Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2010, 16:38:58
oana Re oana Re is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.08.2010
Mesaje: 2
Implicit Reiki si tentatii

Buna,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am cunoscut o persoana care practica reiki, e un om foarte bun, cumsecade. I-am tot pus intrebari din curiozitate. Mi-a dat sa citesc cateva carti si a spus ca doreste sa ma initieze. Am zis da. Acum nu stiu cum sa mai dau inapoi, nu vreau sa se supere din cauza asta dar eu intrebarile le-am pus doar din curioziate. Sunt constiena ca toata treaba asta cu energiile e un pacat. Nu stiu ce sa fac. Urmeaza sa ma sune si sa ma initieze. Voi ce parere aveti? Ce ar trebui sa ii spun ca nu vreau sa se supere
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.08.2010, 16:55:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ii poti spune ca din moment ce ai descoperit Lumina (pe Hristos), iti este mai usor sa mergi prin viata.

Multumeste-i ca ti-a oferit niste explicatii, si spune-i ca preferi Ortodoxia.

Chestia cu terapia prin lumina (reiki), indiferent de credinta, nu suna deloc bine. Asa ca nu e bine sa adancesti acest lucru.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.08.2010, 16:59:04
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

"Deci iarăși le-a vorbit Iisus zicând: Eu sunt Lumina lumii; cel ce Îmi urmează Mie nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieții." (Ioan 8,12)

Nu cred ca mai exista si vreo alta "lumina" in afara de Domnul Hristos.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.08.2010, 17:00:00
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana Re Vezi mesajul
Buna,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am cunoscut o persoana care practica reiki, e un om foarte bun, cumsecade. I-am tot pus intrebari din curiozitate. Mi-a dat sa citesc cateva carti si a spus ca doreste sa ma initieze. Am zis da. Acum nu stiu cum sa mai dau inapoi, nu vreau sa se supere din cauza asta dar eu intrebarile le-am pus doar din curioziate. Sunt constiena ca toata treaba asta cu energiile e un pacat. Nu stiu ce sa fac. Urmeaza sa ma sune si sa ma initieze. Voi ce parere aveti? Ce ar trebui sa ii spun ca nu vreau sa se supere
Oana

Iti raspund asa: in aceasta viata sa faci doar ceea ce crezi ca este mai bine pentru tine. Persoanei care doreste sa te initieze trebuie sa ii spui in mod politicos ca nu mai doresti acest lucru. Eu sunt initiata in tehnici de captare a energiilor si stiu o regula clara: cine nu doreste si nu crede in asa ceva, cel mai bun lucru este sa nu le practice.
Un adevarat Maestru in Reiki sau in oricare alta tehnica de captare a energiilor, nu va "trage" niciodata de un viitor cursant sau adept sa il initieze ci se intampla exact invers.
Si inca un lucru important: nu e un pacat sa te folosesti de energii pentru echilibrarea energetica. E un pacat sa nu stii sa le folosesti. Daca nu doresti initierea, inseamna ca nu ai nevoie de ea. Repet, refuza politicos si gata. Intrebarea mea e alta:"De ce ai fost tentata sa urmezi aceasta cale?"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.08.2010, 17:18:14
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Biodraci asta e Reiki !!!!!!!!!

Ii inselare draceasca !!!!

Reiki, radiestezie nu-s altceva decat biodraci !





Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Oana

Iti raspund asa: in aceasta viata sa faci doar ceea ce crezi ca este mai bine pentru tine. Persoanei care doreste sa te initieze trebuie sa ii spui in mod politicos ca nu mai doresti acest lucru. Eu sunt initiata in tehnici de captare a energiilor si stiu o regula clara: cine nu doreste si nu crede in asa ceva, cel mai bun lucru este sa nu le practice.
Un adevarat Maestru in Reiki sau in oricare alta tehnica de captare a energiilor, nu va "trage" niciodata de un viitor cursant sau adept sa il initieze ci se intampla exact invers.
Si inca un lucru important: nu e un pacat sa te folosesti de energii pentru echilibrarea energetica. E un pacat sa nu stii sa le folosesti. Daca nu doresti initierea, inseamna ca nu ai nevoie de ea. Repet, refuza politicos si gata. Intrebarea mea e alta:"De ce ai fost tentata sa urmezi aceasta cale?"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.08.2010, 17:26:23
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Biodraci asta e Reiki !!!!!!!!!

Ii inselare draceasca !!!!

Reiki, radiestezie nu-s altceva decat biodraci !
Mirabela

La modul cum te exprimi, nici macar nu ma pot supara pe tine. Acesta este nivelul tau de intelegere al lucrurilor. Atata stii, atata gandesti. E ok. Sa stii ca am ras cu pofta. Auzi tu, "biodraci". Faina definitie! Ma linisteste ca macar sunt "bio" si nu de alta natura. Daca tot i-ai adus in discutie, spune-mi, i-ai vazut vreodata, sau comentezi "dupa ureche"?

