Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 27.07.2015, 23:03:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cred ca nu ar trebui sa mai scriem nici o reflectie personala.
Nu neaparat , dar sa evitam sminteala si prostioarele in general , hai sa le numim copilarii . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #122  
Vechi 28.07.2015, 03:59:48
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
3. Da fratilor, m-ati omorat cu bucuria asta a postului si a mortii. Stiu, am citit teoria cum ca in ortodoxie moartea este bucurie si viata. Da, se duc la cer si este frumos.
Dar practic eu vad oameni care plang la inmormantarea omului drag si se imbraca in haine cernite si nu petrec si nici nu rad.
Daca voi va bucurati cand pierdeti pe cel drag si petreceti, este altceva. Eu nu pot.
Dumneavoastra ati spus ca in timpul postului si in timpul anumitor praznice (a unor sfinti, sau a Adormirii Maicii Domnului) se presupune ca noi, crestinii trebuie sa simtim tristete. Cu aceasta afirmatie nu sunt oamenii de acord. In niciun caz nu am spus ca saltam de bucurie la inmormantari. Insa praznicul, sarbatoarea este, prin definitie, prilej de bucurie.

Nu sunteti singura care percepe ortodoxia ca pe o credinta trista; mi s-a intamplat o data, la biserica ortodoxa din Paris, sa fiu certata de o batrana care statea ingenuncheata si spunea "Doamne miluieste". Eu stateam in picioare, langa ea, si ea s-a uitat dezaprobator la mine si i-a spus altei doamne "uite, eu stau in genunchi, pe cand tanara asta...". Alta data, la catedrala din Arad, am ingenucheat si am vazut niste pernite puse sub icoana Maicii Domnului. M-am gandit ca sunt puse la dispozitie de catre biserica si am luat una. Dupa nici un minut, a venit spre mine o femeie de vreo 50 de ani, furioasa, a luat pernita si mi-a zis cu foarte mare asprime "Sa-ti aduci perna de-acasa! Astea sunt ale mele si sunt pentru batrani!"

Dupa fazele astea am fost foarte trista (chiar ingretosata) si confuza cu privire la credinta noastra, la felul in care ne comportam unii cu altii etc.

Si foarte recent am aflat, dintr-un interviu pe care Sorin Dumitrescu i l-a luat lui Christos Yannaras, ca de fapt, exista un canon care interzice sa ingenunchezi Duminica in biserica tocmai din cauza ca Duminica este praznic, este sarbatoarea Invierii si atitutidea de tristete, cainta, regret exprimata ba in cuvinte, ba in postura corpului, este total neadecvata pentru un asemenea eveniment.

Sper ca interventia mea nu a suparat pe nimeni. Eu intru foarte des pe forum ca sa citesc insa scriu extrem de rar pentru ca mi-e teama sa nu spun prostii. Sunt destule prostiile pe care le-am scris in trecut. Nu cred ca mai e nevoie de altele noi. :)

P.S: interviul de care am vorbit se gaseste pe youtube.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 28.07.2015, 20:07:42
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Si foarte recent am aflat, dintr-un interviu pe care Sorin Dumitrescu i l-a luat lui Christos Yannaras, ca de fapt, exista un canon care interzice sa ingenunchezi Duminica in biserica tocmai din cauza ca Duminica este praznic, este sarbatoarea Invierii si atitutidea de tristete, cainta, regret exprimata ba in cuvinte, ba in postura corpului, este total neadecvata pentru un asemenea eveniment.
Dacă tot ai amintit de acel interviu, voila:

https://www.youtube.com/watch?v=sopERQBgPoM

Canonul 20 al Sinodului I ecumenic:

"Deoarece sunt unii care își pleacă genunchii (îngenunchează) duminica și în zilele Cincizeciniii - pentru ca toate să se păzească în același fel în fiecare parohie (eparhie), sfântului sinod i s-a părut ca rugăciunile să fie aduse (făcute) lui Dumnezeu stând ei în picioare."
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 28.07.2015 at 20:10:59.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 28.07.2015, 23:02:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Sper ca interventia mea nu a suparat pe nimeni. Eu intru foarte des pe forum ca sa citesc insa scriu extrem de rar pentru ca mi-e teama sa nu spun prostii.
O intervenție binevenită, într-adevăr Sfânta Liturghie este bucuria Învierii și nu se cade a sta în genunchi, deși sunt oameni neputincioși, nevoiți să stea stea în genunchi în lipsa unei strane sau a unui scaun. Din păcate, efectul de turmă funcționează perfect pe fondul neștiinței, și astfel, o serie de practici și obiceiuri necanonice au intrat în sânul Bisericii din rândul credincioșilor "evlavioși". Un topic potrivit în acest sens ar fi "Dogme băbești".

Last edited by ovidiu b.; 28.07.2015 at 23:06:22.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 01.08.2015, 01:58:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu neaparat , dar sa evitam sminteala si prostioarele in general , hai sa le numim copilarii . . . !
Avand in vedere ca nu ati intervenit cu acest sfat si in alte cazuri de sminteala si prostioare atat de elocvente,inteleg ca am devenit un etalon al smintelii si prostioarelor pe acest forum?

Sa speram ca nu :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 01.08.2015, 02:25:41
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Avand in vedere ca nu ati intervenit cu acest sfat si in alte cazuri de sminteala si prostioare atat de elocvente,inteleg ca am devenit un etalon al smintelii si prostioarelor pe acest forum?

Sa speram ca nu :)
Sigur, nu, Yasmina!

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cred ca nu ar trebui sa mai scriem nici o reflectie personala.
Doar citatele din Sfintii Parinti pot fi admise. Alea la subiect.

:)

Lamurire

nu după măsura în care
îi citezi pe Părinți
ești ortodox
ci
după măsura în care
descrierea vieții tale lăuntrice
descoperă
gândirea lor...

nu măsura în care
frecventezi biserica definește
credința ta în Hristos
ci măsura
setei de schimbare cu care
faci aceasta....

(sursa http://oameni-si-demoni.blogspot.ro/...1_archive.html)
Reply With Quote
  #127  
Vechi 01.08.2015, 03:11:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Sigur, nu, Yasmina!




:)

Lamurire

nu după măsura în care
îi citezi pe Părinți
ești ortodox
ci
după măsura în care
descrierea vieții tale lăuntrice
descoperă
gândirea lor...

nu măsura în care
frecventezi biserica definește
credința ta în Hristos
ci măsura
setei de schimbare cu care
faci aceasta....

(sursa http://oameni-si-demoni.blogspot.ro/...1_archive.html)
Multumesc pt lamuriri Delia,am sa arunc un ochi pe acest blog.
Eram putin ironica cand spuneam sa vb in citate :)
Ca raspuns la postul lui Ovidiu.

Fiind un forum pt persoane civile si nu pt studenti la teologie sau fete monahale si bisericesti,nu gasesc ca este gresit sa amintim in postarile noastre si cugetari personale,framantari etc.
Desigur toate in masura bunului simt nu orice ne trece prin cap in fiecare ora...

Va asigur ca ceea ce scriu despre mine pe forum este numai a zecea parte din viata,aspectele si framantarile mele personale,chiar nu doresc sa smintesc pe nimeni,nici sa ma spovedesc pe forum, nici sa caut solutii de urmat de la oameni necunoscuti.
Imi place sa folosesc exemple la indemana,eu ,familia mea,cunoscutii pt a simplifica niste sensuri,pt a le face mai accesibile.Oamenii doresc exemplul personal,sunt curiosi,neincrezatori.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 03.08.2015, 12:01:25
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit muss-ul-manii țin post ca să le vină pofta, ziua se arată postitori noaptea prădători

Nu vedeți ce post țin musulmanii?

Ziua post la bucate noaptea bairam și dezmăț cu femei spurcate. Cine credeți că le-a spurcat? Pofta lor crudă și arogantă de masculi feroceE.

Deci ei țin post pentru ca să le vină pofta de plăceri și ospețe și distracții cu femei... ca și lupii deșertului... cu cât nu mănâncă mai mult cu atât viitorul prăpăd în oile cerești va fi mai mare... și nu se potolesc până nu mor îmbuibați și plini de sânge.

Nu știu de ce vă interesează cum țin post dracii sau vârcolacii cu cearșaf alb pe ei și cu tor negru?

Vreți să vă molipsiți sau să le dați dreptate?.. că doar musulmanismul și mahomedanismul e religie... nu?

Cine i-a șoptit lui Mahomed versetele că el n-a spus și n-a știut? Da' se laudă că le-a crezut. Ce fraier... să crezi mita și vrăjeala unui înger corupt ascuns care-și ascunde faptele și fața ca să nu fie nevoit să răspundă!
Reply With Quote
  #129  
Vechi 04.08.2015, 13:51:45
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Nu vedeți ce post țin musulmanii?

Ziua post la bucate noaptea bairam și dezmăț cu femei spurcate. Cine credeți că le-a spurcat? Pofta lor crudă și arogantă de masculi feroceE.

Deci ei țin post pentru ca să le vină pofta de plăceri și ospețe și distracții cu femei... ca și lupii deșertului... cu cât nu mănâncă mai mult cu atât viitorul prăpăd în oile cerești va fi mai mare... și nu se potolesc până nu mor îmbuibați și plini de sânge.

Nu știu de ce vă interesează cum țin post dracii sau vârcolacii cu cearșaf alb pe ei și cu tor negru?

Vreți să vă molipsiți sau să le dați dreptate?.. că doar musulmanismul și mahomedanismul e religie... nu?

Cine i-a șoptit lui Mahomed versetele că el n-a spus și n-a știut? Da' se laudă că le-a crezut. Ce fraier... să crezi mita și vrăjeala unui înger corupt ascuns care-și ascunde faptele și fața ca să nu fie nevoit să răspundă!
de acord cu tine amice!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #130  
Vechi 22.09.2015, 03:41:41
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Din curiozitate

Am mai dat pe aici sa vad ce se mai scrie de bine despre musulmani acum ca au intrat si in Romania in satele dela sud, saracii satenii aia cum or dormi ei stiind ca musulmanii sint in corturi vizavi de casele lor.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde