Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #15  
Vechi 23.02.2013, 19:52:04
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Abramburico, lasă țigările și alcoolul măcar când intri pe forum, că te zăpăcești de tot la conștiință. Zău așa, micuțo...
Uite, când te trezești din intoxicație (Doamne ajută!) caută să citești ce îți scriu aici:

În relația cu duhovnicul, pentru a căpăta un oarecare folos, primul pas e să te așezi într-o poziție de receptivitate a celor cu folos. Adică, mai întâi îți face curățenie în tine, te așezi în "inima înfrântă și smerită" și, cu foamea și setea credinciosului de Hristos, mergi așa la duhovnic. Te raportezi la duhovnic așa cum te-ai raporta la Dumnezeu.
Dacă ți-ai făcut în prealabil loc în suflețel pentru cuvântul Domnului, atunci vei găsi că duhovnicul e minunat, că vorba lui e tămăduitoare și sfântă, că duhovnicul e blând și bun chiar când te mustră, spre folosul sufletului tău, că, în fine, ești copilul protejat și iubit de un adevărat părinte.
Dar dacă te duci ca o capră în sfânta biserică, dacă ai inima învârtoșată și împuțită de la amestecul grețos al prostiei și mândriei, dacă te crezi luceafărul zilei și piatra prețioasă a lumii, dacă îl vezi pe duhovnic ca pe un ins oarecare, atunci, Hristos Însuși de ti-ar apărea înaintea ochilor, vei zice că-i un oarecare iar tu ești prea-lumina lumii.

Asta spuneam acolo, copilă, că modul cum îl vezi și cum îl resimți pe sfințitul slujitor al Domnului, trece mai întâi prinlăuntrul tău, prin starea de curăție (mai mare sau mai mică) a cugetului și inimii tale.

Când privești printr-un ciob noroit, până și soarele îți pare negru.

Sora care povestea mai sus a avut parte de frumusețea relației duhovniceși pentru că a pășit în biserică așa cum se cuvine unui creștin: cu gând de pocăință, cu smerenie, cu duhul umilit, inima înfrântă și smerită.

Acum ți se pare mai pe înțeles, oare? Are sens pentru tine? Eu unul m-aș bucura să ți se pară cu înțeles bun.
Doamne ajută, păpădie firavă! Caută să fii mai cuminte, copilă...
clar ai uitat sa ti iei pastilele.vezi ce face dependenta de net din tine?
nu stiu de ce mai insisti ti am zis ca te iert,fi calm nu te mai ambala atata k m am amuzat destul si in plus n am timp de fleacurile tale. :D
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
cine ma poate ajuta gherman Pocainta 10 12.11.2009 23:56:59
Cine ma poate ajuta? Dia20_diana Nunta 7 25.06.2008 18:52:37
cine ma poate ajuta? NiCcoleta Stiri, actualitati, anunturi 1 17.03.2006 03:41:06