Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 08.05.2018, 23:24:37
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am vazut de mai multe ori acest articol, dar nu m-am uitat niciodata peste el. Aici explica detaliat de ce e gresit ceea ce spun cei ce sustin impartasirea deasa (cu sau fara spovedanie). E cam ceea e am spus si eu, cu unele amanunte in plus. http://www.cuvantul-ortodox.ro/taina...-impartasanii/
Se arata si faptul ca acestia interpreteaza fals unele canoane sau citate din sfinti, asta le-am spus si eu.
acolo e o erezie imensa, daca vrei iti pot demonstra.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #602  
Vechi 09.05.2018, 00:52:51
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Daca tu crezi asta ,nu te poti impartasi in Biserica ortodoxa,caci tu esti deja sfant si te situezi singur deasupra Bisericii ortodoxe ca intelepciune.
Mai citește o dată ce ai scris.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Nu observi absurditatea ca desi te-ai lepadat de Hristos, militezi pentru impartasirea zilnica cu El?
Unde am spus eu așa ceva?
Reply With Quote
  #603  
Vechi 09.05.2018, 01:11:06
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nici nu m-am referit la cat de des te impartasesti, am spus ca propovaduiesti asta, deci crezi in asa ceva. Stiu ca nu te-ai referit la tine, dar spui un neadevar, nu denigraz pe nimeni, ti se pare tie pentru ca si tu esti in aceeasi situatie si crezi ca aceste cocneptii ecumeniste sunt credinta ortodoxa.
Ia citește ce ai scris: ”Dar ti-ai gasit o justificare, tu esti apropae de sfintenie si nu ai cum sa faci pacate, de aceea te poti impartasi des, fara sa te spovedesti prea des, esti aroape ca pruncii la pacate.”

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Inca de la primele discutii dintre noi, cand spuneai ca si sfintii catolici s-ar putea sa fie sfinti era evident ca ai aceste conceptii.
Ți-am dat ceea ce crede Părintele Arsenie Papacioc despre Francisc de Assisi. Despre alți sfinți catolici noi nu am vorbit. Lecitină, multă lecitină!

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am amintit mai multe greseli pe care le face parintele, pentru ca tu ma intrebasei daca mai are idei ecumeniste. Iar eu dadeam ateva exemple, nu am deschis o discutie despre impartasire.
Aha! Ai ținut morțiș să amintești! Deci nu tu ești cel care a deschis subiectul. :))
Și mai și ai curajul să spui că nu este așa. Restul smiorcăielilor nu le mai comentez, văd că ai început din nou bârfa.
Reply With Quote
  #604  
Vechi 09.05.2018, 01:18:47
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu eu am probleme de intelegere. Oare ce parte a mesajului se referea la ce am spus eu, din cateva cuvinte pe care le-ai scris in acel mesaj? Asta: "Acesta este duhul ortodox, culmea este că niciunul din părinții respectivi nu au fost caterisiți." Adica apropae tot mesajul.
Și puteai să comentezi mesajul cu caterisirea (dacă te-ai simțit ”atacat”), nu acel link care îi era adresat lui Ali. Greu măi Cătă! :))
Reply With Quote
  #605  
Vechi 09.05.2018, 17:01:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Și puteai să comentezi mesajul cu caterisirea (dacă te-ai simțit ”atacat”), nu acel link care îi era adresat lui Ali. Greu măi Cătă! :))
Nu am spus ca m-am simtit atacat, nu mai spune neadevaruri, s epare ca tu te simti deranjat ca am raspns la acel mesaj, din nu stiu ce motiv. Am raspuns la toate mesajele, acolo ai spus prima data despre acest lucru.
Reply With Quote
  #606  
Vechi 09.05.2018, 17:27:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ia citește ce ai scris: ”Dar ti-ai gasit o justificare, tu esti apropae de sfintenie si nu ai cum sa faci pacate, de aceea te poti impartasi des, fara sa te spovedesti prea des, esti aroape ca pruncii la pacate.”
Si nu asta ai sustinut pana acum, impartasirea deasa, fara spovedanie de fiecare data? E culme,a acum o sa spui ca eu am sustinut asta si tu ceea ce sustin eu. Sau propovaduiesti asta, dar sa faca altii, tu te impartasesti cum spune Biserica? Oricum, acolo era o ironie, legata de faptul ca ai spus un neadevar.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ți-am dat ceea ce crede Părintele Arsenie Papacioc despre Francisc de Assisi. Despre alți sfinți catolici noi nu am vorbit. Lecitină, multă lecitină!
Discutia era despre sfintii catolici, iar ce spune Parintele Arsenie despre Francisc era unul din argumente (sau cel principal). Un argument gresit, pentru ca e importanta impotrivirea la un adevar, nu faptul ca nu stii exact care e adevarul.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Aha! Ai ținut morțiș să amintești! Deci nu tu ești cel care a deschis subiectul. :))
Și mai și ai curajul să spui că nu este așa.
Nu, nu am deschis niciun subiect. Daca enumeram vreo 10 greseli ale parintelui Pruteanu nu insemna ca am deschis 10 subiecte. In alt mesaj am mai scris vreo cateva greseli. Doar tu ai insistat, pentru ca te preocupa si macina acest subiect. Pe mine nu, eu stiu care e adevarul, intotdeauna ceea ce sustine Biserica.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Restul smiorcăielilor nu le mai comentez, văd că ai început din nou bârfa.
Nu ma "smiorcai", nu mai folosi cuvinte cu sens peiorativ la adresa mea. Barfa inseamna, de obicei, sa vorbesti cu cineva despre altcineva. Nu sa iti scriu tie personal ceva, un adevar. Exact tu esti cel care face asa ceva de fiecare data. De fiecare data vorbeai despre mine cu alta persoana cand discutam ceva.
Reply With Quote
  #607  
Vechi 09.05.2018, 17:35:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Nu am raspuns la mesajul lui flying ca sa nu te barfesc. Am dat articolul in care se arata ca ideile intoarcerii la Biserica Primara sunt erori din conceptiile protestante. Adica ce ti-am tot spus de cativa ani, Biserica nu greseste, nu patrund in ea conceptii eronate si nu are de ce sa se intoarca la ceva. Asta inseamna ca nu crezi in Sfanta Biserica.
Reply With Quote
  #608  
Vechi 09.05.2018, 17:39:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
acolo e o erezie imensa, daca vrei iti pot demonstra.
Nu stiu la ce te referi, dar ma indoiesc ca ai destule cunostinte din invatatura ca sa demonstrezi o erezie. Erezia trebuei sa fie fata de invatatura de credinta, nu fata de conceptiile tale sau din alte credinte.
Reply With Quote
  #609  
Vechi 09.05.2018, 18:23:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
nu. astazi este altceva. in pasajul respectiv "nevrednicia" este legata strict de "constiinta curata". am citit cate ceva despre spovedanie, lucrurile sunt complexe, nu e chiar asa cum le prezinti tu, dar ca absolut tot ce tine de istoria crestinismului este foarte interesanta evolutia in timp, imbunatatirea, cum ii zici tu.
Am spus ca e aceeasi conditie dintotdeauna, ca sa fie luata cu vrednicie Sfanta Impartasanie. Pentru ca Sfantul Apostol spune ca multi s-au imbolnavit si unii au si murit. Pentru ca fi luata cu vrednicie credinciosul trebuie sa aiba constiinta curata, adica sa nu aiba pacate. Spovedania sterge pacatele facute. Prin spovedania la preot e mai sigur ca acel credincios va scapa de pacate si va avea constiinta curata, decat daca estimeaza el ca are constiinta curata. Un om mai putin credincios crede ca are pacate putine, eu cand nu eram credincios credeam ca nu am niciun pacat.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
adica tu stii? inseamna ca tu stii ca monahismul s-a nascut ca un protest la biserica oficiala? adica tu stii ca s-au inspirat din alta religie? adica tu stii de bandele de calugari care terorizau constantinopolele in orient sau omorau evrei, homosexuali, leprosi si ce mai prindeau prin occident? presupun ca stii toate astea... stii, de exemplu cum s-au inchinat atonitii turcilor, nu? in fine, nu despre asta e vorba. uite cum vad eu, cand "sfantul" pustnic sau "sfantul" schimnic merge la impartasanie inseamna ca el se considera curat si demn, in momentul ala el este mult mai pacatos decat unul ca mine sau unul ca tine. cel care intelege ca el este mult mai nedemn acolo, izolat, decat omul obisnuit, ei bine, ala poate fi ceea ce crezi tu ca sunt toti.
Astea sunt povesti, am auzit si eu de ele. Monahismul nu s-a nascut ca protest, calugarii erau in stransa legatura cu Biserica si se si impartaseau. Daca erau impotriva Bisericii atunci nu mai erau in Biserica si nu erau recunoscuti ca sfinti. Era vorba, poate, de faptul ca nu mai erau credinciosii ca la inceput, iar ei voiau sa fie mai aproape de sfintenie. La inceput scrie ca isi donau averea crestinii si stateau impreuna (comunismul s-a inspirat de aici), cam la fel ca si calugarii de dupa aceea. De asemenea, unii calugari fugeau de persecutiile din timpul romanilor.
Si pustnicii se spovedesc, dar este mult mai induhovnicit decat un credincios obisnuit, e adevarat. Multi sfinti provin din randul pustnicilor.

Last edited by catalin2; 10.05.2018 at 19:05:09.
Reply With Quote
  #610  
Vechi 09.05.2018, 19:04:17
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul

Astea sunt povesti, am auzit si eu de ele. Monahismul nu s-a nascut ca protest, calugarii erau in stransa legatura cu Biserica si se si impartaseau. Daca erau impotriva Bisericii atunci nu mai erau in Biserica si nu erau recunoscuti ca sfinti. Era vorba, poate, de faptul ca nu mai erau credinciosii ca la inceput, iar ei voiau sa fie mai aproape de sfintenie. La inceput scrie ca isi donau averea crestinii si stateau impreuna (comunismul s-a inspirat de aici), cam la fel ca si calugarii de dupa aceea. De asemenea, unii calugari fugeau de persecutiile din timpul romanilor.
Si pustnicii se spovedesc, dar este mult mai induhovnicit decat un credincios obisnuit, e adevarat. Multi sfinti provin din randul pustnicilor.
nu cunosti istoria monahismului crestin. a inceput prin sec 4, in siria apoi in egipt, primii pentru ca nu le convenea puterea din ce in ce mai mare a episcopilor in comunitatile crestine. e o discutie lunga pe care ai nega-o, asa ca nu insist acum.

in ceea ce priveste erezia, ai dreptate ca nu-s in masura sa demonstrez asa ceva, nici nu ma mai obosesc, prima oara ma oprisem din citirea textului cand am avut impresia ca autorul se considera apt sa judece, dar nu mai este nevoie sa demonstrez nimic, in text exista suficiente contraziceri si interpretari gresite sau tendentioase, o las asa. la un moment dat nici nu-si da seama ca da dreptate celor pe care-i critica...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 06.05.2011 00:34:45
Lumina de la Ierusalim Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 0 03.04.2010 17:04:00
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 18:56:11