Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.12.2007, 14:56:57
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
Nu cu mult timp in urma la mine la birou s-a abordat aceasta tema si una din colege a spus ceva de "legatoarea de la mort" nu prea am inteles eu despre ce e vorba, iar cu duhovnicul nu am reusit sa discut despre aceasta tema; Ce e cu chestia asta? Si de ce are asa de mare putere?
Stiu ca exista vrajitorie si ca in biserica ortodoxa exista rugaciuni pentru dezlegarea vrajilor adica a farmecelor;
Dar eu nu prea inteleg chestia asta cu farmecele si rostul lor!
Poate imi explica si mie cineva ce e cu chestiile astea pentru ca sincer ma depasesc!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.12.2007, 15:16:02
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Casiana
Doamne ajuta!
Nu cu mult timp in urma la mine la birou s-a abordat aceasta tema si una din colege a spus ceva de "legatoarea de la mort" nu prea am inteles eu despre ce e vorba, iar cu duhovnicul nu am reusit sa discut despre aceasta tema; Ce e cu chestia asta? Si de ce are asa de mare putere?
Stiu ca exista vrajitorie si ca in biserica ortodoxa exista rugaciuni pentru dezlegarea vrajilor adica a farmecelor;
Dar eu nu prea inteleg chestia asta cu farmecele si rostul lor!
Poate imi explica si mie cineva ce e cu chestiile astea pentru ca sincer ma depasesc!
Doamne ajuta!
Draga Casiana,

Crestinilor le este clar interzis sa aiba legatura in vreun fel cu vrajitoria, indiferent de natura ei (de mult ori se spune ca exista vrajitorie alba si neagra, DAR este interzisa legatura noastra cu orice fel de vrajitorie).
Iti dau trimitere spre Deuteronom 18:10-11 "Să nu se găsească la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, nici prezicător, sau ghicitor, sau vrăjitor, sau fermecător, nici descântător, nici chemător de duhuri, nici mag, nici de cei ce grăiesc cu morții."
Sunt multe alte referinte, dar ti-am redat-o pe cea mai clara. Eu cred ca ceea ce noi ca si crestini trebuie sa stim despre vrajitorie, farmece este:
1. Sa stim ca nu avem voie sa apelam la vrajitori, pentru ca ne este clar interzis.
2. Sa fim constienti de faptul, ca de cel ce are credinta si a carui stanca in toate este Dumnezeu, nu va fi afectat de farmec sau vraja, pentru ca Dumnezeu il pazeste si acestea nu se pot prinde de el.
Nu stiu nici eu ce e "legatoarea de la mort", dar sincer nici nu vreau sa aflu... :dontgetit:

Iti doresc multa pace... si tine-te tare de Dumnezeu... vrajitorile nu au nici un fel de importanta pentru cel ce se increde in Dumnezeu.
Multe binecuvantari! :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.12.2007, 16:49:36
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
Multumesc mult pentru raspuns!

Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.12.2007, 18:21:56
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Casiana
Doamne ajuta!
Multumesc mult pentru raspuns!
Cu mult drag!

Multe binecuvantari!
In El,
Alexandra-Ioana.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.12.2007, 21:30:58
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Casiana
Doamne ajuta!
Nu cu mult timp in urma la mine la birou s-a abordat aceasta tema si una din colege a spus ceva de "legatoarea de la mort" nu prea am inteles eu despre ce e vorba, iar cu duhovnicul nu am reusit sa discut despre aceasta tema; Ce e cu chestia asta? Si de ce are asa de mare putere?
Stiu ca exista vrajitorie si ca in biserica ortodoxa exista rugaciuni pentru dezlegarea vrajilor adica a farmecelor;
Dar eu nu prea inteleg chestia asta cu farmecele si rostul lor!
Poate imi explica si mie cineva ce e cu chestiile astea pentru ca sincer ma depasesc!
Doamne ajuta!
doamne ajuta! ce ai auzit tu la munca este adevarat.sunt vrajitoare care cu acea ata de la mort,cu piedica cum se mai spune iti pot face vraji si de obicei te leaga ca sa nu te poti casatori.
iti trebuie apoi multa spovedanie si pocainta ca sa poti dezlega aceste vraji iar fara sf Impartasanie nu te poti vindeca...ca sa spun asa.iar doamne fereste pe cea care face asa ceva,care merge la vrajitoare...i se va intoarce inapoi tot raul care l-a facut si se va rasfrange asupra copiilor ei.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.12.2007, 13:03:59
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
Cum adica se fac vraji sa nu te mai poti casatori?
Sa inteleg ce e vb de acea situatie in care se spune ca ai cununiile legate?
La mine la birou s-a discutat despre aceasta tema nu in mod direct ci s-a plecat de la acel juramant pe care trebuie sa il faca martorul in fata instantei de judecata si la apelul pe care il face justitia, la credinta omului punandu-l sa jure pe biblie!(eu sunt jurista intr-o unitate si era vb de un martor mincinos) de aici s-a discutat despre faptul ca sunt oameni care nu au frica de Dumnezeu si care jura stramb si de aici s-a ajuns si la faptul ca sunt persoane care se ocupa de vraji si alte cele numai ca eu nu prea am priceput chestia asta cu legatoarea/ata sau cum se numeste ea.
Eu nu cred in chestiile astea dar apare asa o indoiala in suflet gandindu-ma ca in biserica ortodoxa exista rugaciuni de dezlegare a farmecelor!
Dupa cele postate sincer nu mai vreau sa stiu nimic legat de aceste lucruri si sa ma fereasca Dumnezeu de astfel de situatii.
Milueste-ma Dumnezeule dupa mare mila TA!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.01.2008, 16:58:48
serb_crina serb_crina is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 45
Implicit

Draga Casiana, desii ai spus ca nu crezi in vrajitorii , dupa cum ai incheiat mesajul eu am impresia ca te sperie lucrurile astea si este normal si omeneste DAR trebuie sa te intaresti in credinta in Dumnezeu si Sf.Feciara Maria si atunci o sa aiba grija de tine sa nu ti se intample asa ceva, iar daca DOAMNE FERESTE , ti se intampla sau cuiva drag , intradevar fara ajutorul Preotului, pe care L-a ales Dumnezeu mijlocitor pentru noi pacatosii, catre El ,nu izbutim.
Parintele duhovnic care ma sfatuieste pe mine si care m a jutat foarte mult prin rugaciunile sale catre Dumnezeu , pentru mine pacatoasa , pentru care ii multumesc , mi a spus nu cu mult timp in urma ca pe omul credincios si cu toata nadejdea in Dumnezeu il fereste Dumnezeu sa i se intample ceva rau chiar daca cineva incearca sa i faca rau cu vrajitorii.
Aminteste ti ca avem un singur Dumnezeu de care asculta pana si cel rau si mai mare putere dar mai ales dragoste fata de noi nimeni nu are.
Puneti nadejdea toata numai in Dumnezeu si Sf. Fecioara si atunci totul va fii bine.
Dumnezeu si Maicuta Sfanta sa teaiba in grija lor.
Iarta ma, te rog, daca te am suparat si am inteles gresit mesajul tau.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.01.2008, 17:51:53
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

ce credintze supraomeneshti ceri dumneata acolo, ca doar a crede in Domnul a facut El sa fie foarte ushor, inmultzind mereu minunile shi cuvintele shi binecuvantarle sale, vrei sa spui ca atunci cand citeshti sa nu te lashi cuprins de rautate shi de credintza shi imparatzie lumeasca.... ca atunci intr-adevar este aproape inutil... dar Domnul te mai aude shi asha mai ales daca eshti pe la inceputul intoarcerii tale dintre patimile necredintzei in Dumnezeu...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.03.2008, 13:03:53
roseliana roseliana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2008
Mesaje: 6
Implicit

Doamne ,iarta-i pe toti cei ce fac rau si distruge vietile oamenilor.Cei ce fac rau si merg la vrajitori nu -si dau seama sunt suflete pierdute dar noi toti sa ne rugam la bunul nostru Dumnezeu sa-i ierte si sa le de-a minte sa nu mai faca rau la nimeni!Ca MARE E PUTEREA LUI DUMNEZEU!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.03.2008, 11:00:03
marinana80 marinana80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

sunt mai mult decat sigura ca am gresit ca m-am gandit la vrajitorie si la blestem, dar treceam si trec printr-o perioada mai mult decat urata in viata mea. sufar din cauza unei persoane enorm, sunt trista si mai presus de toate in acele momente cand m-am gandit la vrajitorie eram f dezamagita si nu intelegeam de ce trebuie sa trec prin toate astea, de ce Dumnezeu nu vrea sa ma ajute. desi intotdeauna m-am rugat si am ajutat acea persoana, din partea ei nu am avut decat lucruri urate. desi este o chestie ce dureaza mai bine de 7 ani, acum a fost cel mai cumplit si in momentul ala nu m-am gandit decat la blestem si cum as putea sa-i fac rau, dar in aceeasi zi cand eram cu gandul la asemenea prostii, in aceeasi zi am intrat pe acest forum. oricum concluzia mea este ca tot Dumnezeu mai presus de orice si ca vrajitoria si blestemul sunt mai mult decat niste aberatii. cred in Dumnezeu si cred ca asa cum vrea El asa sa fie, chiar daca uneori pe moment noi dorim altceva.acum sincer regret si faptul ca mi-a trecut in cap asemenea aberatii dar ce sa mai fac...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Cruce si vrajitoria florina_drossu Vrajitoria 3 08.03.2010 18:08:05
VRAJITORIA!!! ADEVAR SAU PROVOCARE sergiub Preotul 9 29.05.2008 22:28:25