Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.02.2016, 23:12:47
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Despre competenta mea: cineva spunea ca in fata lui Dumnezeu geniul e var cu idiotul, sau ceva similar. Eu nefiind un geniu sunt var cu... :) In alta ordine de idei poti incerca cartile lui Geza Vermes daca te intereseaza contextul iudaic.
Oricum eu iti las un articol, vezi daca gasesti ceva interesant https://clas-pages.uncc.edu/james-ta...s-an-overview/

Un regret al meu: mi-am dorit sa scriu, pe forum, o mica prezentare, pe cateva capitole, a comunitatii de la Qumran. O pasiune veche si statornica a mea :) Nu m-am simtit niciodata pregatit cum as fi vrut si timpul nu este de partea mea. Asa ca iti las, in semn de uitare a vechilor noastre divergente un articol pe aceasta tema
http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontl...t/essenes.html

Update: am schimbat ultimul link cu altul mai bun.Numai bine!

Pt Stefan Florin: povestioara cu pricina, daca imi aduc bine aminte, era spusa tot de un rabin, au cateodata un simt al ironiei si al criticii interne pe care il apreciez :)
Merci mult, frate. O sa imi stapnesc mintea asta furioasa si gura asta spurcata. Vezi ca iti trimsiei ceva pe gmailul tau, ala cu Shakespeare. :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.02.2016, 20:15:14
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Theo hai sa-ti arat ceva, drept multumire pentru materialele exceptionale pe care mi le-ai transmis. Iti postez un text si te rog sa-mi spui la cine te gandesti cand il citesti:

,,..cerul si pamantul il vor asculta pe Mesia. EL, Domnul, le va da slava celor smeriti de pe tronul Lui din Imparatia Vesnica. El, care ii scoate pe robi din robie, care le reda orbilor vederea si ii ridica pe cei paralizati din patul lor.Caci EL tamaduie ranitii, va invia mortii si va aduce vestea cea buna saracilor"

Scrie numele care iti vine ii cap cand citesti asta.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.02.2016, 20:41:11
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu imi vine in cap un nume de persoana, ci un nume de functie. Presupun ca un rabin a zis-o.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.02.2016, 20:47:32
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Nu imi vine in cap un nume de persoana, ci un nume de functie. Presupun ca un rabin a zis-o.
Nu este rabin, ai sa fii surprins. Reformulez: descrierea lui Mesia din acel citat cui i-se potriveste ? Primul nume la care te gandesti, la asta m-am referit :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.02.2016, 22:51:52
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Se pot gândi și alții? :)
Pe mine gândul mă duce la Isaia.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.02.2016, 22:56:29
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sigur Cristian! Reformulez iar, cat de clar pot eu :) Aceea descriere a lui Mesia, daca o cititi cu atentie, i-se potriveste Mantuitorului? Cand o citesti prima data nu la EL te duce cu gandul? Asta tot incerc sa spun :))
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.02.2016, 23:03:03
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Ba da, la Hristos. Dar părea prea la îndemână răspunsul, de-aia am reinterpretat întrebarea ta. Probabil trebuia să fiu atent la discuția anterioară.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.02.2016, 23:08:48
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exact! Prea evident :) Sa va spun despre ce este vorba. Acel citat nu este dintr-un profet, nu este din VT sau din NT. Acel citat este dintr-un manuscris (4Q521) de la Qumran. Este un pasaj din Apocalipsa cum si-o imaginau ei,cei de la Qumran, si acela este un fragment din descrierea lui Mesia. Precizez clar: cei de la Qumran nu erau crestini si in multe privinte asteptau un Mesia foarte diferit de cel crestin si totusi l-au descris si acel mod. Un paradox istoric :)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.03.2016, 10:55:12
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Deseori, cînd citesc profeții hasidice sau mai vechi, am senzația că le înțeleg mai bine mesajul decît citind patristică.
Cand ai timp cauta asa: hitbodedut.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.03.2016, 12:00:29
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Cand ai timp cauta asa: hitbodedut.
Superb! Merci mult!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare