Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 26.05.2013, 17:59:25
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Diaconii de acum frang painea ?!
nu, ci ajuta preotii sa oficierea slujbelor bisericesti
Reply With Quote
  #112  
Vechi 26.05.2013, 18:03:22
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Biblia nu vorbește de primele secole de creștinism.
e ceea ce numim Sfânta Tradiție.
la început nici preoții și episcopii nu făceau tot ce fac acum. nici slujbele nu erau la fel.
orice traditie, care nu e pusa pe temelia numita Biblia, este egala cu zero, ca sa nu mai zic ca ar fi si sfanta. Oare DE CE Hristos nu si-a ales un apostol femeie? Printre cei 12, cate femei au fost?
Reply With Quote
  #113  
Vechi 26.05.2013, 18:05:15
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
orice traditie, care nu e pusa pe temelia numita Biblia, este egala cu zero, ca sa nu mai zic ca ar fi si sfanta. Oare DE CE Hristos nu si-a ales un apostol femeie? Printre cei 12, cate femei au fost?
Nu despre apostoli sau preoți era vorba, ci despre diaconițe, iar Biblia vorbește despre diaconițe.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 26.05.2013, 18:18:23
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu despre apostoli sau preoți era vorba, ci despre diaconițe, iar Biblia vorbește despre diaconițe.
stiu..de Febe. Dar asta inseamna neaparat ca facea parte din cler? Biblia spune ca diaconii slujeau la mese, deci erau cei carte se ocupau de partea sociala a primelor comunitati crestine, erau cei care se ocupau cu agapele din Biserica.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 26.05.2013, 18:44:59
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Păi depinde ce înțelegem prin cler. Tu ce înțelegi ?

Biblia spune că apostolii "s-au rugat și au pus mâinile peste ei", iar în comentariul la acest pasaj, Biblia Anania spune așa: Rugăciunea și punerea mâinilor alcătuiesc, până astăzi, actul sacramental al hirotoniei. Alegerea era făcută de comunitate, dar hirotonia, numai de apostoli.

Mie nu mi se pare că ar fi fost necesară rugăciunea și punerea mâinilor apostolilor dacă diaconii ar fi urmat să fie doar un fel de super-chelneri.

Last edited by MihaiG; 26.05.2013 at 18:50:06.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 26.05.2013, 18:55:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Despre ce se întâmplă sau nu acum, în BC, evident că da. În ce privește părerea BC despre ce s-a întâmplat sau nu în Biserica Primară, aceasta socotesc că trebuie luată sub beneficiu de inventar, la fel cu părerea BO sau a cultelor protestante despre acest subiect.
Dupa parerea mea, nimeni nu este mai autorizat sa arate cum au stat lucrurile in Biserica Primara (adica in BC) decat...BC. In niciun caz eu. Exact asta inteleg prin "Traditie".

Citat:
Și tot din text rezultă motivul, și anume că preoții pavlicieni fuseseră hirotoniți o dată în cadrul bisericii pavliciene, în vreme ce diaconițele pavliciene nu fuseseră hirotesite în cadrul bisericii pavliciene.
Ei bine, exact asta nu rezulta: motivul. Tot ceea ce rezulta din text este urmatoarea regula: "preotii" sa fie hirotoniti, iar "diaconitele" sa nu fie hirotesite. Eu, unul, asta pricep.


Citat:
Și câte alte situații cunoașteți în care se face impoziția mâinilor fără ca aceasta să aibă un caracter sacramental ?
Chiar astazi preotul celebrant a facut impozitia mainilor asupra mea fara ca aceasta sa aiba un caracter sacramental. Dupa slujba, am mai schimbat cateva vorbe in curtea bisericii. Dar apoi, cineva l-a chemat. Atunci l-am rugat: "binecuvantati, padre!" si am ingenuncheat. Si-a pus ambele maini pe crestetul meu si m-a binecuvantat. M-am simtit intarit. Dar nu am simtit ca am dobandit harul preotiei, fie ea si...diaconala. Ziceti ca daca ma duc, duminica viitoare, invesmantat in tunica de diacon, ma primeste sa slujesc de-a dreapta lui ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 26.05.2013 at 18:58:33.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 26.05.2013, 19:10:33
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dupa parerea mea, nimeni nu este mai autorizat sa arate cum au stat lucrurile in Biserica Primara (adica in BC) decat...BC. In niciun caz eu. Exact asta inteleg prin "Traditie".
E o problemă de percepție. Eu prin Biserica Primară înțeleg Bisrica Primară, iar prin BC și BO bisericile care au rezultat după schismă.


