Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 27.02.2017, 23:14:53
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dacă e să revenim la "Biserica primară", atunci trebuie să ignorăm 99% din textele noastre liturgice, inclusiv cele ale Liturghiilor Sf. Vasile și Sf. Ioan, precum și dezvoltarea absolut firească prin care a trecut cultului Bisericii în epoca Sinoadelor Ecumenice. Deci ideea de "Biserică primară" poate fi chiar foarte periculoasă în acest context!"
cu alte cuvinte este mai important pentru Biserica ceea ce si-a oferit singura decat ceea ce a primit de la Hristos si de la apostoli?

dar observ ca niciunul dintre intervenienti nu intelege cu adevarat care e problema Bisericii ortodoxe. fratilor, problema este inapoierea, ortodoxismul a ramas la fustanele, la barbi, la caftane si la burti. burta este inevitabila se pare, rareori vezi un preot ortodox fara burta. sigur, veti spune ca este ceva superficial, ca este vorba despre imagine, dar nu e asa.
in fine, atat timp cat este saracie si incultura bisericile vor fi pline in tara asta. eu cred ca pe masura ce oamenii isi vor fi asigurat o independenta financiara, vor reusi sa ofere copiilor lor un nivel bun de educatie, vor parasi Biserica ortodoxa romana.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 27.02.2017, 23:21:29
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Parintele Schmemann spune de reintoarcerea la Biserica primara, o conceptie evident protestanta, gresita, asa cum observa chiar parintele Pruteanu: http://forum.teologie.net/viewtopic.php?t=1252#p11159
"Schmemann nu precizează ce înțelege el prin "Biserică primară". Dacă e să revenim la "Biserica primară", atunci trebuie să ignorăm 99% din textele noastre liturgice, inclusiv cele ale Liturghiilor Sf. Vasile și Sf. Ioan, precum și dezvoltarea absolut firească prin care a trecut cultului Bisericii în epoca Sinoadelor Ecumenice. Deci ideea de "Biserică primară" poate fi chiar foarte periculoasă în acest context!"
Semn că Părintele Pruteanu gândește și nu ia totul de bun. De ce când port o discuție cu tine am mereu senzația că vorbesc cu pereții?
Reply With Quote
  #73  
Vechi 27.02.2017, 23:25:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Semn că Părintele Pruteanu gândește și nu ia totul de bun. De ce când port o discuție cu tine am mereu senzația că vorbesc cu pereții?
Ai acea impresie pentru ca, de obicei, nu intelegi ce iti spun sau despre ce vorbim. Ca si in acest caz. Am spus ca parintele Pruteanu sustien ceva in acel articol, ceva sustinut de un sfant colivar, iar diac. Ica si reformistii sustin altceva, diferit. Tu spui ca sustin acelasi lucru, dand link-uri cu ambii.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 27.02.2017, 23:31:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
rareori vezi un preot ortodox fara burta.
Pai va spun eu de ce: de la praznice si pomeni. Imi amintesc ca bunicul meu, in aproape orice zi in care slujea (nu mai vorbesc de Sambata Mortilor) trebuia sa fie prezent la nu stiu cate pomeniri, sa sfinteasca masa. Nu are nicio importanta ca bucatele ce se impart sunt deja sfintite la panahida, trebuia musai se mearga acasa la pomenitori sa sfinteasca masa pe care o luau ei. Chiar daca nu statea pana la sfarsitul mesei, fiindca mai avea 2-3 adrese pe lista, trebuia sa ia macar ceva, ca nu se face sa faci doar semnul crucii peste bucate, sa spui "Binecuvanteaza..." si sa pleci. Se cheama ca jignesti gazdele, fiindca precis ai dubii asupra virtutilor gospodinei.

