Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.01.2014, 14:59:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
Concluzia mea este ca dumnezeu alege sa nu-si foloseasca in totalitate puterile care l-ar ajuta sa incheie totul brusc cu un numar de oameni in rai si altul in iad, ci sa urmareasca firul omenirii. E cat de cat ok interpretarea?
Da, ar putea să pună punct brusc, dar nu o face deoarece a construit o lume caracterizată printre altele de un parametru căruia îi zicem noi timp și, mai mult, ființele dispun de niște caracteristici asemănătoare Creatorului (printre care libertatea, rațiunea, veșnicia etc) cu ajutorul cărora decid cum îți vor petrece existența ulterioară. Pentru El punctul deja s-a pus, pentru noi probabil nu va mai dura mult și vom fi invitați la Judecata Universală.

Citat:
De ce trebuie sa fim buni doar de frica iad-ului si nu puteam sa fim buni pentru ca avem umanitate si compasiune fata de semeni?
Ăsta e începutul înțelepciunii - a nu face răul de frica legii. Continuarea presupune a săvîrși binele din dragoste.

Citat:
Eu am o maserie tehnica insa in putinul timp liber incer sa imi aduc contributia in societatea. Sunt voluntar Pompieri/SMURD, unde contribuia mea infima a pus urmarul la salvarea a multor vieti, particip la acte de caritate ori de cate ori imi permite buzunarul si timpul. Nu am ranit niciodata pe nimeni si am iubit intotdeauna natura sub toate formele ei. Insa nu am facut asta pentru ca asa a zis cineva de sus si nici pentru a scapa de o eventuala pedeapsa. Voi unde credeti ca merit sa ajung?
Atît Raiul cît și Iadul au multe niveluri de existență. Vei ajunge să locuiești casa pe care ți-ai construit-o.

Citat:
O sa povestesc o intamplare care m-a marcat. Acum cateva saptamani, intr-o duminica, ma intorceam de la pescuit cu prietenii. Am oprit, cum facem intotdeaua, la un magazin de cartier sa bem o cutie de coca-cola. Prin fata noastra trecea o batranica amarata care mergea greu. Unul din prietenii mei i-a dat 5 lei eu am ales sa o ajut sa treaca strada.
Eu fiind imbracat in camuflaj, bunica a crezut ca sunt in armata. Mi-a povestit ca fiul ei era in armata si era trista ca a decedat anul trecut de leucemie, iar la doua saptamani i-a murit sotul de suparare. Are o fiica maritata prin tari straine care nu o mai viziteaza. Era singura si bolnava si saraca. Am imbratisat-o, am consolat-o, i-am sarutat mana si i-am dat niste bani. M-a strans la piept ca pe copilul ei. De ce permite dumnezeu asa ceva? El nu plange cand vede asa ceva?
Istoria familiei ei, viața ei în cele mai mici detalii, planul Domnului de a o mîntui șamd sînt cîțiva dintre factorii din cauza cărora bătrînica era în starea respectivă. Bunăoară, faptul că fata ei nu o mai vizitează spune ceva despre educația pe care a primit-o de la mami. Leucemia poate fi cauzată de abuzurile la care singuri ne supunem organismul. A nu putea trece peste moartea unuia din copii e o slăbiciune care ar trebui depășită, deși nu zic că e ușor - altfel ce faci, lași soția în pragul disperării? Fiecare sîntem vinovați de chestii de genul ăsta, nu încerca să arunci vina pe divinitate pentru ce ți se pare la prima vedere.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.01.2014, 15:00:57
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
O sa povestesc o intamplare care m-a marcat. Acum cateva saptamani, intr-o duminica, ma intorceam de la pescuit cu prietenii. Am oprit, cum facem intotdeaua, la un magazin de cartier sa bem o cutie de coca-cola. Prin fata noastra trecea o batranica amarata care mergea greu. Unul din prietenii mei i-a dat 5 lei eu am ales sa o ajut sa treaca strada.
Eu fiind imbracat in camuflaj, bunica a crezut ca sunt in armata. Mi-a povestit ca fiul ei era in armata si era trista ca a decedat anul trecut de leucemie, iar la doua saptamani i-a murit sotul de suparare. Are o fiica maritata prin tari straine care nu o mai viziteaza. Era singura si bolnava si saraca. Am imbratisat-o, am consolat-o, i-am sarutat mana si i-am dat niste bani. M-a strans la piept ca pe copilul ei. De ce permite dumnezeu asa ceva? El nu plange cand vede asa ceva?


Bravo tie! Ce concluzie sa tragem de aici? Ca un simplu om, pe deasupra ateu, e mai milostiv decat o "asa-zisa fiinta atotmilostiva"?

Stiu si eu o intamplare de genul asta.
Era intr-un sat un copil sarac, necajit, imbracat saracacios, mereu flamand, de care nu purta nimeni de grija.
Copilul avea sufletul curat, nepervertit de rautatea lumii acesteia, era credincios, mergea la biserica si incerca sa faca voia Domnului.
Un ateu l-a intrebat odata despre ce a auzit vorbindu-se la biserica.
Baiatul i-a raspuns:"Dumnezeu este iubire."
"Dar daca este iubire, dupa cum spui, de ce tu esti asa sarac si nu ai ce sa mananci si cu ce sa te imbraci? De ce nu a trimis Dumnezeu pe cineva care sa te ajute?" l-a intrebat ironic ateul.

Eterna nedumerire a necredinciosilor, care nu de suferinta acelor copii nu mai pot, ci ca sa-si autojustifice necredinta in fata propriei constiinte anesteziate: “ Cum se poate ca un Dumnezeu cu "atata iubire" sa vada suferintele celor nevinovati si sa nu faca nimic sa le indrepte?”
Si din mijlocul unei taceri indelungate, se auzi un glas: “Am facut ceva.
Te-am facut pe tine”.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.01.2014, 15:32:41
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu ai cercetat istoria.
Ce treaba are Vaticanul cu Biserica Ortodoxa? Istoria Bisericii Ortodoxe vs Istoria Catolicilor.
In Cruciada a 4-a, catolicii au atacat Bizantul aka Constantinopolul, Grecia. Au ajuns pana in Athos unde au ucis calugarii ortodocsi. Au facut crime peste crime, mai rau decat otomanii.
Inchizitia a fost adusa in Transilvania in sec. 18 de catre episcopii de Blaj ptr. a forta romanii ortodocsi sa treaca la catolicism. Serbii si grecii au suferit si eu mult datorita catolicismului. Daca ai sa cercetezi istoria Bisericii Ortodoxe, mai ales a BOR, ai sa vezi ca ortodocsii romani au suferit si ei f. mult din cauza inchizitiei si a cruciadelor.
El a vorbit de religie la modul general, nu despre o anumita biserica crestina.

Oricum, si statele ortodoxe au persecutat oamenii de alte religii. De exemplu, istoria Imperiului Bizantin este plina de lupte intre diverse factiuni care sustineau versiuni rivale ale crestinismului sau de persecutii indreptata impotriva unor culte crestine minoritare. Legile acestui stat promovau in mod deschis persecutarea si lipsirea de drepuri a ne-crestinilor (http://en.wikipedia.org/wiki/Corpus_Juris_Civilis).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.01.2014, 15:37:25
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
Fiul ar trebui sa aibe o mama, corect? Maria este mama lui. Dar Maria este om, care s-a nascut. Deci fiul s-a "nascut"(el nu are inceput) inaintea mamei?



Există firea dumnezeiasca existentă de la sine si prin sine. Aceasta fire divina o au din vesnicie doar 3 persoane: Tatal, Fiul si Duhul Sfant.

Si există firea umana care e comuna miliardelor si miliardelor de persoane care au existat, exista si vor exista.

Ei, bine, la un moment dat al istoriei, Cel-mai-presus-de-timp-si-spatiu-si-materie, a intrat in timp si spatiu si materie. Mai exact doar una din cele 3 persoane ale firii dumnezeiesti, si anume, Fiul, care, ATENTIE!!!, exista din vesnicie doar ca nu in forma materiala, si-a mai luat o fire pe care n-o avea din vesnicie, anume, firea umana, lasandu-Se pe Sine nascut dintr-o mama umana asa cum se naste orice om dintr-o mama umana.

Este, ceea ce se numeste Intruparea, adica, Cel pana atunci fara trup material Si-a luat constitutia umana, somatica, trupeasca pentru a o restaura si pentru a ne-a reda noua reparata de virusul mortii cu care s-a procopsit Adam si Eva si toti urmasii lor.

Hristos este singura Persoana din Univers care are doua firi: una divina si una umana. Una din vesnicie, alta doar de la un moment dat al istoriei lumii.

In Hristos se poate vorbi de doua nasteri: una din vesnicie mai inainte de toti vecii, din Tata dumnezeiesc, fara de mama, iar alta, ca om, cand S-a nascut din mama fara tata (uman).
De la Tatal isi are firea dumnezeiasca iar de la Fecioara Maria isi are firea umana.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.01.2014, 15:50:00
Hitchens Hitchens is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2014
Mesaje: 13
Implicit

Florin si Delia, va multumesc pentru punctele de vedere. Sunt cu adevarat valoroase.

@Florin-Ionut

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Da, ar putea să pună punct brusc, dar nu o face deoarece a construit o lume caracterizată printre altele de un parametru căruia îi zicem noi timp și, mai mult, ființele dispun de niște caracteristici asemănătoare Creatorului (printre care libertatea, rațiunea, veșnicia etc) cu ajutorul cărora decid cum îți vor petrece existența ulterioară. Pentru El punctul deja s-a pus, pentru noi probabil nu va mai dura mult și vom fi invitați la Judecata Universală.
Va inteleg perfect conceptia si langa celalte valori crestine are sens. Va respect pentru asta.
Eu nu sunt de acord pentru ca nu vad rostul acestei intregi proceduri.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ăsta e începutul înțelepciunii - a nu face răul de frica legii. Continuarea presupune a săvîrși binele din dragoste.
In mod ideal da.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Atît Raiul cît și Iadul au multe niveluri de existență. Vei ajunge să locuiești casa pe care ți-ai construit-o.
Not bad.

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
In Hristos se poate vorbi de doua nasteri: una din vesnicie mai inainte de toti vecii, din Tata dumnezeiesc, fara de mama, iar alta, ca om, cand S-a nascut din mama fara tata (uman).
De la Tatal isi are firea dumnezeiasca iar de la Fecioara Maria isi are firea umana.
In viziua mea, nu poate o entitate sa aibe titlul de "tata" daca nu are doua componente obligatorii:
1 - o "mama" cu care a dat nastere la...
2 - un "copil"

Am invatat ca Tatal si Fiul sunt din totdeauna asta ar inseamna ca exista si o mama din totdeauna.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.01.2014, 16:00:15
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
Acest topic se vrea a fi unul constructiv, fara retorica si fara a ataca convingerile persoanelor care doresc sa participe la discutie.
Fara suparare, dar cand te declari ateu ataci convingerile persoanelor care doresc sa participe la discutie, daca acestea nu sunt atee. Si asta pentru ca sustii ca acestia cred chestii aberante.

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
Mentionez ca nu am citit in totalitate cartea sfanta, doar fragmente, desi intentionez sa o citesc din scoarta in scoarta.
Curiozitate personala. Dar tu nu citesti Biblia ca sa intelegi, nu incerci sa devii credincios. Atunci de ce o faci? Si nu imi spune ca setea de cunoastere te indeamna. Ai putea citi chestii mai "practice". Cel mult ai putea spune ca o citesti pentru a ataca convingerile credinciosilor.

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
1 - Daca dumnezeu este atotputernic, atotstiutor, etc, teoretic nu ar trebuie sa stie din totdeaua cine se va mantui si va ajunge in rai sa se bucure de viata vesnica si cine va ajunge in iad la chinul etern? Pentru ce deranjul?
Ar fi predestinare. Asta in primul rand. In al doilea rand ar fi nedrept si pentru unii si pentru altii sa fie "rasplatiti" pentru ceva ce nu au facut, nu?

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
2 - Cele mai religioase tari din lume, in general sunt tari sub dezvoltate, cu o economie la pamant, guverne corupte si sisteme de sanatate aproape inexistente. De ce dumnezeu, cu puterea lui nu eradica epidemia de polio si HIV care curma vietile a sute de mii de oameni in Africa si Asia?
I) Religia nu are cobiectiv confortul si bunastarea materiala a credinciosilor, ci mantuirea lor.
II) Este o explicatie simplista, dar considera viata un test. Ca sa intri la o facultate la buna trebuie sa inveti mai mult. Notele mai mari de baga la buget. La facultatile la bune subiectele sunt mai grele.
Tinand cont ca "facultatea de dincolo" tine o eternitate ce preferi, sa intri la o facultate mai buna si la buget? Daca da, efortul e mai mare. Doar ca la facultatea asta toti trebuie sa dea, fie ca vor, fie ca nu vor. Acum fiecare isi asuma rezultatele. Ca ai avut conditii mai bune (adica oportunitatea de a te evidentia in conditii mai grele) si nu ai facut-o a fost doar decizia ta. Omul este liber sa aleaga. Mai mult, Dumnezeu nu da nimanui mai mult decat poate duce. Doar noi nu vrem sa ne acceptam potentialul de a produce rezultate si ne plangem mereu.


Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
3 - Religia, a fost motiv de cearta intotdeauna. Este raspunzatoare pentru moartea a milioane de oameni(Cruciadele, Inchizitia, Jihad si Milkhemet Mitzvah). De ce a permis dumnezeu asta?
"Intotdeauna" este o exagerare. Nu putem da vina pe Dumnezeu pentru actiunile oamenilor. Exista copii pe care parintii s-au straduit sa ii educe bine, carora li s-a spus ce este bine sa faca si ce este rau si ei au ales raul? Este vina parintilor?
Dumnezeu i-a dat libertate omului. Ce face fiecare cu libertatea primita este decizia si responsabilitatea lui. Si tot el va suporta consecintele.
Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
4 - Tatal, fiul si sfantul duh. De ce nu exista si o mama?
Gandesti omeneste. Tatal, nu are valente biologice. Iar Fiul si Sf Duh nu sunt fii biologici ai tatalui.

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
1 - Dupa ce lucrarea divina s-a incheiat, dumnezeu a fost multumit de munca sa. Cateva capitole mai tarziu se declara nemultumit de om si ii pare rau ca l-a facut. Dumnezeu si-a dat seama ca a gresit? Dar nu stia asta de dinainte?
Cand a incheiat creatia toate erau bune. Dar ca si acum omul avea libertatea. A folosit gresit libertatea si ceea a fost consecinta. A nu se lua literal "I-a parut rau", in sensul de s-a cait. A regretat cursul pe care omenirea l-a ales, desi El stia ca asa se va intampla. Aici si in multe alte locuri este vorba despre libertate si asumarea ei.
Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
2 - Dumnezeu nu stia de dinainte ca Adam si Eva vor manca din fruct ispititi de sarpe? De ce nu l-a oprit pe sarpe sa-si duca la bun sfarsit planul?
Pentru ca ar fi ingradit libertatea.

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
Si de ce si-a trimis fiul sa sufere pentru pacatul lor cand toata istoria crestina, uneori tragica, putea fi evitata prin simpla sa interventie in acele secunde de slabiciune al oamenilor naivi.
Idem mai sus. La care se adauga iubirea. De asta Dumnezeu Si-a asumat suferinta pentru intreg neaamul omenesc.
Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
3 - Adam si Eva au avut doi baieti Cain si Abel. Cain il omoara pe Abel si apoi impreuna cu sotia sa are un fiu pe nume Enoh. Sotia de unde a aparut?
Nu Enoh, ci Set. "Si Adam a avut fii si fiice". Ai sarit peste partea asta.
Nu era incest. A devenit incest cand a fost data legea. Pana atunci a fost ceva firesc.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.01.2014, 16:03:29
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul

In viziua mea, nu poate o entitate sa aibe titlul de "tata" daca nu are doua componente obligatorii:
1 - o "mama" cu care a dat nastere la...
2 - un "copil"

Am invatat ca Tatal si Fiul sunt din totdeauna asta ar inseamna ca exista si o mama din totdeauna.
Nu ii asocia lui Dumnezeu caracteristici lumesti. Dumnezeu este vesnic si nu naste sau Se naste biologic. Nu era nevoie de o impreunare. In plus Fiul este nascut in vecie. Daca ar fi fost necesara o "mama", asta ar fi adus obligatoriu un caracter limitativ pentru Acesta. Asa cum se intampla cu Sf Duh ce purcede de la Tatal si de la Fiul in conceptia catolica.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.01.2014, 16:10:11
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
Va multumesc pentru raspunsuri. Sunt multumit de explicatii si unele chiar au sens chiar si pentru ateul din mine.

