Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 20.09.2007, 10:48:51
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean

Si ma gandesc ca poate nu stii ce este o dovada...poate ne spui din ce loja face parte, ce grad are, poate ai poze.... Si, bineinteles, cum ai facut rost de dovezile astea (ma gandesc ca, in cazul tau, ar putea fi doar inventii).





http://www.atac-online.ro/dezvaluiri_29/razboiul-crucilor_13207

Afilierea unor inalti Prelati ortodocsi romani la miscarea ecumenica, si nu numai, respectiv la unele loji masonice ne indreptateste sa ne gandim ca va urma o perioada extrem de dificila pentru Ortodoxia romaneasca in ceea ce priveste calea de urmat. Conform relatarilor jurnalistului Carol Harsan, apropierea unor Episcopi si Mitropoliti ai BOR, a unor membri ai Sfantului Sinod, precum si a unor clerici de rang mediu, la structurile masonice se constituie intr-un eveniment aparte pentru viata spirituala romaneasca de dupa 1989. Dintre personalitatile citate de catre jurnalist mentionam:

1. IPS Pimen Suceveanul (Templier si afiliat la Loja Fiii coloniei lui Traian din nordul Moldovei),
2. IPS Teofan, Mitropolit al Olteniei (in relatie cu Loja Armonia din Craiova),
3. IPS Ambrozie Sinaitul, vicar patriarhal (Loja Armonia din Craiova),
4. IPS Teodosie Tomitanul, fost Snagoveanul, fost Episcop vicar la Mitropolia Bucurestilor (Loja Ovidius din Constanta),
5. IPS Daniel Ciobotea, Mitropolit al Moldovei,
6. IPS Ion Salajeanul, Episcop de Covasna si Harghita
7. IPS Sofronie, Episcop de Gyula (aflat in relatie cu lojele masonice ungare). 

Reply With Quote
  #62  
Vechi 20.09.2007, 14:51:51
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Antiecumenim: Ma intreb de ce trebuie luat in serios un mason. Ii e lui frica de Dumnezeu, pentru a afirma numai adevarul? Sau exista si posibilitatea de a dori sa puna aceste personalitati intr-un con de umbra, ca apoi sa scoata la lumina pe un altul, mult mai placut masonilor, care sa le faca jocul si sa-i slujeasca dupa placul inimii lor. Este doar o intrebare pe care mi-o pun.

e ca si cand americanii sau altii, l-ar arata cu degetul pe cel infiltrat de ei intr-o organizatie adversa.

Incep sa-mi pun serioase semne de intrebare, fara ca acest lucru sa ma faca mai putin antiecumenista.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 20.09.2007, 15:00:15
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Antiecumenim: Ma intreb de ce trebuie luat in serios un mason. Ii e lui frica de Dumnezeu, pentru a afirma numai adevarul? Sau exista si posibilitatea de a dori sa puna aceste personalitati intr-un con de umbra, ca apoi sa scoata la lumina pe un altul, mult mai placut masonilor, care sa le faca jocul si sa-i slujeasca dupa placul inimii lor. Este doar o intrebare pe care mi-o pun.

e ca si cand americanii sau altii, l-ar arata cu degetul pe cel infiltrat de ei intr-o organizatie adversa.

Incep sa-mi pun serioase semne de intrebare, fara ca acest lucru sa ma faca mai putin antiecumenista.
De unde stiti daca cel care a scris articolul e mason ?

Nici eu nu stiu dar cred ca are dreptate.

Ca sunt masoni multi dintre ierarhi am aflat si din alte surse.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 20.09.2007, 16:38:51
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

cu siguranta n-ar tacea daca nu s-ar stii cu musca pe caciula... ar nega. dar n-a negat niciun mitropolit pana acum. ceea ce e dubios...
daca stii ca acuzatiile sunt in defavoarea Bisericii (si nu tie ca om), pt ca multi s-ar putea sminti, ba chiar indeparta de Biserica din cauza pierderii increderii in capii Bisericii... n-ar trebui sa taci.
mi se pare ilogic
Reply With Quote
  #65  
Vechi 21.09.2007, 14:33:15
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Un crestin din BOR.

Constat ca mirenii celor din BORR sunt diferiti de calugarii lor. Calugarii din BORR mi`au vorbit mai mult de rugaciune si de Dumnezeu decat de masonerie si ecumenism.

Este urat totusi ca acum cand IPS Teofan numai este in opozitie cu IPS Daniel se arunca si in el cu noroi. Desi persoana respectiva care a postat nu a specificat daca face sau nu parte din BOR vreau sa constat oarecum cu bucurie ca nimeni din BOR nu a denigrat, judecat sau aruncat cu noroi in vreun reprezentant al BOR.

Acest lucru arata ca incercam, dupa puteri sa ne mantuim decat sa avem dispute.

Cu iubire si rugaciune bataile dracilor vor inceta.

