Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.11.2007, 14:58:39
luci_p109 luci_p109 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 2
Implicit

Puteti ajuta pe persoanele care se afla in suferinta cu ajutorul tratamentelor naturale. Site-ul http://www.retete-naturiste.eu are tratamente pt cancer, epilepsie, hepatita, reumatism, tensiune, prostata, cancer la san, in total 689 de tratamente naturiste foarte eficiente.
Poate chiar tu sti in clipa de fata pe cineva care ar avea nevoie de un tratament eficient!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.11.2007, 16:05:14
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luci_p109
Puteti ajuta pe persoanele care se afla in suferinta cu ajutorul tratamentelor naturale. Site-ul http://www.retete-naturiste.eu are tratamente pt cancer, epilepsie, hepatita, reumatism, tensiune, prostata, cancer la san, in total 689 de tratamente naturiste foarte eficiente.
Poate chiar tu sti in clipa de fata pe cineva care ar avea nevoie de un tratament eficient!
poi nactura cum sa te trateze? cu frig, cu ploi, cu lupi shi urshi, cu balarii shi cu buruiana, cum altfle?... deci sa ma trateze natura? in mod naturist? nicivorba!:angry: asha ca mai bine mananc ceapa shi usturoi cum ne-a povatzuit sfantul Ap. Andrei ca astea ma trateaza nu numai de boli dar shi de moroi sau strigoi... cu atat mai mult cu cat e apropie data de 30 a lunii octombrie... :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.11.2007, 17:59:02
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Draguta, suna a reclama. Asa ca ingaduie-mi sa-ti pun intrebari, ca unui om in cunostinta de cauza:
- tratament care urmat cu strictete, poate sa vindece leucemia. Ce tip de leucemie? Ce procent de vindecare? Cine te-a lasat sa faci studii, sa nu aplici tratamentul clasic in leucemie, ci pe cel naturist? Chiar pt Romania, e prea mult!
- se poate vindeca "boala la prostata": indiferent daca e infectie, adenom de prostata sau cancer? Ai gasit cumva panaceul universal?
- la diaree n-am gasit ceaiul de menta
- la deceptii am auzit ca e buna sunatoarea
- sa inteleg ca dvs recomandati plante care nu necesita supraveghere medicala, sau reteta parafata de doctor. Toate bune, pana cand spuneti ca vindecati fara doctor.
Mai nou, medicina alternativa tinde sa se dezvolte. Se fac cursuri speciale, la care participa DOAR ABSOLVENTII FACULTATII DE MEDICINA, care au cunostinte adecvate despre boli. Sa speram ca situatia se va reglementa si vom ajunge sa luam tratamente din plante de la medic, care are parafa si isi asuma responsabilitatea pentru binele nostru.
Astept raspuns.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.11.2007, 14:36:40
jeny11 jeny11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luci_p109
Puteti ajuta pe persoanele care se afla in suferinta cu ajutorul tratamentelor naturale. Site-ul http://www.retete-naturiste.eu are tratamente pt cancer, epilepsie, hepatita, reumatism, tensiune, prostata, cancer la san, in total 689 de tratamente naturiste foarte eficiente.
Poate chiar tu sti in clipa de fata pe cineva care ar avea nevoie de un tratament eficient!
???Am facut prostia sa incerc un tratament pentru ficat daca nu eream atenta puteam sa o patesc continea nici mai mult nici mai putin petrol,fosfor va dati seama! asa ca pas:angry:
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.11.2007, 11:57:11
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de luci_p109
Puteti ajuta pe persoanele care se afla in suferinta cu ajutorul tratamentelor naturale. Site-ul http://www.retete-naturiste.eu are tratamente pt cancer, epilepsie, hepatita, reumatism, tensiune, prostata, cancer la san, in total 689 de tratamente naturiste foarte eficiente.
Poate chiar tu sti in clipa de fata pe cineva care ar avea nevoie de un tratament eficient!
poi nactura cum sa te trateze? cu frig, cu ploi, cu lupi shi urshi, cu balarii shi cu buruiana, cum altfle?... deci sa ma trateze natura? in mod naturist? nicivorba!:angry: asha ca mai bine mananc ceapa shi usturoi cum ne-a povatzuit sfantul Ap. Andrei ca astea ma trateaza nu numai de boli dar shi de moroi sau strigoi... cu atat mai mult cu cat e apropie data de 30 a lunii octombrie... :)
Si ceapa si usturoiului unde cresc, nu in natura?
Unde ne-a sfatuit povatuit Apostol Andrei sa mancam ceapa si usturoi, poti sa-mi spui si mie?

Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.11.2007, 12:28:32
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Lasand la o parte faptul ca prima postare din acest topic este reclama la un site care nici nu functioneaza, tema e buna.
Ca sa nu creada cineva ca tratamentele naturiste ar avea vreun element de conflict cu viata crestineasca, iata aici exemplul parintelui Elefterie, primul staret de dupa revolutie al Manastirii Dervent:
Acesta trata oamenii si cu spovedanie, rugaciuni si post, dar si cu leacuri naturiste:
"In viziunea sa, tamaduirea presupunea: spovedanie, post, Sfanta Liturghie, Sfintele Taine si tratament si le facea pe toate cu convingerea deplina ca Hristos Domnul este lucratorul, tamaduitorul si desavarsitorul."
Desigur, tratamentele cu petrol si alte minuni sunt cam radicale si nu trebuie incercate fara supraveghere si sfatul unui om de incredere si cu adevarat priceput.
Dar nu toate tratamentele naturiste sunt rele. Ceaiurile potrivite sunt benefice. Pulberile de plante sau tincturile, la fel, cu conditia sa stii ce trebuie sa iei, sa nu te tratezi de capul tau.
Nu mai vorbesc de namol, argila, ape minerale si alte lucruri cunoscute si folosite inca din preistorie.
Trebuie retinut ca tratamentele naturiste nu vor fi niciodata testate conform standardelor din industria farmaceutica, doctorii intotdeauna vor stramba din nas cand vor auzi de tratamente naturiste.
De ce?
Raspunsul e simplu: nu poti patenta namolul, valeriana, roinita, florile de tei sau argila. Industria farmaceutica va defaima mereu din toate puterile leacurile pe care le ofera natura pe gratis. Pentru ei, pentru capitalisti, tot ceea ce e gratis e concurenta neloiala.
Iar mediile universitare care formeaza doctorii si farmacistii sunt strict legate de industria farmaceutica.
Auzeam zilele trecute de un posibil leac pentru diabet, pe baza de extract de afine.
Va dati seama ce dezastru ar fi pentru ei, daca s-ar dovedi ca exista un leac atat de simplu si ieftin?

Parintele Elefterie

Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.11.2007, 16:55:30
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Site-ul exista,linck-ul nu functioneaza.
Exista atestat de fitoterapie, pe care il pot avea medicii, in urma unor cursuri. Este recunoscut efectul plantelor, de catre doctori. De exemplu, in boli de ficat, doctorii dau Silimarina, extract de Silibum Marianum (spinul Maicii Domnului).
Diabetul nu este boala vindecabila!!! Pentru un diabet incipient, cu valori mici ale glicemiei, doctorii pot recomanda un medicament facut din afine si pastai de fasole, numit Fitodiab. Dar scade doar cu cateva zeci glicemia!! Pentru diabet mai grav, cu glicemii mari, exista tratamente mai puternice. Iar insulina nu poate fi inlocuita de nimic. Fara doctor, diabetulnu doare, se poate trai bine daca e boala blanda, dar fara controlul glicemiei, in 10-15 ani, poate mai putin, se ajunge la orbire, la probleme de circulatie la picioare, la insuficienta renala. Este cunoscut efectul afinelor, dar este pentru cazuri usoare. Din pacate, doctorii nu vor da faliment. In cel mai rau caz,vor avea de-a face cu problemele grave de sanatate datorate ignorantei unora, lipsei de responsabilitate a altora.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.11.2007, 17:25:59
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Ce-ar fi zis Paulescu,descoperitorul insulinei, sa-i spuna cineva: am descoperit extractul de afine. Nu mai avem nevoie de tine. Vei da faliment.
Tratamentele naturiste sunt in conflict cu viata crestineasca, daca fac rau sau impiedica efectuarea tratamentelor cu adevarat necesare (cu sau fara nestiinta).
Am auzit de "vindecatori" naturisti care cer analizele clasice, de sange, si stiu sa le citeasca. Aceia poate au vreo sansa sa faca bine (riscul e al celui ce apeleaza la ei). Dar pe site-ul acela, se lauda ca pot vindeca leucemia, ca dau tratamente pentru cancere.
De obicei tratamentele naturiste sunt adjuvante terapiei clasice, nu o exclud.
E bine sa se discute cu doctorul,sa i se spuna si de asemenea tratamente. Exista acum Internetul. Medicul se poate documenta. Daca planta respectiva face bine, chiar in cazul bolilor mai grave, medicul nu ar opri tratamentul.
In cazul leucemiilor, de exemplu, Echinaceea, buna in alte situatii, stimulator al imunitatii, ar putea agrava boala.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.11.2007, 20:47:16
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Ce-ar fi zis Paulescu,descoperitorul insulinei, sa-i spuna cineva: am descoperit extractul de afine. Nu mai avem nevoie de tine. Vei da faliment.
Tratamentele naturiste sunt in conflict cu viata crestineasca, daca fac rau sau impiedica efectuarea tratamentelor cu adevarat necesare (cu sau fara nestiinta).
Am auzit de "vindecatori" naturisti care cer analizele clasice, de sange, si stiu sa le citeasca. Aceia poate au vreo sansa sa faca bine (riscul e al celui ce apeleaza la ei). Dar pe site-ul acela, se lauda ca pot vindeca leucemia, ca dau tratamente pentru cancere.
De obicei tratamentele naturiste sunt adjuvante terapiei clasice, nu o exclud.
E bine sa se discute cu doctorul,sa i se spuna si de asemenea tratamente. Exista acum Internetul. Medicul se poate documenta. Daca planta respectiva face bine, chiar in cazul bolilor mai grave, medicul nu ar opri tratamentul.
In cazul leucemiilor, de exemplu, Echinaceea, buna in alte situatii, stimulator al imunitatii, ar putea agrava boala.
Imi cer iertare de pe-acum Lidia, dar eu nu cred ca tratamentele naturiste, cu ceea ce ne-a daruit Bunul Dumnezeu pentru durerile noastre, adica plantele de exemplu, ar fi in conflict cu viata crestineasca. Eu cred ca medicina alternativa are rezultate foarte bune in tratarea multor afectiuni. Homeopatia, pentru unii discutabila mi se pare mai buna decat medicamentele clasice fabricate din substante chimice care n-au nici o legatura cu cele intocmite de Domnul cu cea mai mare intelepciune.
Admit insa, ca si in fitoterapie, destul de simpla, mai cu seama in celelalte ramuri, este nevoie de cunoastere. Nimic, nici un ceai nu trebuie administrat fara informare, insa din comoditate si obisnuinta evitam sa cerem sfatul medicilor care se ocupa cu medicina alternativa, apelam in schimb la medicina clasica, convinsi ca dincolo de afacerea cu medicamente sau vaccinuri, sunt si cei mai informati si suficient de onesti incat de fiecare data sa informeze asupra efectelor tratamentelor pe care le recomanda.
Despre diabet cunoasc si eu multe, din pacate, insa plantele pot sa-l ajute pe cel care in cunostinta de cauza le foloseste, sa nu depaseasca in veci glicemia de 90, cu scaderea progresiva a dozei de insulina. Spre exemplu, castravetele amar, testat de pacienti, evident, fara a se renunta la tratamentul clasic. Ulterior, nu a mai fost nevoie de insulina, deci se poate!
In final, nu stiu daca plantele in mod exclusiv vindeca boli grave, dar stiu un lucru: sunt un ajutor nepretuit, un dar de la Dumnezeu Insusi, prevenind o multime de alte afectiuni foarte grave, si ajutand organismul sa se regenereze, sistemul imunitar sa se refaca, etc.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.11.2007, 22:03:33
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nici macar silimarina nu-i buna decit in ciroza alcoolica si in nimic altceva! Daca tot vorbim de studii. Si daca tot vorbim de reclama pt leacuri uite un link de antireclama tot pentru ele (e drept ca se refera mai mult la ficat dar cum stiti majoritatea se folosesc cam in toate bolile!:D)
Bai oameni buni remediile astea babesti exista decind lumea. Asta nu-i o calitate decit daca nu s-ar mai fi dezvoltat medicina alaturea.:rolleyes: Ca daca chiar erau asa bune si asa eficinte ce rost mai avea medicina? De ce mai sint boli?
Folositi capul nu doar ca suport pentru gura ci mai mult pentru gindire.
Intrati si voi pe paginile renumitilor vindecatori din Romania (Chiurii,Fulga...)sa vedeti cit de crestini sint! Sau n-am inteles eu si crestinii cred in reincarnare?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tratamente Naturiste - Ajutor Tina06 Generalitati 15 21.12.2018 20:22:47
tratamente babesti padrevicentiu Generalitati 44 07.12.2012 12:51:24
Parerea parintelui Calistrat despre catastrofele naturale sevghenie Stiri, actualitati, anunturi 0 15.03.2011 22:22:05
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 12:10:26
Un spital din Barcelona, anchetat pentru ca ofera tratamente de "vindecare" a homosex florinbrasov0 Generalitati 2 15.06.2010 20:58:43