Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.02.2015, 19:18:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
De asta cativa intelepti din Asia si unul tinerel din orientul mijlociu au promovat iubirea fata de aproapele (si pe "departele" desigur). Un cod moral care se bazeaza pe acest lucru n-o sa dea gres.
Doar ca e o problema, data fiind natura umana decazuta, nu poate fi practicat decat rar si sporadic spre deloc, fara nici un impact social semnificativ.

Citat:
De ce mi se pare asta ironic?
Chiar asa, de ce? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.02.2015, 09:08:17
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Alin crede ca baza noastra morala nu se modifica dupa imprejurari, asa, ca asa avem noi chef. Deh, daca dumnezeul nostru ne lasa sa facem ce vrem...

Nu, Alin, baza mea morala nu se schimba, oricat si in orice directie ar batea vanrul. Esudata in mine. Crede-ma ca nu as putea sa ucid pentru ca asa ma trezesc io intr-o zi, cu ideea asta. Desi probabil as fi in stare sa ucid pe cineva care atenteaza la viata copiilor mei, in legitima aparare. Da, asta as fi in stare sa o fac si o recunosc. Cred ca orice om intreg la cap si-ar apara copiii, no matter what.

Dar, cum ziceam, moralitatea nu se schimba dupa trend, dupa moda. Uite, de exemplu, eu nu sunt capabila sa urasc pe cineva, desi am si incercat de vreo 2-3 ori; in consecinta, nu dusmanesc pe nimeni. Pe cei care mi-au facut rau pur si simplu ii consider oameni pe care candva ii cunosteam mai bine, iar acum am cu ei o relatie in care daca ne vedem, ne salutat, schimbam 2-3 vorbe si mergem mai departe.

Citat:
De asta cativa intelepti din Asia si unul tinerel din orientul mijlociu au promovat iubirea fata de aproapele (si pe "departele" desigur). Un cod moral care se bazeaza pe acest lucru n-o sa dea gres.
bine zis.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.02.2015, 12:17:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Alin crede ca baza noastra morala nu se modifica dupa imprejurari, asa, ca asa avem noi chef. Deh, daca dumnezeul nostru ne lasa sa facem ce vrem...

Problema e ca imprejurarile nu s-au schimbat prea mult, deci nici morala nu.
Dar vor veni si incercari, stai linistita.
Atunci sa vezi cum stai cu credinta si morala, daca ai vea si sinceritatea de a recunoaste..

Insa vad ca iti e mai usor sa schimbi reperele morale si sa contesti invatatura sanatoasa decat sa-ti schimbi ideile/purtarile.


Citat:
Nu, Alin, baza mea morala nu se schimba, oricat si in orice directie ar batea vanrul. Esudata in mine. Crede-ma ca nu as putea sa ucid pentru ca asa ma trezesc io intr-o zi, cu ideea asta. Desi probabil as fi in stare sa ucid pe cineva care atenteaza la viata copiilor mei, in legitima aparare. Da, asta as fi in stare sa o fac si o recunosc. Cred ca orice om intreg la cap si-ar apara copiii, no matter what.
Sigur, n-ai sa ucizi un om pentru ca ti-a luat locul in autobuz.
Dar din moment ce ai sarit cu argumentul la crima, inseamna ca ramane o plaja morala destul de mare sub ea care s-ar putea sa cunoasca variatii puternice.

Si sa stii ca porti merrge in Iad cu multe lucruri sub crima.

Citat:
Dar, cum ziceam, moralitatea nu se schimba dupa trend, dupa moda. Uite, de exemplu, eu nu sunt capabila sa urasc pe cineva, desi am si incercat de vreo 2-3 ori; in consecinta, nu dusmanesc pe nimeni. Pe cei care mi-au facut rau pur si simplu ii consider oameni pe care candva ii cunosteam mai bine, iar acum am cu ei o relatie in care daca ne vedem, ne salutat, schimbam 2-3 vorbe si mergem mai departe.
Asta tine si de firea omului.
Sunt oameni care nu sunt betivi sau fumatori de la natura ca sa zic asa, asta nu inseamna ca sunt virtuosi sau ca nu au alte slabiciuni care ii roade.

Dar nu toti au sinceritatea sa-si recunosca patimile.
Ba dimpotriva, atunci cand sunt pusi in fata lor, de obicei prefera sa-si schimbe credinta decat naravurile.


Atunci ataca autoritatea Bisericii si ii resping invatatura, recurg la un "Dumnezeu de paie" care si-l confectioneaza adhoc si le incuviinteaza greselile.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.02.2015, 19:14:01
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta tine si de firea omului.
Sunt oameni care nu sunt betivi sau fumatori de la natura ca sa zic asa, asta nu inseamna ca sunt virtuosi sau ca nu au alte slabiciuni care ii roade.

Dar nu toti au sinceritatea sa-si recunosca patimile.
Ba dimpotriva, atunci cand sunt pusi in fata lor, de obicei prefera sa-si schimbe credinta decat naravurile.


