Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 24.09.2018, 10:31:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da, normal că votul nu e indispensabil într-o democrație!
Am băgat la cap.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #112  
Vechi 24.09.2018, 10:34:54
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
calmeaza-te ca pierzi la scor, tu poti sa prezinti ceva pasaje din Biblie, dar sa nu incerci altceva, doar sa le citezi.
in orice caz, baga la cap, vointa populara nu are legatura cu democratia si doi, votul este important, dar nu indispensabil! retine lucrul asta, uneori nu castiga cel care are cele mai multe voturi directe si totusi democratia este cat se poate de reala si de echitabila.
sa nu uitam ca a mai fost un referendum in 2009 cand cetatenii au ales sa avem un parlament unicameral cu 300 parlamentari. Pana acum vointa populara exprimata la acel referendum nu s-a pus in exercitiu, s-a tot amanat pana cand constitutia v-a fi modificata. Acum cu acest nou referendum,constitutia tarii v-a trebui sa fie modificata. Chiar credeti ca "alesii tarii", vor dori sa se reduca numarul de parlamentari si un parlament unicameral?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #113  
Vechi 24.09.2018, 10:55:45
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
sa nu uitam ca a mai fost un referendum in 2009 cand cetatenii au ales sa avem un parlament unicameral cu 300 parlamentari. Pana acum vointa populara exprimata la acel referendum nu s-a pus in exercitiu, s-a tot amanat pana cand constitutia v-a fi modificata. Acum cu acest nou referendum,constitutia tarii v-a trebui sa fie modificata. Chiar credeti ca "alesii tarii", vor dori sa se reduca numarul de parlamentari si un parlament unicameral?
ala a fost consultativ, asta va intra in vigoare. nu stiu exact cand a fost schimbata legea, poate odata cu reducerea de la 50 la 30% pt ca referendumul sa fie valabil. :)) alta chestie "democratica" pesedista.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 24.09.2018, 11:04:14
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da, normal că votul nu e indispensabil într-o democrație!
Am băgat la cap.
razi ca... am zis ca e important, dar nu indispensabil.
si la fratii vostri rusi se voteaza in draci, sau pentru draci, si alora li se umfla vena ca e vointa boborului, dar democratie canci. in argentina anilor 50 peron a distrus o economie infloritoare, cand nu a mai mers a trimis muncitorii sa dea foc la manastiri, l-au gonit coloneii cu pusca in spinare, peste 25 de ani a revenit "democratia", a revenit in tara si peron si ce sa vezi, vointa poporului l-a facut din nou presedinte. si au luat-o de la capat... vointa poporului are legatura cu democratia numai in capul vostru habotnic si doritor de obscurantism. degeaba ai vot, degeaba ai institutii, daca nu se respecta acele institutii. si, mai ales, daca nu ridici boborul de la nivelul de populatie, daca il lasi pe mana popilor ai ce se vede la noi.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 24.09.2018, 11:12:07
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
a intrat ma-sa in direct la europafm, le-a impartit pliante si apoi a discutat cu ei, atunci le-a spus si ce fac homosexualii.
Așa și eu trebuie să te cred pe tine și pe oricine intră în direct la europafm. :))
E la mintea cocoșului că nu împarți pliante unui copil fără drept de vot. Ori cea care inventat minciuna habar nu are să inventeze ceva credibil, ori popa ala e dus cu pluta. Eu nu exclud nici a doua variantă, dar prima e mult mai credibilă.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
"treaba" a rezolvat-o statul roman si pe asta chiar a rezolvat-o bine. in legea pusa chiar de tine sunt cuprinse absolut toate chestiunile astea de care faceti caz, absolut toate!
Scrie negru pe alb care ste proiectul delege și care sunt modificările, dar îți place ție să faci pe deșteptul.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
nu stiu despre ce vorbesti, dar m-as mira sa nu fie si aici ascunsa o minciuna, o sa ma uit maine de la serviciu, parca ai pus link si cu chestia asta.
Caută în manual, nu pe net. Media nu vorbește depsre așa ceva din moment ce au fost plătite să tacă.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 24.09.2018, 11:17:55
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anne77 Vezi mesajul
Ma astept ca toleranta pentru niste oameni care probabil s-au nascut "diferiti" sa primeze in fata nevoii de conservare a valorilor traditionale.
Eu zic să nu mai aplicăm medicație nici unor copii care s-au născut schizofrenici sau cu autism pentru că s-au născut ”diferiți”. În altă ordine de idei nu s-au născut ”diferiți”, nu există studii în acest sens sau dacă există sunt contrafăcute, în schimb există studii ce demonstrează că este o boală ce poate fi tratată.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 24.09.2018, 11:21:22
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Așa și eu trebuie să te cred pe tine și pe oricine intră în direct la europafm. :))
E la mintea cocoșului că nu împarți pliante unui copil fără drept de vot. Ori cea care inventat minciuna habar nu are să inventeze ceva credibil, ori popa ala e dus cu pluta. Eu nu exclud nici a doua variantă, dar prima e mult mai credibilă.
treaba cu pliantele e clara. ma intreb de ce sa minta femeia aia intr-o asemenea chestiune...


Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Scrie negru pe alb care ste proiectul delege și care sunt modificările, dar îți place ție să faci pe deșteptul.
cateodata nu te inteleg. bun, tii sa-mi contrezi mesajele, asta inteleg, dar si pe cele neutre? am scris ca toate nelinistile voastre sunt acoperite in lege. vrei sa spui ca nu-i asa? tot ce veti reusi va fi ca nu se poate schimba paragraful decat odata cu constitutia. dar daca niste homosexuali tin neaparat sa ocoleasca constitutia vor reusi!

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Caută în manual, nu pe net. Media nu vorbește depsre așa ceva din moment ce au fost plătite să tacă.
asta e abureala, scuzati expresia...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 24.09.2018, 11:24:24
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

12 nedumeriri despre Referendum, LĂMURITE și EXPLICATE

https://www.activenews.ro/stiri-soci...PLICATE-152776

Este democratic referendumul?

Da. Constituția, în articolul 2, precizează că suveranitatea (statutul de decident) aparține poporului, care o exercită prin reprezentanții săi (aleși în parlament - democrație reprezentativă) sau prin referendum (democrație directă). Așadar, referendumul este expresia pură a democrației, prin care poporul își exercită nemijlocit decizia. De aceea, dacă majoritatea votanților spun DA la referendum și referendumul este validat prin prezența de 30% la urne, legea intră automat în vigoare fără nici un al demers necesar și fără nici un alt adaos sau schimbare.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 24.09.2018, 11:25:03
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
În altă ordine de idei nu s-au născut ”diferiți”, nu există studii în acest sens sau dacă există sunt contrafăcute, în schimb există studii ce demonstrează că este o boală ce poate fi tratată.
:)) nu exista asa ceva! si nici nu va exista vreodata, pentru ca nu este boala. daca ajunge homosexual asa ramane! poate cei care sunt bisexuali sa poata renunta, voit!, la acelasi sex, poate, dar de "vindecat" nu se vindeca. poate renunta sa mai faca ceva, poate reusi sa se abtina, dar homosexual ramane!
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 24.09.2018, 11:29:24
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
12 nedumeriri despre Referendum, LĂMURITE și EXPLICATE

https://www.activenews.ro/stiri-soci...PLICATE-152776

Este democratic referendumul?

Da. Constituția, în articolul 2, precizează că suveranitatea (statutul de decident) aparține poporului, care o exercită prin reprezentanții săi (aleși în parlament - democrație reprezentativă) sau prin referendum (democrație directă). Așadar, referendumul este expresia pură a democrației, prin care poporul își exercită nemijlocit decizia. De aceea, dacă majoritatea votanților spun DA la referendum și referendumul este validat prin prezența de 30% la urne, legea intră automat în vigoare fără nici un al demers necesar și fără nici un alt adaos sau schimbare.
pe de alta parte toti dictatorii au recurs la referendum, absolut toti! de la mussolini la mao, de la hitler la antonescu, de la stalin la ceausescu, de la cine vreti la oricare altul.

margaret thatcher zicea ca referendumul este instrumentul "democratic" al dictatorilor. ce este evident e ca referendumurile sunt emotionale si numai un electorat educat poate vota in cunostinta de cauza.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde