Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 06.02.2021, 17:24:30
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
@Moroco, te-am sfatuit să-i lași în pace pe cei ce nu citesc cu bună credință, ce nu cred și nu vor să creadă. Ei nu caută sa afle adevărul ci caută să se auto-îndreptățească pe sine. Credința e de la Dumnezeu iar necredința e pentru a lepăda lumea.
Wooow!

33. Acestea vi le-am grăit, ca întru Mine pace să aveți. În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea.(In16,33)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
  #182  
Vechi 06.02.2021, 18:05:09
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Citat:
Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
@Moroco, te-am sfatuit să-i lași în pace pe cei ce nu citesc cu bună credință, ce nu cred și nu vor să creadă. Ei nu caută sa afle adevărul ci caută să se auto-îndreptățească pe sine. Credința e de la Dumnezeu iar necredința e pentru a lepăda lumea.
Wooow!

33. Acestea vi le-am grăit, ca întru Mine pace să aveți. În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea.(In16,33)
De asta nu mai folosesc diacritice. Citezi un citat cu diacritice si nu dai inainte vizualizare si nu se mai intelege nimic.

Ma gandesc ca Petru7 vrea sa zica sa nu cred ce zice lumea si sa nu fac ce face popa (gpalama) ci ce zice popa ( nu gpalama ci oricare altul sanatos la cap) adica sa nu cred ce-mi tot scrie gpalama aberand fiindca el nu crede si in CLD si nu vrea sa creada si de aceea ma toooot insulta si ma anatemizeaza nestiind ca pe el se blesteama.

Cred ca in textul citat de tine Domnul pune accent pe Credinta in Hristos si nu pe necredinta in lume, caci asta face diferenta dintre a indrazni, a birui lumea asa ca Hristos prin Credinta-rabdare si a lepada lumea neavand de ce sa crezi in ea.

@Petru7 ai facut o analiza la sange si i-ai dovedit cat e de neglijent. Mersi pentru sfaturi dar nu e cazul sa-ti faci griji, are grija Dumnezeu de mantuirea mea si a oricui care-I cere. Grijile-stresul, poftele si placerile, rautatea, necredinta, "grija lumeasca" sa o lepadam.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.02.2021 at 18:10:10.
  #183  
Vechi 06.02.2021, 18:27:21
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
De asta nu mai folosesc diacritice. Citezi un citat cu diacritice si nu dai inainte vizualizare si nu se mai intelege nimic.

@Petru7 ai facut o analiza la sange si i-ai dovedit cat e de neglijent. Mersi pentru sfaturi dar nu e cazul sa-ti faci griji, are grija Dumnezeu de mantuirea mea si a oricui care-I cere. Grijile-stresul, poftele si placerile, rautatea, necredinta, "grija lumeasca" sa o lepadam.
Nu găsi motive să te lepezi de respectarea regulilor de ortografie a limbii române!

Sigur că slujind idolul frică de greșeală te vei indoi ca să te lauzi în mod repetat și vei recurge la corecții și recorecții nesfârșite cu valoare de ”ascultare” și de ”sfințenie”. Nu e decât semeție, slavă de sine, slavă deșartă de la lume și egoism-iubire de sine-desfrânare.

Frumos ar fi să scri o singură dată și cât mai corect românește folosind și diacriticile.

Citatul poate fi recorectat fără să te îndoiești și fără să te lauzi.
Citat:
Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
@Moroco, te-am sfatuit să-i lași în pace pe cei ce nu citesc cu bună credință, ce nu cred și nu vor să creadă. Ei nu caută sa afle adevărul ci caută să se auto-îndreptățească pe sine. Credința e de la Dumnezeu iar necredința e pentru a lepăda lumea.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 06.02.2021 at 18:31:19.
  #184  
Vechi 06.02.2021, 20:21:38
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Tu nu esti in adevar Moroco, asta este afirmatia fundamentala. Tu esti in "alt adevar"
Tu nu ai nicio treaba cu adevarul, gpalama!
Tu esti cu injuraturile, vorbele porcoase si stricaciunea mintii.

Pana nu esti tu insuti in adevar nu ai cum sa propovaduiesti altora adevarul.
Asta e o axioma.
  #185  
Vechi 06.02.2021, 21:35:47
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
@Moroco,
Nu găsi motive să te lepezi de respectarea regulilor de ortografie a limbii române!
Na că s-a luat.
Mi-e rușine.

