Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 18.03.2011, 05:20:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Primavara e buna salata de gâusor.
salata de grausor?ce este aceasta?daca doriti sa ne dati mai multe detalii,posibil si preparare...
multumesc!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 18.03.2011, 05:26:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit @Melissa

Draga Melissa,leurda este chiar o delicatesa primavara,are o aroma anume in salatele de laptuca sau spanac si crescand salbatic,prin fanete si paduri poti sa-ti inchipui ca este 100% organica!
Mama(care este ardeleanca)are o reteta proprie de placinta-rulada cu urda,marar,ceapa verde si leurda - o nebunie...
Din pacate,eu nu gasesc leurda aici
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 18.03.2011, 06:02:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cred ca ati uitat voi ce se manca pe vremuri - din ce erau facute si ce se gasea pe piata! Zau ati uitat, daca acum puteti face mofturi!

1. Eu nu inteleg de unde este mercur in conservele de peste si de ce la ton este mai mult?
In general se spune ca nu sunt bune conservele. Sunt mai bune lucrurile congelate. Totusi zic eu ca depinde (mod de conservare, de depozitare, termene de scadenta etc.).

2. Fratilor, daca mezelurile se fac asa cum spuneti unii dintre voi (sper sa nu fie asa peste tot) ca n-or fi controale poate? Daca,asa cum spun altii, se intampla fel de rau si in fabricile de paine, de lapte, de alte alimente?
Daca vaca, porcul, puiul, pestele are nu stiu ce boli si este hranit prost si cu chimicale? Daca legumele si fructele, cerealele, contin chimicale?
Aia nu-i buna, aia nu-i sanatoasa, aia ingrasa.
Ce mai mancam atunci fratilor? Dar, hotarati-va!
Aceia care au acasa ferme si gradini, norocul lor. Ceilalti nu putem mnaca decat ce este in magazin. Punct.
Bio? Scrie, dar asa o fi? Si pretul are piper mult si nu face bine nici asta la sanatate.
Ce mancam???
Pai mezelurile in primul rand,nu sunt un fel anume de mancare,ci fac parte din aperitive;mezelurile contin multa sare si grasime ,fara a mai vb despre aditivii alimentari,fara de care mezelurile nu ar exista!
Mancarea sanatoasa este cea gatita,cat mai proaspat si cu ingredinte cat mai proaspete-DE LA PIATA DE TARANI,nu din supermaketuri unde ambalarea,transportarea,logistica fac ca legumele si fructele respective sa ajunga in magazin dupa mai mult de 6 zile...
Eu am sentimentul ca daca mananc ceva simplu,chiar paine proaspata cu ceapa, masline si ulei de masline tot este mai sanatos decat orice alt mezel tinut in saramura chimica.
De ce spui ca numai cei care locuiesc la ferme pot manca sanatos?Tu nu poti sa-ti prepari mancare proaspata cu legume si fructe de la piata?Daca nu este piata acolo,merge si cumparatul de la magazin dar un mare NU produselor congelate,conservate sau gata preparate!!!
Desi si aici este de comentat...de ex,legumele congelate nu sunt chiar de ocolit,pe cand pestele congelat sau puiul sunt de-a dreptul fara gust,si pot sta acolo de luni intregi...produsele conservate:decat sa cumperi mazare,fasole la conserva e mult mai avantajos sa le cumperi congelate;legumele congelate sunt procesate in stare proaspata,cele conservate sunt procesate prin fierbere si in plus contin acid citric,sare...
Si daca chiar va plac mezelurile atat de mult,sunt retete care se pot face in casa:carnati,leber,sunca impanata-este adevarat ca mai greu in strainatate,dar nu si in romania!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 18.03.2011, 09:47:26
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Vezi ca ti-am raspuns de vre-o doua ori insa vad ca nu le primesti....comunistii astia cenzureaza tot ce misca :)))
Mi-a venit inima la loc.. pentru ca da,nu am primit nimic...
Vai,vai,vai( ca sa raman on topic)...bine ca mi-ai zis..

