Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.06.2010, 19:52:07
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up Un articol ce merita citit cu toata atentia!

Suflet drag, cu cat vei iubi mai mult o persoana, cu atat ii vei ierta mai multe. Si aceasta este inca o masura omeneasca a iubirii. Cum poti sa te indoiesti ca Domnul, Care este Insasi Dragostea, nu te va ierta de fiecare data cand te vei intoarce la El cu inima zdrobita?


De ce atunci cand suferi faci aceeasi vesnica greseala? De ce mereu cersesti mangaiere de la oameni? Si mai ales, o ceri tocmai acelora care nu ti-o pot da, acelora care nu iti ofera decat insulte, jigniri, priviri pline de ura sau de indiferenta si reprosuri? De ce gresesti mereu?
Ai promis de nenumarate ori ca de fiecare data cand fie sufletul, fie trupul, te va durea, iti vei indrepta privirea catre Domnul si vei cere ajutor de la El.

Insa de fiecare data tu incalci promisiunea aceasta, suflete iubit, te indrepti catre oameni si ei, in loc de mangaiere, iti dau mai multe rani, in loc de un cuvant cald, arunca peste tine o ploaie de reprosuri, in loc de o privire blanda, te sageteaza cu ura lor. Nu ti-a ajuns suferinta de pana acum? Atata sange a curs din tine... inca simti ca mai ai putere sa mai induri si alte rani?


Poti sa-i iubesti pe toti oamenii cu aceeasi dragoste - si chiar trebuie sa-i iubesti - dar nu astepta niciodata nimic de la ei, fiindca in clipele tale cele mai grele vei fi mereu singur. Multi vor fi alaturi de tine la cele mai mari bucurii ale vietii tale si la cele mai impresionante succese, dar aproape nimeni nu va fi langa tine atunci cand vei suferi.


Toate aceste suferinte iti sunt trimise spre inteleptire, pentru a te lepada cu adevarat de lume si pentru a nu mai nadajdui deloc in oameni. E medicamentul amar, dar folositor, pe care Insusi Dumnezeu ti-l da pentru a te vindeca si pentru a simti din nou dulceata bucuriei de a fi alaturi de El si de a-I darui Lui toata fiinta ta. In afara Lui nu exista fericire. El este singura bucurie adevarata, singura hrana a ta, singura apa datatoare de viata care iti poate astampara setea; Hristos este Imparatul cerului si al pamantului, Prietenul Care niciodata nu te va parasi, Pastorul cel Bun care intotdeauna te cauta atunci cand pleci din staul sau te ratacesti. El este Calea, Adevatul si Viata .
Fii orb, surd si mut la cuvintele lingusitoare ale oamenilor, la armele cu care ei atat de des te ranesc sau se razbuna, la rautatile indreptate impotriva ta, dar sa nu fii niciodata orb la minunile pe care Domnul le-a facut si le face cu tine, sa nu fii niciodata surd la chemarile Sale gingase, pline de blandete si de milostivire, sa nu fii niciodata mut spre a-L lauda mereu, spre a-I multumi si spre a-I cere ajutor si indurare!


I-ai auzit glasul, I-ai inteles chemarea…ce mai astepti pentru a-I darui totul? Nu esti conditionat nici de timp, nici de loc si nici macar de alte imprejurari exterioare, cum ai putea crede! Suflete drag, ce mai astepti? Ce te mai tine inca departe de Dumnezeu ?
Tu nu ai ce sa-I dai fiindca toate sunt ale Lui, dar poti sa-I dai tot ceea ce esti !

Cu dragoste frateasca,
Teodor Ilas.


preluat de aici:
http://www.crestinortodox.ro/biseric...re-108121.html

Last edited by eduardd; 28.06.2010 at 19:54:36.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.06.2010, 21:56:50
PuiMicGeorgiana's Avatar
PuiMicGeorgiana PuiMicGeorgiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.02.2008
Mesaje: 56
Implicit

Imi place foarte mult subiectul deschis de tine.......:)Iubeste-i pe oameni, dar nu mai astepta niciun fel de afectiune din partea lor! Nu te mai astepta sa te intrebe daca suferi sau daca esti bucuros, nu te mai astepta sa te mangaie atunci cand esti zdrobit, nu le mai cere ceea ce ei nu au – nu le mai cere dragoste…
__________________
Fericiti sunt cei nefericiti Pr Horia In curand cu ajorul Pr Horia voi avea o carte cu poeziile mele.:):)
Doua dintre blog-urile mele;
http://puiut.wordpress.com/ Poeziile mele,
http://georgiana-speranta.blogspot.com/ Cate odata sa putem invinge avem nevoie de ajutor
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.07.2010, 16:28:49
ChristinaHideg ChristinaHideg is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2010
Mesaje: 1
Implicit Comentariu

