Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.07.2015, 12:44:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
yasmina, am tot dreptul sa prticip la aceasta discutie pt ca nu m-am spovedit de 1-2-3 ori in viata. Asa cum cei care nu cred in moda si chestii de genul si totusi converseaza acolo, asa am si eu dreptul sa ma bag aici in discutie, fie ca cred sau nu in spovada.
Si vitiate spunea foarte clar despre superstitia aia pentru care ii sar unii in cap; aia-io superstitie in care nici eu nu cred; Spovada nu e hocus-pocus, cum suna a fi din povestirile unora.
Poate ca este,daca nu ti s-a intamplat tie nu inseamna ca nu este!Daca oamenii zic ca asa a fost pt ei,merita sa-i credem nu?

Pana la urma esti ortodoxa,mergi la biserica sau nu?
Ca nu este clar?? !!
!!

Deci te-ai spovedit de multe ori( de mai mult de 3 ori) si nu s-a intamplat nimic deosebit...
Oricine are dreptul sa se bage in discutii,numai ca exista un lege nescrisa a participarii incat daca nu ai in clin si in maneca cu discutia,adica experienta,cunostiinte etc etc stai si asculti doar,lasandu-i pe altii sa desfasoare discutia.

Am gandit asta,doar faptul ca mai deunazi scriai ca nu participi la viata bisericii si ca "nu prea esti ortodoxa".
Daca tu crezi ca poti fii si asa dar si cunoscatoare,incat sa sustii o discutie despre taina spovedaniei,ok then...da-I inainte cu putere!
Doar ziceam si eu ce-i logic...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.07.2015, 13:19:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Doar ziceam si eu ce-i logic...
Logica ta nu-i și logica ei.
Logica ei e numa' a ei. S-o iertăm, are motive.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.07.2015, 00:08:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
yasmina, am tot dreptul sa prticip la aceasta discutie pt ca nu m-am spovedit de 1-2-3 ori in viata. Asa cum cei care nu cred in moda si chestii de genul si totusi converseaza acolo, asa am si eu dreptul sa ma bag aici in discutie, fie ca cred sau nu in spovada.
Sigur ca ai dreptul, chiar e de dorit, pentru ca spunand ceea ce stii, s-ar putea sa afli lucruri care nu le stii :)

Citat:
Si vitiate spunea foarte clar despre superstitia aia pentru care ii sar unii in cap; aia-io superstitie in care nici eu nu cred; Spovada nu e hocus-pocus, cum suna a fi din povestirile unora.
Depinde, nu in spovedanie sta greutatea rezultatului ci in pocainta investita in actul respectiv.

Putin pui, putin scoti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.07.2015, 01:16:41
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Si vitiate spunea foarte clar despre superstitia aia pentru care ii sar unii in cap; aia-io superstitie in care nici eu nu cred; Spovada nu e hocus-pocus, cum suna a fi din povestirile unora.
Nu prea imi place etichetarea asta de superstitie ,de la Sfanta Taina la "superstitie".
Totusi sa vedem la cultul vostru (nu stiu de ce e secret ,nu zice-ti nimic unde merge-ti,eu sunt ortodox ,am sa o trec cat de curand pot in semnatura)cum crede-ti ca se rezolva o problema de genul urmator.

1.Un pastor(caz real petrecut in SUA) se incurca cu o enoriasa.Duc ei mai multa vreme o viata dubla pana cand atunci cand sotul enoriasei vrea sa se mute in alt loc cu ea ,Pastorul il omoara pe sotul ei.Sotul ei descoperise si niste nereguli care Pastorul le facuse in contabilitate.Daca nu e un moment din asta in care in fata unui om al lui Dumnezeu sa iti arati viata, cum crezi (prin ce parghii) ca acest Pastor putea fi indreptat???Ca sa nu ajunga la crima???

2.Cazul aratat de florentina2014,cu care a deschis topicul.Ai niste probleme ca cele aratate mai sus si ti se intampla diferite lucruri care nu le gasesti explicatie?Nu ar fi bine sa iti arati sufletul unui om care are experienta in a tamadui sufletele???Poate cheama si pe unul sau pe ambii parintii la Spovedanie,poate a ramas ceva din trecut care l-au neglijat ,sau efectiv nu au stiut ca e pacat.Cum crezi ca un om ar reusi sa se descurce in acest furnicar de fapte in care isi baga coada si cel rau?Si cel rau e iubitor sa te intorci si nu te lasa sa te intorci asa usor.
Parerea mea ca rugaciunile si experienta unui parinte iscusit sunt absolut necesare intr-un astfel de caz.
Oare daca mergi la un doctor, el are oare vreun interes sa te puna de ex. la raze sau RMN sa vada tot ce ai in corp ?Nu interesul e al tau ca sa vada ce ai si sa te ajute sa te faci bine.Tot asa si aici trebuie sa ii arati sufletul!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.07.2015, 11:23:08
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

yasmina, nu am de gand sa ma apuc sa urlu pe forumuri de cate ori/luna merg eu la biserica si cat de des/rar ma spovedesc, ca apoi sa se gaseasca careva sa-mi sara in cap cu chestia asta cand am pareri contradictorii.

jonny, am avut trecuta religia; am scos-o si nu am sa o mai scriu; de ce? pentru ca mi s-a sarit in cap de cateva ori cand nu am fost de acord cu ceva din biserica.

Alin, zici bine in paragraful al doilea; asa vad si eu lucrurile.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.07.2015, 10:48:40
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

In postare e vb de fratele meu care sapt trecuta sa simtit foarte rau a mers dupa cum v.am spus la medici si nu ii gasesc nimic..dupa rmn.uri..ecografii...analize de sange...nu are nimic el.tot simtindu.se rau...am deschis alt topic in care va spumeam de femeia care ia acatiste la 9 manastiri si se roaga Maica Stareta care are "vedenii"A dat mama bilet pentru fratele acum o luna..dar cu gandul pt soarta..a ca are o varsta si face si ea rugaciuni ca mama acasa dar sfatuita de cineva a dat si la acea femeie....ieri a venit femeia la mama...ea nefiind de aici neavand de la cine sa stie mai ales ca nici noi nu am spus de starea fratelui la nimeni...si o intreaba pe mama....Ce face baiatul cum se simte?Mama spune:E bine! La care femeia aia: E bine ai?Cum sa fie bine cand ia fost rau toata saptamana!!!Ia picat rau de tot ia spus Maica stareta....ce are facut baiatul tau...vaide mine....ia facut cineva farmece pe numele lui!!!!Si ia dat mir..tamaie...si mama ia dat alt bilet....ia spus sa stea linistita ca soarta are...intai sa ne rugam pt el de sanatate....si dupa acele zile de rau si spital..fratele nu mai are nimic..neluand nici un tratament...a zis ca nu mai arr nimic nu il mai doare nimic.... a intrrbat doaman aia si de mine..a zis...Fata ta ce are?O duce rau?Are cearta la casa neintelegeri?A zis mama ca nu...Ei cum nu camd Maica Stareta a vazut numai cearta si neintelegere la ea...cineva ii face de cearta..se tine de ei......si chiar ca noi stam numai si numai in cearta.....oameni buni ce conclizie sa trag de aici...e doar in mintea noastra si ne lasam manipulati de a acrede in farmece? S.au chiar asa este si trebuie sa luptam sa ne rugam.....
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.07.2015, 14:26:52
VasileP VasileP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2015
Mesaje: 2
Implicit

I-ai chemat vreodata pe arhangheli? Le-ai cerut protectie, putere si calauzire?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare