Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 26.03.2011, 22:51:25
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Scuze, Hummus. Pasta de naut cu ce-o mai fi combinat. Nu stiu, ca eu doar il cumpar si nici n-am stat vreodata sa ma uit mai atent cu cati "m" se scrie. Dar acum ca m-am uitat pe net, am vazut ca unele varietati contin usturoi (teoretic asa e reteta originala ? http://en.wikipedia.org/wiki/Hummus ). Cred ca pt reteta de mai sus trebuie fara usturoi (presupun ca din intimplare eu am cumparat mereu din cel fara gust de usturoi).
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 26.03.2011, 23:06:12
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nici o problema,bine ca ne-am lamurit:-)

Uite am gasit o reteta de Hummus de facut acasa:

- o cana de naut uscat
- 1/4 cana pasta de susan
- zeama de la 1/2 lamaie
- 1 catel de usturoi
- 1/4 lingurita cumin
- 1/2 + 1/4 lingurita bicarbonat
- sare, piper
optional o lingura de iaurt si putin ulei de masline

Nautul se pune la inmuiat peste noapte, in apa curata, cu 1/2 lingurita bicarbonat.A doua zi se spala si se pune la fiert, fara sare, cu 1/4 lingurita bicarbonat, pana se inmoaie bine de tot ( cam 1,5 - 2 h ).Se scurge nautul si se pastreaza apa.
Se paseaza nautul, se adauga pasta de susan si celelalte ingrediente.In functie de preferinte se subtiaza, sau nu, cu apa in care a fiert nautul.

PS- cumin este chimionul turcesc
Reply With Quote
  #123  
Vechi 14.04.2011, 11:39:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Mă gîndeam zilele astea, de ce are lumea impresia greșită că mîncarea pe care o cumpărăm pretutindeni este plină de Euri dintotdeauna? Am senzația că asta e percepția generală, că și părinții, și bunicii noștri consumau mîncare otrăvită "și uite că au trăit pînă la adînci bătrînețe"... Nu e așa, deloc! Noi sîntem generația pe care se fac teste cu alimente modificate genetic, noi sîntem cei care vom muri de tineri, împreună cu copiii noștri, dacă nu ne abținem de la consumul chimicalelor sub formă de mîncare, săpun, parfum, plastic ars șamd. Se cere un pic de atenție în plus și se pot astfel minimiza întrucîtva efectele negative ale toxinelor asupra organismului. Sînt sigur că vom da socoteală pentru orice act de ignoranță, inclusiv dacă nu ne pasă de sănătatea proprie, a familiei și a celor din jurul nostru.

Dumnezeu să ne dea minte, ca să ne abținem de la porcării indiferent dacă ne aflăm în post sau în afara postului. Altfel, riscăm să murim prematur de cancer, diabet și alte boli mai mult sau mai puțin moderne. Și să frecventăm cît mai des piețele, ajutîndu-i astfel pe țăranii care aduc produse de la ei din grădină, din serele proprii plus lactate, carne și ouă tot de la ei din ogradă.

EDIT: A nu se uita de cel mai important lucru, anume APA! Sub nici o formă să nu consumăm apa de la chivetă, ci să încercăm să ne aprovizionăm de la o fîntînă sau cișmea. Indiferent dacă fierbem apa, fluorurile și celelalte chimicale nu se distrug prin fierbere. Eu merg o dată - de două ori pe săptămînă și aduc apă dintr-un parc, apă care vine de la 90 de metri din pamînt. Este mult mai "gustoasă" și decît apa plată pe care o cumpăr rar, cînd trebuie să înlocuiesc sticlele. Din păcate nu am de ales și trebuie să mă spăl cu apă de la bloc, dar asta e. Măcar să fac ce-mi stă în puteri pentru a nu lăsa răul să-mi intre sub piele.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 14.04.2011 at 11:48:24.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 14.04.2011, 15:06:52
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mă gîndeam zilele astea, de ce are lumea impresia greșită că mîncarea pe care o cumpărăm pretutindeni este plină de Euri dintotdeauna? Am senzația că asta e percepția generală, că și părinții, și bunicii noștri consumau mîncare otrăvită "și uite că au trăit pînă la adînci bătrînețe"... Nu e așa, deloc! Noi sîntem generația pe care se fac teste cu alimente modificate genetic, noi sîntem cei care vom muri de tineri, împreună cu copiii noștri, dacă nu ne abținem de la consumul chimicalelor sub formă de mîncare, săpun, parfum, plastic ars șamd. Se cere un pic de atenție în plus și se pot astfel minimiza întrucîtva efectele negative ale toxinelor asupra organismului. Sînt sigur că vom da socoteală pentru orice act de ignoranță, inclusiv dacă nu ne pasă de sănătatea proprie, a familiei și a celor din jurul nostru.

