Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.12.2012, 15:06:57
ivasile ivasile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2008
Mesaje: 14
Implicit In aceeasi linie se inscrie si carte CALUGARUL

In aceeasi linie, de a lovi in inima ortodoxiei - adica, in monahism - se inscris si cartea autoarei Mihaela Ion, aparut recent in editura Antares Print.
Aveti anexata recenzia acestei carti, e o replica macar, nu putem sta cu mainile in san, pentru ca striga si pietrele.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.12.2012, 15:09:51
ivasile ivasile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2008
Mesaje: 14
Implicit aceeasi tentativa de a lovi direct in inima ortodoxiei, e si cartea CALUGARUL

Citat:
În prealabil postat de Diana67 Vezi mesajul
Filmul "DUPA DEALURI" inspirat din cazul de la manastirea Tanacu, facut de regizorul evreu si mason Cristian Mungiu, va avea premiera de gala pe data de 25 octombrie 2012 la ora 20 la cinema Patria in Bucuresti, in prezenta regizorului si a actorilor care joaca in acest film anticrestin. Din data de 26 octombrie, filmul va fi difuzat in toata tara.
Data premierei a fost aleasa strategic chiar in ajunul si de marea sarbatoare a Sf. Dumitru,
Mungiu sperand ca marele fetze bisericesti vor fi ocupate cu zilele patriarhiei pentru ca realizatorii filmului se tem de boicotarea premierei filmului din partea Bisericii Ortodoxe Romane.
Cu acest film, Cristian Mungiu dovedeste ca este la fel de evreu, mason si anticrestin, ca si sora sa, Alina Mungiu, autoarea piesei de teatru blasfemiatoare EVANGHELISTII in care isi bate joc de Isus Cristos si de Preacurata Fecioara Maria.
Fratii Cristian si Alina Mungiu au fost initiati in masonerie in Franta, si dovedesc, prin tot ce fac, ura lor viscerala impotriva religiei crestine in general si a celei ortodoxe, in special !
Cum spuneam, recent se inmultesc tacticile voalate, sublimate de asa zisa incercare de ARTA, a unor evident masoni, de a lovi in plin in inima ortodoxiei... Ce sa ne mai asteptam, traim deja Apocalipsa
Attached Files
File Type: doc Recenzia cartii CALUGARUL.doc (57,0 KB, 10 views)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.01.2013, 11:54:40
nesperatu nesperatu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diana67 Vezi mesajul
Filmul "DUPA DEALURI" inspirat din cazul de la manastirea Tanacu, facut de regizorul evreu si mason Cristian Mungiu, va avea premiera de gala pe data de 25 octombrie 2012 la ora 20 la cinema Patria in Bucuresti, in prezenta regizorului si a actorilor care joaca in acest film anticrestin. Din data de 26 octombrie, filmul va fi difuzat in toata tara.
Data premierei a fost aleasa strategic chiar in ajunul si de marea sarbatoare a Sf. Dumitru,
Mungiu sperand ca marele fetze bisericesti vor fi ocupate cu zilele patriarhiei pentru ca realizatorii filmului se tem de boicotarea premierei filmului din partea Bisericii Ortodoxe Romane.
Cu acest film, Cristian Mungiu dovedeste ca este la fel de evreu, mason si anticrestin, ca si sora sa, Alina Mungiu, autoarea piesei de teatru blasfemiatoare EVANGHELISTII in care isi bate joc de Isus Cristos si de Preacurata Fecioara Maria.
Fratii Cristian si Alina Mungiu au fost initiati in masonerie in Franta, si dovedesc, prin tot ce fac, ura lor viscerala impotriva religiei crestine in general si a celei ortodoxe, in special !

Am vazut si eu filmul, ieri.

Vreau sa zic ca in afara unei singure secvente care este de condamnat, pe la inceputul filmului (faza cu placuta de la intrarea in manastire), tot filmul este o apologie a vietii monahale, a crestinismului in general.

Filmul nu numai ca nu ataca deloc ortodoxia, dar o pune in valoare exagerand un pic ipocrizia si cinismul societatii civile (spitalul si politia), aratand foarte clar latura mult mai umana si spirituala a credinciosilor din manastire.

In plus, imaginea vietii monahale prezentata in film este una ideatica, adica in realitate probabil ca acele calugarite nu ar fi avut atata rabdare si bunavointa cu personajul recalcitrant (Alina). Mie personal imi venea sa-i trag doua palme sa se calmeze, dar eu nu sunt calugar.

Nu stiu ce origine are Mungiu, dar stiu ca filmul Dupa dealuri nu ataca in nici un fel ortodoxia si este un film excelent care mie mi-a facut o parere buna despre ortodoxie.


Filmul nu e un S.F., viata in manastirile din Moldova exact asa se desfasoara, cu fantana din curte, cu dulapuri de vesela vechi si ingalbenite de vreme, cu sobe de teracota vechi, cu caini in curte, cu maicute care toata ziua trebaluiesc prin bucatarie si in curte, cu chiliile maicutelor, cu lipsa curentului in varf de deal, etc. O imagine identica cu realitatea, nimic SF.

Si apoi, toate dialogurile purtate intre preot si calugarite si intre calugarite au fost nu numai decente, dar in permanenta pomeneau de voia Domnului, de faptul ca degeaba ai tot alaiul de pe lume daca nu-l ai pe Dumnezeu cu tine, etc. Vi se par astea atacuri la adresa ortodoxiei ? Singurele cuvinte mai dure au fost pronuntate de trei ori in tot filmul, si numai de personajul principal recalcitrant (Alina).

Eu cred ca nu multi care au comentat filmul in acest topic l-au si vazut de fapt.

Last edited by nesperatu; 02.01.2013 at 12:13:59.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.01.2013, 12:59:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tocmai am vorbit cu o crestina care o cunoaste pe mama parintelui Daniel Corogeanu de la Tanacu. Dansa mi-a spus ca a aflat ca in urma recursului inaintat la Bruxelles, parintele a fost declarat nevinovat. Aceasta este, de fapt, sentinta.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.01.2013, 13:01:46
nesperatu nesperatu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diana67 Vezi mesajul
Ii felicit pe cei din Biserica Ortodoxa Romana care au sabotat premiera filmului anticrestin DUPA DEALURI. Asta inseamna ca acest forum este citit de cine trebuie...
Lucrez in cinematografie, sunt filmolog dar mai inainte de toate sunt crestina si m-am dus la premiera sa vad ce se va intampla pentru ca aveam informatii ca premiera va fi sabotata prin defectiuni tehnice de proiectie si sonorizare. Intr-adevar, premiera filmului a fost un FIASCO, regizorul a turbat !

Deci te-ai dus la premiera sa vezi daca daca filmul va fi sabotat.

In plus ii feliciti pe cei din BOR ca ar fi sabotat filmul, ceea ce este fals. Nu numai fals, dar ar fi fost sub demnitatea reprezentantilor unui cult ortodox. Oare ce-ar fi zis cei din BOR daca ti-ar fi citit mesajul ? Ar fi zis ca i-ai facut sabotori. Din acest punct vedere, masonul Mungiu nu a facut un astfel de deserviciu bisericii prin filmul pe care il acuzi tu cu atata vehementa.

Daca te-ai fi dus la premiera sa vezi filmul, sa intelegi filmul, sa fii atenta la dialoguri si la reactia personajelor, sa te integrezi in actiune, poate nu ai mai fi postat aici mesaje de genul asta.

Si ca sa parafrazez filmul: poti sa fi tu oricat de filmolog ai vrea, daca nu-l ai pe Dumnezeu cu tine, tot degeaba.

(Cel putin am invatat si eu ceva din filmul asta)

Last edited by nesperatu; 02.01.2013 at 13:27:26.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.01.2013, 13:36:48
nesperatu nesperatu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RalucaG Vezi mesajul
Replica oficiala a BOR inteleg ca a fost "acest film este o rusine". Nu a iesit nimeni in strada sa ii jure moarte regizorului sau la televizor ca sa ii promita ca va fi urmarit pe viata (fizic) pentru ca a facut filmul asta. Rezulta ca BOR reprezinta oameni civilizati, care isi spun punctul de vedere dar nu omoara pentru el. Rezulta ca mesajul filmului este fals!
Si care e mesajul filmului ? Stii cumva? Eu cred ca habar n-ai.
Rezulta ca mesajul tau e fals. Dito.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.01.2013, 14:46:06
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu n-am vazut filmul(si nici nu vreau sa-l vad), din cate am inteles se folosesc cuvinte care denigreaza imaginea vietii din manastire(de ex.maicile ii spun preotului "tati").

aceasta e marturia unei persoane care a vazut filmul:http://www.doxologia.ro/viata-biseri...m-dupa-dealuri
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.01.2013, 15:02:58
nesperatu nesperatu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
eu n-am vazut filmul(si nici nu vreau sa-l vad), din cate am inteles se folosesc cuvinte care denigreaza imaginea vietii din manastire(de ex.maicile ii spun preotului "tati").

aceasta e marturia unei persoane care a vazut filmul:http://www.doxologia.ro/viata-biseri...m-dupa-dealuri
Asa e, si maicii ii spun "mami". E adevarat. Nu stiu daca asta e o insulta, mie mi se par cuvinte frumoase, dar poate sunt ilegale in manastiri.

Dar daca nu o sa vezi filmul o sa pierzi un mult mai larg spectru de trairi si intamplari specific monahale, veridice si emotionante in acelasi timp. E pacat sa nu vezi padurea de copaci.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.01.2013, 16:25:36
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mesaj editat
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.01.2013, 16:36:31
nesperatu nesperatu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Mesaje: 62
Implicit

Maria-15

M-am uitat la cele trei documentare propuse de tine, dar n-am vazut in nici unul vreo maicuta sau vreun preot care sa fie pusi in fata unei decizii de viata si de moarte, prin care sa salveze viata unei fete ratacite, si nici nu am vazut chinul lor, osteneala si dragostea pentru cineva strain.

Da-mi un documentar mai apropiat de subiectul filmului.

P.s. de ce ti-ai sters postul, ti-ai dat seama de ceva?

Last edited by nesperatu; 02.01.2013 at 16:39:28.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor: dupa canon sau dupa gust? windorin Arta bisericeasca in general 247 19.09.2015 00:15:06
Ateismul anticrestin Heurtebise Alte Religii 36 09.08.2012 23:52:05
Setea dupa Liniste, setea dupa Dragoste.... Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 8 27.06.2011 23:03:13
Un film realizat dupa o intamplare adevarata petrecuta in Rusia eucred Resurse ortodoxe on-line 1 25.07.2010 21:40:04
PRO TV - ANTICRESTIN mirelada Generalitati 38 20.05.2008 23:30:44