Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2011, 15:19:51
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Un comunicat de la Patriarhia Ierusalimului in legatura cu PF Daniel

http://www.jp-newsgate.net/gr/2011/05/09/3352/
Puteti sa dati cu google translate sa vedeti de ce e vorba asa in mare.
Sfantul Sinod al BO al Ierusalimului a intrerupt pomenirea lui PF Daniel si a caterisit pe parintele Ieronim Cretu,superiorul Asezamantului romanesc de la Ierihon.Aceasta se zice ca s-a facut pentru ca asezamantul romanesc de acolo ar fi ridicat fara aprobarea Patriarhiei Ierusalimului.
Tot acolo zice, pelerinii romani la locurile sfinte din Israel sunt bineviti in bisericile care tin de Patriarhia Ierusalimului.
Oricum PS Varsanufie a fost primit de cei de la Patriarhia Ierusalimului sa slujeasca cu dansii anul acesta,din cate am inteles.
Sa nu se tulbure fratii crestini ortodocsi de aci,BOR e in continuare Biserica ortodoxa,Dumnezeu lucreaza aci Sfintele Taine.
Eu tot la BOR merg la Sfintele Slujbe desi m-a cam amarat comunicatul asta.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #2  
Vechi 10.05.2011, 16:59:10
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

http://www.basilica.ro/ro/stiri/brel...011b_3890.html
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #3  
Vechi 10.05.2011, 18:11:06
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Patriarhia noastra prea se joaca cu focul. Chiar ma intreb de multe ori unde le-o fi capul.
Sa speram ca este doar o decizie pripita a Patriarhiei Ierusalimului si ca lucrurile se vor lamuri.
  #4  
Vechi 10.05.2011, 18:30:51
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Dar, inainte de toate, de ce au construit biserica pe teritoriul altei patriarhii? Nu e necanonic?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
  #5  
Vechi 10.05.2011, 18:51:24
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Nu este al nostru a judeca Sf.Sinod! Al nostru este a ne plange pacatele si a ne ruga pentru Sinodalii nostri, sa le dea Dumnzeu Har si multa intelepciune!!!
Cel smerit sta la locul lui!
  #6  
Vechi 10.05.2011, 18:55:37
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Nu este al nostru a judeca Sf.Sinod! Al nostru este a ne plange pacatele si a ne ruga pentru Sinodalii nostri, sa le dea Dumnzeu Har si multa intelepciune!!!
Cel smerit sta la locul lui!
Bine ai grăit, iubitorule de Athos! Ai putea pune postarea asta în foarte multe locuri aici, pe forum.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #7  
Vechi 10.05.2011, 18:58:25
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Păi mai nou nu e canonic fără aprobarea împăratului locului că unii așa înțelg canonul că cică Iisus prin trimișii Lui nu frați mai mici și mai slujitori i-a pus peste turmele fără păstor, din mila lor, ci stăpâni absoluți... un fel de cezari... că și așa se poate pricepe, că apostolul a uns nu preoți și duhovnici ci regi infailibili...

Păi dacă mă gândesc bine, nu cumva patriarhul cel adevărat al Ierusalimului cel vechi, al durerilor Domnului, nu e ținut ostatic în cămăruța sa de către cel ce l-a acuzat? Pentru că a făcut afaceri cu pământ, că l-a vândut la niște evrei... păi nu este scris să nu ne legăm cu inima de țarini și de moșii?

Deci iată că asta au priceput unii că este scris la canon că ei sunt puși și unși un fel de regi care trebuie să apere moșia...

Vai sărmanul sf. Pavel și sf. Iacov... care au suferit bice și bătăi și închisoare și moarte de martir pentru împărăția Cerurilor pe pământ, ce s-or fi mirând de ''înțelepciunea'' copiilor de azi... unii mari teologi, așa cum erau la început cei foarte foarte dintre apostoli...

Last edited by vsovivi; 10.05.2011 at 19:01:45.
  #8  
Vechi 10.05.2011, 19:00:48
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

BO Rusa,Patriarhia Ecumenica,BO Sarba,BO Bulgara,BO Siriaca etc sunt in continuare in comuniune cu BOR.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #9  
Vechi 11.05.2011, 03:47:35
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Faptul ca a intrerupt pomenirea Preafericitului nostru Patriarh este un act foarte grav. Daca ne gandim la implicatiile pentru credinciosi...
Sa ne rugam pentru solutionarea acestei situatii, sper trecatoare, ca numai de asemenea lucruri nu duceam noi lipsa...
Doamne, tine unita Sfanta Biserica Ortodoxa si nu lasa ca duhul dezbinarii sa ne bata pe noi. Pune, Bunule si Preamilostive, Stapane, Doamne Iisuse Hristoase, bunatate sfanta in inima celor de care avem cu totii atat de mare nevoie. Amin.
  #10  
Vechi 11.05.2011, 09:46:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Luca 17, 1

Și a zis către ucenicii Săi: Cu neputință este să nu vină smintelile, dar vai aceluia prin care ele vin!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ziua de rugăciune pentru pacea Ierusalimului ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 26.09.2012 22:09:22
Comunicat de presa - PF Daniel nu a facut si nu face parte din nicio loja masonica Marius247 Intrebari utilizatori 1 17.05.2010 18:51:11
De ce nu exista B.O a Ierusalimului? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 3 28.04.2010 17:55:20
Sfantul Sofronie, patriarhul Ierusalimului iordachescu elena Intrebari utilizatori 1 11.03.2010 17:04:03
Cati patriarhi crestini ortodocsi a avut BO a Ierusalimului? mihailt Generalitati 3 14.12.2009 03:43:06