Dumnezeu să ne dea minte, ca să ne abținem de la porcării indiferent dacă ne aflăm în post sau în afara postului. Altfel, riscăm să murim prematur de cancer, diabet și alte boli mai mult sau mai puțin moderne. Și să frecventăm cît mai des piețele, ajutîndu-i astfel pe țăranii care aduc produse de la ei din grădină, din serele proprii plus lactate, carne și ouă tot de la ei din ogradă.

EDIT: A nu se uita de cel mai important lucru, anume APA! Sub nici o formă să nu consumăm apa de la chivetă, ci să încercăm să ne aprovizionăm de la o fîntînă sau cișmea. Indiferent dacă fierbem apa, fluorurile și celelalte chimicale nu se distrug prin fierbere. Eu merg o dată - de două ori pe săptămînă și aduc apă dintr-un parc, apă care vine de la 90 de metri din pamînt. Este mult mai "gustoasă" și decît apa plată pe care o cumpăr rar, cînd trebuie să înlocuiesc sticlele. Din păcate nu am de ales și trebuie să mă spăl cu apă de la bloc, dar asta e. Măcar să fac ce-mi stă în puteri pentru a nu lăsa răul să-mi intre sub piele.

Nici eu nu inteleg de ce multi se uita ciudat sau neincrezator daca le spui ceva despre lucrurile nesanatoase (atat de multe!) care au aparut in viata noastra recent, in ultimii zeci de ani.

Din cand in cand, obisnuiam sa mai trimit prietenilor mesaje in care ii avertizam asupra vreunui lucru sau altul despre care aflam (de exemplu: http://codexalimentarius.info/?p=585 ), dar am observat ca ma lovesc de indiferenta sau sunt luata in deradere sau ei fac dinadins exact cum le zic eu sa nu faca ca sa demonstreze ca nu patesc nimic (de parca ar pati ceva pe loc).

Atunci am hotarat ca nu trebuie sa-i judec, sa citesc pentru mine si sa nu mai trimit decat foarte, foarte rar astfel de mesaje ca sa nu-i deranjez.
Oricum nici eu nu reusesc de multe ori sa ma feresc de lucrurile rele, desi ... stiu ca-s rele.

Important e sa nu cadem pe o panta, sa nu devenim alarmisti, negativisti, obsedati ca traim o viata nesanatoasa. Si mai ales sa nu credem tot ce citim pe internet, ci sa verificam informatiile consultand mai multe surse.

Sa ne punem nadejdea in Dumnezeu ca ne va ocroti, sa incercam sa evitam - atat cat se poate - lucrurile care ne fac rau, sa nu consumam cu buna stiinta alimente pline de E-uri, ci sa le alegem cat mai naturale si mai putin procesate, rafinate. Lumea in care traim nu ne mai lasa sa ne putem feri de tot ce e rau (de exemplu: radiatii, poluare, antene GSM), dar putem (inca) sa alegem un mar ceva mai gaunos (dar sanatos!) din piata in locul marului perfect din supermarket.

De asemenea, un lucru foarte important este sa facem Sfanta Cruce deasupra mancarii din farfurie inainte de a o consuma, le fel si deasupra apei pe care o bem.

Sa evitam lucrurile rele atat cat ne este in putere, iar pentru restul sa ne lasam in voia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 14.04.2011, 16:09:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de addavv Vezi mesajul
...am observat ca ma lovesc de indiferenta sau sunt luata in deradere sau ei fac dinadins exact cum le zic eu sa nu faca ca sa demonstreze ca nu patesc nimic (de parca ar pati ceva pe loc).

Atunci am hotarat ca nu trebuie sa-i judec, sa citesc pentru mine si sa nu mai trimit decat foarte, foarte rar astfel de mesaje ca sa nu-i deranjez.
Este important să le vorbești celor de lîngă tine despre aceste pericole. Ce dacă unii vor rîde? Tu trebuie vorbești în speranța că unul va medita și va încerca să se păzească de otravă. Și atunci nu ți-ai răcit gura degeaba. De fapt, chiar dacă nici unui om nu-i va fi atinsă conștiința de cuvintele tale, tu ți-ai făcut datoria creștină de manifestare gratuită a dragostei față de aproapele.

Citat:
În prealabil postat de addavv Vezi mesajul
Important e sa nu cadem pe o panta, sa nu devenim alarmisti, negativisti, obsedati ca traim o viata nesanatoasa. Si mai ales sa nu credem tot ce citim pe internet, ci sa verificam informatiile consultand mai multe surse.
Orice obsesie e periculoasă, dar în cazul ăsta nu mai poate fi vorba de obsesie. Trebuie să fim în alertă, pentru ca ăla rău nu doarme, văzînd că a intrat deja în criză de timp. Mîncarea proastă și apa contaminată, împreună cu săpunurile, șampoanele, pasta de dinți, parfumurile, cremele etc pot intra (și au intrat pentru majoritatea) ușor în normalitate. Dacă ne obișnuim să le consumăm în marea ignoranță, atunci am invitat de bunăvoie cancerul în trupul nostru - e doar o chesiune de timp de-acu' încolo. E ca păcatul pentru suflet, care o dată ce devine viciu, e foarte greu de lepădat, pentru că se înrădăcinează și nu se mai dă plecat.

Dă-ne Doamne cumpătare și discernămînt.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 15.04.2011, 08:25:01
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Este important să le vorbești celor de lîngă tine despre aceste pericole. Ce dacă unii vor rîde? Tu trebuie vorbești în speranța că unul va medita și va încerca să se păzească de otravă. Și atunci nu ți-ai răcit gura degeaba. De fapt, chiar dacă nici unui om nu-i va fi atinsă conștiința de cuvintele tale, tu ți-ai făcut datoria creștină de manifestare gratuită a dragostei față de aproapele.

Orice obsesie e periculoasă, dar în cazul ăsta nu mai poate fi vorba de obsesie. Trebuie să fim în alertă, pentru ca ăla rău nu doarme, văzînd că a intrat deja în criză de timp. Mîncarea proastă și apa contaminată, împreună cu săpunurile, șampoanele, pasta de dinți, parfumurile, cremele etc pot intra (și au intrat pentru majoritatea) ușor în normalitate. Dacă ne obișnuim să le consumăm în marea ignoranță, atunci am invitat de bunăvoie cancerul în trupul nostru - e doar o chesiune de timp de-acu' încolo. E ca păcatul pentru suflet, care o dată ce devine viciu, e foarte greu de lepădat, pentru că se înrădăcinează și nu se mai dă plecat.

Dă-ne Doamne cumpătare și discernămînt.

Stiu ca ai dreptate si tot asa gandesc si eu: daca aflu despre un lucru daunator simt ca am o responsabilitate de a impartasi informatia si altora ca sa stie si sa se fereasca.

Dar vezi tu ... asa cum poti, spre exemplu, sa le vorbesti oamenilor - care nu sunt dispusi sa asculte sau nu-i intereseaza - despre credinta ortodoxa la nesfarsit si nu te vor lua in seama, asa e si in cazul acesta.
[Nu e cea mai potrivita analogie, desigur.]

Am avut, spre exemplu, discutii aprinse pe tema vietii nesanatoase cu un cumnat. Era chiar foarte deranjat ca-i trimit email-uri cu prostii (in opinia lui), parerea lui fiind ca oricum murim la un moment dat asa ca ce mai conteaza?

Si asa mi-am dat seama ca am gresit. Nu trimiteam des mesaje de acest gen, dar nu ma gandisem ca pot deranja.

De aceea acum trimit doar persoanelor despre care stiu ca gandesc la fel ca mine. Celorlalti doar foarte, foarte rar cate un mesaj cu adevarat important.

Spuneam ca nu trebuie sa facem din asta o obsesie, ci sa avem o atitudine de mijloc pentru ca apoi putem avea ganduri negative sau sa devenim din ce in ce mai speriati de faptul ca tot soiul de substante periculoase ne invadeaza viata.

Substantele astea patrund peste tot, din pacate .
Dar noi sa ne ferim cat putem si sa ne punem nadejdea in Hristos.
Sa nu uitam sa facem Sfanta Cruce deasupra mancarii si apei (acest sfat l-am gasit la Parintele Arsenie Boca si a fost intarit si de parintele la care ma spovedesc).

PS: Am uitat sa-ti multumesc!
Citind unul din mesajele tale (acum vreo luna, cred) am aflat despre sapunurile si samponul solid Galador. Sunt super, imi plac foarte mult! Samponul e chiar nemaipomenit. Parului meu ii merge foarte bine cu el si parca si-a revenit dintr-o lunga boala: nu mai este uscat, nu se mai electrizeaza, si-a recapatat stralucirea, se ingrasa mult mai lent, arata sanatos. Sotul meu era sceptic in privinta samponului si nu a vrut sa-l foloseasca, dar s-a intamplat sa se termine Head&Shoulders (si sa nu observam ca nu mai este) si atunci a fost nevoit sa se spele cu samponul Galador. Si la el a ramas de atunci!
N-am niciun interes sa fac reclama, noua chiar ni s-a potrivit foarte bine acest sampon solid.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 15.04.2011, 09:04:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de addavv Vezi mesajul
Stiu ca ai dreptate si tot asa gandesc si eu: daca aflu despre un lucru daunator simt ca am o responsabilitate de a impartasi informatia si altora ca sa stie si sa se fereasca.

Dar vezi tu ... asa cum poti, spre exemplu, sa le vorbesti oamenilor - care nu sunt dispusi sa asculte sau nu-i intereseaza - despre credinta ortodoxa la nesfarsit si nu te vor lua in seama, asa e si in cazul acesta.
[Nu e cea mai potrivita analogie, desigur.]

Am avut, spre exemplu, discutii aprinse pe tema vietii nesanatoase cu un cumnat. Era chiar foarte deranjat ca-i trimit email-uri cu prostii (in opinia lui), parerea lui fiind ca oricum murim la un moment dat asa ca ce mai conteaza?

Si asa mi-am dat seama ca am gresit. Nu trimiteam des mesaje de acest gen, dar nu ma gandisem ca pot deranja.

De aceea acum trimit doar persoanelor despre care stiu ca gandesc la fel ca mine. Celorlalti doar foarte, foarte rar cate un mesaj cu adevarat important.

Spuneam ca nu trebuie sa facem din asta o obsesie, ci sa avem o atitudine de mijloc pentru ca apoi putem avea ganduri negative sau sa devenim din ce in ce mai speriati de faptul ca tot soiul de substante periculoase ne invadeaza viata.

Substantele astea patrund peste tot, din pacate .
Dar noi sa ne ferim cat putem si sa ne punem nadejdea in Hristos.
Sa nu uitam sa facem Sfanta Cruce deasupra mancarii si apei (acest sfat l-am gasit la Parintele Arsenie Boca si a fost intarit si de parintele la care ma spovedesc).