Citat:
În prealabil postat de PuiMicGeorgiana Vezi mesajul
Imi place foarte mult subiectul deschis de tine.......:)Iubeste-i pe oameni, dar nu mai astepta niciun fel de afectiune din partea lor! Nu te mai astepta sa te intrebe daca suferi sau daca esti bucuros, nu te mai astepta sa te mangaie atunci cand esti zdrobit, nu le mai cere ceea ce ei nu au – nu le mai cere dragoste…
Buna ziua. Am citit articolul postat.Si unica parere,desi cred ca este un subiect pe marginea caruia putem avea discutii lungi si interesante.
Cred in Dumnezeu,il iubesc pe Dumnezeu,am incredere in El. Si mai stiu ca oricat de multe greseli as fi facut,El,in toata bunatatea si splendoarea lui ,ma iarta.Asa cum nici un om nu ar reusi sa o faca vreodata.
Si da.Primul meu gand,cand trec prin momente grele,este la Dumnezeu.Cu El vorbesc,la El ma rog.Lui ii cer,Lui ii fac promisiuni. Dar, refuz sa cred ca Dumnezeu nu crede in prietenie adevarata.in oamenii care ne sunt apropiati si fac neconditionat gesturi sau lucruri pentru noi.Poate gresesc.Poate am receptionat eu eronat mesajul acestei scrieri. Stiu foarte bine cat de nemilosi,cruzi,fara nici o directie pot sa fie oamenii.dar,mai stiu foarte bine ca una din bucuriile cu care Dumnezeu m a binecuvantat sunt prietenii.Putini dar alesi.Si,pentru asta ii multumesc in fiecare zi.
Da!! In mod cert Dumnezeu este cel mai bun prieten al meu. Dar, tot el mi a dat bucuria unor prietenii adevarate si sincere.Oameni cu care am sa imi impartasesc durerile si bucuriile.Dupa ce le impartasesc cu Dumnezeul meu.
Dumnezeu sa va binecuvanteze.
Cristina.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.07.2010, 18:02:53
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Poti sa-i iubesti pe toti oamenii cu aceeasi dragoste - si chiar trebuie sa-i iubesti - dar nu astepta niciodata nimic de la ei, fiindca in clipele tale cele mai grele vei fi mereu singur. Multi vor fi alaturi de tine la cele mai mari bucurii ale vietii tale si la cele mai impresionante succese, dar aproape nimeni nu va fi langa tine atunci cand vei suferi.

Buna ziua. Am inteles ca este o porunca aceasta sa iti iubesti aproapele ...cand am aprofundat am inteles...porunca nu rugaminte...adica nu te joci acum iubesti acum urasti...si pentru asta trebuie muuulta rabdare si smerenie .Ce pacat ca am inteles atat de greu asta...cate praguri de sus am atins cu capul sa ma pot smeri sa-i pot intelege pe cei de langa mine....si sa incerc sa- iubesc ...de am putea sa ajungem si la dragostea de vrajmasi bine ar fi...lupta cu firea noastra inclinata spre pacat asta este ...Dar se poate!
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.07.2010, 20:10:18
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Ce bine ar fi sa invat odata ptr totdeauna sa iubesc oamenii si sa sufar singura in tacere…..de fapt nu chiar singura …eu, bunul Dumnezeu, ingerul meu pazitor , Maica Domnului, Sfintii la care ma rog uneori…..acum insiruindu-i constat ca nu am fost si nu voi fi niciodata singura……
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.07.2010, 14:40:14
PuiMicGeorgiana's Avatar
PuiMicGeorgiana PuiMicGeorgiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.02.2008
Mesaje: 56
Implicit

Eu m-am referit la oameni.Bineinceles ca Dumnezeu este si prietenul meu,El se bucura cand eu ma bucur ,plange cand eu plang si mai imi sterge si lacrima.:)Chiar de multe ori ma intreb Oare ce faceam si ce am fi fost fara El.
__________________
Fericiti sunt cei nefericiti Pr Horia In curand cu ajorul Pr Horia voi avea o carte cu poeziile mele.:):)
Doua dintre blog-urile mele;
http://puiut.wordpress.com/ Poeziile mele,
http://georgiana-speranta.blogspot.com/ Cate odata sa putem invinge avem nevoie de ajutor
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.07.2010, 22:01:50
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

A dori să fii iubit de cineva, cred că este deja o dorință egoistă.
Ar trebui să nu urmărim să fim iubiți de oameni, ci noi să-i iubim pe ei necondiționat, să-i iertăm și să-i ajutăm cât mai mult.
Deși nu este ușor, dar cu sprijinul celui Atotputernic, putem reuși.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.07.2010, 22:38:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

De fapt Iisus a spus "sa va iubiti unii pe altii, asa cum va iubesc si eu..." (nu mai stiu formularea corecta".
Deci ar trebui sa facem cum ne spune si atunci am fi de fapt iubiti si de El.
Mai spune:
Daca hraniti un flamand, imi dati mie...
Daca ingrijiti un bolnav, ma ingrijiti pe mine...
stc.
Deci ar trebui sa vedem in fiecare om pe El.
Dar si invers. Si ceilalti trebuie sa ne iubeasca pe noi, in acelasi mod.
De ce sa fie egoist sa dorim sa fim iubiti?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.07.2010, 03:15:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De ce sa fie egoist sa dorim sa fim iubiti?
De ce? Pentru ca pretinzi. Ori iubirea se da.
Daca o ceri si nu o primesti, nu mai poti iubi neconditionat.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.07.2010, 20:56:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
De ce? Pentru ca pretinzi. Ori iubirea se da.
Daca o ceri si nu o primesti, nu mai poti iubi neconditionat.
Pai tocmai asta este: ar trebui s-o dam toti si atunci am si primi toti.
Si toti avem nevoie de iubire. Aici este problema: avem nevoie de iubire.
Suntem oameni, cu suflet, cu simtire.
Fara iubire ne distrugem, murim si mai rau, ajungem la pacatul...sinuciderii.
Si din pacate asa putina iubire se da, asa putina lume daruieste iubire...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am vazut ceva odata... (sau atentia la ce citim???) xanixade Intrebari utilizatori 5 10.01.2014 06:43:00
Recent am citit acest articol si ma gandeam sa puna fiecare un autor sau o carte Marcel_Ionut Generalitati 7 28.02.2013 00:27:27
Merită citit ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 20 26.04.2010 10:07:36