Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 07.01.2012, 04:11:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Un copil chiar daca nu are o intelegere morala profunda asa cum o are un adult, inca poate pacatui si pacatuieste.



Sacrilegiul e discutabil.
Sacrilegiul n-ar trebui sa fie un act voluntar?
Mesajul suferă de incoerență logică. În prima parte susțineți că un copil poate păcătui, deși lipsește latura subiectivă. În a doua parte susțineți că, pentru ca să fie un sacrilegiu, trebuie să fie un act voluntar, adică păcatul necesită latură subiectivă.

Citat:
Aa doua, daca varsa cateva ore mai tarziu, sa fie oare un sacrilegiu iar daca digestia urmeaza procesul natural si se sfarseste intr-un mod chiar mai..penibil ca sa zic asa, nu este?
Nu, deoarece în Sfintele Daruri (sau în fragmentele ori picăturile lor) Cristos este prezent atâta timp cât ele își păstrează accidentele, adică pot fi recunoscute ca atare.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Explicatiile astea ating doar partea superficiala a problemei, n-ati raspuns la cea mai consistenta, sa fie sacrilegiul o chestiune de "traditie"?

Adica copilul romano-catolic este expus la a comite un sacrilegiu pe cand cel greco-catolic nu?
Sau in cazul celui greco-catolic, aceeasi biserica sa fie indiferenta fata de problema sacrilegiului desi are drept de decizie in aceasta chestiune si ar putea sa opreasca o practica potential desacralizanta?
1. Eu nu am susținut că împărtășirea copiilor din Biserica apuseană este evitată din cauză că se urmărește evitarea incidentelor euharistice. Am susținut că, în acea Biserică, împărtășirea cu o singură specie s-ar putea explica prin această dorință, împreună cu aceea de a se eradica utraquismul.

2. Ca regulă generală, am observat o diferență de pastorație între apuseni și răsăriteni. Ștacheta apusenilor este o ștachetă jos plasată, la minima rezistență. "Asta este minimul a ceea ce trebuie să faceți ca să vă mântuiți. Cine vrea să facă mai mult, felicitările noastre. Dar în niciun caz nu trebuie să faceți mai puțin !" Dimpotrivă, ștacheta răsăriteană este o ștachetă sus situată, sunt canoane pentru călugări. "Atâta de sus trebuie să vă ridicați ! Cine nu reușește, mai trecem cu vederea, îi zicem "pogorământ" sau "iconomie". Această deosebire este vizibilă peste tot.

Ștacheta de vest: "vinerea nu trebuie să mănânci carne. Ai mâncat carne, la revedere stare de grație, nu poți fi iertat decât prin spovadă". Ștacheta de est: "vinerea, și miercurea, și în zile de peste an, și în toate zilele din postul Paștelui și Crăciunului nu ai voie să mănânci nici carne. Nici brânză. Nici ouă. Ba chiar nici miere, că a trecut prin albine. Ai mâncat din acestea ? Trecem cu vederea, era o simplă recomandare, doar nu te-o trimite Dumnezeu în iad pentru atâta lucru !"

Ștacheta de vest: "nu ai voie să folosești decât abstinența periodică și numai dacă există motive grave. Ai folosit prezervativul ? La revedere stare de grație, trebuie să faci penitență". Ștacheta de est: "nu ai voie să folosești nici măcar abstinența periodică. Sigur, dacă cei doi sunt așa, mai începători în ale credinței, înțelegem. De la duhovnic la duhovnic, pot folosi și prezervativul, ba chiar și anticoncepționalele".

Dacă înțelegem această deosebire, vom înțelege și de ce apusenii nu cer ceva care nu este necesar pentru mântuirea copiilor.

Citat:
Deasemeni vad ca ati ezitat sa atingenti un alt aspect f. sensibil si f. important.

"Varsta intelegerii" care va apropie foarte mult ca si gandire de atitudinea neoprotestanta fata de botez, trecuta prin acelasi filtru al capacitatii intelectuale.
Doar ca in cazul traditiei dvs. se pare ca este mai degraba un pretext decat un argument, deoarece nu tine atat de o intelegere intelectuala cat capacitatea de a imita un gest, mai exact a rosti cuvantul "amin" intr-un context dat.
Tradiția mea este tradiția răsăriteană. Nici în tradiția fraților mei din apus nu există, de fapt, "amin-ul" de la recepția Sfântului Sacrament, acesta fiind o noutate a ultimelor decenii, de la ultima modificare majoră a Missei lor. În schimb, există tradiția că, în mod obișnuit (dacă sunt sănătoși) copiii nu se cuminecă decât atunci când au capacitatea să răspundă la întrebarea: "cu Cine anume te hrănești aici ?".

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ma intreb totusi de ce nu s-a pastrat macar obiceiul de a inmuia ostia in potir?
Așa se practică în prezent în Biserica Română Unită: se înmoaie o bucată de pânie consacrată în Potir. Ei primesc de la preot, în timp ce doi credincioși țin Sfântul Aer dedesupt. După ce toți credincioșii se cuminecă, eventuale firmituri căzute pe Sf Aer se adună și se varsă în Potir. Numai în Episcopia Maramureșului am auzit că s-ar mai practica împărtășania cu lingurița.

Și la frații apuseni, atunci când se face cuminecarea cu ambele specii, se înmoaie Ostia în Potir, preotul, în loc de "corpus Christi" rostește "corpus et sanguis Christi". Am observat, însă, că pâinea nedospită din ostii se solvă mai repede în comparație cu pâinea dospită, trebuie consumată imediat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 07.01.2012 at 04:24:35.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 07.01.2012, 04:40:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Repet, este incredibil ca in ditamai invatatura catolica bine documentata si pusa la punct nu exista absolut nicaieri conceptul ca un copil ar putea pacatui, chiar daca fara a fi deplin constient de greseala pe care o face.
Nu, nu există.
La dv există ? În acest caz, trebuie să vă puneți de acord cu dl marius22:
Citat:
Domnule Dragomir, si noi, crestinii ortodocsi, avem certitudinea - si marturisim - ca pruncii/copii sunt lipsiti de pacat.

Citat:
Adica daca poate sa ia jucaria fratelui/surorii sale eventual sa-l loveasca, nu pacatuieste?
Nu, noi credem că, dacă un copil nu este la vârsta înțelegerii, ci are, să zicem, 3 ani, acesta nu este un păcat și suntem absolut siguri că un astfel de copil, dacă ar fi să moară, va merge în Rai.

Citat:
Sa fie asta oare comportamentul adamic de dinainte de cadere?
Adica daca Adam ar fi avut copii inainte sa fi fost alungat din rai, ar fi facut astfel?
Confundați răul cu păcatul. Păcatul este întotdeauna rău, dar răul nu este întotdeauna păcat. Nu numai că un copil care ia jucăria fratelui ori surorii, ba chiar îl lovește, nu comite niciun păcat, dar nici când scuipă Sfintele din gură nu face niciun păcat. Dar face un rău, face un lucru care nu ar trebui să se întâmple. Un lucru pe care noi, adulții, bineștiind despre ce și despre Cine este vorba, ar trebui să îl preîntâmpinăm, așa cum preîntâmpinăm cazurile în care copiii își dau în cap cu jucăriile.

Răul a apărut ca urmare a corupției naturii umane și a naturii în general. Cât păcat face câinele dv pt că ia osul altui câine, tot atâta face și copilul care ia jucăria altuia. Sper că sunteți de acord că, în vremea lui Adam, câinii nu-și furau oasele unul altuia. Nici măcar iarba, din care mâncau pe atunci.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 07.01.2012 at 04:49:55.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 07.01.2012, 10:19:15
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E vorba aici despre copilașii de cîteva luni care nu cunosc decît laptele matern, nu știu să mănînce.

Orice bebeluș regurgitează des în timpul zilei. Cum se împacă asta cu cuminecarea care se face la amiază?

Mi s-a întîmplat ca o picătură din Sîngele Domnului să ajungă pe fularul copilului. Prima oară s-a văzut clar că fularul e pătat și atunci l-am dat unui preot, iar a doua oară preotul care l-a împărtășit, după ce i-a șters gura cu acel prosop roșu, m-a pus pe mine să mai șterg puțin cu fularul pe care-l purta (altul, evident).

În aceste două situații au fost implicați doi preoți de la aceeași biserică. Mărturisesc că mi-e oarecum teamă să mă mai duc cu fetița la împărtășit. Ea e foarte liniștită, niciodată nu a făcut scandal la cuminecare, nici măcar la botez nu a plîns. Nu vreau să dau vina pe preoți sau pe această practică de la noi la ortodocși, dar undeva cineva greșește - și poate că e un păcat foarte mare, chiar nu știu.