Cand ajungea acasa Duminica pe la ora 15 (de Sambata Mortilor pe la ora 18), venea cu o geanta plina cu dulciuri recoltate de la pomeni sau bagate cu anasana de pomenitori. Si nu era o servieta de lap-top, era ditamai geanta de popa, prevazuta anume cu burduf. Si ne burduseam toti nepotii, vreo sapte la numar, in vacanta. Cum tot mai ramanea, mai luau si colegii de joaca de la bloc cate ceva. Il ocheau de departe: "vine parintele!" si ieseau, de dupa perdelele din casa, si cei care nu se jucasera pana atunci, ba unii aduceau si o punga goala, ca s-o umple.
Atunci, cum sa nu ai burta de Haplea ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 27.02.2017 at 23:33:45.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 27.02.2017, 23:41:49
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pai va spun eu de ce: de la praznice si pomeni. Imi amintesc ca bunicul meu, in aproape orice zi in care slujea (nu mai vorbesc de Sambata Mortilor) trebuia sa fie prezent la nu stiu cate pomeniri, sa sfinteasca masa. Nu are nicio importanta ca bucatele ce se impart sunt deja sfintite la panahida, trebuia musai se mearga acasa la pomenitori sa sfinteasca masa pe care o luau ei. Chiar daca nu statea pana la sfarsitul mesei, fiindca mai avea 2-3 adrese pe lista, trebuia sa ia macar ceva, ca nu se face sa faci doar semnul crucii peste bucate, sa spui "Binecuvanteaza..." si sa pleci. Se cheama ca jignesti gazdele, fiindca precis ai dubii asupra virtutilor gospodinei.

Cand ajungea acasa Duminica pe la ora 15 (de Sambata Mortilor pe la ora 18), venea cu o geanta plina cu dulciuri recoltate de la pomeni sau bagate cu anasana de pomenitori. Si nu era o servieta de lap-top, era ditamai geanta de popa, prevazuta anume cu burduf. Si ne burduseam toti nepotii, vreo sapte la numar, in vacanta. Cum tot mai ramanea, mai luau si colegii de joaca de la bloc cate ceva. Il ocheau de departe: "vine parintele!" si ieseau, de dupa perdelele din casa, si cei care nu se jucasera pana atunci, ba unii aduceau si o punga goala, ca s-o umple.
Atunci, cum sa nu ai burta de Haplea ?
nu neg, si eu am burta, am aproape 110 kile si un pic sub 1.90cm, dar fac tot posibilul s-o scad, mananc mai putin, fac ceva miscare, fac un efort ca sa arat satisfacator. dar eu sunt un pacatos, nu tin posturile, mananc carne de parca sunt o hiena, dlor trebuie sa fie un model pentru comunitate din toate pctele de vedere.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 27.02.2017, 23:46:34
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai dumneata de ce nu te duci la altii ? De ce tii neaparat sa reformezi BOR daca nu-ti place nimic de pe acolo si daca si asa crezi ca daca ar fi mai destepti si mai bogati, oamenii ar parasi-o oricum ? De ce nu te duci la catolici ca aia sunt si mai subtirei si canta si melodiile lui Elvis la Protv.

Mie mi se pare ca dumneata nu-ti place la biserica si vrei sa le strici si placerea altora. :)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 27.02.2017, 23:58:18
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
problema este inapoierea, ortodoxismul a ramas la fustanele, la barbi, la caftane si la burti. burta este inevitabila se pare, rareori vezi un preot ortodox fara burta. sigur, veti spune ca este ceva superficial, ca este vorba despre imagine, dar nu e asa.
in fine, atat timp cat este saracie si incultura bisericile vor fi pline in tara asta. eu cred ca pe masura ce oamenii isi vor fi asigurat o independenta financiara, vor reusi sa ofere copiilor lor un nivel bun de educatie, vor parasi Biserica ortodoxa romana.
Rar mi-a fost dat sa vad atata nesimtire...E destul de paradoxal sa vorbeasca de incultura tocmai un reprezentant ales al ei.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #78  
Vechi 28.02.2017, 00:28:42
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Rar mi-a fost dat sa vad atata nesimtire...E destul de paradoxal sa vorbeasca de incultura tocmai un reprezentant ales al ei.
pai nu are cum sa fie paradoxal daca sunteti atat de sigur ca-s incult, intelegeti paradoxul?

