Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.12.2007, 07:23:20
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tudor2012
In primul rand Traiasca america! (ironic)
de ironic? ei nu merita sa traiasca?!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.12.2007, 07:29:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
Imi vine sa rad sau sa plang?:sarbatoarea Nasterii Domnului,cu obiceiuri de la americani, si cu marfa de la chinezi..No commen:dontgetit:t!
nimeni nu e obligat sa consume kitsch. si mai lasati-i, fratilor, pe americani in pace, ca nu va baga ei pe gat nimic.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.12.2007, 08:53:54
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:Ddin pacate suntem mari consumatori de branduri sau de branduri contrafacute.Nici macar nu facem diferenta.Dar problema ridicata in topic e reala Mosul e atat de omniprezent peste tot ca o poveste despre Nasterea domnului starneste confuzii in mintea copiilor,care s-au obisnuit numai sa ceara si sa primeasca.Ar fi bine daca s-ar pune mai mult accent pe Nastere decat pe sosirea lu mosu...dar nu ar mai vinde televiziunile,ziarele,nu?Nu s-ar vinde sarbatoarea crestina..copilul meu cel mare,Iustin,s-a lamurit singur ca nu exista mosul nici macar explicatii nu s-a mai obosit sa-mi ceara la 6 ani.Vazand atatia mosi peste tot s-a prins ca sunt mereu alti oameni care se deghizeaza,a observat si barbile false si mi-a pus direct intrebarea nu-i asa ca mosul sunteti voi,tu si tati?Macar sa va puneti niste barbi din alea false s sa apareti si voi la miezul noptii cu cadoouri frumoase..:DPentru copii e un prilej bun sa ne mai stoarca de niste bani.de o saptamana aud zi de zi "nu-i asa ca o sa ne cumperi cadouri mari(scumpe)si incep fiecare cu preferintele(a cate 300 lei fiecare)...ma obosesc atat de tare mosii...povestea lui mos nicolae o diger fiindca chiar au existat niste fapte care au devenit legenda dar pe craciun mosul cine l-o mai fi inventat ca nu cred deloc povestea lui siropoasa?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.12.2007, 09:01:13
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

de asemenea la serbarile scolare putini sunt cei care mai fac o sceneta(reconstituire a evenimentelor)care sa emotioneze si sa-i sensibilizeze pe copii..majorirtatea fac o serbare incarcat de colinde americane(motivul;copiii adora ritmul vesel gen Zurgalai)poezii despre mos craciun si iarna si se incheie ditai serbarea cu sosirea mosului(care-i stoarce si la scoala pe parinti de ultimii banuti),cu bufet(alti banuti),costume stralucitoare(inchiriate)alti banuti...nici macar imaginatie nu au sa faca copiilor costume din materiale gasite prin casa chiar hartie pictata,desenate,cusute sau din petice mari inchipuite saluri,rochii si mantii...toti se intereseaza de magazine care comercializeaza cele mai starlucitoare rochite de printese si costume de pirati...si alti reni...cat despre mosul el trebuie musai inchiriat (alti bani0de la o firma fiindca mosul de anul trecut avea barba cam ponosita si numprea le-a placut copiilor..:DMie imi vine sa ma iau cu mainile de par cand ma gandesc la serbare...la serbari
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.12.2007, 10:07:11
mikiuasa mikiuasa is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
As vrea sa va povestesc o intamplare care a avut loc cand eram astazi la ore(sunt la liceu)si impodobeam clasa impreuna cu colegii.Fiind influentati de obiceiurile americanilor, ne-am gandit sa impletim o coroana din crengi de brad, sa o ornam si sa o punem pe usa...si dupa ce am realizat coronita s-au trezit niste colegi sa spuna ca nu ar fi indicat sa o asezam pe usa din cauza ca va cadea daca o lipim cu scotch, nu putem sa gaurim usa:D etc.Si ce credeti ca s-au gandit ei?S-au dus frumusel la icoana de pe peretele din spatele clasei si au dat-o jos cu intentia de a o inlocui cu coronita de brad(ca cica nu avem alt loc unde sa o punem:angry:).Bineinteles ca multi dintre noi s-au opus si pana la urma icoana a ajuns din nou la locul ei,dar aceasta intamplare mi se pare definitorie pentru influenta americana asupra noastra.Craciunul a devenit un ansamblu format din alergari prin magazine dupa cadouri, cumpararea unui brad si ornamentarea lui, prepararea a nu stiu cate feluri de mancare, sms-uri trimise cu duzina la cunostinte ca "asa e politicos" etc.Nu contest faptul ca anumite obiceiuri din afara creeaza o atmosfera placuta de Craciun, dar ceea ce am vazut astazi m-a pus pe ganduri. De asta am postat aceasta intamplare aici, deoarece mi se pare incredibila.Adica am ajuns sa inlocuim icoana cu ornamentele de Craciun?Dar ce mai inseamna Craciunul atunci?
Vreau sa te felicit din suflet ptr preocuparea ta de a nu se pierde traditia noastra romaneasca ,ptr apropierea ta ,la virsta ta,de Dumnezeu.Am si eu un copil de o seama cu tine (1991), incerc sa nu se departeze de cele sfinte ,caci, cred eu ca totul pleaca din familie.doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.12.2007, 16:07:51
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

