Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.03.2011, 14:59:53
lrina Georgeta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Discriminarea

Din cauză că poartă îmbrăcăminte simplă și modestă, lucrează într-un domeniu de activitate văzut de ceilalți ca fiind lipsit de valoare, este introvertit, are o boală vizibilă sau multe altele, un om este catalogat de ceilalți ca nefiind demn de atenție, încredere sau respect. Ca urmare, acesta își plânge de milă, se îmbolnăvește sau pierde iubirea și încrederea față de aproapele sau de sine, îl/se judeca.

Ce trebuie să facă un om care este discriminat în cadrul unui colectiv profesional sau social? Cum să facă față presiunilor psihologice fără a periclita sănătatea sufletului și a trupului?

Last edited by lrina Georgeta; 15.03.2011 at 15:06:58.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.03.2011, 15:16:37
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Sa se roage la Dumnezeu ca Dumnezeu sa ii arate iubirea Lui! Ca nu exista iubire mai mare decat a Lui Dumnezeu! Iubirea Lui Dumnezeu umple tot, vindeca tot, sterge orice lacrima si este vestnica, asa ca Lui sa i se roage sa ii vindece El aceasta durere, sa il roage pe Dumnezeu sa plineasca El golul din sufletul acelui om care nu simte iubirea oamenilor.
Ca iubirea oamenilor (chiar atunci cand este si e maxima), e imperfecta, e schimbatoare, egoista, e tradatoare, e interesata, e amestecata cu iubire de sine. Numai iubirea Lui Dumnezeu e neschimbatoare, numai Dumnezeu nu il lasa pe om, numai iubirea Lui e perfecta. Numai iubirea Lui Dumnezeu e adevarata iubire.
Omul care simte iubirea Lui Dumnezeu stie ca asa ceva de la oameni n-o sa gaseasca niciodata, ca nici nu mai are rost sa caute sau sa astepte de la oameni asa ceva, ca de la oameni oricum n-o sa gaseasca adevarata iubire, ci doar o iubire amestecata cu interes, cu egoism, pt ca iubirea oamenilor nu e perfecta. Omul care simte iubirea Lui Dumnezeu constientizeaza ca nici nu mai are nevoie de iubirea oamenilor, ca iubirea Lui Dumnezeu plineste tot.
Sa o ceara prin rugaciune, caci iubirea Lui Dumnezeu e un dar.
E un dar pe care El deja ni l-a dat, doar ca noi nu-l percepem din cauza pacatelor noastre cred. Asa ca sa-l ceara prin rugaciune sa ii dea Dumnezeu sa simta iubirea Lui.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 15.03.2011 at 15:25:14.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.03.2011, 15:24:23
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lrina Georgeta Vezi mesajul
Din cauză că poartă îmbrăcăminte simplă și modestă, lucrează într-un domeniu de activitate văzut de ceilalți ca fiind lipsit de valoare, este introvertit, are o boală vizibilă sau multe altele, un om este catalogat de ceilalți ca nefiind demn de atenție, încredere sau respect. Ca urmare, acesta își plânge de milă, se îmbolnăvește sau pierde iubirea și încrederea față de aproapele sau de sine, îl/se judeca.

Ce trebuie să facă un om care este discriminat în cadrul unui colectiv profesional sau social? Cum să facă față presiunilor psihologice fără a periclita sănătatea sufletului și a trupului?
Sa stiti ca astfel de oameni sunt la tot pasul.Problema e chiar la ei si la ei este si rezolvarea. Nu la cei din jur.Acesti oameni se marginalizeaza singuri.Sunt atat de complexati si frustrati de imbracamintea lor, de locul de munca, de boala care sufera,incat se autoizoleaza,dand vina pe cei din jur.

Sa stiti ca am vazut astfel de oameni si foarte iubiti de cei din jur si foarte apreciati.Pentru ca sunt atat de deschisi si sinceri si isi duc crucea cu atata demnitate si zambet,incat iti impun respect.:-)

Deci solutia este schimbarea atitudinii acelui om la care faceti referire.Schimbandu-se atitudinea lui fata de cei din jur, se va schimba si atitudinea celor din jur fata de el.

Intotdeauna cand ceva nu merge in viata, trebuie sa aruncam o privire mai intai asupra noastra.Si aici sa schimbam ceva.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.03.2011, 15:39:34
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Dumnezeu sa te ajute Melissa in toate cele bune si care iti sint tie de folos! Sa fi cu Dumnezeu!

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Sa stiti ca astfel de oameni sunt la tot pasul.
Astfel de oameni sintem noi, Melissa, in ambele sensuri. Sintem noi toti, chiar daca nu ne dam seama de asta.
Noi sintem in acelasi timp si cei ce nu oferim atentie, respect, iubire cuvioasa si smerita fata de semeni, si in acelasi timp sintem si cei ce ne plingem de mila, ne simtim raniti (de fie sarim in sus, fie ne plingem de mila), complexati, frustrati, dam vina pe ceilalti, judecam, etc.
Pt ca iubirea noastra a oamenilor e imperfecta, e amestecata cu patimi, cu iubire de sine, egoism si mandrie, chiar daca nu ne dam seama de asta.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.03.2011, 15:47:04
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Dumnezeu sa te ajute Melissa in toate cele bune si care iti sint tie de folos! Sa fi cu Dumnezeu!
Multumesc din suflet si iti doresc si tie si tuturor semenilor nostri, la fel!
Doamne ajuta!


Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Astfel de oameni sintem noi, Melissa, in ambele sensuri. Sintem noi toti, chiar daca nu ne dam seama de asta.
Noi sintem in acelasi timp si cei ce nu oferim atentie, respect, iubire cuvioasa si smerita fata de semeni, si in acelasi timp sintem si cei ce ne plingem de mila, ne simtim raniti (de fie sarim in sus, fie ne plingem de mila), complexati, frustrati, dam vina pe ceilalti, judecam, etc.
Pt ca iubirea noastra a oamenilor e imperfecta, e amestecata cu patimi, cu iubire de sine, egoism si mandrie, chiar daca nu ne dam seama de asta.
Foarte adevarat.:-)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.03.2011, 17:43:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Sa stiti ca astfel de oameni sunt la tot pasul.Problema e chiar la ei si la ei este si rezolvarea. Nu la cei din jur.Acesti oameni se marginalizeaza singuri.Sunt atat de complexati si frustrati de imbracamintea lor, de locul de munca, de boala care sufera,incat se autoizoleaza,dand vina pe cei din jur.

Sa stiti ca am vazut astfel de oameni si foarte iubiti de cei din jur si foarte apreciati.Pentru ca sunt atat de deschisi si sinceri si isi duc crucea cu atata demnitate si zambet,incat iti impun respect.:-)

Deci solutia este schimbarea atitudinii acelui om la care faceti referire.Schimbandu-se atitudinea lui fata de cei din jur, se va schimba si atitudinea celor din jur fata de el.

Intotdeauna cand ceva nu merge in viata, trebuie sa aruncam o privire mai intai asupra noastra.Si aici sa schimbam ceva.
Foarte adevarat Melissa,exact asa este,nimeni nu ne poate rani fara voia noastra!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.03.2011, 20:03:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Doamne cum puteti gandi!
V-a ferit Dumnezeu sa treceti prin asa ceva pana acum probabil, caci altfel ati fi inteles ce intreaba fata.

Unii poate ca se marginalizeaza singuri, dar majoritatea celor afectati, nu.
Oamenii sunt asa cum sunt si mai multe nu spun. Pe cine mai intereseaza de cel de langa el?
Da, asa cum spune Adam00, trebuie sa ne rugam. Macar cu Dumnezeu si Maica Sa si cei ai lor suntem, deci nu suntem asa singuri.
In rest depinde de firea noastra, de probleme, de mediu.
Daca vrem sa "deschidem fereastra" spre lume, atunci trebuie s-o facem, sa mergem spre oameni.
Daca nu vrem asta, atunci ne facem mediul nostru, sau ne cautam locuri si oameni unde ne simtim bine, ne refugiem in preocupari care ne plac: plimbari, citit, muzica, animale, plante, biserica etc.
Iar la serviciu este greu, mai ales ca ne petrecem acolo atatea ore.
Daca putem sa ne schimbam putin...mai aranjati putin, haine mai placute la vedere.
Nu sunt in masura sa raspund. Si eu am nevoie de asa sfaturi.
Depinde si in ce tara locuim, ca in strainatate este si mai greu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.03.2011, 21:37:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Doamne cum puteti gandi!
V-a ferit Dumnezeu sa treceti prin asa ceva pana acum probabil, caci altfel ati fi inteles ce intreaba fata.

Unii poate ca se marginalizeaza singuri, dar majoritatea celor afectati, nu.
Oamenii sunt asa cum sunt si mai multe nu spun. Pe cine mai intereseaza de cel de langa el?
Da, asa cum spune Adam00, trebuie sa ne rugam. Macar cu Dumnezeu si Maica Sa si cei ai lor suntem, deci nu suntem asa singuri.
In rest depinde de firea noastra, de probleme, de mediu.
Daca vrem sa "deschidem fereastra" spre lume, atunci trebuie s-o facem, sa mergem spre oameni.
Daca nu vrem asta, atunci ne facem mediul nostru, sau ne cautam locuri si oameni unde ne simtim bine, ne refugiem in preocupari care ne plac: plimbari, citit, muzica, animale, plante, biserica etc.
Iar la serviciu este greu, mai ales ca ne petrecem acolo atatea ore.
Daca putem sa ne schimbam putin...mai aranjati putin, haine mai placute la vedere.
Nu sunt in masura sa raspund. Si eu am nevoie de asa sfaturi.
Depinde si in ce tara locuim, ca in strainatate este si mai greu.
Dar cum putem sa gandim?......
Simplu,eu cand raspund pe forum imi fac o sumara analiza,eventual ma raportez si la exemplul personal,daca a fost sa am cunostiinte despre o intamplare similara sau cat de cat aproape...in felul asta dau un raspuns cat mai sincer,nu povesti,nu eseuri pt delectat oamenii!

Dvs din cate am mai observat pe aici,aveti o inclinare spre pesimism,nu-i problema mea,doar o constatare...

Parintii mei au ramas someri dupa revolutie,datorita inchiderii unor site-uri importante de tehnologie din tara,am avut o adolescenta foarte saraca,dar nu am fost marginalizata de catre colegi,din contra am avut o gramada de prieteni,unii dintre ei putrezi de bogati.De cand ma stiu,mi-am facut haine,chiar din nimic-ulterior am urmat Designul Vestimentar :)
Hainele chiar daca sunt saracacioase,trebuie sa le porti curate si sa miroasa frumos;daca-ti plangi mereu de mila si te victimizezi,vei fi ocolit chiar imbracat in Versace;in tot ce faci atitudinea este f importanta.
Nu trebuie sa ai mania vinovatiei ca te-ai nascut intr-o familie saraca sau au saracit intre timp,nu este vina ta,sunt doar imprejurari ale vietii pe care nu le putem stapani cand venim pe lume cum nu ne putem stabili nici frumusetea...DAR NE PUTEM STABILI UN DESTIN SI O ATITUDINE PLACUTA.

Acum ma aflu departe de tara;am avut oarece experienta discrinatorie in ceea ce priveste originea mea,faptul ca nu sunt bastinasa-insa asta nu tine de aspectul meu,de inzestrari sau insusiri,chiar daca am fost prietenoasa si deschisa nu am obtinut prietenia sau acceptarea unor oameni rautaciosi,fricosi.
Ce faci in situatia asta?Rugaciunile catre Dumnezeu sunt f importante iar relatia cu cei care te asupresc trebuie sa fie fara pata,adica sa nu-i urasti(ceea ce este f dificil),ajutorul Divin nu va intarzia sa apara luand diferite forme,mutarea persoanelor respective sau a ta din cercul cu pricina.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.03.2011, 21:49:55
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lrina Georgeta Vezi mesajul
Din cauză că poartă îmbrăcăminte simplă și modestă, lucrează într-un domeniu de activitate văzut de ceilalți ca fiind lipsit de valoare, este introvertit, are o boală vizibilă sau multe altele, un om este catalogat de ceilalți ca nefiind demn de atenție, încredere sau respect. Ca urmare, acesta își plânge de milă, se îmbolnăvește sau pierde iubirea și încrederea față de aproapele sau de sine, îl/se judeca.

Ce trebuie să facă un om care este discriminat în cadrul unui colectiv profesional sau social? Cum să facă față presiunilor psihologice fără a periclita sănătatea sufletului și a trupului?

E foarte greu, nespus de greu cand cei din jur te vad fara nicio valoare, bun de nimic. La mijloc trebuie sa fie opera diavolului, care incearca necontenit sa ne tulbure.
Ne pot ajuta foarte mult, in astfel de situatii: spovedania, sfatul Parintelui Duhovnic, impartasirea cu Trupul si Sangele lui Hristos, participarea la slujbe, rugaciunile personale.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.03.2011, 22:34:50
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
daca-ti plangi mereu de mila si te victimizezi,vei fi ocolit chiar imbracat in Versace;in tot ce faci atitudinea este f importanta.
Foarte adevarat draga mea.Aici este esenta problemei.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
discriminare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Fara discriminare religioasa. Templier Knight Generalitati 138 26.03.2011 14:24:17
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23