Last edited by Melissa; 18.03.2011 at 09:54:58.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 18.03.2011, 09:53:41
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Draga Melissa,leurda este chiar o delicatesa primavara,are o aroma anume in salatele de laptuca sau spanac si crescand salbatic,prin fanete si paduri poti sa-ti inchipui ca este 100% organica!
Mama(care este ardeleanca)are o reteta proprie de placinta-rulada cu urda,marar,ceapa verde si leurda - o nebunie...
Din pacate,eu nu gasesc leurda aici
Ahaaaaa..acuma inteleg io de ce mama ta e o scumpa...(din ce ai povestit)..

Sa stii ca si eu am mancat placinta cu loboda si leurda..Am mancat si cu urda,dar era doar cu marar si smantana..Super bune oricum..Excelente chiar!

Eu pun in toate salatele acum leurda..Sunt sanatate curata! Esti fresh dupa o salata din asta!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 18.03.2011, 09:55:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

http://stirileprotv.ro/stiri/romania...la-romani.html

http://stirileprotv.ro/emisiuni/roma...ea-a-ii-a.html
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #97  
Vechi 18.03.2011, 12:22:17
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Eu zic sa facem Semnul Sfintei Cruci inainte sa bem apa si sa ne lasam in voia Domnului. Nimeni nu iti garanteaza ca apa e suficient de curata nici macar cea imbuteliata, ca sa nu spun ca e cea mai rea!
Nu inteleg. De ce apa imbuteliata e cea mai rea?

Citat:
În prealabil postat de Karine Vezi mesajul
ce stii despre importanta caliatatii laptelui? pasteurizat vs nepasteur.?
Daca ai incredere in mulgatoare bea nepasteurizat. Daca iei din comert nu stii cine a umblat cu laptele ala si atunci iei pasteurizat.

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Multumesc, m'as bucura sa imi spui despre cereale, ceea ce poti afla. Am grupa A2.
Acum am numai... grau, secara, ovaz si fulgi de porumb.

Nu pun peste ele lapte, decat prea rar.
In general pun apa fierbinte, iar cand se mai raceste putin... adaug cacao si miere.
Eu te-as sfatui sa iei cereale Musli cu de toate in ele si sa nu pui apa fierbinte ci lapte rece. Nu trebueisc fierte cerealele ca le strici. Pui lapte si lasi macar 1-2 ore sa se umfle. Daca ai musli bune dupa 2 ore zici ca-i coliva! Stafidele vor da dulceata lor cerealelor.

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Ca să mănânci sănătos trebuie să nu mai mănânci pentru pântec ci pentru suflet, iar sufletul nu cere să mănânce ci să dăruiască altora și să se ascundă și să se smerească.
Vsovivi, nu credeam ca voi prinde ziua cand tu te vei exprima cursiv intr-o propozitie cap-coada
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu folosesc lapte de la automatele care au aparut de multa vreme prin oras, lapte care este adus dimineata de la ferme sau de la tarani, pus nefiert in frigiderul-automat de unde se vinde foarte simplu. Are acelasi gust ca laptele de la tara pe care ar trebui sa-l stie toata lumea.
Eu nu stiu nici un magazin cu automat din asta prin Titan, Bucuresti.

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
O stire de rasu-plansu (dar oricum, greu de crezut ca se intampla asa ceva):
Departamentul de Sanatate al UK a solicitat companiile fast food McDonalds si KFC, precum si companiile care produc mancare si bauturi procesate: PepsiCo, Kelloggs, Mars si Diageo sa participe la scrierea politicilor guvernamentale privind obezitatea si bolile legate de consumul de alcool si dieta nesanatoasa.

articolul intreg:http://vigilantcitizen.com/?p=5577

(ca si cum aduci lupul paznic la oi)
Nu e chiar asa. Incercand sa aduci aceste companii in inima problemei poate le implici mai mult in a gandi sanatos. Un fel de responsabilizare.
Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Conservele de ton reprezinta o usoara si convenienta sursa de proteine, dar si o periculoasa sursa de contaminare cu mercur. Cercetatorii de la Universitatea Purdue au testat 272 conserve de peste. Ei au descoperit ca nivelul de mercur a fost in medie 45 ppb ( parti de miliard ), la conservele de somon, 55 ppb la cele de macrou si 340 ppb la conservele de ton in ulei. Daca va place totusi tonul conservat,optati pentru conservele de ton in apa. Desi sunt mai putin sanatoase deoarece nu contin destul acid gras omega 3 precum macroul sau somonul, cel putin contin doar in jur de 54 ppb de mercur.
Pai concluzia logica din ce zic ei e ca de fapt mercurul e in ulei nu in ton. Daca tonul are mercur atunci ar fi acelasi fie in ulei fie in apa.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
(eu nu stiu sa gatesc). Asta este,sa se milostiveasca Dumnezeu
Daca nu stii, invata. Ia-ti canon sa inveti sa gatesti. Nici la calculator nu stiai sa umbli...