@mirela.t, Florin-Ionut:
Generice:
1 - Problema devine una filozofica. Practic intram in capul lui dumnezeu sa vedem ce vrea de fapt de la noi si, desigur, fiecare va trage/imprumuta concluzii(adevaruri). Asa cum ati spus si dumneavoastra, diferitele interpretari au dus la nasterea sectelor.
Concluzia mea este ca dumnezeu alege sa nu-si foloseasca in totalitate puterile care l-ar ajuta sa incheie totul brusc cu un numar de oameni in rai si altul in iad, ci sa urmareasca firul omenirii. E cat de cat ok interpretarea?
Dumnezeu poate cate vrea, dar nu voieste cate poate. Sf. Ioan Damaschin


Citat:
@Parascheva16, mirela.t:
Dumnezeu este: Tatal - Fiul - Sfantul Duh
Fiul ar trebui sa aibe o mama, corect? Maria este mama lui. Dar Maria este om, care s-a nascut. Deci fiul s-a "nascut"(el nu are inceput) inaintea mamei?
Noi oamenii judecam prin prisma mintii omenesti. Deci este o judecata limitata.

Dumnezeu a vorbit poporului sau in nenumarate feluri, inainte de Hristos. A urmat pedagogia Sa, dar vazand inmultindu-se relele, si vazand invartosarea oamenilor , a decis sa se faca om pentru noi oamenii , pentru salvarea noastra. Cum altfel putea mai bine sa ne dea exemplul iubirii desavarsite , daca nu facandu-se El insusi om, intrupandu-Se. Desigur ca putea aduce salvarea noastra si in alt mod, - la Dumnezeu toate sunt cu putinta - insa a ales intruparea Fiului ca fiind cel mai potrivit mod pentru mantuirea noastra. De aceea Fecioara Maria este Nascatoare de Dumnezeu. Fiul exista si inainte de intrupare, insa Dumnezeu a decis sa coboare catre noi prin intruparea Fiului , din marea Sa iubire de oameni. Fiul este exemplul desavarsit a ne arata cum trebuie sa iubim pe Dumnezeu. Cum trebuie sa fim, sa devenim. Ortodoxia este calea care arata drumul spre desavarsire, a deveni si noi indumnezeiti. Caci acesta este scopul nostru pe pamant, a dobandi Duhul Sfant si a ne bucura vesnic de iubirea lui Dumnezeu.

Toate femeile nasc fii si fiice dar pot fi ele asemenea Macii Domnului cand nasc fii lor?
Maica Domnului este numita astfel "poarta vietii" cea care mai inainte de nastere a fost fecioara si in nastere fecioara si dupa nastere iarasi a ramas fecioara (parthenos).
Prin ea, Cel nevazut Se face vazut. Fiul insusi Si-a luat din Maria firea Sa omeneasca, trup si suflet, prin procesul maternitatii si zamislirii fara de pacat, de la Duhul Sfant: "Cuvantul Tatalui cel necuprins, din tine, Nascatoare de Dumnezeu, S-a cuprins, intrupandu-Se".

http://www.crestinortodox.ro/religie...zeu-69550.html

Citat:
@iuliu46:
Ateul nu este destept. Ateul este intotdeauna insetat de cunoastere si cu fiecare informatie noua intiparita in creierul sau plin de neuroni, va fi mai putin prost ca mai inainte.
Nu exista ateu pe lumea asta care nu isi va renunta la ateism in favoarea religiei daca va exista acel lucru care il va face sa se se schimbe.
Nu vreau ca discutia noastra sa devina una ostila. Probabil nici dumnezeu nu ar vrea asta nu?
Desigur ca nu voieste Dumnezeu sa ajungem la discutii ostile, insa responsabili de ostilitate suntem noi adica si tu nu doar iuliu , si sa iti explic si de ce. A scrie cu litera mica, Dumnezeu, Fiul, Duhul Sfant, Maica Domnului pentru noi crestinii este o mare ofensa , o mare durere, caci arata desconsiderare fata de ce noi iubim nespus. Or cine nu doreste ostilitate, si doreste un dialog onest, frumos si cald, acela se gandeste si la celalalt sa nu il supere. Intelegi?
Iar logic gandind, tu scri cu litera mica , crezand ca nu exista Dumnezeu si deci ca este aceasta putin lucru, dar macar o secunda te-ai intrebat : dar daca ma insel? gandesti atunci ca acest "putin lucru" este de fapt un ",mare lucru"? macar si pentru aceasta fa efortul sa scri cu litera mare. Caci noi oamenii, cum suntem limitati in judecata, neputand depasi cele ale firii noastre omenesti , cu siguranta ca ne putem insela cand e vorba de Cel fara de inceput si fara de sfarsit.

Citat:
Putem sa discutam in continuare pe aceste idei insa mai am cateva idei + o povestioara.
1 -
De ce trebuie sa fim buni doar de frica iad-ului si nu puteam sa fim buni pentru ca avem umanitate si compasiune fata de semeni?
Eu am o maserie tehnica insa in putinul timp liber incer sa imi aduc contributia in societatea. Sunt voluntar Pompieri/SMURD, unde contribuia mea infima a pus urmarul la salvarea a multor vieti, particip la acte de caritate ori de cate ori imi permite buzunarul si timpul. Nu am ranit niciodata pe nimeni si am iubit intotdeauna natura sub toate formele ei. Insa nu am facut asta pentru ca asa a zis cineva de sus si nici pentru a scapa de o eventuala pedeapsa. Voi unde credeti ca merit sa ajung?
In primul rand invatatura ortodoxa de credinta nu ne invata sa fim buni de frica iadului, ci ne invata sa fim buni ca sa fim desavarsiti. Or asta inseamna sa fii bun din dragoste de Dumnezeu, avand firea noastra schimbata in bunatate si iubire curata. Atunci cand mintea noastra este curata, cand inima noastra este curata, facem binele ca fiind din fire iubind pe Dumnezeu si pe oameni si socotind ca binele facut este facut fara un scop de dobandire a ceva anume ci ca asa simtim, ca simtim mila si parere de rau pentru oameni , pentru suferinta lor, dar pentru toti, nu doar pentru unii. or aceasta fara iubirea de Dumnezeu nu poate fi, pentru ca firea noastra este cazuta de la Adam incoace. Avem firea cazuta si toate cele ce le facem , le facem cu justificari si motivari. Si compasiunea este aleasa de noi, caci privind un talhar de pilda nu avem compasiune, desi ar trebui sa avem compasiune si mila si pentru acest om.
Unde meriti tu sa ajungi? ei bine, aceasta o stie Bunul Dumnezeu, numai El Bunul iti cunoaste sufletul si firea. Caci noi oamenii vedem cele exterioare ale tale, insa cele dinlauntru, alcatuirea sufletului tau, gandurile mintii tale, temeiurile tale, doar Domnul le stie. Acolo sa te uiti tu cu atentie, in tine, in inima, in minte si sa incerci sa analizezi ce este. Iar de nu vezi nimic , atunci sa rogi pe Dumnezeu sa iti deschida ochii sufletului ca sa vezi. Un lucru eu stiu sigur: atata timp cat tu acum cauti sa afli, cercetezi, inseamna ca Domnul cu harul Lui te-a atins cumva la inima. Numai ca nu iti dai seama inca. unde, cum, cand? asta tu sti si Dumnezeu desigur. Insa si aceasta este o dovada ca Dumnezeu exista , nu crezi?
Pentru ca un ateu sa ajunga la dorinta de a cunoaste pe Dumnezeu , de a vedea daca exista , negresit inseamna ca harului lui Dumnezeu l-a atins si pe el. caci aceasta de la Dumnezeu vine nu de la oameni.