PS: Am uitat sa-ti multumesc!
Citind unul din mesajele tale (acum vreo luna, cred) am aflat despre sapunurile si samponul solid Galador. Sunt super, imi plac foarte mult! Samponul e chiar nemaipomenit. Parului meu ii merge foarte bine cu el si parca si-a revenit dintr-o lunga boala: nu mai este uscat, nu se mai electrizeaza, si-a recapatat stralucirea, se ingrasa mult mai lent, arata sanatos. Sotul meu era sceptic in privinta samponului si nu a vrut sa-l foloseasca, dar s-a intamplat sa se termine Head&Shoulders (si sa nu observam ca nu mai este) si atunci a fost nevoit sa se spele cu samponul Galador. Si la el a ramas de atunci!
N-am niciun interes sa fac reclama, noua chiar ni s-a potrivit foarte bine acest sampon solid.
Imi pare deosebit de interesanta aceasta informatie cu samponul solid,deoarece nu stiu ce sampon sa mai folosesc...chiar daca am un par des,cu mult volum imi sta electrizat pe fata sau pe langa cap,si se strange,se comprima...apoi se ingrasa repede la radacina,desi la varfuri este uscat!!!!!Asta-i chiar culmea!!!!Am incercat numeroase sampoane"cu extracte naturale"de mi-a venit rau...
Voi de unde comandati produse Galador?M-am uitat pe google,insa site-ul lor pare nefunctional,produsele nu sunt afisate...
Astept raspuns,multumesc!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 15.04.2011, 10:38:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Voi de unde comandati produse Galador?M-am uitat pe google,insa site-ul lor pare nefunctional,produsele nu sunt afisate...
Astept raspuns,multumesc!
Da, sînt bune. Le folosim de ceva vreme.

Galador: îl cumpărăm de la magazinul Enigma din Timișoara. Probabil poți comanda aici: http://www.galador.eu/ .

Skinosphere: facem comenzi și vine cineva să le aducă acasă. Vezi pe http://skinosphere.blogspot.com/ .

Ideea e să nu conțină parabeni, vaseline, spumanți, SLS sau alte dubioșenii care se găsesc în produsele "normale".

Ca pastă de dinți folosim de la Gennadent, pentru că unele (nu toate) nu conțin fluoruri, spumanți șamd. Cătați-le pe acelea pe bază de argile, pe tub scrie că "sînt atăt de naturale încît se pot mînca". :)

Ca deodorant am găsit (foarte greu, tot la Enigma, pe comandă) Crystal Fresh, solid. E făcut dintr-un mineral (arată ca un cristal) și este de fapt un inodorizant, adică nu are nici un fel de miros. Se consumă foarte încet, este non-toxic, totuși păcatul lui este că are în compoziție aluminiu . Dar, per ansamblu, e mai sănătos ca orice alt deodorant de magazin. http://natural-shop.ro/index.php?route=product/product&product_id=49
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 15.04.2011 at 10:44:20.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 15.04.2011, 10:42:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Da, sînt bune. Le folosim de ceva vreme.

Galador: îl cumpărăm de la magazinul Enigma din Timișoara. Probabil poți comanda aici: http://www.galador.eu/ .

Skinosphere: facem comenzi și vine cineva să le aducă acasă. Vezi pe http://skinosphere.blogspot.com/ .

Ideea e să nu conțină parabeni, vaseline, spumanți, SLS sau alte dubioșenii care se găsesc în produsele "normale".

Ca pastă de dinți folosim de la Gennadent, pentru că unele (nu toate) nu conțin fluoruri, spumanți șamd. Cătați-le pe acelea pe bază de argile, pe tub scrie că "sînt atăt de naturale încît se pot mînca". :)

Ca deodorant am găsit Crystal Fresh, solid. E făcut dintr-o piatră și este de fapt un inodorizant, adică nu are nici un fel de miros. Se consumă foarte încet, dar păcatul lui este că are în compoziție aluminiu. Dar, per ansamblu, e mai sănătos ca orice alt deodorant de magazin. http://natural-shop.ro/index.php?rou...&product_id=49
Multumesc pt informatii Florin,am sa le incerc cu siguranta!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 15.04.2011, 10:45:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Multumesc pt informatii Florin,am sa le incerc cu siguranta!
Vezi că am editat mesajul între timp, am mai adăugat cîte ceva.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 05:20:29
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36
Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese absolutep0wer Generalitati 1 31.08.2010 08:09:11
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 13:37:54