pai daca sunt la tara preotesele si au 5-6 copii in sat cu cine sa faca serbare cu de-alde mamae si tate trecuti de 70 de ani?crezi ca nu exista intentii?dar nu e materie prima...si nu va mai imaginati preotesele ca niste wonder women sunt si ele femei simple cu atatea pe cap.
Noesis daca trimiteai povestioara la o revista precis era premiata.Aceleasi(aproximativ)lecruri le-am trait si eu.Eu am prin sin copilaria mica si vremurile cand la tara se colinda in Teleorman veneau tin minte uratori imbracati in costume populare an de an,cu plugusorul,cu capra cu Vasilca,cu ursul,mergeam noi insine la colindat cu traistute.Cat despre muzica"din cutie"da e mult mai comod sa cante"negativele sau chiar vocile si sa mimeze si copiii sau sa se bataie lasciv cu fusta de doua degete domnisoare de 8-9 inscrise la dansuri latino sau mai stiu la ce cursuri de fotomodele...Ca invatatoare pot sa te asigur ca aceste serbari care se termina cu chiolhanuri in clasa au mare priza la parinti..chiar ei cer"ceva vesel"sa faceti,cu mosi multi,cu muzica ritmata,cu costume frumoase...m-au enervat atat de tare ca anul asta am refuzat sa mai fac serbare..deja auzisem ca fac cheta sa-mi cumpere cine stie ce inele pretioase si am renuntat la serbare,am amenajat discret clasa impreuna cu copii,am facut impreuna un coltisor care aminteste de Nasterea Domnului si cam atat.S-au suparat ca le-am pus copiilor colinde cantate de Madrigal si niste colinde vechi,,ei vor cu mosu Mos Carciun cu plete dalbe,deja m-au suparat rau cand m-au rugat sa nu le mai pun muzica bisericeasca ca-i adoarme(ei confundau colindele cu muzica cantata in Biserica).Nu mi-am imaginat niciodata ca muzica aceasta ii adoarme sau ca folclorul(cantecele pentru copii)le starneste rasul.S-au inghiontit si au ras de parca ar fi ascultat cine stie ce texte deocheate.Saracii elevii mei crescuti cu manele si muzica latino..
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.12.2007, 18:27:56
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Eh, stiu de la mama ca trebie tare multa rabdare cu copii, si trebuie sa stii cum sa lucrezi cu ei, e o arta. Faptul ca te-ai maritat cu un preot nu inseamna automat ca ai acest dar. Si apoi, cati copii vin la biserica, si cati vor sa participe in asa ceva, si pe cati i-ar indemna parintii sa se ocupe cu asa ceva? Mai usor ar fi la scoala. Doamna invatatoare are tot timpul mai multa influenta asupra parintilor si copiilor decat doamana preoteasa.

Pacat ca scoala nu mai are aceeasi semnificatie pe care o avea. Ba sunt unele invatatoare care spun ca, copii de mici sa se invete cu dansul si discotecile, blah blah. Cand stim foarte bine ca dansul si altele vin oricum mai tarziu, dar copii nu se vor mai intalni cu colinde adevarate si alte obiceiuri...Eu cred ca de multe ori in aceste serbari cu bataieli pe care le organizeaza invatatoarele mai tinere, si nu numai, este lipsa lor de vocatie. Imi povestea mama cum era la scoala normala - liceul pedagogic de 5 ani acum zeci de ani, si cum invatau sa cante la vioara, si invatau tot felul de lucruri ca sa devina invatatori buni. Era greu. Acum e de ajuns sa faci un liceu industrial si un colegiu de 2-3 ani si devii invatator.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.12.2007, 18:33:35
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
pai daca sunt la tara preotesele si au 5-6 copii in sat cu cine sa faca serbare cu de-alde mamae si tate trecuti de 70 de ani?crezi ca nu exista intentii?dar nu e materie prima...si nu va mai imaginati preotesele ca niste wonder women sunt si ele femei simple cu atatea pe cap.
Noesis daca trimiteai povestioara la o revista precis era premiata.Aceleasi(aproximativ)lecruri le-am trait si eu.Eu am prin sin copilaria mica si vremurile cand la tara se colinda in Teleorman veneau tin minte uratori imbracati in costume populare an de an,cu plugusorul,cu capra cu Vasilca,cu ursul,mergeam noi insine la colindat cu traistute.Cat despre muzica"din cutie"da e mult mai comod sa cante"negativele sau chiar vocile si sa mimeze si copiii sau sa se bataie lasciv cu fusta de doua degete domnisoare de 8-9 inscrise la dansuri latino sau mai stiu la ce cursuri de fotomodele...Ca invatatoare pot sa te asigur ca aceste serbari care se termina cu chiolhanuri in clasa au mare priza la parinti..chiar ei cer"ceva vesel"sa faceti,cu mosi multi,cu muzica ritmata,cu costume frumoase...m-au enervat atat de tare ca anul asta am refuzat sa mai fac serbare..deja auzisem ca fac cheta sa-mi cumpere cine stie ce inele pretioase si am renuntat la serbare,am amenajat discret clasa impreuna cu copii,am facut impreuna un coltisor care aminteste de Nasterea Domnului si cam atat.S-au suparat ca le-am pus copiilor colinde cantate de Madrigal si niste colinde vechi,,ei vor cu mosu Mos Carciun cu plete dalbe,deja m-au suparat rau cand m-au rugat sa nu le mai pun muzica bisericeasca ca-i adoarme(ei confundau colindele cu muzica cantata in Biserica).Nu mi-am imaginat niciodata ca muzica aceasta ii adoarme sau ca folclorul(cantecele pentru copii)le starneste rasul.S-au inghiontit si au ras de parca ar fi ascultat cine stie ce texte deocheate.Saracii elevii mei crescuti cu manele si muzica latino..
:)Urzicuta ma refeream la preotesele din parohiile mari.
Unde sint copii destui si parintii ar putea dona bani mai bine pentru aceste costume care se pot folosi ani dupa ani. Vai dar doamna preoteasa a stiut de la inceput cind sa maritat cu parintele ca o asteapta munca si raspundere ,un exemplu in fata femeilor din acea parohie sa ne fie cu pardon dar eu cred cind se marita e constienta de asta nu? Sint convinsa ca faci ce poti acolo eu ma refeream la cele care nu fac mai nimic.
Succes incontinuare si sa fii mai exigenta cu parintii.




Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.12.2007, 19:21:59
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Hartford, de cele mai multe ori dragostea e oarba. Preoteasa e femeie care s-a maritat cu barbatul pe care il iubeste. Nu s-a maritat ca sa fie preotesa, ci ca sa fie sotia unui barbat. Si pana la urma preotesele sunt si ele, de cele mai multe ori, femei care merg la serviciu, au copii si cate altele.

Mai bine este la voi unde femei voluntare se ocupa de copii. Probabil acele femei stiu cum sa ii ia pa copii si au si mai mult timp liber. La noi din pacate rar vezi asa ceva. Dupa cum vedem si pe forumul asta la noi slujirea femeilor sta in purtarea basmalei, si rar dintre acele femei cucernice s-ar oferi voluntara. De fapt se ofera, dar la facut sarmale cand e hram si atat, in rest...


Dar ne indepartam de subiect. Cand eram la liceu acum cativa ani, am reusit sa impacam si capra si varza -- peretele din spate era spre est, deci acolo era icoana, si peretele din fata era cu stema si steagul.
In schimb am avut noroc. In clasa a XI-a am avut de profesor de religie un preot acre a stiut sa se apropie de noi foarte mult si bine. Si cu o luna inainte de Craciun am inceput sa pregatim colinde - si aveam cineva care stia sa cante la chitara, si parintele a adus un baiat care canta la clarinet -- si cantam colinde traditionale. A fost foarte frumos. Parintele a reusit sa se apropie atat de mult de noi incat noi chiar stateam inca un ceas dupa ore sa repetam (si aveam ore de la 7:30 pana la 14:30 oricum). Si apoi i-am colindat pe profesori --si chiar am inregistrat niste colinde la un post de radio local -- au cantat colindele noastre toata perioada sarbatorilor. :D

Da, un preot cu har poate face minuni. Putini lipseau de la ora de religie, desi nu punea absente. Din potriva, de abia asteptam, fiindca vorbea asa de frumos si subiecte pe care pe noi ne interesau. Fara bigotism, fara ciudatenii gratuite, mai mult ca un frate mai mare decat ca profesor sau superior... Din pacate nu multi sunt preotii care stiu sa se apropie de adolescenti.

Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.12.2007, 20:19:42
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Hartford, de cele mai multe ori dragostea e oarba. Preoteasa e femeie care s-a maritat cu barbatul pe care il iubeste. Nu s-a maritat ca sa fie preotesa, ci ca sa fie sotia unui barbat. Si pana la urma preotesele sunt si ele, de cele mai multe ori, femei care merg la serviciu, au copii si cate altele.

Mai bine este la voi unde femei voluntare se ocupa de copii. Probabil acele femei stiu cum sa ii ia pa copii si au si mai mult timp liber. La noi din pacate rar vezi asa ceva. Dupa cum vedem si pe forumul asta la noi slujirea femeilor sta in purtarea basmalei, si rar dintre acele femei cucernice s-ar oferi voluntara. De fapt se ofera, dar la facut sarmale cand e hram si atat, in rest...


Dar ne indepartam de subiect. Cand eram la liceu acum cativa ani, am reusit sa impacam si capra si varza -- peretele din spate era spre est, deci acolo era icoana, si peretele din fata era cu stema si steagul.
In schimb am avut noroc. In clasa a XI-a am avut de profesor de religie un preot acre a stiut sa se apropie de noi foarte mult si bine. Si cu o luna inainte de Craciun am inceput sa pregatim colinde - si aveam cineva care stia sa cante la chitara, si parintele a adus un baiat care canta la clarinet -- si cantam colinde traditionale. A fost foarte frumos. Parintele a reusit sa se apropie atat de mult de noi incat noi chiar stateam inca un ceas dupa ore sa repetam (si aveam ore de la 7:30 pana la 14:30 oricum). Si apoi i-am colindat pe profesori --si chiar am inregistrat niste colinde la un post de radio local -- au cantat colindele noastre toata perioada sarbatorilor. :D

Da, un preot cu har poate face minuni. Putini lipseau de la ora de religie, desi nu punea absente. Din potriva, de abia asteptam, fiindca vorbea asa de frumos si subiecte pe care pe noi ne interesau. Fara bigotism, fara ciudatenii gratuite, mai mult ca un frate mai mare decat ca profesor sau superior... Din pacate nu multi sunt preotii care stiu sa se apropie de adolescenti.
Ma bucur ca in clasa ta ai avut parte de un parinte de care iti amintesti cu drag.
Dumnezeu asa a rinduit ca eu sa cunosc multi preoti si preotese. Sint ele cu treburile lor dar am cunoscut si multe ingnorante care pur si simplu nu le intereseaza ele nu il ajuta pe preot cu nimic si asta se vede intr-o parohie.
Preoteasa are si ea rolul ei nu degeaba i se spune preoteasa.
Dupa mine ea are rolul sa se ocupe de copii bisericii(daca nu vin sa-i caute) adica sa le dea cit de cit un pic de educatie religioasa daca de acasa primesc putin si poate cere ajutor la mamici eu nu cred ca v-or refuza. Preoteasa cu initiativa si sint sigura ca mamele vor fi linga ea.
Mai ales acum in prejma sarbatorilor.
De ce in Romania nu se face scoala dumincala? Acolo pe viu copii invata despre religia lor.
Am mai spus si cu alte ocazii femeia face minuni, are rol important in societate , familie si in comunitatea din care face parte, asta o stiu din experienta.

Doamne da-mi putere de munca sa merg asa incontinuare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana nicoleta34 Arta bisericeasca in general 21 09.07.2013 20:01:16
Icoana teatru-copii Despre Biserica Ortodoxa in general 81 25.06.2013 17:31:55
Ce icoana e? VladCat Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 28.04.2012 15:12:37
Omul - icoana a lui Dumnezeu, icoana - chip al omului îndumnezeit adam000 Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 19.11.2009 13:34:52