Citat:
2 -
O sa povestesc o intamplare care m-a marcat. Acum cateva saptamani, intr-o duminica, ma intorceam de la pescuit cu prietenii. Am oprit, cum facem intotdeaua, la un magazin de cartier sa bem o cutie de coca-cola. Prin fata noastra trecea o batranica amarata care mergea greu. Unul din prietenii mei i-a dat 5 lei eu am ales sa o ajut sa treaca strada.
Eu fiind imbracat in camuflaj, bunica a crezut ca sunt in armata. Mi-a povestit ca fiul ei era in armata si era trista ca a decedat anul trecut de leucemie, iar la doua saptamani i-a murit sotul de suparare. Are o fiica maritata prin tari straine care nu o mai viziteaza. Era singura si bolnava si saraca. Am imbratisat-o, am consolat-o, i-am sarutat mana si i-am dat niste bani. M-a strans la piept ca pe copilul ei. De ce permite dumnezeu asa ceva? El nu plange cand vede asa ceva?
mare este iubirea lui Dumnezeu pentru oameni, de aceasta sa nu te indoiesti niciodata.
Judecatile lui Dumnezeu nu sunt asemenea judecatilor oamenilor. Nu sti trecutul acelei femei, trecutul familiei ei, suntem ceea ce alegem sa fim, durerile acelei femei au o cauza, la Dumnezeu toate sunt cu rost, nimic nu este fara rost , noi insa nu vedem in toate rostul lor. Poate fiul ei a murit caci Dumnezeu a voit sa il salveze, lasandu-l in viata poate mai tarziu se pierdea in rele, asa poate a ajuns in Rai prin suferinta bolii; incercarile vietii au un rost, un rost sunt si incercarile femeii. Tu ai judecat prin prisma a ceea ce ai vazut si aflat acum, o femeie batrana , saraca, singura si bolnava, insa cine stie ce trecut are? sau cei din neamul ei? nu stim, deci nu putem judeca si cataloga ca Dumnezeu fiind nedrept.

Toate suferintele acestei lumi, sunt ceea ce noi construim in viata, ca omenire; astazi lumea parca se inraieste, sa departeaza de Dumnezeu, de iubire; asa cum omul individual se autopedepseste prin ceea ce alege sa fie si sa traiasca traind in iad inca din aceasta viata, (Dumnezeu fiind bun nu construieste iadul), la fel si la nivel de societate. Caci omul, in clipa in care a pacatuit, a ales iadul el insusi, iar daca persista in pacat si moare in pacat, singur si-a ales locul pe care il merita. Dumnezeu are mila pentru tot pacatosul, iar sfintii spun ca mare este bucuria in ceruri cand un pacatos se pocaieste.

Imparatia cerurilor este inlauntru vostru, spune Scriptura , insa tot atat de bine poate fi si iadul inlauntrul nostru, depinde ce alegem si ce facem in aceasta viata.
Deci nu te intreba de ce Dumnezeu permite, caci stie El Bunul de ce. Nimic nu este la intamplare, sau fara un rost.
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem.
Adevarul este fiinta vie.
Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului.
Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului.
Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca

Last edited by dobrin7m; 05.01.2014 at 16:15:25.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.01.2014, 16:13:17
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
In viziua mea, nu poate o entitate sa aibe titlul de "tata" daca nu are doua componente obligatorii:
1 - o "mama" cu care a dat nastere la...
2 - un "copil"

Am invatat ca Tatal si Fiul sunt din totdeauna asta ar inseamna ca exista si o mama din totdeauna.
Pai, Dumnezeu este deasupra deosebirii dintre sexe.
Deosebirea sexuala este necesara la fiintele create (nici macar la toate) pentru a se reproduce. Dumnezeu nu 'se reproduce'.
Faptul ca se vorbeste despre Tata si Fiu este un fel de a vorbi, pentru ca paternitatea este imaginea cea mai apropiata pentru intelegerea umana de relatia dintre Tatal si Fiul. Nu inseamna insa ca imaginea se potriveste in totalitate cu realitatea.
Cand de exemplu ai o poza a unei persoane, imaginea ei deci, lipseste dimnensiunea a treia, care pentru o persoana nu poate lipsi. Totusi poza reprezinta destul de bine persoana respectiva si o putem recunoaste dupa ea.

Fiul se spune ca este Fiu din eternitate, nu dintr-un moment incolo, ca un fiu uman. Nu este 'copil' in acest sens.

Daca te deranjeaza faptul ca lipseste elementul feminin in reprezentarea Divinitatii, asta e alta problema. dar nu stiu daca stii ca el exista in limba ebraica, unde Duhul este de gen feminin. Exista anumite aspecte din Dumnezeire, in afara de Duh, care au fost reprezentate prin metafore feminine (de ex. cand se vorbeste de 'mila' in psalmul 50, expresia in original este ceva in genul 'pantecele (uterul) milostivirii' - ca si cum Dumnezeu n-ar (re)naste.
Dar este adevarat ca imaginile masculine sunt mai marcate. Este vorba aici de simbolismul genurilor, care este un subiect foarte complex si greu de discutat asa, in cateva randuri. Nu inseamna ca barbatul ar fi mai presus de femeie in sens ontologic.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.01.2014, 16:49:27
Hitchens Hitchens is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2014
Mesaje: 13
Implicit

Va multumesc pentru mesaje!

