Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #31  
Vechi 24.07.2018, 04:40:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ba da pe termen lung datul la lopată Č™i la târnăcop te umple de hernii, statul cu capul în soare Č™i în ploaie te poate îmbolnăvi de diferite lucruri.

Sunt meserii care nu aduc vechime numai te distrug lent până când îČ›i trece floarea vârstei Č™i nu mai poČ›i face nici treburile alea, de aceea mulČ›i necalificaČ›i se apucă Č™i de băut Č™i de altele pentru ca să-Č™i revină după o zi mizerabilă, să nu mai simtă arČ™iČ›a după o zi de stat în soare.



Munceau pentru că nu aveau de ales Č™i unii nu aveau copilărie, erau ca niČ™te clăcaČ™i aserviČ›i unui fond funciar, cam cum au ghinion cei ce se nasc în Coreea de Nord acum; ei nu dau la sapă de bucurie patriotică ci pentru că le stă statul cu bâta în coastă Č™i s-ar putea să dea la piatră cu bila legată de picior dacă nu stau liniČ™tiČ›i.




Sau eram sătui deja de muncă, mai ales dacă era neplătită Č™i abrutizantă.




Da, asta dacă ai o meserie care îČ›i aduce o stimă de sine pentru că ajuČ›i oamenii Č™i care îČ›i conferă un statut onorant în societate, Č™i dacă ai un câČ™tig financiar care să te stimuleze să te dezvolČ›i Č™i pe plan social Č™i uman.

Dacă ai o meserie rutinantă, care nu-Č›i oferă nicio posibilitate de creČ™tere, care te mai Č™i îmbolnvăČ™te Č™i după care nici măcar nu Č™tii dacă vei culege pensie, normal că nu ai nicio motivaČ›ie decât cele extreme să nu ajungi mai rău pe străzi sau într-un spaČ›iu concentraČ›ionar.
Cine te-a invatat "argumentele" lui Gica Contra?
Ar fi rezonabil sa observi si tu ca "dialogul" tau se bazeaza pe... a contrazice.
Oare speri ca posturile tale s-o ajute pe mihamm?

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
SoČ›ul mamei nu e tatăl biologic, sau cel puČ›in aČ™a rezultă că fratele e dintr-un alt mariaj...
Mai citeste o data primul post aliniatul 2 si cauta sa vezi in doctionar ce inseamna (alta) relatie, ca astfel poate intelegi mai corect raporturile dintre locuitorii acelei case, dar si... subiectivismul mamei lui mihamm.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 24.07.2018 at 04:43:07.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.07.2018, 11:23:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cine te-a invatat "argumentele" lui Gica Contra?
Ar fi rezonabil sa observi si tu ca "dialogul" tau se bazeaza pe... a contrazice.
Oare speri ca posturile tale s-o ajute pe mihamm?
Fiecare om de aici are dreptul la o părere, nu trebuie să fiu de acord peste tot sau aplaudac în postări, cât timp nu jignesc pe nimeni nu încalc nicio regulă, ar trebui să scriu ce-mi dictează alții ?

Poate ceva idei din postări o ajută, am încercat să văd și cealaltă perspectivă pentru care nu s-ar angaja cineva, să zică ea dacă ceva nu-i convine.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Mai citeste o data primul post aliniatul 2 si cauta sa vezi in doctionar ce inseamna (alta) relatie, ca astfel poate intelegi mai corect raporturile dintre locuitorii acelei case, dar si... subiectivismul mamei lui mihamm.
Nu spune expres alt mariaj, ci altă relație, mare greșeală am făcut, dar poate altă relație să fi fost altă căsătorie, tot n-am greșit când am constatat că stă cu tatăl vitreg fratele, observația asta a ta a fost o formă de gică contra dar chiar nu mă deranjează, nu mai postam la topicul ăsta dacă nu vedeam îndemnul cu să pună mâna pe băț.

O să pun „mariaj” între ghilimele dacă te deranjează.

Chiar am început să mă plictisesc de dezbateri dintr-astea pe teme de relaționare familială unde cineva spune ceva și restul încearcă să găsească acul în carul cu fân pe nevăzutelea, poate nimic din ce s-a comentat până acum nu corespunde exact cu acea situație familială și nici nu e bine ca o persoană chiar și anonimă să dea prea multe detalii unor străini până la urmă despre viața ei.

În fiecare familie există diferite divergențe și ispite.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi şi adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dependenta, egoism, familie, problema

Thread Tools
Moduri de afişare