Era vorba de respectarea regulilor de ortografie ale limbii române.

Îmi cer iertare. Așa pățesc întotdeauna când încep să dau lecții sau când cer altora ceea ce eu însui nu sunt în stare să respect.

@Moroco,@gpalama,
Retractez. Îmi pare rău că v-am pus la respect.
Scrieți cum vreți, scrieți ce vreți, ce-mi pasă mie, pe voi vă reprezintă ce și cum scrieți nu pe mine.
Nu sunt sfânt, nu sunt Dumnezeu. Nu de mine trebuie să ascultați.

@all
Cred că ar fi cazul să ne întoarcem la subiect.
Cine are o teorie nouă sau ne poate explica ce crede?
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 06.02.2021 at 21:40:52.
  #186  
Vechi 06.02.2021, 22:11:17
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Tu nu ai nicio treaba cu adevarul, gpalama!
Tu esti cu injuraturile, vorbele porcoase si stricaciunea mintii.

Pana nu esti tu insuti in adevar nu ai cum sa propovaduiesti altora adevarul.
Asta e o axioma.
Incurci adevarul cu gramatica si cu politetea... se numeste ”bias” in care proiectezi si asociezi gresit notiuni...

Am spus clar din dogma Bisericii. Tu nu faci decat sa numeri virgulele si greselile gramaticale, dar si felurite exprimari...

Dar chestiile bune pe care le-am zis le-ai numarat? Pentru ca vad ca paiele din ochii altora le vezi dar barnele din ochii tai?
  #187  
Vechi 06.02.2021, 22:17:19
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul


Se vede cum le dai la întors, cum ne reexplici ce ai afirmat de parcă noi-forumiștii am fi proști și analfabeți și nu știm citi. Se vede cum inversezi afirmațiile lui Moroco și nu pricepi la ce se referă. A scris apus nu răsărit și el face trimitere la egoismul și fariseismul tău. Între marii ”teologi”, ”trimiși” de Dumnezeu, te-ai pus în frunte și e evident faptul că era vorba de o cronologie din moment ce începi cu ”Timp de 15 ani...”.


Vrei să păzești credincioșii, să nu cumva să citească din Cărțile Albe. De ce? Citind vor afla adevarul. Oare nu e voie să aflăm Adevărul? Hristos este Adevarul și Duhul Sfânt deci citind vom constata că Adevarul scrie acele cărți în Duhul. Nedorind tu să cunoaștem Duhul, Adevărul așa ca un foarte ”apostol” și mare ”teolog” ce ești între cei trei magi de la apus te apuci să ne tălmăcești din textele sfinte dând ”citate” scoase din context sau scrise greșit cu neglijență, stâlcit și fără să folosești diacritice în loc să intri pe site-ul respectiv și să faci un copy/paste ca tot omul. Ți-am recomandat să nu te apuci să faci așa ceva! Nu m-ai ascultat de parcă ți-aș fi dorit răul. Ai preferat războiul, lupta și te-ai lovit cu capul de stâlp.

@Moroco, te-am sfatuit să-i lași în pace pe cei ce nu citesc cu bună credință, ce nu cred și nu vor să creadă. Ei nu caută sa afle adevărul ci caută să se auto-îndreptățească pe sine. Credința e de la Dumnezeu iar necredința e pentru a lepăda lumea.
Esti un sectar ordinar de cea mai joasa speta care a iesit la suprafata marturisind ca este inafara BOR.

Cartile albe cum am spus mai inainte contin sectarisme ieftine, nu contin dogma Bisericii, contin elucubratii facute si numite profetii, vorbire in numele lui Hristos.

O carte "nu se citeste cu buna credinta" ci "se citeste in dreapta credinta". Este idiotenie in alte teologiei si nu stii nici bazele acesteia.

Repeti dupa Moroco papagaliceste toate elucubratiile lui. Nu este vorba "despre a crede". Noi, BOR, credem, dar IN CREDINTA DREAPTA.


Voi NIP credeti in erezia sectara, in profetiile milenariste, care acuza Biserica, acuza preotii de aservire, care sunt diavolesti. Diavolul vorbeste in asa numitele profetii. Diavolul si cei aserviti lui - Moroco si Petru.