Atunci ataca autoritatea Bisericii si ii resping invatatura, recurg la un "Dumnezeu de paie" care si-l confectioneaza adhoc si le incuviinteaza greselile.
corect amice!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.02.2015, 08:59:58
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

sau nu chiar...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.02.2015, 11:57:04
alex_ascor
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Doamne ajuta prieteni

Intr un forum in care majoritatea sunt ortodocsi tin sa va multumesc din suflet pentru informatiile pe care le spuneti aici.Iar in legatura cu cei de alta confesiune sa fie atenti cum pun problema caci se dau de gol si mai bn ar tacea.Pentru mine Ortodoxia a fost este si va fi Varful de lance dihovnicesc care nu va fi putea fi biruita de portile Iadului asa cum si Biserica Drept maritoare Ortodoxa nu va fi biruita de nimeni.Doamne ajuta intr adevar pe acest forum am aflat si aflu lucruri folositoare si sunt profund indatorat celor care apara si infloresc acest forum de perspectiva spirituala,cu postari articole din Sfintii Parinti,Sfanta Scriptura etc.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.02.2015, 13:02:42
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

alex, cei de alte confesiuni se dau de gol in ce sens? In ceea ce priveste ce?

Uite, imi place ca sti sa cerni postarile, sa iei ce iti foloseste, ceea ce e foarte bine.
Oricum credinta cuiva e greu de schimbat, spre deloc, in conditii normale, ceea ce e iarasi foarte bine. Pana la urma e un forum, chiar daca e crestin ortodox, asta inseamna din start ca exista si vort exista conflicte si diferente de opinii. Important e sa stie lumea asta. Majoritatea neortodocsilor de-aici nu vor sa isi gaseasca adepti la ideile lor. Pur si simplu ne spunem opiniile , ortodoxe sau nu.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.02.2015, 13:55:11
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
alex, cei de alte confesiuni se dau de gol in ce sens? In ceea ce priveste ce?

Uite, imi place ca sti sa cerni postarile, sa iei ce iti foloseste, ceea ce e foarte bine.
Oricum credinta cuiva e greu de schimbat, spre deloc, in conditii normale, ceea ce e iarasi foarte bine. Pana la urma e un forum, chiar daca e crestin ortodox, asta inseamna din start ca exista si vort exista conflicte si diferente de opinii. Important e sa stie lumea asta. Majoritatea neortodocsilor de-aici nu vor sa isi gaseasca adepti la ideile lor. Pur si simplu ne spunem opiniile , ortodoxe sau nu.
Absolut clar si corect!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.02.2015, 18:50:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa nu ne credem dumnezei, ca ne trezim in iad! Sa nu ne facem alti dumnezei, caci incalcam o porunca divina. Sa nu ne facem nici idoli din bani, placeri sau din vreo persoana anume, caci riscam sa ne indepartam de Dumnezeu. Daca-l cautam pe Dumnezeu cu adevarat, trebuie sa ne smerim si atunci El ne va ajuta sa-L gasim. Vom intalni persoane care ne vor ajuta.

Sfantul Ciprian credea si el in vrajile lui cu toata fiinta, caci credea ca detine adevarul. Dumnezeu, vazandu-l dornic sa afle adevarul, i l-a descoperit.

Bine este sa ne rugam sa ne descopere Dumnezeu adevarul si noua si sa nu ne invartosam inima nelasandu-L pe Dumezeu sa mai intre in ea.

Cine-l cauta cu adevarat pe Dumnezeu, sa mearga de Boboteaza la Iordan, de Pasti la Sfantul Mormant si la Schimbarea la Fata pe Muntele Tabor. Si sa se roage acolo sa afle adevarul. Ortodoxia nu este un partid. Cine nu e ortodox si vine la ortodoxie dupa lungi cautari poate spori mai mult decat unul care s-a nascut ortodox, dar nu pretuieste cum se cuvine ortodoxia. Cine s-a nascut ortodox si i s-a explicat de ce binecuvantare a avut parte si a vrut sa inteleaga, acela stie ce scriu sfintii, ii intelege si le cere ajutor pentru a-l urma pe Hristos caulauziti si de ajutorul lor.

Crestinismul a avut multi dusmani, deoarece necuratul este foarte deranjat de faptul ca oamenii se pot mantui, iar el ramane in iad. Nu vrea sa se smereasca, ci cauta mijloace de a-i atrage pe cat mai multi oameni in iad. Mai intai, a aparut islamul, catolicismul, apoi sectele, apoi ecumenismul... Numarul ortodocsilor s-a tot micsorat, cerul s-a umplut de sfinti, iar cand numarul sfintilor va fi egal cu al ingerilor cazuti, va veni sfarsitul lumii. Cine cauta mantuirea se poate mantui, urmandu-L pe Hristos.
http://www.apologeticum.ro/2015/01/i...crestinatatii/

Last edited by antoniap; 22.02.2015 at 19:13:22.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.02.2015, 19:36:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca-l cautam pe Dumnezeu cu adevarat, trebuie sa ne smerim si atunci El ne va ajuta sa-L gasim. Vom intalni persoane care ne vor ajuta.
Să ne "smerim" în felul acesta?: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=531
Sau așa?: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=941
Am impresia că nici măcar nu înțelegi sensul cuvântului.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ortodoxia nu este un partid.
Dar nici o grupare de anarhiști speriați de duhul lumii!
Reply With Quote
Răspunde