Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 12.01.2008, 19:45:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:
În prealabil postat de mirelat
mda, pe mine una m-au cam obosit forumistii astia care "traiesc" ortodoxia numai din carti, citate, etc. si cred ca am sa iau o pauza de la acest forum... la buna vedere!
Pacat. Se simtea nevoia de putin echilibru pe forumul asta, si tu aveai o contributie la asta. Sper sa fie o pauza scurta.
multumesc, gabriel, pentru cuvantul bun.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 13.01.2008, 02:11:30
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de ancah
Am inceput chiar sa ma las pe mine mai la urma, pentru a putea face fata necesitatilor altora. Deci, o poseta sau o pereche de pantofi cu captuseala de piele mai putin, si poti ajuta un frate din lume. [...]
Eu nu tin prelegeri, ci vorbesc de ceea ce fac eu cu adevarat. La ce mi-ar folosi sa teoretizez, iar in practica sa fiu o egoista fara seaman? Si sarcastica, pe deasupra.
Vom fi judecati nu numai pentru fapte, pe care am fi putut sa le facem si nu le-am facut, ci si pentru orice cuvant irosit de pomana.
da, ar fi bine daca nu ai mai emite judecati categorice despre persoane pe care nu le cunosti nici cat negru sub unghie. in ceea ce privesc necesitatile personale, ia seama la ceea ce spui si recomanzi si altora, ca nu toti suntem in pragul pensiei si lucram de noapte in papuci si uniforma de serviciu. cat despre ajutorarea fratilor din lume (si ce mare e lumea !), poate renunti la vacanta din Korfu si dai curs solicitarilor de ajutorare financiara care vad ca infloresc pe forum. dar in ascuns, bineinteles, ca nu trebuie sa stie tot satul/forumul despre facerea noastra de bine, nici macar ptr zisa putere a exemplului!

ah, si sa nu uit, in loc de raspuns astept binecuvantarea de rigoare.
Iarta-ma, Mirela. Nu acesta era scopul, sa-ti fac tie sange rau.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 13.01.2008, 07:47:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

te-am iertat. sper sa fie o impacare de lunga durata.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 14.01.2008, 17:48:23
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Imparatul este mintea iar supusii sunt simturile omului. Fericit este omul a carui minte stapaneste peste simturile sale si face sa spuna doar ce este bun si folositor:D
Cu adevarat acest om este mai fericit decat un imparat ce stapaneste lumea, dar pe vorbele sale nu este stapan.;););)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 16.01.2008, 00:42:32
el el is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.12.2007
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Imparatul este mintea iar supusii sunt simturile omului. Fericit este omul a carui minte stapaneste peste simturile sale si face sa spuna doar ce este bun si folositor:D
Cu adevarat acest om este mai fericit decat un imparat ce stapaneste lumea, dar pe vorbele sale nu este stapan.;););)
Adica?
Reply With Quote
  #96  
Vechi 16.01.2008, 16:07:20
seea seea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2008
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de el
Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Cum o fi Craciunul unora?
Pai depinde daca ai bani e frumos, te duci in alte tari sau ai langa tine cati mai multi prieteni, dar cand nu ai bani stai linistit in casa singur si fara prieteni. C-am asa e in ziua de azi.
chiar credeti ca asta e sensul sarbatorii Craciunului..excursii si distractie?Asta incearca sa ne convinga cei ce cu atata se aleg din lumea asta!!!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 19.01.2008, 14:27:18
el el is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.12.2007
Mesaje: 47
Implicit

Azi i-am facut mamei pomana de 40 de zile, Dumnezeu sa odihneasca in pace.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 19.01.2008, 14:35:20
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Dumnezeu s-o odihneasca!
Oare a fost cineva alaturi de tine, ai avut ajutor?
Reply With Quote
  #99  
Vechi 19.01.2008, 14:50:25
el el is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.12.2007
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Dumnezeu s-o odihneasca!
Oare a fost cineva alaturi de tine, ai avut ajutor?
Au fost mai multe persoane dar ii multumesc Lui Dumnezeu ca am avut bani(am luat al 13 -lea), ca altfel nu cred ca puteam face fata. De acum in colo o sa fie mai greu dar sa vad cum m-oi descurca.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 20.01.2008, 09:15:53
mikiuasa mikiuasa is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de el
Citat:
În prealabil postat de oni91
eu sincer nici nu stiu cum as fi reactionat in situatia ta, cred ca moartea mamei este cel mai dureros moment din viata unui om, mai ales in acest mod...nu cred ca experienta imi permite sa-ti dau un sfat, dar sper ca Dumnezeu te va ajuta sa treci peste aceasta pierdere...:|
Da e foarte greu , nici mie nu-mi vine sa cred ca casa e goala, si mama a plecat si m-a lasat singur. In ultimile clipe mi-a zis sa o iert si a inceput sa planga, si am iertat-o si i-am zis sa nu mai planga ca o sa fie bine pt ea. Dar eu acum am ramas doar cu amintirile si mie greu sa cred ca am ramas singur pe lume la doar 24 de ani.
parca vizionez o telenovela...Si mie mi-a murit mama ,era si este totul ptr mine,nu e zi sa nu ma gindesc la ea.Si totusi nu ma gindeam la bani ....au fost persoane care au sarit dezinteresat.Tu esti singur pe lume?Doamne, te rog sa ma ierti!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa fac? Am nevoie de ajutor Raluca06 Nunta 121 17.12.2012 20:55:23
Am nevoie de ajutor Cristian8 Exorcismul 22 11.07.2011 18:57:03
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 08:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 21:38:50
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 11:01:37