Pentru ca slugi ale satanei sunteti.

Nu inteleg problema voastra cu mentionarea lui Alin si a lui Igor din ce estiu in posturile anterioare eram la sfarsit, acum m-am pus la inceput pentru ca eu discut acum cu doi sectari eretici ordinari si nu ei. Nu inteleg ce rahat incercati sa mirositi, asa este mintea voastra atata puteti.


Citirea cu buna credinta la care te referi - de fapt tu ceri sa citesti ca un papagal prost, idiot, fara minte care sa ingurgiteze frazele retardate ale unui sectar demonizat care s-a apucat sa scrie in numele lui Hristos??? Asta ceri tu, creidnta intr-un mosneag idiot care a scris sectarisleme astea ??? Pai am citit sute de sectarisme din astea, va cam lipseste imaginatia. Si baptistii si adventistii vorbresc si profetesc la fel.

@Petru- nu ai imaginatie deloc, sunteti sectari ordinari care papagalicesc o carte nevazand ca sunt sute de carti la protestanti la fel... originali mai sutenti si voi, aveti cartile albe, aia au cartile "roz", ca si aia au carti de o culoare.
Sectari inculti care nu vad decat o singura carte si nu au bruma de cultura teologica.

Last edited by gpalama; 06.02.2021 at 22:21:22.
  #188  
Vechi 06.02.2021, 22:28:45
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ti-a raspuns Petru7 ca e o afirmatie si apoi o intrebare. Sigur ca ii mustra pe baza de adevar, asa ca in Apocalipsa pe ingerii celor 7 biserici ale Sale. El e Capul Bisericii, Hristos-Cuvantul.
Ala nu e Hristos este un mosneag prost care a scris o carte zicand ca e Hristos si pe care toti nebunii il asculta


De unde si pana unde si in ce context a fost auzit Hristos ??? Cine l-a auzit pe Hristos si cum ? A auzit o voce ? A auzit voci ???? A venit satana si a "vorbit" sectei NIP in numele lui Hristos de asta v-a luat de cap asa de rau... ati iesti din Biserica si sunteti demonizati.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Citatul dat se dovedeste o proorocie implinita. Despre preotii-ierarhii care au judecat si au osandit oile bune ale sCNIP e vorba in citat in sensul ca-i vor pune numele de secta si vor osandi asa cum a facut BOR in 1993 ca fiind secta rea lucrarea Apocaliptica de Trambitare.

Asta s-a intamplat in 1993, atunci a osandit sf. Sinod numind secta rea, si apoi ierarhul Vasile al Targoviste a dus pana la capat osandirea silindu-L pe IrineuPop ca ierarh inferior sa-si blesteme ce a binecuvantat dand impreuna cu pietre sub amenintarea excomunicarii sale. Desprea asta am discutat si iata ca proorocia a fost facuta in 1978!

E clar o proorocie implinita la fix dupa 15 ani! Nu poti nega mai ales ca tu ai dat citatul!
Auzi, Hristos recita (dar cum a recitat Hristos toate nebuniile astea???) din cer ca secta rea o sa fie prigonita si o sa fie numita secta rea...

Tare chestia asta, un idiot a publicat o carte in 1995, a pus in ea "profetii vechi" din 1978 si din alti ani, le-a antedatat si o gramada de fraieri pun botul la "profetii"...


Citat:
Nu e inger din Cer sau alta evanghelie ci e Hristos-Cuvantul care implineste evanghlia sf. Ap. Pavel (Trambitarea) si Apocalipsa sf. Ap Ioan exilat in Patmos. Nu e alta evanghelie ci aceiasi: Evanghelie a Domnului si Apocalipsa. Nu te mai blestema ca prostul! Din postare se intelege pe cine il pune satana sa blesteme si sa huleasca si sa faca rele!
Este o alta Evanghelie si DOGMA - SUNTETI SCHISMATICI SI ERETICI.

Sunteti o SECTA REA.

Cartile albe sunt EREZIE SI SECTARISM INTRUCHIPAT.

Sunt judecare si osandire a BOR.

Hristos s-a preocupat de Biserica nu de comunism.

Hristos NU a recitat in nici o profetie ortodoxa. Dar hristosul sectar recita la protestanti si la toti sectarii care in cartile albe - ceea ce dovedeste ca sunt sectare si inselare.

Citat:
E proorocire din 1976 implinita in 1992 cand s-a luat Har de la Episcopul Hrineanu (sfant) si Episcopul Vicar Irineu (calugar-staret super intelept si sfintit) din Cluj si s-a dat sCNIP si copiilor Domnului cand s-a legat vietuire prin Hrisovul Cetatii si s-a binecuvantat cu Har preotesc manastirea.


Sf. Virginia este o Trambita pregatita de Hristos de micuta ca sa poata sufla Domnul prin ea CLD ca implinire a Apocalipsei in vederea judecatii de apoi si pentru pregatirea crestinilor de acum si din vremurile din urma, pe cand sfintii Domnului pomeniti de tine nu sunt Trambitele Apocaliptice proorocite si scrise in Apocalipsa si in Evanghelia sf. Ap, Pavel!
Mai trebuie si putina logica si ratiune cand citesti o carte.
A afirma elucubratiile astea cu "transferul de har profeti" este demna despitalul 9. Nu exista asa ceva in dogma, in ortodoxe, transfer de har profetit de HRistos care vine si care lucreaza in secta, care isi transfera harul...
Este idiotenie pura in cea mai joasa speta.

verginia aia este TROMPETA DIAVOLULUI - este o demonizata care asculta de "voci" de la diavol si apoi a atras multime dupa ea.
nu mai apara satana si demonizata de verginia.


Citat:
Indemnul este de a iesi din lume si comunism si pacatuire si de a intra in Corabia Sfanta (BOR) unde sCNIP este doar o cabina din capul unghiului mai ales ca are Har preotesc care nu se va lua pentru ca nu ei se fac vinovati. Blestemul aruncat asupra lor s-a intors indarat si l-a lovit pe ierarhul Vasile al Targovistelui deoarece in inma lui, Irineu nu i-a blestemat, decat a implinit fortat un ritual la comanda ierarhului Vasile. Deci Harul Preotesc, Episcopal, preotesc si Monahicesc al ortodoxiei a ramas, nu se poate lua indarat din moment ce nu fratii din NIP erau vinovati. Asa ca temeti-va sa osanditi sau sa huliti caci pe voi va osanditi si nu va stiti munca din iad!.. care va asteapta.
NIP este CABINA VECEULUI SATANEI.... nicidecum in corabia BOR.

In NIP isi face veacul satana si isi face nevoile. Cabina satanei pentru treaba mmare.

De asta bine a zis Cleopa ca PUTE - ca isi face diavolul nevoia mare in NIP..

Si Satana incearca sa scrie BOR pe ea, dar BOR sterge si scrie "SECTA REA". Iar Cleopa a scris pe usa NIP "PUTE".
Adica e veceu public.



Ce sa mai, v-a luat rau de tot satana de cap... sa asculti erezii sectare si sa mergi cu mizeria asta in cap cand toti iti zic si cand parintele Cleopa a zis clar "PUTE si TREBUIE ASCULTARE DE SINOD" este cadere duhovniceasca maxima.

Daca va zicea Cleopa in fata sa va indreptati ce faceati? Daca el a lasat textul asta scris, de ce nu va indreptati???

Last edited by gpalama; 06.02.2021 at 22:35:28.
  #189  
Vechi 06.02.2021, 22:36:40
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Asta este buna, Moroco ii cheama pe toti in CABINA NIP.

Pe care scrie Veceu Public - PUTE.

M-am distrat putin pe seara asta, multumesc Moroco pentru divertismentul cu vc-ul tau public..

Ai dreptate, ce sa mai, sunteti o cabinuta micuta si puturoasa
, ai recunoscut si tu, noi doar am pus pe usa ce trebuia - SECTA REA, PUTE
  #190  
Vechi 06.02.2021, 22:42:56
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul

@all
Cred că ar fi cazul să ne întoarcem la subiect.
Cine are o teorie nouă sau ne poate explica ce crede?
@Petru - da unde te crezi, in Biserica DATULUI CU PAREREA a lui Moroco si a lui Petru...

Dragule, Biserica zice niste chestii foarte despte despre datul cu parerea despre a fi intelept despre a judeca sanatos.

Chestia asta moderna a halucinatiei teologice mistice sau in orice domeniu nu este ortodoxa...
Subiect închis