Gheo, Mai Io, Mai Vasai)"

Intrebarea mea este daca aceasta defaimare este totul una cu diminutivele? Adica, daca pe un prieten in cheama Vasile si eu ii spun Vasi, in sens de alint sau diminutiv este defaimarea numelui Sfantului Vasile?

La ce se refera exact?

Multumesc!
Nu am inteles nici eu totusi la ce se refera. Ar trebui intrebat un preot sau un monah.

Cred insa ca nu e vorba de a folosi diminutive cand te adresezi unui om. De ex. pe el il cheama Nicolaie si tu ii spui Nicusor, sau Culita.

Mai degraba as considera defaimare sa botezi un copil cu nume de sfant modificat.
De ex. pe Sfant il chema Nicolaie si tu botezi copilul Culai, sau Culita.
De la Gheorghe il, botezi Ghita, Geo si etc.
Si ma mir ca preotii accepta sa boteze copiii in biserica astfel.

Dar nu explica in indreptarul acela pacatele? Eu am vazut ca unele explica fiecare punct, ca priceapa omul.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.12.2012, 19:40:44
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La acest pacat nu este nici o explicatie si nu este nici oprire de la Sf.Impartasanie. Banuiesc ca Avva Cleopa a crezut ca este destul de clar la ce se refera si poate ca este clar, dar nu inteleg eu. Nu prea pot marturisi un pacat daca nu inteleg exact la ce se refera, plus ca la o spovada generala te ajuta indreptarul sa iti amintesti pacate vechi si nespuse. Mie mi-ar ajuta sa inteleg la ce se refera si consider ca am voie sa ma dumiresc. Am sa imi intreb duhovnicul ca sa fiu sigura.

Nu este deloc vb. daca impiedica mantuirea sau ba, daca e bun indreptarul sau ba, daca sa folosesti diminutive cand te adresezi unei persoane e bine sau nu(aici consider ca depinde de persoane; eu nu cred ca as prefera sa mi se spuna cu amblele nume, nici nu cred ca as raspunde caci nu m-a strigat nimeni niciodata pe al doilea nume; imi place cum sunta numele Nicoleta la alte persoane, dar mi se pare ciudat cand numele Nicoleta imi este atribuit mie; sau sa ma strige cineva Laura-Nicoleta din nou, mi se pare mie personal, putin ciudat), ci este vorba despre explicarea acestui pacat, care banuiesc ca este pacat din moment ce este trecut de Avva Cleopa, altfel nu era trecut acolo si nu sunt eu induhovnicita sa imi dau cu parerea si sa spun ca nu ar fi.

Eu gasesc doua interpretari.
1. Se refera la diminutive, cand ii spui unui prieten Gigi in loc de Gheorghe, si astfel nu cinstesti numele Sfantului pe care acel prieten il poarte
2. Se refera strict la modul de adresare catre Sfinti si nu la persoanele de langa tine.

Chiar duhovnicii indeamna sa se alinte sotii intre ei, sa isi alinte copii.

Last edited by Laura19; 07.12.2012 at 19:49:39.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pe urmele Sfintilor + cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 91 13.08.2012 21:11:56
Aura sfintilor cristiboss56 Generalitati 27 16.06.2011 08:46:48
Vietile Sfintilor D.C. Despre Biserica Ortodoxa in general 28 08.09.2009 22:14:14
Moastele sfintilor... Laurentiu Generalitati 2 06.01.2008 22:01:06
Slujbe ale Sfintilor mai noi nteo Despre Utrenie 4 15.06.2007 18:33:24