Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 02.12.2009, 20:48:19
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Este vorba de euharistie si de Sfintele Taine, care se savarsesc prin partasia Sfantului Duh, la care sunt prezenti Insusi Christos, Ingerii, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu si Sfintii. Nu e vorba de institutia bisericii, de cultul inscris la ministerul cultelor, desi acestea au importanta lor si o plaseaza in lume. Si nici de pereti.
Reply With Quote
  #602  
Vechi 02.12.2009, 21:03:20
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Doriana , toata ziua m-ai ispitit cu intrebari de genu asta.Daca vrei sa ne "certam" sau sa "vorbim in contradictoriu" spunemi si te las.Eu nu raspund doar de dragul de a vorbi in contradictoriu si nu sunt pe forum pentru a ma certa.Ci sunt aici ca sa lamuresc cat imi sta in putinta unele lucruri, si ca la randul meu sa aflu si sa invat de la oameni.

Dumneata cu ce scop esti aici,la noi pe forum?

Si acum ca sa-ti raspund desi cred ca stiai ce am sa-ti raspund, tot ce inseamna Biserica Ortodoxa si Ortodoxie inseamna Biserica lui Hristos.Cladirea si in special oamenii, adica credinciosii.
Reply With Quote
  #603  
Vechi 02.12.2009, 21:29:04
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Eu nu am nici o intentie sa te ispitesc, dar ce e asa de greu sa-mi dai o definitie a bisericii? Toata seara ai ocolit-o. In sfarsit ai spus ce crezi tu ca e biserica: deci credinciosii ortodocsi si cladirile.
Automat intervine intrebarea :toti credinciosii ortodocsi sunt Biserica sau numai cei practicanti? Pentru ca stim ca biserica va merge in rai; toti ortodocsii vor merge in rai, practicanti sau nu?
Deja am scris de doua ori scopul meu pe forum.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #604  
Vechi 02.12.2009, 21:49:05
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Nu toti care apar ca ortodocsi la recensamant sunt si ortodocsi, cei care sunt cu adevarat ai ortodoxiei se vor mantui , cei cu credinta roditoare.Noi la ortodocsi nu facem pe Dumnezeu luand decizii in locul lui.Nici nu ne incumetam sa zicem ca cutare e mantuit sau pierdut.In Rai nu vor fi numai ortodocsi , ci toti spre care se va milui Dumnezeu.Dumnezeu este cel care judeca si care miluieste.

Credinta adevarata insa e ortodoxia.

Poate imi spui si mie care e scopul tau pe forum ca eu nu l-am vazut.
Reply With Quote
  #605  
Vechi 02.12.2009, 22:13:12
anaoara anaoara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Daca biserica = biserica ortodoxa, ce este biserica ortodoxa? Spui ca e cladirea. Care? Cea din orasul meu, al tau sau toate? BO = totalitatea cladirilor in care se oficiaza cultul ortodox? Inclusiv clopotnite si anexe?
Daca Biserica = BO, atunci BO ESTE Biserica lui Hristos, ce altceva?!!
Cladirile pot fi locuri sfinte, dar BO ESTE Biserica lui Hristos ce ARE locasuri de inchinaciune, ARE carti sfinte (Scriptura), ARE Traditii sfinte (vezi 2 Tes. 2:15) si ARE Taine sfinte si, indeosebi, ARE oameni sfinti prin care aceasta Biserica este reprezentata pe pamint pe parcursul istoriei.
Reply With Quote
  #606  
Vechi 02.12.2009, 22:14:35
anaoara anaoara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Poate imi spui si mie care e scopul tau pe forum ca eu nu l-am vazut.
sa discute cu altii, de ex.
Sa schimbe opinii.
Reply With Quote
  #607  
Vechi 02.12.2009, 22:16:43
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Nu inteleg, Danut. In rai nu vor fi numai ortodocsi, dar BO e singura biserica adevarata. Deci poti intra in rai si daca nu faci parte din Biserica? Asta nu o stiam. Stiam ca numai Biserica merge in rai.

Sunt aici sa discutam, ca pe orice forum...si pentru ca nu am gasit un motiv sa nu vorbesc cu voi. Sunteti oameni, sunteti romani, iar eu ii consider frati pe toti cei ce cred in mantuirea oferita de Hristos.

Anaoara, ideea era : ce este BO concret si palpabil? Cultul, cladirile, oamenii?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 02.12.2009 at 22:18:55.
Reply With Quote
  #608  
Vechi 02.12.2009, 22:29:36
anaoara anaoara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
eu am spus ca biserica e totalitatea celor credinciosi, deci ceva palpabil; poti pune mana pe un credincios , e palpabil.
care palpabil de vreme ce nu stii cine ce crede si daca ceea ce crede, este si adevarat; sau adevarul trece pe ultimul loc?!
Poti pune mina pe cineva care crede sau iti spune tie ca este credincios, asta da!
Sau poti pune mina pe tine si sa te convingi ca esti...aaa...Biserica lui Hristos?!

