Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 18.12.2009, 23:49:08
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

e universal valabil si pt tine !!!!
as vrea sa merg si sa ma spovedesc, dar sunt la 1600 km de parintele duhovnic, si pana in iunie nu pot sa vin in tara! fiind intre serpi, si as vrea sa ma spovedesc cum pot sa fac? asta e tema topicului se poate prin corespondenta sau nu?

invata sa accepti si parerile altora, nu stii in ce situatii sunt sau au fost, dar ma rog bunului d-zeu ca pana dimineatza sa te lumineze si sa-ti dea intelepciunea de care ai nevoie.

toti de aici de pe forum stim teorie...dar cati o punem in practica? cati dintre noi reushim sa trecem peste incercarile pe care le avem? uneori le trecem alteori nu, si apoi dam cu capul de pamant...

hai sa incercam sa fim mai buni si mai ingaduitori..tu esti acasa langa familie,,,eu nu, ca si multi alti...

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mergi la duhovnic si rezolva-ti problemele in liniste , asa cum doresti ! sarbatori fericite ! .
Reply With Quote
  #132  
Vechi 18.12.2009, 23:53:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Scuzati de deranj, nu v-am cerut sfatul....doar duhovnicului meu il cer...prin gura duhovnicului graieste bunu d-zeu !!!
Asa ar trebui sa fie si se intampla f.rar. Ar trebui (sa putem) sa-l simtim si auzim pe Dumnezeu in preotul si duhovnicul nostru, dar nu prea se intampla.
Aici este problema.

Da, ar fi bine sa ne putem spovedi prin e-mail, sa ne putem scrie problemele din suflet, de-a lungul anului. Nu toti pot vorbi usor. Si poate ca ar avea si preotii mai multa liniste sa ne inteleaga, in loc sa ne lucreze pe banda (mai ales in perioada marilor posturi/sarbatori. Iertarea s-ar putea da apoi in biserica bineinteles.

Last edited by sophia; 18.12.2009 at 23:56:00.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 19.12.2009, 00:00:39
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

nu m-ai suparat, stai linistit....cred ca acet topic se potriveste pt cei plecati afara...si suntem afara pt ca a fost in voia bunului d-zeu...

e greu sa tii un post aici, e greu cand te gandesti ca a mai trecut o sapt si nu ai fost nici macar un minut in sf. biserica...sunt intre serpi...sunt intre foarte multi romani...si inca ff rai, iti fac rau pt ca asa vor, ca se distreaza, asta am trait-o pe propria piele......si mai apoi pt ca ai cunoastere, greseti si mai mult , cand le ceri rasplata..apoi trece o perioada, si vezi ce se petrece in jur...cum se face dreptate..si cum unii din ei sunt trimisi acasa....si stau si ma gandesc cine sunt eu si ce drept am eu, sa cer rasplata????? si iar dau cu capul de pamant si cer iertare.....

e simplu cadn esti acasa, si mergi pe drum..si iti iasa in cale o biserica.....dar e greu cand mergi prin pustiu !!!!si ma uit in spate si vad doar doi pasi si nu patru....e iisus si ma intareste si-mi da putere sa merg mai departe .....

deci, ca o concluzie...cum ne-am putea noi, romanii, plecati in strainatate sa ne spovedim???

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Subscriu si eu. In rest,iarta-ma, Mirabela, daca te-am suparat.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 19.12.2009, 00:23:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
nu m-ai suparat, stai linistit....cred ca acet topic se potriveste pt cei plecati afara...si suntem afara pt ca a fost in voia bunului d-zeu...

e greu sa tii un post aici, e greu cand te gandesti ca a mai trecut o sapt si nu ai fost nici macar un minut in sf. biserica...sunt intre serpi...sunt intre foarte multi romani...si inca ff rai, iti fac rau pt ca asa vor, ca se distreaza, asta am trait-o pe propria piele......si mai apoi pt ca ai cunoastere, greseti si mai mult , cand le ceri rasplata..apoi trece o perioada, si vezi ce se petrece in jur...cum se face dreptate..si cum unii din ei sunt trimisi acasa....si stau si ma gandesc cine sunt eu si ce drept am eu, sa cer rasplata????? si iar dau cu capul de pamant si cer iertare.....

e simplu cadn esti acasa, si mergi pe drum..si iti iasa in cale o biserica.....dar e greu cand mergi prin pustiu !!!!si ma uit in spate si vad doar doi pasi si nu patru....e iisus si ma intareste si-mi da putere sa merg mai departe .....

deci, ca o concluzie...cum ne-am putea noi, romanii, plecati in strainatate sa ne spovedim???
Foarte corect , de asta data ! Tot voia Lui este si atunci cand te afli in acest "pustiu " , si sa-ti mai spun ceva, de multe ori in acest "pustiu " multi Il cunosc mult mai bine , deci il poti considera un avantaj din acest punct de vedere , deloc de neglijat , ci dinpotriva . Cand iti doresti ceva cu aedvarat , nimic nu este imposibil , dar trebuie sa avem multa rabdare . Fiecare isi va gasi locul lui , avand nadeje chiar si atunci cand piere si ultima farama de speranta ! Dumnezeu , nu-i uita pe cei bine credinciosi , iar ispitele si incercarile, fac parte din pedagogia Divina.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 19.12.2009 at 00:27:07.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 19.12.2009, 00:29:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Asa ar trebui sa fie si se intampla f.rar. Ar trebui (sa putem) sa-l simtim si auzim pe Dumnezeu in preotul si duhovnicul nostru, dar nu prea se intampla.
Aici este problema.

Da, ar fi bine sa ne putem spovedi prin e-mail, sa ne putem scrie problemele din suflet, de-a lungul anului. Nu toti pot vorbi usor. Si poate ca ar avea si preotii mai multa liniste sa ne inteleaga, in loc sa ne lucreze pe banda (mai ales in perioada marilor posturi/sarbatori. Iertarea s-ar putea da apoi in biserica bineinteles.
Sofia , te rog , fara e-mail !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #136  
Vechi 19.12.2009, 04:55:37
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Pai ce e rau sa corespondezi prin email. Dimpotriva eu cred ca e foarte bine, poti discuta pe larg, dar si cand ai tu timp...Sigur, sfaturi, discutii, sugestii, chestii din astea, de ce nu?

Nu, spovedanie pe emai nu se poate. Am impresia ca si exista o regula cum ca duhovnicul si cel care se spovedeste trebuie sa fie in acelasi loc si timp...Apoi nu cred ca harul se poate transmite prin cablul de ethernet. :D
Reply With Quote
  #137  
Vechi 19.12.2009, 11:13:08
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Neintelegere

Stati putin, ca eu cred ca vorbim sau intelegem aici fiecare altceva.
Prin spovedanie ca act, eu inteleg ca tu vorbesti si spui pacate si alte ce ai pe suflet preotului. Asta este partea principala.
In rest mai sunt moliftele care se citesc si iertarea ce ti-o da preotul. Aia trebuie facut la biserica, da.
Eu spuneam ca pe mail putem sa facem aceasta parte a spovedaniei, povestirea pacatelor si problemelor. Ca asta ia si timp si rabdare preotului, restul merge repede.
Dar in viteza de la biserica si cand mai sunt altii la rand, care te mai si aud, si trebuie sa inceapa si slujba si etc., nici nu poti vorbi in voie.
Aia nu mai este spovedanie.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 19.12.2009, 11:49:31
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

revin cu o intrebare : cum va spovediti?
- dupa intrebarile preotului(ati furat?, ai incalcat vreo porunca? etc.) (adica pe fuga)sau,
- dupa indreptarul de spovedanie, cu cateva foi si un pix ca sa notati(pt ca in mom in care incepi si scri, te gandesti ca in fata ta e bunu d-zeu) (spovedania adevarata) ?

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #139  
Vechi 21.12.2009, 22:11:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
revin cu o intrebare : cum va spovediti?
- dupa intrebarile preotului(ati furat?, ai incalcat vreo porunca? etc.) (adica pe fuga)sau,
- dupa indreptarul de spovedanie, cu cateva foi si un pix ca sa notati(pt ca in mom in care incepi si scri, te gandesti ca in fata ta e bunu d-zeu) (spovedania adevarata) ?

Doamne ajuta !
Mie mi-ar fi mai usor daca m-ar intreba preotul. El stie mai bine ce "se pune" la pacate.
Indreptarul - nu ma ajuta. Totul este pacat acolo, dar totul. Nu-i nimic bun in viata ta.

Ieri m-am spovedit. Am plans, ceream ajutor, iar preotul...distant, dur. Dumnezeu sa ne lumineze pe amandoi. Eu nu mai pot asa, cad din credinta cu el.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 21.12.2009, 22:18:14
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mie mi-ar fi mai usor daca m-ar intreba preotul. El stie mai bine ce "se pune" la pacate.
Indreptarul - nu ma ajuta. Totul este pacat acolo, dar totul. Nu-i nimic bun in viata ta.

Ieri m-am spovedit. Am plans, ceream ajutor, iar preotul...distant, dur. Dumnezeu sa ne lumineze pe amandoi. Eu nu mai pot asa, cad din credinta cu el.
Sa te fereasca Dumnezeu de asa ceva! Bine ca te-ai spovedit, acesta este lucrul cu adevarat important. Sper ca ai facut o spovada buna.
In alta ordine de idei, indreptarul este important, chiar daca anumite pacate din lista ti se par infioratoare, nu degeaba au fost puse acolo - inseamna ca sunt si oameni care fac asa ceva! Incetisor, cu pasi mici, ajungem la destinatie, curaj! O sa ma rog si eu pentru tine, chiar daca nu inseamna mare lucru...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ascultare de duhovnic? Fani71 Pocainta 72 29.02.2012 23:04:37
Duhovnic bun Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 2 28.12.2011 16:31:08
Parintele duhovnic CelMandru Generalitati 6 19.04.2011 22:22:39
parinte duhovnic cristinavalcu Mari Duhovnici si predicile lor 27 07.11.2010 02:49:18
Duhovnic pisi Generalitati 2 24.06.2008 19:14:52