Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #831  
Vechi 20.02.2017, 17:38:40
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Astfel, in protestantism lucrarea lui Iisus a avut efect asupra fiecarui om, el trebuie doar sa creada in Iisus si lucrarea are efect asupra lui. In ortodoxie lucrarea lui Iisus nu are efect direct asupra oamenilor, are efect doar atunci cand credinciosul se boteaza. La fel, in ortodoxie Iisus a venit sa aduca harul pierdut, fara de care nimeni nu se putea mantui. Iar harul il primeste omul prin Botez, numai prin Botez (dupa acea trebuie sa conclucreze cu el prin fapte si credinta).
stai putin ca nu inteleg asta. unde conditioneaza Iisus primirea jertfei Lui prin Botez? de unde se trage concluzia asta? eu credeam ca este un dar pentru omenire.

daca e asa cum zici tu protestantii au dreptate.
Reply With Quote
  #832  
Vechi 20.02.2017, 17:49:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
stai putin ca nu inteleg asta. unde conditioneaza Iisus primirea jertfei Lui prin Botez? de unde se trage concluzia asta? eu credeam ca este un dar pentru omenire.
daca e asa cum zici tu protestantii au dreptate.
Era explicatia in al doilea mesaj, cu mantuirea obiectiva (lucrarea Mantuitorului) si mantuirea subiectiva (inceputa prin Botez).
Evident ca este un dar pentru toti oamenii. Dar cum beneficiaza oamenii de acest dar? Are vreun efect acest dar asupra unui hindus? Nu, doar daca se boteaza.
Reply With Quote
  #833  
Vechi 20.02.2017, 17:57:32
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Era explicatia in al doilea mesaj, cu mantuirea obiectiva (lucrarea Mantuitorului) si mantuirea subiectiva (inceputa prin Botez).
Evident ca este un dar pentru toti oamenii. Dar cum beneficiaza oamenii de acest dar? Are vreun efect acest dar asupra unui hindus? Nu, doar daca se boteaza.
dar cum sa explici printr-un punct de vedere contemporan ceva ce a fost acum 2000 de ani? cred ca numai Biblia poate explica. mi se pare o fortare, vezi tu, e ca si cum Iisus iti da un dar si vine cineva la tine si ti-l ia, spunandu-ti: daca-l vrei vino in biserica sa te botezi, e ca si cum l-ai santaja pe om. alta trebuie sa fie explicatia, daca exista una.
Reply With Quote
  #834  
Vechi 20.02.2017, 18:17:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
dar cum sa explici printr-un punct de vedere contemporan ceva ce a fost acum 2000 de ani? cred ca numai Biblia poate explica. mi se pare o fortare, vezi tu, e ca si cum Iisus iti da un dar si vine cineva la tine si ti-l ia, spunandu-ti: daca-l vrei vino in biserica sa te botezi, e ca si cum l-ai santaja pe om. alta trebuie sa fie explicatia, daca exista una.
Eu cred ca nu ai inteles exact ce se intelege prin "dar". Si protestantii spun de dar, insa in alt inteles decat cel din ortodoxie. E un "dar', adica e ceva oferit gratis, dar trebuie sa faca si acela ceva sa il primeasca. Adica sa se duca sa-l ia. Asta spuneam, ca invatatura protestanta spune ca jertfa Mantuitorului are efect asupra fiecarui om, e un dar in acest sens. In ortodoxie jertfa nu l-a schimbat pe om, oamenii se nasc la fel ca inainte. Prin Botez si Mirungere primesc harul, beneficiind de lucrarea Mantuitorului.
Reply With Quote
  #835  
Vechi 20.02.2017, 18:21:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Explicația a dat-o însuși Mântuitorul, când a zis că doar cine se va naște din apă și foc se va mântui.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #836  
Vechi 20.02.2017, 18:33:40
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu cred ca nu ai inteles exact ce se intelege prin "dar". Si protestantii spun de dar, insa in alt inteles decat cel din ortodoxie. E un "dar', adica e ceva oferit gratis, dar trebuie sa faca si acela ceva sa il primeasca. Adica sa se duca sa-l ia. Asta spuneam, ca invatatura protestanta spune ca jertfa Mantuitorului are efect asupra fiecarui om, e un dar in acest sens. In ortodoxie jertfa nu l-a schimbat pe om, oamenii se nasc la fel ca inainte. Prin Botez si Mirungere primesc harul, beneficiind de lucrarea Mantuitorului.
dar=cadou

IIsus ne-a dat un cadou, tu spui ca oamenii bisericii ni-l iau pentru a ni-l inapoia dupa Botez daca vrem sa beneficiem de el. Iisus s-a botezat pentru pacatele noastre, nu? e posibil ca ceea ce zici tu sa faca parte dintr-o veche politica a bisericii crestine, chestie de ev mediu, sa santajeze si totodata sa atraga credinciosi.
Reply With Quote
  #837  
Vechi 20.02.2017, 18:43:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
daca ne uitam la mesajele tale din urma gasim o gramada de "sfinti" si de "vieti sfinte", considerate asa numai de voi, schismaticii.

vezi tu, nu ai cum sa ascunzi ceva in fata Lui! intelegi? El stie tot. cum sa crezi ca poti sa-L minti? numai o minte slaba poate crede asa ceva. deci, daca aia spuneau ca sunt pacatosi din smerenie inseamna ca, de fapt, ei nu se considerau pacatosi, deci minteau! daca minteau nu erau sfinti.

edit.acu, eu stiu ca asa interpretezi tu, treaba cu smerenia, dar vezi ca lucrurile sunt simple de tot, esti sincer sau nu.
Pai, sa o luam băbește. Poate ca nevoitorul si-a propus sa se roage trei ore. Dar, intr-o noapte, după doua ore, îl ia somnul. În următoarea noapte, se smerește și se autoacuza de lenevie pentru ca astfel sa-și poată menține aceasta nevoință. Nu e vorba de păcate mari, ci de utilizarea lupei și a microscopului pentru a le vedea pe acele păcate pe care omul obișnuit nu e deprins sa le vadă. Întotdeauna avem de ce sa ne smerim. Nu putem sa ne declaram mulțumiți de noi înșine cât suntem în trup. Cădem în mândrie și apoi râd necuratii de noi. Cei care știu ce e sfintenia au grija sa nu o piardă din cauza mândrieI. Dacă nu se întâmplă așa, atunci au parte de căderi.
Reply With Quote
  #838  
Vechi 20.02.2017, 18:47:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Explicația a dat-o însuși Mântuitorul, când a zis că doar cine se va naște din apă și foc se va mântui.
Din apa și din Duh!
Reply With Quote
  #839  
Vechi 20.02.2017, 18:54:16
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pai, sa o luam băbește. Poate ca nevoitorul si-a propus sa se roage trei ore. Dar, intr-o noapte, după doua ore, îl ia somnul. În următoarea noapte, se smerește și se autoacuza de lenevie pentru ca astfel sa-și poată menține aceasta nevoință. Nu e vorba de păcate mari, ci de utilizarea lupei și a microscopului pentru a le vedea pe acele păcate pe care omul obișnuit nu e deprins sa le vadă. Întotdeauna avem de ce sa ne smerim. Nu putem sa ne declaram mulțumiți de noi înșine cât suntem în trup. Cădem în mândrie și apoi râd necuratii de noi. Cei care știu ce e sfintenia au grija sa nu o piardă din cauza mândrieI. Dacă nu se întâmplă așa, atunci au parte de căderi.
scrii ca sa scrii ceva, fara sa spui nimic.
ai zis ca spuneau ca-s pacatosi pentru ca erau smeriti. adica de fapt erau niste mincinosi, pentru ca ei se socoteau fara pacat.

ps.esti incredibila, dupa acel "mai fac un copil", de un cinism inuman ingrozitor, persisti in a folosi cuvantul "sfant" si derivatele lui, de unde poti sti tu ce este sfintenia? de unde poate sti oricare dintre noi ce este sfintenia?
Reply With Quote
  #840  
Vechi 20.02.2017, 19:03:02
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
dar=cadou

IIsus ne-a dat un cadou, tu spui ca oamenii bisericii ni-l iau pentru a ni-l inapoia dupa Botez daca vrem sa beneficiem de el. Iisus s-a botezat pentru pacatele noastre, nu? e posibil ca ceea ce zici tu sa faca parte dintr-o veche politica a bisericii crestine, chestie de ev mediu, sa santajeze si totodata sa atraga credinciosi.
Dacă-mi permiți, aș încerca și eu o lămurire.
Cum spune și Dragoș, însuși Hristos ne dă răspunsul. Învățătura Lui, însă, nu e filosofică și nici sistematică. Vorbește în parabole, pentru că cele ce transcend viața și lumea asta nu sunt accesibile decât în mică măsură minții noastre. Ne vorbește ca unor copii, spunându-ne ''povești''; pline de tâlc, bineînțeles.

El ne spune că Tatăl ne cheamă pe toți la Cină. Dar, fiind vorba de o casă împărătească, ținuta e obligatorie. Când unul a vrut să intre fără a avea haină de nuntă, a fost aruncat afară.

Cina nu e altceva decât Jertfa Mielului-Hristos iar Împărăția (sau Casa) lui Dumnezeu este Biserica (basilica = împărăție). Haina de nuntă, care putem spune că ni se dă, imaculată, la intrare, e Botezul. Și ne-o dă tot Dumnezeu, că noi n-avem de unde să ne procurăm haină curată, strălucitoare, urzită cu fire împărătești.

Invitația e pentru toată lumea, dar nimeni nu poate intra cu hainele de piață ori murdar pe picioare.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 20.02.2017 at 19:05:25.
Reply With Quote
Răspunde