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Bio? Scrie, dar asa o fi?
Conform normelor UE exista 14 E-uri care pot fi prezente intr-un produs "Bio". Daca scrie Bio nu inseamna ca nu are E-uri.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #98  
Vechi 18.03.2011, 14:35:51
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Mercurul e in ton.

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Pai concluzia logica din ce zic ei e ca de fapt mercurul e in ulei nu in ton. Daca tonul are mercur atunci ar fi acelasi fie in ulei fie in apa.
Mercurul este un metal care se gaseste in mod natural in mediul inconjurator. Activitati umane cum ar fi agricultura, mineritul si arderea carbunilor sau folosirea industriala a mercurului, cresc pasajul mercurului prin aer, apa si sol. In apa, mercurul isi schimba structura si se transforma in metil-mercur. Pestii absorb aceasta forma de mercur. Atunci cand oamenii consuma pesti care au absorbit mercur, acesta se absoarbe in organism si la concentratii mari devine toxic. In timp, mercurul va fi eliminat prin urina, fecale sau lapte matern.

In general, pentru majoritatea oamenilor care consuma peste si scoici, mercurul ingerat nu este o problema de sanatate. In general produsele din peste si scoici sunt alimente sanatoase, pentru ca ele contin proteine de inalta calitate si alti nutrienti esentiali, au continut scazut in grasimi saturate si contin acizi grasi omega-3, care sunt acizi grasi esentiali. O dieta echilibrata care include si peste si scoici, poate contribui la sanatatea inimii si cresterea si dezvoltarea armonioasa a copilului. Aproape toti pestii si scoicile contin urme de mercur, insa unele tipuri au un continut mai ridicat decat altele. Consumul de cantitati crescute ale acestor pesti sau scoici poate avea ca efect acumularea de mercur la nivele toxice in organism. La fat, nou-nascut sau copii mici, aceste nivele crescute de mercur pot duce la leziuni nervoase si cerebrale.
Organizatiile internationale atentioneaza urmatoarele categorii de persoane sa evite consumul de peste bogat in mercur:
-femeile care vor sa ramana insarcinate
-femeile gravide
-femeile care alapteaza
-copiii mici.
Tonul si homarul contin cel mai mult mercur .

Acum vine nelamurirea ta,de ce tonul in ulei are mai mult mercur decat tonul in apa?

Raspunsul e simplu.Asa cum ai vazut mai sus,apa are proprietatea de a schimba structura mercurului.( ii scade concentratia,transformandu-se in metil-mercur -evident cu mai putini atomi de Hg,care in continuare in combinatie cu apa, din nou se transforma in metil-mercur cu si mai putini atomi de Hg ,s.a.m.d. ...si uite asa scade cantitatea de mercur din tonul in apa..)
Reply With Quote
  #99  
Vechi 18.03.2011, 14:43:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Eu nu stiu nici un magazin cu automat din asta prin Titan, Bucuresti.
Mai nou cumpar lapte de la piata de la tarani. E chiar mai ieftin ca la automate; in loc de 6 lei dai 5 lei pe doi litri.

Nici piete nu aveti in Titan?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 19.03.2011, 01:59:05
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
salata de grausor?ce este aceasta?daca doriti sa ne dati mai multe detalii,posibil si preparare...
multumesc!
Draga Yasmina, m-ai facut si pe mine curioasa daca asa ii spune plantei din care fac salata primavara. Si asa ii spune: grausor sau untisor, si detoxifiaza organismul.
Salata se face simplu, ca si salata verde, cu vinegreta.
Iata si un link:
http://foto.cere.ro/album-Peisaje-Fl...orul-2538.html
Aici am citit de salata din grausor, leurda si marar. Ce poate fi mai bun?!?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 05:20:29
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36
Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese absolutep0wer Generalitati 1 31.08.2010 08:09:11
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 13:37:54