Voi ce-mi puteți spune din experiența personală?
Desigur ca este foarte bine sa-ti duci copii la impartasit, iar ceea ce scrii tu aici este mai o problema de administrare a Tainei, lucru ce priveste mai mult pe preot, care ar trebui sa fie atent cum administreaza aceasta Taina copiilor, poate in cazul bebelusilor ar fi indicat ca preotul sa ia in lingurita doar putin din Trupul si Sangele Domnului, iar apoi cel care a dus copilul la impartasit sa-i dea biberonul cu ceai sau cu lapte, cat despre partea cu scapatul Sangelui pe fular, aici este evident neglijenta preotului, iar randuiala tipiconala de la sfarsitul Liturghierului ii spune ce masuri sa ia.
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #64  
Vechi 07.01.2012, 12:00:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Desigur ca este foarte bine sa-ti duci copii la impartasit, iar ceea ce scrii tu aici este mai o problema de administrare a Tainei, lucru ce priveste mai mult pe preot, care ar trebui sa fie atent cum administreaza aceasta Taina copiilor, poate in cazul bebelusilor ar fi indicat ca preotul sa ia in lingurita doar putin din Trupul si Sangele Domnului, iar apoi cel care a dus copilul la impartasit sa-i dea biberonul cu ceai sau cu lapte, cat despre partea cu scapatul Sangelui pe fular, aici este evident neglijenta preotului, iar randuiala tipiconala de la sfarsitul Liturghierului ii spune ce masuri sa ia.
Copilul nostru bea doar lapte matern, deci soluția cu biberonul cade.

M-am hotărît să o împărtășesc numai la un preot care este foarte atent cu cinstitele Daruri și cu care vorbesc dinainte despre modul în care o va face. Și nu e neapărat să fie duminica, deoarece bebelușii nu trebuie să ajuneze înainte.

Chiar dacă vina e a preotului, este și responsabilitatea mea - așa îmi spune conștiința.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 31.07.2012, 13:55:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Ce faceți dacă imediat după împărtășanie copilul dă Sîngele pe mînă? Eu am pățit-o recent și am folosit un șervețel pe care l-am pus la colecția cu șervețele și bucăți de tricouri care urmează să fie arse.

Am văzut cîndva la o tipă care i-a arătat soțului că avea mîna udă și el s-a împărtășit practic de pe mîna soției. M-a tentat să fac și eu la fel, dar pînă la urmă m-am șters. Problema este că oricît de bine te-ai șterge, pe piele tot rămîn cîteva molecule invizibile care se vor duce la spălat... Deci nu știu cum e mai bine de procedat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 31.07.2012, 20:09:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ce faceți dacă imediat după împărtășanie copilul dă Sîngele pe mînă? Eu am pățit-o recent și am folosit un șervețel pe care l-am pus la colecția cu șervețele și bucăți de tricouri care urmează să fie arse.

Am văzut cîndva la o tipă care i-a arătat soțului că avea mîna udă și el s-a împărtășit practic de pe mîna soției. M-a tentat să fac și eu la fel, dar pînă la urmă m-am șters. Problema este că oricît de bine te-ai șterge, pe piele tot rămîn cîteva molecule invizibile care se vor duce la spălat... Deci nu știu cum e mai bine de procedat.
Cum e mai bine , numai duhovnicul tau decide , nu un forumist sau altul !
Cred totusi , asta ca o parere personala , colectia ta nu ar trebui arsa , ci pastrata la loc de cinste intr o cutiuta , vas , recipient , si puse langa coltisorul tau cu icoane , unde se afla si candela , cartile de rugaciuni , etc . Arderea nu mi se pare o masura buna , caci prin ardere prefacem totul in scrum , in nepasare , este exact ca atunci cand vrem sa stergem urmele unei infractiuni , ori nu asta vrem in situatia de fata !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 01.08.2012, 00:09:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cum e mai bine , numai duhovnicul tau decide , nu un forumist sau altul !
Cred totusi , asta ca o parere personala , colectia ta nu ar trebui arsa , ci pastrata la loc de cinste intr o cutiuta , vas , recipient , si puse langa coltisorul tau cu icoane , unde se afla si candela , cartile de rugaciuni , etc . Arderea nu mi se pare o masura buna , caci prin ardere prefacem totul in scrum , in nepasare , este exact ca atunci cand vrem sa stergem urmele unei infractiuni , ori nu asta vrem in situatia de fata !
Salut Cristi,

Pe moment a trebuit să iau o decizie imediată, atunci nu aveam cum suna duhovnicul. Iar pe viitor, nu știu, poate că ar trebui să merg în altă parte și/sau să vorbesc cu preotul înainte, să-l rog să nu exagereze cu cantitatea de Împărtășanie. De fapt de fiecare dată îi spun preotului să dea cît mai puțin, dar de data asta pînă am spus eu tot el s-a grăbit și... s-a întîmplat.

Duhovnicul meu este la o mănăstire, nu am cum merge săptămînal acolo să o împărtășesc pe fiică-mea.

Sfatul cu arderea mi se pare și mie ciudat, de aceea încă păstrez acele obiecte într-o cutie specială în cămară.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 01.08.2012, 00:19:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ce faceți dacă imediat după împărtășanie copilul dă Sîngele pe mînă? Eu am pățit-o recent și am folosit un șervețel pe care l-am pus la colecția cu șervețele și bucăți de tricouri care urmează să fie arse.

Am văzut cîndva la o tipă care i-a arătat soțului că avea mîna udă și el s-a împărtășit practic de pe mîna soției. M-a tentat să fac și eu la fel, dar pînă la urmă m-am șters. Problema este că oricît de bine te-ai șterge, pe piele tot rămîn cîteva molecule invizibile care se vor duce la spălat... Deci nu știu cum e mai bine de procedat.
Daca va face de fiecare data la fel,veti avea o colectie impresionanat de servetele :)
Este chiar raspunsul la dilema cand sa impartasim copiii?
La momentul intelegerii!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 01.08.2012, 02:19:39
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ce faceți dacă imediat după împărtășanie copilul dă Sîngele pe mînă? Eu am pățit-o recent și am folosit un șervețel pe care l-am pus la colecția cu șervețele și bucăți de tricouri care urmează să fie arse.

Am văzut cîndva la o tipă care i-a arătat soțului că avea mîna udă și el s-a împărtășit practic de pe mîna soției. M-a tentat să fac și eu la fel, dar pînă la urmă m-am șters. Problema este că oricît de bine te-ai șterge, pe piele tot rămîn cîteva molecule invizibile care se vor duce la spălat... Deci nu știu cum e mai bine de procedat.
Pe baietelul nostru de noua luni am hotarat sa il impartasim mai rar, cam o data pe luna si atunci marturisesc sincer ca imi tremura picioarele. Parintele de la Biserica la care mergem are o lingurita mai mica si nu pune foarte mult din Trupul si Sangele Mantuitorului. Are grija sa stearga gurita foarte bine dupa si nu ni s-a intamplat sa cada pe hainute sau pe mana noastra. Merg cu mare teama si ma rog sa nu se intample sa cada o parte din Sfantul Trupul si Sange. Am mers la o Manastire intr-o duminica si am hotarat sa ne impartasim acolo. Cand l-am vazut pe Parinte ca a venit cu o lingura plina de Sfanta Impartasanie ca pentru un om mare, am avut mari emotii, de atunci nu ne mai impartasim decat la Biserica noastra. Am gasit la Parintele Cleopa urmatorul sfat: Copiii cei nevinovati pana la varsta de cinci ani, este bine sa-i impartasiti, daca se poate, si in fiecare Dumimica. Iar copiii de 6 - 7 ani mai ales acum, este bine sa fie spovediti si apoi impartasiti, ca astazi copiii vad si aud multe sminteli, in casa, la televizor si peste tot, nefiind supravegheati de parinti.

Si eu stiu ca trebuie arse servetelele sau bucatile de material pe care a cazut Sfanta Impartasanie, dar e bine sa-l intrebi pe Parintele duhovnic.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 01.08.2012, 10:38:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Parintele de la Biserica la care mergem are o lingurita mai mica si nu pune foarte mult din Trupul si Sangele Mantuitorului. Are grija sa stearga gurita foarte bine dupa si nu ni s-a intamplat sa cada pe hainute sau pe mana noastra. Merg cu mare teama si ma rog sa nu se intample sa cada o parte din Sfantul Trupul si Sange.
Eu după momentul cuminecării stau acolo cu șervetul cel roșu al preotului și șterg gurița fetiței mele. După ce mă încredințez că totul e bine, abia atunci plec, avînd pregătit mereu un șervețel de hîrtie în mînă. Din cauza asta, prefer să merg printre ultimii la împărtășit.

Duminică însă nu știu ce s-a întîmplat, o fi fost vinul mai acru, fiică-mea a ținut o vreme în gură Împărtășania și abia după vreo 10 secunde s-a strîmbat și m-am trezit cu probleme grave. De acum nu o mai împărtășesc decît dacă preotul e de acord să îi dea foarte, foarte puțin.

Am observat oameni care nu-și prea fac griji pentru hainele pătate. Cînd le spun că trebuie să dea preotului hăinuța copilului în caz de accident sau să o ardă, se amuză. Din motivul ăsta, preoții ar trebui să facă o mini-cateheză înainte de a chema copiii la altar, explicîndu-le părinților cum se procedează în astfel de cazuri nedorite.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 21:05:13
Moartea bebelusilor digitekovi Moaste 43 03.05.2011 21:06:36
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 20:12:34
Impartasirea Preotului un.simplu.gand Preotul 3 06.09.2010 19:06:57
Zaharul nu calmeaza durerile bebelusilor absolutep0wer Generalitati 1 06.09.2010 14:45:29