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ei bine, exact asta nu rezulta: motivul. Tot ceea ce rezulta din text este urmatoarea regula: "preotii" sa fie hirotoniti, iar "diaconitele" sa nu fie hirotesite. Eu, unul, asta pricep.
Păi cum nu înțelegeți, când rezultă clar ca lumina zilei:

Am pomenit însă și pe diaconitele numărate (socotite) în cin (în cler, în schemă) cu toate că nu au nici o hirotesie, așa că acestea să fie socotite neapărat între laici.


Deci: numărate în cler, cu toate că nu au nicio hirotesie (nu au nicio hirotesie, premisă), așa că (așa că, indică legătura cauzală) să fie socotite neapărat între laici, concluzie.

Cu alte cuvinte: pentru că (indicatorul cauzal) nu au nicio hirotesie să fie numărate printre laici. Spre deosebire de preoți care au deja hirotonie.




Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Chiar astazi preotul celebrant a facut impozitia mainilor asupra mea fara ca aceasta sa aiba un caracter sacramental. Dupa slujba, am mai schimbat cateva vorbe in curtea bisericii. Dar apoi, cineva l-a chemat. Atunci l-am rugat: "binecuvantati, padre!" si am ingenuncheat. Si-a pus ambele maini pe crestetul meu si m-a binecuvantat. M-am simtit intarit. Dar nu am simtit ca am dobandit harul preotiei, fie ea si...diaconala. Ziceti ca daca ma duc, duminica viitoare, invesmantat in tunica de diacon, ma primeste sa slujesc de-a dreapta lui ?
Aici aveți dreptate. Parțial. Întrebarea este dacă atunci când a pus mâinile, preotul a rostit ceva de genul:

Eternal God, the Father of Our Lord Jesus Christ, the creator of man and woman, that didst fill with the Spirit Mary and Deborah, and Anna and Huldah, that didst not disdain that thine only begotten Son should be born of a woman; Thou that in the tabernacle of witness and in the temple didst appoint women guardians of thy holy gates: Do thou now look on this thy handmaid, who is appointed unto the office of a Deaconess and grant unto her the Holy Spirit, and cleanse her from all pollution of the flesh and of the spirit, that she may worthily accomplish the work committed unto her, to thy glory and the praise of thy Christ. - adică rugăciunea de hirotesire a diaconițelor, după cum este prevăzută în Constituțiile Apostolice
Reply With Quote
  #118  
Vechi 26.05.2013, 19:46:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
E o problemă de percepție. Eu prin Biserica Primară înțeleg Bisrica Primară, iar prin BC și BO bisericile care au rezultat după schismă.
Asta e clar! E o problema de perceptie. Eu nu am auzit niciodata de vreo institutie care sa se fi numit "Biserica Primara". Tot ce am auzit este ca Isus a intemeiat o institutie a carei temelie este data de Petru si de ceilalti apostoli. Ei bine, acelei organizatii eu ii spun "Biserica catolica".

Iar atributului Bisericii Catolice care imi arata ca este aceeasi cu acea organizatie intemeiata de Cristos, catehismele dupa care am invatat ii spun "indefectibilitatea Bisericii".




Citat:
adică rugăciunea de hirotesire a diaconițelor, după cum este prevăzută în Constituțiile Apostolice
Cercetand subiectul pana la capat, veti observa (in masura in care buna credinta va permite) ca formula folosita pentru hirotesirea diaconitelor potrivit Constitutiilor Apostolice este cu totul alta decat cea folosita pentru hirotonirea diaconilor, diferenta inalt sugestiva pentru ministerele lor diferite: mai temporal intr-un caz, mai spiritual in celalalt.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #119  
Vechi 26.05.2013, 20:00:14
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
formula folosita pentru hirotesirea diaconitelor
Dacă admiteți că în Biserica primelor secole (primară, catolică sau ortodoxă, evanghelică sau mai știu eu cum vrem să-i zicem) exista hirotesirea diaconițelor, atunci de ce mai sus v-ați agățat cu disperare de o intepretare a canonului 19 în sensul că ar interzice hirotesirea diaconițelor ?!

