Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.12.2011, 16:29:32
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit Rugaminte

Am si eu o propunere, sau mai bine zis o rugaminte. Daca vreti si daca puteti sa puneti si voi o vorba buna la Sf. Ioan Rusul, sa incerce daca vrea si daca poate sa-l ajute si el cumva pe un baiat care e in coma de circa un an, intre viata si moarte, la spitalul Floreasca. E vorba de acel politist, Codrut Oprea (parca), care a fost lovit de un agresor cu o sticla in cap. Eu am fost la Sfantul ( la capela spit. Polizu) si l-am rugat, dar poate daca-l mai roaga mai multe persoane, cine stie ....
Va multumesc.
Doamne ajuta, sarbatori cu bine!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.12.2011, 17:05:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Fallen, eu citesc acum cartea "Marturisitorii din inchisorile comuniste. Minuni, marturii, repere", recent daruita de o forumista, si descopar ca acestia au moaste bine mirositoare si ca au facut si fac foarte multe minuni cu oamenii bolnavi care ii cinstesc. Am gasit relatata si o minune infaptuita cu un om care era cam in situatia lui Codrut, caruia medicii nu ii dadeau deloc sanse.

Aici ai acatistul lor, desi nu sunt canonizati inca:

http://www.miscarea.net/acatistul-sf...ri-romani1.htm

Sper sa ii fie de folos prietenului tau!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.12.2011, 17:35:48
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ehe, nu stiu daca initiativa nmea a nimerit in momentul potrivit...acum toata lumea e cu gandul la cozonaci si alte alea... dar poate, cine stie...

Apropo. despre cine e vorba in acest pasaj:
"Voit-au vrajmasii Crucii si vânzatorii de tara sa rupa sufletul românesc de Hristos, dar s-a ridicat noua viteaz aparator cu suflet de Arhanghel, care viata pentru legea stramoseasca si-a pus zicând: „Cel ce lupta, chiar singur, pentru Dumnezeu si neamul sau, nu va fi învins niciodata”; iar acum, biruitor, cu îngerii în ceruri, Acestuia neîncetat îi cânta: Aliluia!"

Last edited by fallen; 23.12.2011 at 17:40:54.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.12.2011, 17:53:54
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Apropo. despre cine e vorba in acest pasaj:
"Voit-au vrajmasii Crucii si vânzatorii de tara sa rupa sufletul românesc de Hristos, dar s-a ridicat noua viteaz aparator cu suflet de Arhanghel, care viata pentru legea stramoseasca si-a pus zicând: „Cel ce lupta, chiar singur, pentru Dumnezeu si neamul sau, nu va fi învins niciodata”; iar acum, biruitor, cu îngerii în ceruri, Acestuia neîncetat îi cânta: Aliluia!"
probabil de Stefan cel Mare si Sfant e vorba.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.12.2011, 18:37:46
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

N-as prea crede, mai degraba e cineva care a fost persecutat de comunisti.

Eu una zic ca s-ar putea sa fie chiar parintele nostru Arsenie Boca.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.12.2011, 22:52:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
N-as prea crede, mai degraba e cineva care a fost persecutat de comunisti.

Eu una zic ca s-ar putea sa fie chiar parintele nostru Arsenie Boca.
E vorba despre un legionar (legiunea Arhanghelului Mihail), o individualitate puternic marcanta in grupul marturisitorilor. Cred ca se face referire la Valeriu Gafencu, sfantul inchisorilor.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.12.2011, 11:30:30
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ehe, nu stiu daca initiativa nmea a nimerit in momentul potrivit...acum toata lumea e cu gandul la cozonaci si alte alea... dar poate, cine stie...

Apropo. despre cine e vorba in acest pasaj:
"Voit-au vrajmasii Crucii si vânzatorii de tara sa rupa sufletul românesc de Hristos, dar s-a ridicat noua viteaz aparator cu suflet de Arhanghel, care viata pentru legea stramoseasca si-a pus zicând: „Cel ce lupta, chiar singur, pentru Dumnezeu si neamul sau, nu va fi învins niciodata”; iar acum, biruitor, cu îngerii în ceruri, Acestuia neîncetat îi cânta: Aliluia!"
Pasajul este din acatistul sfintilor inchisorilor comuniste si refera la Capitan. Acesta este inceputul acatistului despre marturisitori si sfinti, in enumerarea lor nenominala din acatist . Bine, chiar inainte de acest inceput, in mod strict , mai sunt citeva pasaje , dar indubitabil este vorba despre Capitan . Pomenirea lui Valeriu Gafencu se face ulterior in acatist !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.11.2012, 21:04:49
camigmail camigmail is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2008
Mesaje: 2
Implicit

Corneliu Zelea Codreanu a spus: „Cel ce lupta, chiar singur, pentru Dumnezeu si neamul sau, nu va fi învins niciodata”; iar acum, biruitor, cu îngerii în ceruri, Acestuia neîncetat îi cânta: Aliluia!"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.11.2012, 23:46:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
http://www.miscarea.net/acatistul-sf...ri-romani1.htm
Sper sa ii fie de folos prietenului tau!
Acatistul ala nu este deloc ok, inceputul este de fapt "acatistul Legiunii", asasini notorii (Decemvirii si Nicadorii) acolo sunt numiti "Sfintilor marturisitori" (Icos -ul al 3lea si al 4lea), cei care la randul lor au fost asasinati impreuna cu CZC in noaptea de 29/30 noiembrie 1938)

Cine scoate sabia..

Citat:
În prealabil postat de camigmail Vezi mesajul
Corneliu Zelea Codreanu a spus: „Cel ce lupta, chiar singur, pentru Dumnezeu si neamul sau, nu va fi învins niciodata”; iar acum, biruitor, cu îngerii în ceruri, Acestuia neîncetat îi cânta: Aliluia!"
Intr-adevar despre el e vorba in Condacul al 3lea.

De altfel, de asta canonizarea Martirilor inchisorilor comuniste merge atat de greu - in spatele ei sunt alte interese nu tocmai crestine, ortodoxe nici atat.

Last edited by AlinB; 09.11.2012 at 23:56:09.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.11.2012, 16:02:05
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Acatistul ala nu este deloc ok, inceputul este de fapt "acatistul Legiunii", asasini notorii (Decemvirii si Nicadorii) acolo sunt numiti "Sfintilor marturisitori" (Icos -ul al 3lea si al 4lea), cei care la randul lor au fost asasinati impreuna cu CZC in noaptea de 29/30 noiembrie 1938)

Cine scoate sabia..
"Sfintii marturisitori" nu sunt cei, din ale caror moaste a izvorat mir? Cei din inchisori, care torturati fiind, s-au depasit pe sine si nu si-au urat tortionarii; care au platit cu viata, nefiind criminali?

Criminali au fost cei 13, nicanorii si decemvirii, care dealtfel si-au platit cu viata faptele. Nu cred ca acestia din urma pot fi numiti "Sfintii marturisitori". Sa nu facem confuzie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaminte anaid37 Rugaciuni 8 21.07.2012 13:35:17
Rugaminte la dvs. MariusPetre Generalitati 14 16.09.2010 15:36:45
rugaminte brindusa Teologie si Stiinta 0 06.01.2010 21:06:52
Rugaminte Tia Rugaciuni 9 04.12.2009 14:53:49
Rugaminte eduardd Slujba inmormantarii 5 12.10.2009 22:52:03