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dar tu nu esti de acord cu aceasta definitie. Da tu alta, scurta si pragmatica: "Biserica este asta sau asta" si arata-mi-o.
Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Definitia credintei este clara in Biblie:
Evrei 11:1 Iar credința este încredințarea celor nădăjduite, dovedirea lucrurilor celor nevăzute.
vorbeam de Biserica lui Hristos nu de credinta sau credinte.
Uite unde scrie de Biserica lui Hristos (de asta vorbeam): 1 Timotei 3:15, "Dar dacã voi zãbovi, sã stii cum trebuie sã te porti în casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, Stâlpul si Temelia Adevãrului".
Asta este "definitia" pe care o da Scriptura Bisericii: Stilpul si Temelia Adevarului.
Care Biserica are o continuitate neintrerupta de la sec I incoace (nu ceva aparut dupa sec XVII), are anume dogme (invataturi apostolice), ceva ce nu sunt la discretia fiecarui cititor al Scripturii, are inchinare specifica (liturgica), scrieri sfinte (Scriptura), are Traditii sfinte, ierarhie Bisericeasca, oameni sfinti, etc.
Reply With Quote
  #609  
Vechi 02.12.2009, 22:45:54
anaoara anaoara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Anaoara, ideea era : ce este BO concret si palpabil? Cultul, cladirile, oamenii?
Biserica lui Hristos ESTE acea realitate divino-umana care recunoaste pe Hristos ca Mintuitor al ei si Cap al Bisericii Sale unice, si care traieste dupa invataturile lasate de Hristos.
Capul acestei realitati este Hristos Dumnezeu (vizibil numai ca manifestare, nu si fizic) iar Trupul (realitate vizibila fizic in timp si spatiu) sunt cei ce urmeaza invataturile lui Hristos si traiesc asijderea. Deci aceasta realitate este una divina si umana in acealasi timp.
Nu desparti pe Hristos (Capul Bisericii) de Biserica Lui si nici pe credinciosi (madularele Trupului) de Capul acestei Biserici.
Unde se gaseaste aceasta realitate vizibila: orisiunde este o biserica ortodoxa.
In care biserica ortodoxa gasesti episcopi, preoti si mireni care se inchina Sfintei Treimi, care aduc slava Sfinteti Treimi, unde se citeste Scriptura care se interpreteaza corect si unde se celebreaza Sfinta Euharistie care NU este simbol ci Trupul si Singele Mintuitorului, adica exact ce a afirmat Hristos ca este.

Ce ARE Biserica lui Hristos (cladiri, carti sfinte, etc) este alta poveste.
A face deosebire intre verbul "a fi" si "a avea".
Reply With Quote
  #610  
Vechi 02.12.2009, 23:11:10
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu inteleg, Danut. In rai nu vor fi numai ortodocsi, dar BO e singura biserica adevarata. Deci poti intra in rai si daca nu faci parte din Biserica? Asta nu o stiam. Stiam ca numai Biserica merge in rai.

Sunt aici sa discutam, ca pe orice forum...si pentru ca nu am gasit un motiv sa nu vorbesc cu voi. Sunteti oameni, sunteti romani, iar eu ii consider frati pe toti cei ce cred in mantuirea oferita de Hristos.

Anaoara, ideea era : ce este BO concret si palpabil? Cultul, cladirile, oamenii?
Urit e duhul care te stapaneste, din punctul meu de vedere conversatia cu tine e incheiata.Ti-am scris in nenumarate randuri ce e Biserica.Nu incap cuvintele mele in tine sau ce?Tu cauti prea mult cele "palpabile"."Nu pot" intra in Rai cei ce nu fac parte din Biserica , iar in Biserica sunt toti cei in duh si adevar, dar "cele ce sunt cu neputinta la om sunt cu putinta la Dumnezeu".Ti-am raspuns ce e Biserica, de mai multe ori azi.Nu stiu ce te astepti sa-ti zic.Nu pot sa-ti zic ca e ceva ce nu e, sau sa-ti zic ceva la ce probabil tu te astepti sa-ti zic ca sa discrediteze biserica si sa o prezint in vreo lumina proasta.Nu stiu ce tot vrei lucruri palpabile, poti intra intr-o Biserica Ortodoxa , dupa cum ti-a zis si sora de mai sus, si ai sa vezi acolo tot ce poti sa atingi, preoti,diaconi si mireni,icoane,altar,sfanta masa,Evanghelia, sfetnice, candele, lumanari, etc.Asta inseamna biserica in mod vazut, palpabil.Ce nu intelegi?Of, duhul asta sectar...Nu mai cauta atat lucruri palpabile sau "semne" ca nici Hristos nu a dat alt semn in afara de semnul proorocului Iona.Ai grija cu vorbitu in limbi ca , cred ca iti cam dauneaza.Nu esti din Duhul Sfant, si de la adevar, asta e clar.Dupa putine replici schimbate cu tine mi-am dat seama.De aia si zic ca nu exista mantuire fara har.Acum lasa-ma ca m-ai obosit destul azi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15