Pe de altă parte, vă rog să ne explicați de ce ați invocat aici http://www.crestinortodox.ro/forum/s...3&postcount=94 o traducere a canonului 19 în sensul că "de vreme ce nu au primit punerea mainilor, se numara cu laicii", iar ulterior ați susținut că punerea mâinilor nu are neapărat caracter sacramental ? Până la urmă, ce susțineți că le lipsea diaconițelor pavliciene, punerea mâinilor, caracterul sacramental al punerii mâinilor, hirotonia sau hirotesia ?

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cercetand subiectul pana la capat, veti observa (in masura in care buna credinta va permite) ca formula folosita pentru hirotesirea diaconitelor potrivit Constitutiilor Apostolice este cu totul alta decat cea folosita pentru hirotonirea diaconilor
Și formula folosită pentru hirotonirea diaconilor este diferită de cea folositp pentru hirotonirea episcopilor. Și ce ?

Last edited by MihaiG; 26.05.2013 at 20:02:40.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 26.05.2013, 20:17:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Dacă admiteți că în Biserica primelor secole (primară, catolică sau ortodoxă, evanghelică sau mai știu eu cum vrem să-i zicem) exista hirotesirea diaconițelor, atunci de ce mai sus v-ați agățat cu disperare de o intepretare a canonului 19 în sensul că ar interzice hirotesirea diaconițelor ?!
Canonul 19 impune (mi se parea mie clar), numararea diaconitelor cu laicii. Ceea ce NU spune canonul 19 este sa fie hirotesite diaconite. Cu atat mai putin sa se numere cu preotii.

Citat:
Pe de altă parte, vă rog să ne explicați de ce ați invocat aici http://www.crestinortodox.ro/forum/s...3&postcount=94 o traducere a canonului 19 în sensul că "de vreme ce nu au primit punerea mainilor, se numara cu laicii", iar ulterior ați susținut că punerea mâinilor nu are neapărat caracter sacramental ? Până la urmă, ce susțineți că le lipsea diaconițelor pavliciene, punerea mâinilor, caracterul sacramental al punerii mâinilor, hirotonia sau hirotesia ?
Sacramentum ordinis.
Pana la urma, parerea mea e ca acesta e motivul (sau unul dintre motivele) pentru care Biserica este precauta in a permite diaconi-femei (cu toate ca diaconatul este compatibil cu natura femeiasca, spre deosebire de presbiterat). Dar, daca noi, oameni avand, totusi, o spoiala de cultura generala si de cultura bisericeasca in special, amestecam lucrurile si nu avem o conceptie limpede despre diaconat, atunci nu ne putem astepta de la corpul credinciosilor decat la o si mai mare confuzie. "Diaconii sunt un fel de preoti, prin urmare femeile pot fi preoti" se va spune. Si multi s-ar putea pacali, inchipuindu-si ca ceea ce au luat este Sf Trup si Sf Sange, cand in realitate este paine si vin.


Citat:
Și formula folosită pentru hirotonirea diaconilor este diferită de cea folositp pentru hirotonirea episcopilor. Și ce ?
Astfel de formule si diferentele dintre ele ne ajuta mult sa intelegem care este slujirea unuia, care este slujirea celuilalt.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
hirotonia intru diacon ioanhodean Preotia (Hirotonia) 29 25.02.2017 21:10:09
Hirotonia si parohia pe bani? pacatosul Despre Biserica Ortodoxa in general 123 29.09.2012 19:36:34
Hirotonia intru arhiereu a Parintelui Arhim. Dr. Mihail Filimon tanaseva Intrebari utilizatori 0 05.01.2011 19:01:35
hirotonia nicolaee Preotia (Hirotonia) 15 15.01.2009 16:52:17
Hirotonia alecsandru Preotia (Hirotonia) 14 17.05.2008 09:50:25