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Fara suparare, dar cand te declari ateu ataci convingerile persoanelor care doresc sa participe la discutie, daca acestea nu sunt atee. Si asta pentru ca sustii ca acestia cred chestii aberante.

Curiozitate personala. Dar tu nu citesti Biblia ca sa intelegi, nu incerci sa devii credincios. Atunci de ce o faci? Si nu imi spune ca setea de cunoastere te indeamna. Ai putea citi chestii mai "practice". Cel mult ai putea spune ca o citesti pentru a ataca convingerile credinciosilor.
Nu se poate comunicarea in antiteza intre religiosii si atei? Am vazut multe discutii atei-religiosi la viata mea si intotdeauna religiosii s-au simtit lezati si au devenit retorici, au ridicat tonul.
Rabdarea nu este o vrirtute crestina?
Eu ca ateu va respect convingerile dar imi si expun punctul de vedere.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Gandesti omeneste. Tatal, nu are valente biologice. Iar Fiul si Sf Duh nu sunt fii biologici ai tatalui.
Am inteles. Termenii "Tatal" si "Fiul" nu au legatura biologica. "Tatal" este tatal nostru si "Fiul" este fiul Mariei?
Inainte ca lumea(vazuta/nevazuta) sa existe "Tatal" cum era numit?

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Desigur ca nu voieste Dumnezeu sa ajungem la discutii ostile, insa responsabili de ostilitate suntem noi adica si tu nu doar iuliu , si sa iti explic si de ce. A scrie cu litera mica, Dumnezeu, Fiul, Duhul Sfant, Maica Domnului pentru noi crestinii este o mare ofensa , o mare durere, caci arata desconsiderare fata de ce noi iubim nespus. Or cine nu doreste ostilitate, si doreste un dialog onest, frumos si cald, acela se gandeste si la celalalt sa nu il supere. Intelegi?
Inteleg pozitia dumneavoastra insa trebuie sa intelegeti si pe a mea. Eu necunoscand obiceiurile literale sunt pasibil de a face aceste mici greseli. :)

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Unde meriti tu sa ajungi? ei bine, aceasta o stie Bunul Dumnezeu, numai El Bunul iti cunoaste sufletul si firea. Caci noi oamenii vedem cele exterioare ale tale, insa cele dinlauntru, alcatuirea sufletului tau, gandurile mintii tale, temeiurile tale, doar Domnul le stie. Acolo sa te uiti tu cu atentie, in tine, in inima, in minte si sa incerci sa analizezi ce este. Iar de nu vezi nimic , atunci sa rogi pe Dumnezeu sa iti deschida ochii sufletului ca sa vezi. Un lucru eu stiu sigur: atata timp cat tu acum cauti sa afli, cercetezi, inseamna ca Domnul cu harul Lui te-a atins cumva la inima. Numai ca nu iti dai seama inca. unde, cum, cand? asta tu sti si Dumnezeu desigur. Insa si aceasta este o dovada ca Dumnezeu exista , nu crezi?
Pentru ca un ateu sa ajunga la dorinta de a cunoaste pe Dumnezeu , de a vedea daca exista , negresit inseamna ca harului lui Dumnezeu l-a atins si pe el. caci aceasta de la Dumnezeu vine nu de la oameni.
Nu il caut pe Dumnezeu, nu m-a atins nimeni. Imi place sa socializez si pentru mine nu e o problema faptul ca socializez cu un crestin. Am avut iubita, fata de preot si am avut cu el nenumarate discutii contradictorii la un pahar de vin si amandoi am avut de castigat o gramada de informatii si inca suntem prieteni. O minte deschisa si vorbe sincere iti trebuie pentru a duce o conversatie benefica.
Si cu martorii lui Ierhova imi place sa socializez insa sunt putin cam rigizi si nu o scoti la capat.

Intrebare
Daca si Adam si Eva au inceput sa distinga binele de rau dupa ce au mancat fructul, cum ar fi putut sa inteleaga ca nu este bine daca il mananca inainte sa faca asta?

Dumnezeu vrea sa ma salveze de ce o sa se intample cu mine daca nu-l las sa ma salveze?

Last edited by Hitchens; 05.01.2014 at 16:52:12.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare