Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.02.2011, 19:26:10
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dar nu mi-ai raspuns la intrebare :)
eu risc acum, pentru ca data trecuta cand am pus o astfel de intrebare am fost facut satanist ...
Aghiazma sfințește omul, casa, icoanele.

Eu n-o să te fac satanist, ateu NU-i sinonim cu satanist.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.02.2011, 19:41:08
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Despre acest subiect exista o explicatie stiintifica : utilizarea fosforului alb,care in contact cu oxigenul din aer, se aprinde "din senin",face flacara, la interval cam de jumatate de ora dupa ce a fost pulverizat.Dar asta nu explica desigur, de ce flacara NU ARDE.Deci exista dovezi si multe marturii care spun ca in primele minute, poti pune flacara pe maini, pe fatza, etc,pt ca NU TE ARDE.
Da, de asta știu, totuși chiar aș vrea să am niște fosfor, pentru că sunt două proprietăți ale Sfintei Lumini, pe care nu le-am văzut testate la fosfor. Oricum eu cred în Sf. Lumină, pentru că la câte minuni sunt în Israel, n-are cum să nu fie o minune chiar de sărbătoarea cea mai importantă, Paștele.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.02.2011, 19:46:17
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul

Mie mi s-a imputit chiar intr-o sticla.( OI FI EU MAI PACATOASA)

Mie deseori mi s-a mucegait,dupa cateva zile.De aceea nici nu mai aduc acasa, ca nu-mi place sa o arunc.(IDEM)
Nu știu de unde iei tu aghiazma și anafura, e ceva necurat la mijloc. Îmi amintesc la o sfeștanie că preotul a povestit că avea mai multe sticluțe cu aghiazmă, de un an. Într-o sticuță (numai una!) s-a stricat apa. Și-a întrebat soția, iar ea și-a amintit că a pus din greșeală o sticlă de apă obișnuită.

Eu țin de câțiva ani niște sticluțe de aghiazmă și niciuna nu s-a stricat.

Într-o vreme luam în fiecare duminică anafură, dar n-o mâncam și se aduna. S-a uscat, dar n-a făcut niciun fir de mucegai. La un moment dat am luat hotărârea s-o mănânc și era bună, numai că cam tare.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.02.2011, 19:51:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Aghiazma sfințește omul, casa, icoanele.

Eu n-o să te fac satanist, ateu NU-i sinonim cu satanist.
sfintirea omului si a obiectelor nu pot fi demonstrate fizic.
alte proprietati?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.02.2011, 20:05:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nu știu de unde iei tu aghiazma și anafura, e ceva necurat la mijloc. Îmi amintesc la o sfeștanie că preotul a povestit că avea mai multe sticluțe cu aghiazmă, de un an. Într-o sticuță (numai una!) s-a stricat apa. Și-a întrebat soția, iar ea și-a amintit că a pus din greșeală o sticlă de apă obișnuită.

Eu țin de câțiva ani niște sticluțe de aghiazmă și niciuna nu s-a stricat.

Într-o vreme luam în fiecare duminică anafură, dar n-o mâncam și se aduna. S-a uscat, dar n-a făcut niciun fir de mucegai. La un moment dat am luat hotărârea s-o mănânc și era bună, numai că cam tare.

referitor la acest subiect, iti pun o intrebare.
daca agheazma nu se strica, de ce exista indrumare despre ce sa faci cu ea daca se strica?
cu ea cu mirul cu anafura.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.02.2011, 20:08:06
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
referitor la acest subiect, iti pun o intrebare.
daca agheazma nu se strica, de ce exista indrumare despre ce sa faci cu ea daca se strica?
cu ea cu mirul cu anafura.
N-am auzit de așa ceva, de unde ai scos-o?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.02.2011, 20:12:38
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
N-am auzit de așa ceva, de unde ai scos-o?
din carti :)
cine cauta gaseste
exista, spe exemplu, un indrumar pentru preoti despre ce sa faca, daca la liturghie li se schimba, in mod real, vinul si painea in sange si carne reala.
stiai? nu stiai
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.02.2011, 20:22:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu putem spune asta,pentru ca nu stim,nu ii vedem pe toti care se impartasesc..Problema este ca nu cumva sa se fi transmis alte boli contagioase.A mai fost o discutie pe forum pe tema asta.(un off-topic la Produse de Igiena)Pe scurt, exista oameni care pentru protectie, ori refuza Sfanta Impartasanie, ori isi aduc lingurita de acasa.
Un singur preot ma vazut ca folosea mai multe lingurite. N-am auzit sa se fi imbolnavit cineva vreodata. Pai ala care refuza Sfanta Impartasanie din cauza asta ar trebui preotul sa il opreasca de la ea un timp, ca sa isi doresca sa se impartasesca, nu ca ii face preotului o favoare ca se impartasaseste.
Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Mie mi s-a imputit chiar intr-o sticla.( OI FI EU MAI PACATOASA)
Eu o singura data am tinut mai mult si s-a stricat dupa un an si ceva. Dar am citit ca sunt care rezista si 100 de ani. De exemplu in unele parti exista obiceiul ca sa se ingroape o sticulta la fundatia casei si dupa 100 de ani au daramat-o si au gasit sticluta cu apa proaspata.
Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Mie deseori mi s-a mucegait,dupa cateva zile.De aceea nici nu mai aduc acasa, ca nu-mi place sa o arunc.(IDEM)
Anafura tine de obicei o saptamana. Dupa aceea se cam strica. Probabil depinde cum e depozitata, daca se usuca nu se mai strica.
Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Despre acest subiect exista o explicatie stiintifica : utilizarea fosforului alb,care in contact cu oxigenul din aer, se aprinde "din senin",face flacara, la interval cam de jumatate de ora dupa ce a fost pulverizat.Dar asta nu explica desigur, de ce flacara NU ARDE.Deci exista dovezi si multe marturii care spun ca in primele minute, poti pune flacara pe maini, pe fatza, etc,pt ca NU TE ARDE
Sunt explicatii gasite de atei, un ortodox ar trebui sa stie ce se intampla acolo. O explicatie este pentru faptul ca se aprind lumanarile. O alta explicatie este de ce nu arde in primele momente. O alta explicatie este de unde ia patriarhul lumina. O alta cum s-a crapat coloana cand a fost minunea cu armenii. E bine macar ca recunsc ca se intampla toate astea. Dar toate explicatiile nu pot fi puse impreuna, ca nu se potrivesc. De exemplu am citit ca fosorul arde foarte tare, deci nu poti pune mana.
Cel mai important aspect e ca la inceput apare o lumina in Biserica, la asta nu prea au avut de unde sa dea explicatii. Exista multe marturii de-a lungul secolelor, printre altele si despre faptul ca la prima cruciada Lumina nu a aparut and au fost preotii catolici impreuna cu cei ortodocsi, ci doar dupa ce primii au plecat din biserica (e relatarea si a unui capelan catolic).
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.02.2011, 20:27:14
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
din carti :)
cine cauta gaseste
exista, spe exemplu, un indrumar pentru preoti despre ce sa faca, daca la liturghie li se schimba, in mod real, vinul si painea in sange si carne reala.
stiai? nu stiai
Nu știam, sigur vorbești serios? Dar cum să se strice aghiazma, hai că schimbarea împărtășaniei în sânge și carne mai pot s-o cred, dar cum să se strice aghiazma?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.02.2011, 20:29:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nu știam, sigur vorbești serios? Dar cum să se strice aghiazma, hai că schimbarea împărtășaniei în sânge și carne mai pot s-o cred, dar cum să se strice aghiazma?
Exista cazuri in care se strica: slujba nu a fost completa si astfel nu s-a sfintit aghiazma, a fost depozitata intr-un vas murdar, etc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
minune mare patricia2006 Generalitati 5 12.09.2012 09:25:11
O minune minunata! icamilin Intamplari adevarate 3 27.09.2010 11:23:12
Minune la Iasi!!! BogdanF2 Generalitati 31 23.03.2010 12:25:12
Minune EDI Intamplari adevarate 28 12.01.2009 12:14:18