Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.12.2010, 20:33:04
Membru Membru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Mesaje: 23
Implicit ajutati-ma si pe mine

Vreau sa fac conon pentru pacatele mele , asta in conditiile in care preotul nu prea imi da canon de facut si caut pe net canoane pentru diverse feluri de pacate pe care le am si eu si incerc sa le fac "acasa" ... in lipsa unei "prescrieri" din partea preotului Fac bine ? Si cand trebuie sa faci matanii care sunt in canon de pocainta cum se fac si unde se fac , ca sa aiba rezultat ???????????
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.12.2010, 20:44:31
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit re

Mergi laduhovnic si spune-i tu ca simti nevoia sa ti stergi pacatele prin canon si roaga-l sa iti dea un canon pe care trebuie sa il duci.Picarea din canon e si mai greu pacat,asa ca ai grija.Doamne Ajuta!Mai bn fa-ti o pravila de rugaciune care sa iti bucure sufletul atat cat stii ca poti sa duci.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.12.2010, 20:50:04
ilieradu ilieradu is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

fa ascultare de duhovnic si nu cauta neaparat canon ca dupa aia te mandresti! bun sfatul care ti la dat inainte cel care a postat inaintea mea fati o pravila de rugaciune!poti face o catisma din psaltire in fiecare zi un acatist in fiecare zi! dar ai de grije cu mandria1 bunul DUMNEZEU sa te ajute!

Last edited by ilieradu; 29.12.2010 at 20:52:09.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.12.2010, 20:50:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Membru Vezi mesajul
Vreau sa fac conon pentru pacatele mele , asta in conditiile in care preotul nu prea imi da canon de facut si caut pe net canoane pentru diverse feluri de pacate pe care le am si eu si incerc sa le fac "acasa" ... in lipsa unei "prescrieri" din partea preotului Fac bine ? Si cand trebuie sa faci matanii care sunt in canon de pocainta cum se fac si unde se fac , ca sa aiba rezultat ???????????

Canonul poate fi dat numai de Dumnezeu, prin gura preotului. Deci, dacă nu v-a dat canon, înseamnă că nu a fost nevoie. A vă îndoi de starea de grație în care este sufletul dv după o bună spovadă, altfel spus a vă îndoi de eficiența spirituală a unei dezlegări date canonic și de un preot valid hirotonit este păcat.

Pe de altă parte, lui Dumnezeu îi plac faptele noastre de credință, așa cum sunt rugăciunile, posturile și devoțiunile (metanii, de exemplu), făcute mai ales din iubire pentru El.

Când se fac metaniile ? (se spune mEtanii, că mĂtăniile sunt un fel de mărgele pentru rugăciune care seamănă întrucâtva cu rozariile catolice). Oricând e bine să se facă, dar mai ales dimineața după ce ne-am trezit și ne-am spălat și seara înainte de culcare.

Cum se fac ? De obicei se fac metanii mici. Pe acestea, eu le fac așa: mă orientez cu fața spre icoană, flectez genunchii ducând mâna dreaptă cu palma la pământ, apoi mă ridic și fac semnul sfintei cruci. Urmează altă metanie.

Metaniile mari cer un efort considerabil mai mare. Se fac îngenunchind complet și aplecând corpul în față, astfel încât fruntea și ambele palme să fie în contact cu planșeul. Se revine la poziția inițială și se face semnul sfintei cruci.

Unde se fac ? Acasă la noi (unde e bine să avem un "colț de rugăciune"). Ori la biserică, mai ales în fața Icoanelor Împărătești (a lui Isus în dreapta noastră și a Sf Fecioare în stânga noastră, în fața altarului. Bine este ca, ori de câte ori intrăm în biserică, să facem trei metanii mici în fața icoanelor. Totuși, nu vom face acest lucru dacă slujba a început deja când intrăm noi.

În Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.12.2010, 22:11:51
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

un canon tot ti-a dat parintele, poate sa citesti carti.... fa ascultare, mai bine cauta-l si spune-i ce ai pe suflet.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.12.2010, 01:51:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
un canon tot ti-a dat parintele, poate sa citesti carti.... fa ascultare, mai bine cauta-l si spune-i ce ai pe suflet.
Cel mai greu canon, este acela de a nu mai săvârși păcatele mărturisite ultima dată ! Da, duhovnicul e cel mai în măsură , să spună ce și cum .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
luminati-ma si pe mine elena22b Rugaciuni 3 06.05.2014 23:37:15
Te port in mine luciamanta Generalitati 7 12.08.2010 20:14:50
va rog sa ma ajutati ca sa pot intelege mai bine ce se intampla cu mine, alina73 Generalitati 59 23.06.2009 14:57:02
O speranta pentru mine... Ajutati-ma! medlyne Umanitare 37 11.11.2008 17:49:52
Rugati-va ptr. mine T-Bone Rugaciuni 10 19.08.2007 20:59:18