Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #971  
Vechi 05.10.2017, 18:13:42
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Pai da, cica "Euharistia/Liturghia este un punct, dar rugaciunea (tehnica palamita, se intelege) este o evolutie spirituala continua, etc." Nu textual, dar cam asa. Priceless. Si cica unii fraieri se intreaba de unde vin ereziile.
Iti dai seama, Domnul a instituit si El, un punct, acolo, pe care Gr. Palama si colegul nostru acest nume de user, l-au dus la bun sfarsit. Euharistia e pentru massele de fraieri care oricum nu simt nimic cand se impartasesc, pentru elita e rugaciunea palamita si cautarea "vazutului" de lumini cica taborice. Ce Se facea Dumnezeu Intrupat fara neopalamitii samanoizi?! Nt nt nt... Doamne iarta-ma!
Punct adica moment punctual in timp, bine delimitat si nu ceva nesemnificativ ca si continut. Poate daca ai mai citi si ceva in plus decat forumul asta ai sta mai bine cu extinderile corecte de sens.

Partea a 2a ai completat-o gratuit si ai extins in mos gresit sensul exprimat de mine, dupa care ti-ai construit injuriile care de care mai diferite.

Masele de fraieri nu le-am facut eu ci tu.
Eu am vorbit de oameni care nu prea se preocupa de duhovnicie si nici rugaciune si care viseaza la Impartasire si merg acolo ne pregatiti.

Cand arunci in cineva cu ceva fii sigur ca l-ai auzit bine, dar si ca l-ai inteles bine.

Altfel suntem la nivelul minerilor: dam cu bata si nu intrebam, nu e nevoie de explicatii, doar bata serveste si de intelect si de analiza pe problema. Mai bine sa dai decat sa primesti, nu? Sau mai bine sa intrebi si sa clarifici.

Intorc si celalalt obraz pentru fiecare erezie si greseala facuta fata de cititorii care nu aloca in plus cateva secunde pentru a parcurge un paragraf complet pt a fi siguri ca au citit in primul rand si apoi ca au inteles. E greu sa citesti, pana la a intelege e cale lunga.

Last edited by gpalama; 05.10.2017 at 18:16:00.
Reply With Quote
  #972  
Vechi 05.10.2017, 18:30:07
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Nu va faceti iluzii ca Impartasirea va scoate pe cineva dintr-o stare duhovniceasca jalnica sau ca eate un surogat pentru o viata duhovniceasca reala, sau ca daca te-ai kmpartasit brusc nivelul tau duhovnicesc este maxim.
Eu vad ca ordine fireasca a lucrurilor o viata duhovniceasca reala peste care asezi impartasirea corect si nu amagiri cu impartasiri regulate care evident te pozitioneaza in lumea celor "drepti" dar care sunt usor pe langa realitatea duhovniceasca insa ei cred in baza "impartasirii" ca ei sunt intr-o stare exceptionala. Doat s-au impartasit si sunt cei mai mari...

Asa cum nici eu nu-mi fac iluzii ca fara impartasire poti intra in imparatia lui Dumnezeu; sau ca nu este cu adevarat de ajutor pe calea duhovniceasca si cu multe multe alte binefaceri.

In fond doar asta zice si Biseica, pune canon omului si pentru iertare de pacate dar si pentru a intra pe cale duhovniceasca dreapta si abia apoi se impartaseste cel care a pacatuit sau a fost despartit de Biserica.

Last edited by gpalama; 05.10.2017 at 18:42:45.
Reply With Quote
  #973  
Vechi 08.10.2017, 18:29:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Subiectul "vorbire in limbi" nu il stapanesti suficient de bine, Catalin. Nici biblic, nici teologic, nici istoric, nici practic. Nu te supara!
Cand scrii despre icoane, te citesc fara sa comentez. Dar pe "daruri duhovnicesti" mai ai de studiat.
Te asigur ca stiu foarte multe despre acest subiect, atat din punct de vedere crestin, cat si din punctul de vedere al experientelor paranormale si din alte religii. Inainte sa devin cedincios am fost interesat de alte religii si paranormal si am citit multe pe aceasta tema, in special despre minunile din afara crestinismului, am si practicat o tehnica paranormala, reiki.
Sper ca nu contesti ca vorbirea in limbi din Sfanta Scriptura se facea in limbile popoarelor de atunci.
Reply With Quote
  #974  
Vechi 08.10.2017, 21:06:28
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Cătălin,faptul că ai fost interesat,ai citit și ai practicat nu înseamnă că ai înțeles ceva și nu te face vreo autoritate.

E plină România de oameni cu doctorate care sunt bâtă în domeniile lor. Uită-te la Emilian, master în teologie.....


În concluzie, ai fost un semidoct în materie de paranormal, și acum ești un semidoct în materie de creștinism.

Însă, unul care se conformează perfect proverbului românesc: "Dacă .... semidoctul .... nu e și fudul, parcă nu e semidoct destul"
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #975  
Vechi 08.10.2017, 22:16:18
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Te asigur ca stiu foarte multe despre acest subiect, atat din punct de vedere crestin, cat si din punctul de vedere al experientelor paranormale si din alte religii.
Sper ca nu contesti ca vorbirea in limbi din Sfanta Scriptura se facea in limbile popoarelor de atunci.
Ba da.
Insa daca pe langa realitatea ca posezi putine cunostinte in domeniu, mai ai si impresia ca esti un expert, dialogul pare a fi sortit desertaciunii si vanarii de vant.
Reply With Quote
  #976  
Vechi 08.10.2017, 22:55:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Cătălin,faptul că ai fost interesat,ai citit și ai practicat nu înseamnă că ai înțeles ceva și nu te face vreo autoritate.

E plină România de oameni cu doctorate care sunt bâtă în domeniile lor. Uită-te la Emilian, master în teologie.....


În concluzie, ai fost un semidoct în materie de paranormal, și acum ești un semidoct în materie de creștinism.

Însă, unul care se conformează perfect proverbului românesc: "Dacă .... semidoctul .... nu e și fudul, parcă nu e semidoct destul"
Ușor conduci pe un netot

Dar mai ușor pe cel cuminte.

Pe-un semidoct, nici tu, Părinte,

Nici zeii cerului nu pot!
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #977  
Vechi 08.10.2017, 22:59:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sper ca nu contesti ca vorbirea in limbi din Sfanta Scriptura se facea in limbile popoarelor de atunci.
Macar Noul Testament daca citeai..sau macar clasicul 1Corinteni 13 daca stiai..expertule..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #978  
Vechi 08.10.2017, 23:01:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu va faceti iluzii ca Impartasirea va scoate pe cineva dintr-o stare duhovniceasca jalnica sau ca eate un surogat pentru o viata duhovniceasca reala, sau ca daca te-ai kmpartasit brusc nivelul tau duhovnicesc este maxim.
Eu vad ca ordine fireasca a lucrurilor o viata duhovniceasca reala peste care asezi impartasirea corect si nu amagiri cu impartasiri regulate care evident te pozitioneaza in lumea celor "drepti" dar care sunt usor pe langa realitatea duhovniceasca insa ei cred in baza "impartasirii" ca ei sunt intr-o stare exceptionala. Doat s-au impartasit si sunt cei mai mari...

Asa cum nici eu nu-mi fac iluzii ca fara impartasire poti intra in imparatia lui Dumnezeu; sau ca nu este cu adevarat de ajutor pe calea duhovniceasca si cu multe multe alte binefaceri.

In fond doar asta zice si Biseica, pune canon omului si pentru iertare de pacate dar si pentru a intra pe cale duhovniceasca dreapta si abia apoi se impartaseste cel care a pacatuit sau a fost despartit de Biserica.
Bine ce zici tu aici, dar discutia de mai devreme era alta..si nu te mai lamenta ca esti persecutat, neinteles...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #979  
Vechi 08.10.2017, 23:02:09
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ușor conduci pe un netot

Dar mai ușor pe cel cuminte.

Pe-un semidoct, nici tu, Părinte,

Nici zeii cerului nu pot!
Ha! Compoziție proprie? (Iartă-mi ignoranța.)
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #980  
Vechi 08.10.2017, 23:07:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Ha! Compoziție proprie? (Iartă-mi ignoranța.)
Parada dascalilor, Anton Holban. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17