Last edited by haitchi; 27.08.2010 at 17:28:38.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.08.2010, 17:33:37
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Mirabela

La modul cum te exprimi, nici macar nu ma pot supara pe tine. Acesta este nivelul tau de intelegere al lucrurilor. Atata stii, atata gandesti. E ok. Sa stii ca am ras cu pofta. Auzi tu, "biodraci". Faina definitie! Ma linisteste ca macar sunt "bio" si nu de alta natura. Daca tot i-ai adus in discutie, spune-mi, i-ai vazut vreodata, sau comentezi "dupa ureche"?
Parintele Cleopa ii numeste biodraci.

Stiu despre ce e vb si stiu ce presupune, Reiki, Radiestezie. Citit postarile lui Alexandru Anastasiu. Ar tb sa plangi si nu sa razi !

Doamne ai mila!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.08.2010, 17:36:11
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Parintele Cleopa ii numeste biodraci.

Stiu despre ce e vb si stiu ce presupune, Reiki, Radiestezie. Citit postarile lui Alexandru Anastasiu. Ar tb sa plangi si nu sa razi !

Doamne ai mila!

Uite vezi, m-ai lasat fara cuvinte. Toate ar mai fi cumva, dar invrajbirea asta intre religii si credinte, eu nu o pot intelege. Cum se poate ca doar credinta noastra sa fie cea dreapta? Cum se poate sa uitam sa fim intelegatori unii fata de altii? Cum ne putem noi permite sa judecam oameni, religii si credinte? Cum ne putem inchipui in acest secol ca daca noi nu cunoastem un anumit fenomen fizic, el nu exista sau este lucrarea diavolului?
Acum 300 de ani daca spuneai cuiva ca va veni o zi in care oamenii vor calatori cu masinile, avioanele, in nave spatiale, te ardeau pe rug, ziceau ca esti eretic. La fel si astazi: daca exista o forma de vindecare pe care unii oameni nu o inteleg, inseamna ca e "bio". Daca ai aflat despre Reiki si radiestezie doar dintr-o singura sursa care habar nu are ce este fizica cuantica, ce este un electron, foton, ce este energia in general, atunci nu-i de vina sursa de informatie ci receptorul.
Chiar asa. Doamne ai mila!

Last edited by haitchi; 27.08.2010 at 17:56:40.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.08.2010, 18:04:06
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Ar tb sa-ti pui o singura intrebare: Daca e de la Bunul Dumnezeu?

Bunul Dumnezeu sa aibe mila de tine.



Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Uite vezi, m-ai lasat fara cuvinte. Toate ar mai fi cumva, dar invrajbirea asta intre religii si credinte, eu nu o pot intelege. Cum se poate ca doar credinta noastra sa fie cea dreapta? Cum se poate sa uitam sa fim intelegatori unii fata de altii? Cum ne putem noi permite sa judecam oameni, religii si credinte? Cum ne putem inchipui in acest secol ca daca noi nu cunoastem un anumit fenomen fizic, el nu exista sau este lucrarea diavolului?
Acum 300 de ani daca spuneai cuiva ca va veni o zi in care oamenii vor calatori cu masinile, avioanele, in nave spatiale, te ardeau pe rug, ziceau ca esti eretic. La fel si astazi: daca exista o forma de vindecare pe care unii oameni nu o inteleg, inseamna ca e "bio". Daca ai aflat despre Reiki si radiestezie doar dintr-o singura sursa care habar nu are ce este fizica cuantica, ce este un electron, foton, ce este energia in general, atunci nu-i de vina sursa de informatie ci receptorul.
Chiar asa. Doamne ai mila!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.08.2010, 18:15:29
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Ar tb sa-ti pui o singura intrebare: Daca e de la Bunul Dumnezeu?

Bunul Dumnezeu sa aibe mila de tine.

Ar trebui sa nu ma mai obosesc sa-ti descretesc mintea. Te las in pace, tu cu mintea si cu ratiunea ta, insa sa nu uiti niciodata, ca orice lucru in viata are 2 fatzete: cu una poti sa aduci alinare si cu alta poti sa faci rau. In orice domeniu este asa. Fiecare alege prin credinta, ce face si cum se foloseste de ele. Intreaba-ti sursa, ce parere are despre electro-socurile aplicate pacientilor bolnavi psihici din sanatorii si spitale? Ce parere are despre resuscitarea pacientilor in stop cardio respirator? Da' curentul electric de acasa, de unde vine? De unde vine energia aceea? E de la Dumnezeu sau e "bio"?
Spre informarea ta, iti spun pentru ultima data: energia de tip Reiki este energie universala, adica energia din jurul nostru, e energie vitala iar initierea reprezinta metoda prin care se deschid cei 7 centri energetici ai corpului pentru captarea ei. Asta e toata filozofia "necurata" la care te indarjesti sa te opui.

Eu sunt un om credincios, deschis oricarei forme de comunicare intre oameni si pentru oameni insa prostia care nu are limite si nestiinta, inchide toate aceste cai.

Last edited by haitchi; 27.08.2010 at 18:27:26.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 02:27:29
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 17:48:52
reiki eulaura Generalitati 138 05.11.2015 17:46:54