Doamne ajuta si ne apara de vrajmas.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 21.09.2007, 15:07:56
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Inaltul Teofan nu este mason. Cunosc masoni craioveni, insa Teofan repet, nu este mason. Nu mai citati articole despre care nu stiti cat de reale sunt, ca sa nu cadeti in pacatul asupririi de arhierei. S-a spus ca este securist, Dinescu a recunoascut ca de cand este el in CNSAS, Teofan nu a avut vreun dosar acolo din care sa rezulte ca a colaborat vreodata cu securitatea. Asa ca articolul citat de antiecumenism este eronat, cum s-au dovedit si altele in care tot Sfantul Sinod era bagat in oala cu securisti.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 21.09.2007, 15:44:56
mikiuasa mikiuasa is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

ar trebui sa va opriti de a mai comenta la nesfirsit ceea ce tine de patriarh si cele aferente,lasati sa mai treaca ceva timp si apoi daca e ceva de spus sa spunem tare!Parerea mea !
Reply With Quote
  #68  
Vechi 22.09.2007, 15:47:15
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

pai da..eu am initiat topicul propun atunci sa vb.despre Linda Evanghelista...mai defileaza pe podium?:D
Reply With Quote
  #69  
Vechi 22.09.2007, 15:57:52
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

si parerea mea este ca trebuie sa asteptam sa nu ne pripim,deja am vazut pe alte topicuri ca sunt multi din BORR care arunca cate o stire bomba despre Patriarh,iar noi o luam de buna.Sa fim vigilenti sa nu ne pripim,recunosc ca si pe mine ma cam luase valul antiecumenist.Sa nu fim extremisti.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 22.09.2007, 16:53:02
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Eu cred ca trebuie sa avem nadejde. NADEJDE!!!
Si cu smerenie (ce mult imi lipseste mie aceasta smerenie!) Hristos ne va mantui.

Daca noi deznadzjduim asa usor, vai si amar de sufletele noastre. Ca ceea ce pierdem e insusi sufletul nostru. Cu fiecare pas cu care cedam in favoare deznadejdi dam drumul scarii care ne duce sufletul spre mantuire. Sa nu uitam ca noi nu mergem la biserica ca sa`l mantuim pe patriarh, pe preot sau pe catolici. Ci mergem pentru sufletul nostru, al sotiei (pentru ca un trup suntem) al copiilor. Mergem e adevarat si ca sa ne rugam pentru cei apropiati dar totusi noi trebui sa nu uitam ca luptam sa ne mantuim.

Si cu cine luptam? Nu imi place sa dau paste dar iata un text cu ce trebuie sa luptam pentru a invinge pe cei trei uriasi ai satanei: uitarea, trandavia si nestiinta.

Marcu Ascetul

Epistola catre Nicolae monahul

[...] Dar din pricina negrijii, nestiintei si a trandaviei, n-au fost cu prevedere si n-au cunoscut cu de-a-manuntul roiul patimilor ascunse inauntru si puse in lucrare de duhurile rele. Din aceasta pricina cugetarea lor a fost stricata de inrauririle vrajmase, incat s-au invoit cu ele prin gandurile lor.
Si asa au fost amagite intr-ascuns si biruie
1. de pizma cea a tot rea,
2. de ciuda care uraste binele,
3. de vrajba,
4. de galceava,
5. de ura,
6. de manie,
7. de amaraciune,
8. de pomenirea raului,
9. de fatarnicie,
10. de furie,
11. de mandrie,
12. de slava desarta,
13. de dorinta de-a placea oamenilor,
14. de bunul plac,
15. de iubirea de argint,
16. de trandavire,
17. de pofta trupeasca ce trezeste in ganduri voluptatea,
18. de necredinta,
19. de lipsa de temere,
20. de lasitate,
21. de intristare,
22. de impotrivire,
23. de molesire,
24. de somn,
25. de inalta parere de sine,
26. de vointa de-a se scuza,
27. de ingamfare,
28. de laudarosenie,
29. de nesaturare,
30. de risipa,
31. de zgarcenie,
32. de deznadejdea care-i mai cumplita decat toate, si
33. de celelalte miscari subtiri ale pacatului.

Acum ca le`am si numarat, facand al 32`lea pacat va dati seama ca suntem vai de noi. Le`am agonisit in inima deja si pe celelalte. Ca acest drac ii aduce pe toti ceilalti.

Iar cum scapam de deznadejde, spune Ioan Scararul:

Rugaciunea este, dupa fiinta ei, apropierea si unirea omului cu Dumnezeu, iar dupa lucrare, rugaciunea este sustinatoarea lumii, impacare cu Dumnezeu, maica lacrimilor si totodata fiica lor, ispasirea pacatelor, punte impotriva ispitelor, zid impotriva necazurilor, zdrobirea razboaielor, lucrarea ingerilor, hrana tuturor cetelor netrupesti, veselia viitoare, lucrare fara margini, izvorul virtutilor, pricinuitoarea darurilor, propasire nevazuta, hrana a sufletului, luminarea mintii, secure ce taie deznadejdea, baza a bunatatilor viitoare, alungarea intristarii, bogatia monahilor, comoara sihastrilor, slabirea maniei, oglinda inaintarii, aratarea masurilor, darea pe fata a starii ajunse, descoperirea celor viitoare, semnul maririi. Rugaciunea este judecatoarea celui ce se roaga, scaunul de judecata al lui Hristos inainte de scaunul Judecatii viitoare - rugaciunea nu e nimic altceva decat instrainarea de lumea vazuta si nevazuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patriarhul Moscovei si Papa Erethorn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 41 29.10.2010 15:20:47
Patriarhul Constantinopolului Bartolomeu cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 58 29.10.2010 12:11:39
Patriarhul nostru împlinește azi 59 de ani AthosT Generalitati 24 24.07.2010 15:14:38
Patriarhul Daniel si protestantii olivian Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 268 09.04.2008 11:49:20