Citat:
Pai dumneata de ce nu te duci la altii ? De ce tii neaparat sa reformezi BOR daca nu-ti place nimic de pe acolo si daca si asa crezi ca daca ar fi mai destepti si mai bogati, oamenii ar parasi-o oricum ? De ce nu te duci la catolici ca aia sunt si mai subtirei si canta si melodiile lui Elvis la Protv.

Mie mi se pare ca dumneata nu-ti place la biserica si vrei sa le strici si placerea altora. :)
sigur, se poate spune si asa, dar nu faptul ca acel preot catolic canta din elvis este important pentru mine, important este faptul ca stia sa se bucure de viata, bucurandu-i si pe oameni in acelasi timp. demonstreaza ca biserica catolica este aproape de oameni si ca oamenii isi pot pune nadejdea in ea. dovedeste ca nu-s prinsi in niste dogme si invataturi care nu se mai regasesc in societatea de astazi.

du-te dta la altii, daca as avea la fel de multa invatatura teologica precum musiu flying de mai sus as zice ca asta e nesimtire, dar io-s mai din topor asa si pentru ca nu pot sa te injur aici o las fara replica.

e usor sa combateti ce scriu, dar ganditi-va cate babe asculta si inteleg cu adevarat predicile, ganditi-va cati dintre cei care intra in bisericile noastre o fac cu sufletele curate si nu din ipocrizie. in urma cu multi ani treceam printr-o perioada grea si mi-era rusine sa ma rog pentru bani. ce mi-a zis o colega m-a facut praf, cica in "painea noastra cea de toate zilele" e vorba si de bani... o fi, dar si acum mi-ar fi rusine sa-I cer daca as mai fi in lipsuri.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 28.02.2017, 01:04:16
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Sa stii ca nici invatatura lui Hristos nu se regasea in lumea aia in care el a trait cat a fost pe Pamant. Si pe El au incercat sa-L reformeze dupa chipul si asemanarea lor. Ba chiar au incercat sa-i astupe gura de tot, pentru ca nu le placea ce auzeau.

Eu nu spun ca Biserica nu are probleme si ca nu ar trebui sa schimbe anumite lucruri. Dar toate trebuiesc facute cu atentie si urmand invatatura Capului, nu invatatura si nevoie lumii. Si cu mare atentie la cei care cer aceste schimbari, ca si Cernea spune ca Biserica trebuie sa se reformeze.

E foarte posibil ( cam 99,99% ) ca fiecare dintre noi sa aiba nevoie de reforma inaintea Bisericii. Ca in primul rand noi sa ne fi indepartat de invatatura lui Hristos, sa fi plecat urechea la tot felul de ideologii lumesti si atunci sa nu ne mai placa invatatura Mantuitorului, ba chiar sa ne deranjeze intr-o asemenea masura incat sa incepem sa luptam impotriva ei.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 28.02.2017, 01:46:07
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

...:)) Păi da, vin unii și spun: trebuie să luăm aminte la ce citește preotul, alții spun: nuu, noi mai bine cântăm, e mai frumos.
Primii spun: dar mai bine ar fi să ne însușim rugăciunile preotului sau răspunsurile pe care le dăm și să facem ceea ce spunem că facem, ceilalți: nuu, noi ne facem că ne-am însușit ceea spune preotul, răspunsurile le dăm că este ușor, dar ne este mai greu să și facem, acum la modă este să nu facem ceea spunem că facem, ne-am obișnuit în postura de spectatori și tare ne place.

Last edited by simpllu; 28.02.2017 at 03:17:56.
Reply With Quote
Răspunde