Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.05.2009, 10:33:33
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Rugaciunea celui cu note mici

Interesante aceste rugaciuni, desi parca sunt un pic glumete, asa. Totusi, copiii cu mintea curata, le pot rosti frumos.

Nu pot înșela pe nimeni:
Eu, la școală, nu-nvăț bine.
Ori mi-e lene, ori nu pot,
Ori m-am săturat de tot.

Doamne, Tu mă-ncurajează,
Mai dă-mi licăr de speranță,
Vino, luminează-mi gândul,
Să-nvăț, sporește-mi avântul.

Să se roage pentru mine
Îngerii din înălțime.


(Mirela Șova)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.05.2009, 13:08:57
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

"Eu ma culc,
Că-s obosit,
Vino, Tu,
Iisus iubit,
Și închide
Ochii mei
Cum faci
Cu copiii Tăi.
Îngerașul
Lin coboară
În pătuțul meu
Să aducă
Somnul dulce
De la Dumnezeu."
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.05.2009, 00:59:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Îngeraș coboară lin / lângă patul meu / somn ușor tu să-mi aduci, / de la Dumnezeu, / să adorm pe brațul tău / dulc, drăgăstos / până'n zori când m'oi trezi / dintr-un vis frumos ! / Înger, îngerașul meu, / tu păzește-mă de rău / și mă du la Dumnezeu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.05.2009, 02:57:59
fantana's Avatar
fantana fantana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Mesaje: 24
Implicit

Aici este o rugaciune pentru pruncul inca nenascut, pentru mamica lui:

http://fantana.wordpress.com/2008/10...i-insarcinate/
O, Împărate Iisuse Hristoase Dumnezeul nostru, izvorule al vieții și al nemuririi, îți mulțumesc că întru căsătoria mea m-ai făcut vas al binecuvântării și al darului Tău. Căci Tu, Stăpâne ai zis: „Creșteți și vă înmulțiți, umpleți pământul și-1 stăpâniți !”
Îți mulțumesc și mă rog : binecuvântează acest rod al trupului meu care mi-a fost dat de către Tine. Ocrotește-1 și-i dă viață întru Duhul Tău cel Sfânt. Dă lui creștere întru sănătate și trup curat cu mădulare bine întemeiate. Sfințește trupul lui, mintea și inima și toate simțurile și dăruiește acestui prunc care va să se nască suflet înțelept și întemeiază întru el frica Ta. Înger credincios, sufletului și a trupului îi dăruiește. Păzește-1, ține-1, întărește-1 și adăpostește pre el în pântecele meu până în ceasul nașterii lui. Și nu tăinui pre el în pântecele maicii sale pentru că mâinile Tale 1-au alcătuit dându-i viață și sănătate.

O, Doamne Iisuse Hristoase întru atotputernicile și părinteștile Tale mâini încredințez copilul meu. Așează pre el sub mâna harului Tău și prin Sfântul Duh sfințește-1 și-1 înnoiește întru viață veșnică, ca să fie mădular al Cereștii Tale Împărății. AMIN.

O, întru tot Milostive Hristoase Dumnezeul nostru caută și mă păzește pre mine roaba Ta, de frică și de duhurile rele care caută să strice lucrul mâinilor Tale. Iar când va veni ceasul și timpul meu, izbăvește-mă cu harul Tău. Privește cu ochi milostivi pre mine roaba Ta și izbăvește-mă de dureri. Luminează-mi neputințele cele dintru timpul ieșirii și dă-mi întărire și putere la naștere. Fă-o grabnică prin atotputernicul Tău ajutor. Că slava lucrului Tău este aceasta și tăria atotputerniciei Tale, lucrul Harului Tău și a inimii Tale milostive. AMIN.

Împărăteasa mea mult milostivă, nădejdea mea, 0 Maica lui Dumnezeu, bucuria celor necăjiți. Ajută-mă că sunt fără ajutor. Mijlocește Tu și roagă-te la Fiul tău, Hristos Dumnezeul nostru să lumineze mie timpul acesta în care port prunc și să-mi ușureze greutatea sarcinii nevrednicei roabe Sale și să dăruiască binecuvântarea Sa peste pruncul care îl voi naște. Căci nu știu alt ajutor mântuitor și nici altă nădejde de scăpare ca să mă păzească și să ne apere (cu pruncul meu).
Că întru a Ta mijlocire și ajutor, slavă și mulțumire întru toate înălțare, Unuia Dumnezeu în Treime, Făcătorul tuturor acum și pururi și-n vecii vecilor .
AMIN.

Din cate stiu autorul este Arhimandritul Sofronie Saharov.
__________________
http://fantana.wordpress.com/
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.05.2009, 19:36:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit A apărut o nouă carte de rugăciuni pentru copii la Editura Doxologia

Editura Doxologia, a Mitropoliei Moldovei și Bucovinei , a publicat recent Cartea de rugăciuni pentru copii. Fidelă crezului ei de a promova cultura teologică răsăriteană, Editura Doxologia oferă cititorilor de carte religioasă atât lucrări de înaltă gândire teologică, tratate ori literatură de mărturisire, dar mai ales cărți liturgice , cărți de cult , precum și cărți de rugăciune.
În prefața Cărții de rugăciuni pentru copii, arhimandritul Nichifor Horia, exarhul Mănăstirilor din Arhiepiscopia Iașilor, coordonatorul acestui proiect, semnează un frumos , scris cu aplomb și talent literar, de a deveni permanent mulțumitori către Dumnezeu, cum să Îi mulțumești, cum să Îi ceri iertare, cum să Îl chemi în viața ta." Pe măsură ce te vei ruga în fiecare zi, îți va fi drag să te rogi. Îl vei simți tot mai aproape pe Dumnezeu. Și poate tu însuți vei începe să pricepi limba rugăciunii și să vorbești în ej cum au priceput-o cei ce s-au rugat cu rugăciunile acestea frumoase și minunate pe care le găsești acum în cărticica ta de rugăciuni". <<< Va urma - sursa de informație, Editura Doxologia și Ag. Basilica >>>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.05.2009, 22:01:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Editura Doxologia, a Mitropoliei Moldovei și Bucovinei , a publicat recent Cartea de rugăciuni pentru copii. Fidelă crezului ei de a promova cultura teologică răsăriteană, Editura Doxologia oferă cititorilor de carte religioasă atât lucrări de înaltă gândire teologică, tratate ori literatură de mărturisire, dar mai ales cărți liturgice , cărți de cult , precum și cărți de rugăciune.
În prefața Cărții de rugăciuni pentru copii, arhimandritul Nichifor Horia, exarhul Mănăstirilor din Arhiepiscopia Iașilor, coordonatorul acestui proiect, semnează un frumos , scris cu aplomb și talent literar, de a deveni permanent mulțumitori către Dumnezeu, cum să Îi mulțumești, cum să Îi ceri iertare, cum să Îl chemi în viața ta." Pe măsură ce te vei ruga în fiecare zi, îți va fi drag să te rogi. Îl vei simți tot mai aproape pe Dumnezeu. Și poate tu însuți vei începe să pricepi limba rugăciunii și să vorbești în ej cum au priceput-o cei ce s-au rugat cu rugăciunile acestea frumoase și minunate pe care le găsești acum în cărticica ta de rugăciuni". <<< Va urma - sursa de informație, Editura Doxologia și Ag. Basilica >>>
Deschizând paginile acestei cărți, copilul va învăța că rugăciunea trebuie să stea în centrul vieții sale, pe tot parcursul ei. De la rugăciunea către Dumnezeu-Tatăl, Dumnezeu-Fiul sau Dumnezeu-Duhul Sfânt, copilul va învăța cum să se roage către Maica Domnului, Îngerul Păzitor ori către Sfinții ocrotitori.
Urmând Sfântul Apostol Pavel , care ne îndeamnă să ne rugăm neîncetat, adică să avem mereu gândul la Dumnezeu, atât cei maturi, cât și copiii trebuie să se roage dimineața, la prânz și seara, pentru părinți, frați , rude, prieteni, pentru trecerea cu bine prin diversele situații din viața de copil : examene, concursuri, relația cu părinții etc. , dar să nu uite să-I și mulțumească lui Dumnezeu pentru binefacerile primite : sănătatea părinților și a profesorilor, a fraților și prietenilor săi, pentru reușita la examene ori pentru sporul în cele bune. Iată un frumos și folositor cadou, oferit copiilor, părinților, bunicuțelor, bunicilor și nu numai, făcut de Editura Doxologia : "Carte de rugăciuni pentru copii "( care te învață cum să vorbești cu Dumnezeu ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.05.2009, 20:50:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugăciune

Doamne, eu Te rog frumos, / Că ești iubitor și Bun / Să fiu, Doamne, sănătos / Și să merg pe al Tău drum ! / Mă ferește, Bun Părinte, / Și de rele, și de boală, / Ajută-mi să fiu cuminte / Și acasă, și la școală ! / Să mă străduiesc mereu, / Să mă port cum se cuvine / Și s-aduc în jurul meu / Bucurie, nu suspine ! / Doamne , Doamne , Bun Părinte, / Eu acum Îți mulțumesc / Și Te rog mereu fierbinte / Să mă ierți când mai greșesc ! / Și atât Te mai rog eu : / Pe părinți, surori și frați ! / Să-i ajuți , Doamne , mereu / Și să fim apropiați !
Amin ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.05.2009, 20:56:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit 1 iunie ziua internationala a copilului

[COLOR=Orange]Copiii sunt asemanati cu ingerii inaripati ale caror gesturi nevinovate exprima puritatea divina si pacea cereasca . Nu intamplator Hristos a spus : Lasati copiii sa vina la Mine ( ...) caci ingerii lor in cer vad pururea fata lui Dumnezeu. Aceasta expresie hristica este semnulca aici , pe pamant , copilul vizualizeaza prezenta lui Dumnezeu Cel nevazut si exprima neprihanirea ingerilor intre oameni . Sa nu uitam niciodata ca in mainile noastre, in gesturile noastre de fiecare zi sta viitorul lumii si mersul de maine a istoriei. Fie ca Ziua de 1 Iunie , sa aduca numai bucrii celor mici iar, Preasfanta Fecioara Nascatoare de Dumnezeu Pururea Fecioara Maria , sa-i ocrotesca de tot raul . [/COLOR]
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.06.2009, 23:14:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Veste bună pentru copiii, mămici, tătici, bunicuțe și bunici :

În cadrul Salonului Internațional de Carte Românească, ediția a XVIII-a, care a avut loc la Iași, Editura Trinitas a Mitropoliei Moldovei și Bucovinei a lansat o nouă colecție dedicată exclusiv copiilor.
Astfel , primul volum, "Viața Sfântului Ioan Botezătorul", din colecția "Ingerașul meu", a fost lansat, de ziua copiilor. Colecția < Îngerașul meu>, coordonată de preot Constantin Prodan, cu ilustrații de Lucian Săcrieru- Dragomir și cu text adaptat de Daniela Livadaru și preot Cezar Țăbârnă, este dedicată copiilor , iar pe lângă primul volum "Viața Sfântului Ioan Botezătorul", vor mai apărea : "Nașterea Mântuitorului", "Copilăria Mântuitorului" , "Botezul Domnului" , "Predica de pe munte" , "Minunile Mântuitorului" , "Învățăturile Mântuitorului" , "Săptămâna Patimilor". O colecție minunată , pentru toți copiii , Colecția << Îngerașul meu >>.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.06.2009, 21:00:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

De curând mi-a căzut în mână o carte a Arhimandritului Teofil Părăian "Viața în Ortodoxie", apărută în colecția "Din ospățul credinței". O carte minunată , printre care la pagina 6 , Teofil Părăian face referire la anii copilăriei spunând despre cele pe care le învăța în acea vreme de la mama sa, printre care și îndemnul acesteia făcut înainte de culcare :"Făceți-vă cruce pe perină și ziceți" :
Sfântă Cruce, culcă-mă / Duhule, deșteaptă-mă, / Fiule, umbrește-mă, / Precisto, păzește-mă. / Pe Preasfânta Cruce-o fac / Și mă culc noaptea cu drag. / Și o fac pe trupul meu, / În numele lui Dumnezeu . / Biserică cerească, / Cântare îngerească, / Dumnezeu Sfântul de boală să ne păzească / Și să ne mântuiască.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O familie cere ajutor pentru copiii lor Adriana Cluj Umanitare 0 28.05.2012 17:42:54
rugaciuni pentru viitoare mame Mirela0110 Generalitati 0 03.03.2011 14:12:16
De Sfanta Cuvioasa Paraschiva sufletul iubitei mele mamici va pleca la ceruri.... eduandra Preotul 16 12.12.2009 03:56:47
2% pentru copiii de la Valea Plopului gigelchiazna Stiri, actualitati, anunturi 1 04.10.2009 20:12:07
Pntru mamici Laurentiu Generalitati 5 08.02.2007 20:37:03