Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.06.2011, 18:53:43
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
Dragi frați întru Hristos,
M-am gândit că ar fi deosebit de interesant și folositor duhovnicește să medităm împreună la această întrebare: cine este Iisus Hristos pentru fiecare dintre noi? Altfel spus: toți cei credincioși știm că El este Dumnezeu-Omul, a doua Persoană a Sfintei Treimi, dar întrebarea mea este cum ne raportăm la Persoana Sa? Ce loc ocupă El în viețile noastre? Credința în El este pentru noi doar o convingere intelectuală, o idee abstractă, sau o trăim ca pe o relație de comuniune cu El? În ce măsură conștientizăm faptul că El este Mântuitorul întregii lumi și, la fel de adevărat și de concret, Mântuitorul fiecăruia dintre noi și - îndrăznesc să spun - Cel mai iubit Prieten al nostru? Ne umple de bucurie ideea că El este "Calea, Adevărul și Viața"? Acceptăm adevărurile de credință despre Persoana Mântuitorului doar în mod rațional, sau ni le asumăm și afectiv? Ce putem spune despre relația noastră personală cu Cel pe Care teologul Paul Evdokimov Îl numea "Cel mai intim cunoscut"? :)
Sfinții Părinți învață, în scrierile lor, faptul că cei care se străduiesc să împlinească poruncile divine se împart în trei categorii: robii (care păzesc poruncile Domnului doar din teama pierderii mântuirii), slugile (care împlinesc poruncile pentru a dobândi Împărăția cerurilor) și fiii adevărați (care-L ascultă pe Dumnezeu pentru El Însuși, din iubire necondiționată față de El, Care "Cel dintâi ne-a iubit"). În acest sens, Sfântul Ioan Gură de Aur spunea: "Nici scăparea de Iad, nici bucuria cerescului locaș, nimic nu poate întrece bucuria care le covârșește pe toate: să fim, totodată, iubitorii și iubiții lui Hristos". Oare noi Îl căutăm pe Hristos pentru El Însuși, sau pentru minunile Sale? Iubirea noastră față de El este total necondiționată?
M-aș bucura să discutăm, în această rubrică, despre relația noastră cu Mântuitorul Hristos.

O seară binecuvântată!
Cu respect,
Laura Stifter
Ca sa raspund la intrebare- Hristos ocupa locul cel mai important in inima mea.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.06.2011, 19:02:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

[quote=laurastifter;372854]
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ma bucura mult aparitia ta pe acest forum , chiar era nevoie de tine aici , de un aer proaspat , dupa atatea si atate dispute fara rost , dupa atatea si atatea " lectii de iubire si iertare " ! Te rog sa-ti aduci colegii , prietenii tai aici , caci suntem in mare criza pe aici ! Ce-ti pot rasunde ? Iti dau un link al unui thread deschis de mine , ca sa intelegi mai bine relatia mea cu Hristos , si mai adaug pe langa link-ul ce va urma , multe suspine , regrete si chiar lacrimi pentru neputinta si neghiobia mea in relatia cu El . . . . . . :http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12258[/quote

Mulțumesc mult pentru cuvintele frumoase pe care mi le-ați adresat! :)
Este foarte interesant topicul pe care mi l-ați indicat și, într-adevăr, din poeziile și rugăciunile pe care le-ați postat acolo, se simte dragostea dvs. sinceră și profundă față de Mântuitorul nostru Hristos.
Mă bucur din tot sufletul că prezența mea pe forum vă poate ajuta cu ceva... Toți avem nevoie de sprijin în viața duhovnicească, în relația cu Dumnezeu. Creștinismul este "religia iubirii" și mântuirea se dobândește în comuniune. Cred cu tărie că voia lui Dumnezeu este aceea ca noi, cei care ne străduim să-I rămânem credincioși, să comunicăm, să ne povățuim unii pe alții în acest pelerinaj al existenței pământești. Dacă avem datoria de a ne ajuta unii pe alții în rezolvarea problemelor din lumea aceasta, cu mult mai mult vom împlini voia lui Dumnezeu rămânând uniți în viața duhovnicească, socotind credința în Domnul Hristos drept cel mai puternic liant între noi, în pofida diferențelor - în aparență invincibile - ce pot provoca anumite neînțelegeri chiar și între cei credincioși. Nu știu exact ce dispute ați avut pe forum, dar observ că toți cei care au participat la discuția de la acest topic au postat mesaje frumoase, spre slava lui Dumnezeu și toți, în diverse moduri (fiecare în stilul său) au exprimat același adevăr: faptul că Hristos este Totul pentru noi. Din aceste mesaje se poate observa faptul că, în ciuda diferențelor dintre noi, în privința aspectelor esențiale ale vieții ne asemănăm surprinzător de mult în gândire. Dacă avem aceleași convingeri, dacă pe toți ne caracterizează dorința profundă de a păstra în inimi adevărata credință, dăruită nouă de Dumnezeu, ce ne-ar putea îndepărta unii de alții?

O zi binecuvântată!
Hristos în mijlocul nostru!
Cu respect,
Laura Stifter
Se confirma bucuria de a te avea printre noi ! Nu am stiut ca ai publicat si in cotidianul Lumina ! ! ! Bucuria este si mai mare cand cei mai in varsta au ce asculta si invata de la cei tineri precum tine ! Domnul sa fie cu tine si cu noi toti !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.06.2011, 23:23:19
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[quote=cristiboss56;372860]
Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Se confirma bucuria de a te avea printre noi ! Nu am stiut ca ai publicat si in cotidianul Lumina ! ! ! Bucuria este si mai mare cand cei mai in varsta au ce asculta si invata de la cei tineri precum tine ! Domnul sa fie cu tine si cu noi toti !
Mulțumesc mult pentru aprecieri! :) Din câte observ, eu am multe de învățat de la dvs.
Doamne ajută! Dumnezeu să fie cu dumneavoastră!

Laura Stifter
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.06.2011, 02:53:57
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit @Laura si Guru.inc

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
"Dacă mi-ar demonstra cineva că Hristos Se află în afara adevărului și ar fi real, că adevărul se află în afara lui Hristos, aș prefera să rămân cu Hristos, decât cu adevărul." (F. M. Dostoievski)



@Laura si Guru.inc

Draga Laura, din postarile tale pe care le-am citit pana acum emana frumusete launtrica, entuziasm, credinta si o tinerete joviala ca un izvor de apa saltatoare.
Cum zicea si Cristi, esti o prezenta „fresh”. Iti doresc sa te tina mult entuziasmul pe aici!

Imi dai voie sa zic ceva legat de celebrul citat al lui Dostoievski, preluat cu entuziasm de multi credinciosi? L-am vazut pus la semnatura unor useri de aici de pe forum, e lansat cu drag in discutii si vad ca aici are rezonante personale si pt Guru.inc.

Am mai scris despre asta pe un topic special cu citate din Dostoievski, initiat de Colaps - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...534#post286534 si o sa reiau si aici ideea.

Fraza asta a lui Dostoievski - „De mi s-ar dovedi în modul cel mai indubitabil, pe patul de moarte fiind, că nu Hristos este adevărul, că adevărul e altul - dacă demonstrația ar fi incantabilă și covârșitoare - n-aș sta nicio clipă la îndoială: aș alege să rămân cu Hristos, nu cu adevărul
s-ar parea ca e reversul unui alt dicton celebru: ''Amicus Plato, sed magis amica veritas'', „mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul”.

Zicea si userul Colaps atunci ca aceste cuvinte ar trebui sa ne fie un model de credinta in Hristos.

Eu una, as zice, din contra.

Poate o sa te scandalizeze si n-o sa-ti vina sa crezi, dar fraza asta e o capcana.
Desi pare o sfidare impotriva hiper-pseudo-corectitudinii reci, desi pare o provocare dispretuitoare la adresa unei lumi false, iluzorii, in favoarea lui Hristos, fraza e totusi o capcana prin aceea ca fascineaza si atrage tocmai printr-o ambiguitate ce lasa loc de interpretari cu final catastrofal.

Dupa cat de des e vehiculata fraza asta, se pare ca multi retin aceste cuvinte, de care sunt atrasi ca de un magnet, dar nu toti isi mai amintesc in ce context le-a spus Dostoievski.

Cuvintele astea le-a spus marele autor ortodox , insa prin gura personajului Stavroghin din romanul Demonii.
Daca decupam citatul din context si nu stim cine e Stavroghin, suntem tentati sa-l luam de bun ca doar l-a zis Dostoievski, fara sa ne mai uitam la semnificatia de dedesubt.

Pt. cei care stiu cine e Stavroghin, faptul ca el l-ar alege pe Hristos si nu adevarul, e una din dilemele care-i bantuie mintea si pe care nici Dostoievski n-a dezlegat-o in roman.

Stavroghin e un personaj teribil de contestat. E de notorietate publica faptul ca e un ateu fara remuscari. Si totusi ar prefera sa ramana cu Hristos.

Cum spuneam , eu n-as sfatui pe nimeni sa se ghideze dupa aceste cuvinte si sa se ia dupa mintea imbibata de contradictii a paradoxalilor lui Dostoievski.

Ideile lor sunt seducatoare iar daca nu le gandesti pana la capat, risti sa-ti virusezi mintea cu subtilitati care odata acceptate nu fac decat sa-ti paraziteze ''sistemul de operare''.

Ce propune Stavroghin aici e o idee hazardata si absurda, as zice chiar
antihristica.
De ce? Pt. ca in subtilitati perfide sta viclesugul sarpelui expert in a jongla cu adevaruri injectate cu otrava.

La o analiza mai de adancime, a-L prefera pe Hristos in locul Adevarului, nu e deloc o virtute. Ba din contra. Asa apar si asa se mentin sectele.

Daca te uiti bine, ideea are doua puncte coincidente, sinonime dar despartite brutal, obligate sa fie incompatibile: Hristos si Adevarul
"Daca s-ar demonstra ca Hristos nu e Adevarul, as ramane cu Hristos, nu cu Adevarul".

Ipoteza de la care pleaca Stavroghin e falsa din start si nu poate duce decat la un cortegiu de falsuri. Demonul necredintei ce-l bantuie, insinueaza perfid prin gura lui Stavroghin o ruptura care in realitate nu exista, o incompatibilitate fortata, obligatorie.

Un Hristos in care n-ar fi Adevarul si care n-ar fi Adevarul, acela va inceta sa mai fie Hristos-Fiul lui Dumnezeu. Ar fi un lowercase hristos. Sunt destui hristosi mincinosi in lume. Demonul din mintea lui Stavroghin propune unul in plus. Sa fie identic cu Hristos dar neadevarat.

Pt. un credincios e inadmisibila existenta unui Dumnezeu al neadevarului. Prin insasi dumnezeirea Lui, Hristos nu poate sa nu fie in Adevar.
E ca si cum ar zice cineva: ‘’daca s-ar demonstra ca lumina poate fi separata de soare, as prefera soarele’’. Si inca printr-o operatie matematica! E o imposibilitate ontologica si logica sa separi disjunct soarele de lumina si Adevarul de Hristos.

A accepta un Hristos al neadevarului e echivalent cu a accepta erezia de bunavoie si nesilit de nimeni.

Stavroghin e un personaj coplesit pana in maduva oaselor de negatii. In mintea lui de nihilist, Hristos si Adevarul nu se intalnesc niciodata, tocmai pt. ca necredinta ii largeste ruptura, scindarea launtrica intre minte si inima.

Pt. el, Hristos e un personaj acceptat cu inima dar respins de ratiune, un personaj demn de iubit si luat ca exemplu de vietuire dar imposibil de crezut rational ca e Dumnezeu Atotputernic.

Prin urmare, Hristosul cu care ar ramane Stavroghin e si el un hristos scindat, incomplet, un fals, un Mesia iluzoriu de tip Fata Morgana, o iluzie perceptibila in stari alterate de constiinta. Iar constiinta lui Stavroghin e intr-adevar alterata de prezenta duhurilor intunericului care i s-au strecurat treptat in suflet prin fisura creata de necredinta.

Stavroghin pare intr-adevar, prin aceste cuvinte, un nobil fidel care a ramas credincios suveranului sau detronat. Tocmai pe capcana asta mizeaza demonul care i-a insuflat ideile.
Se poate sa fie vorba de acel mecanism psihologic, prin care in general, omul empatizeaza cu victima, cu suveranul detronat.
In mintea scindata a lui Stavroghin, Hristos e doar omul-victima de pe Cruce cu care empatizeaza, nu si omul-Dumnezeu, Cel ce a despecetluit din interior mormantul.

De aceea, pt. mine, fraza lui Stavroghin e inacceptabila ca marturisire de credinta. Hristos nu are cum sa fie scindat de Adevar iar ideea unui Hristos in afara Adevarului ar fi o farsa sinistra.

scuze daca postarea e prea lunga

Hristos Domnul sa ne lumineze pe toti!

Last edited by delia31; 29.06.2011 at 03:49:02.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.06.2011, 07:56:53
machho's Avatar
machho machho is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Eforie N
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Smile ...''nu voi m-ati ales pe Mine,ci Eu v-am ales pe voi...''

*lacas*

Lumina sufletului meu
din cer la inima' rasbate,
cand capul aplecat desparte
credinta vie-n Dumnezeu,
de partea lumii desfatate.

Si-n abisul ce ma' strabate
credinta-i lacrima' aparte,
prin glasul ei aduc 'n fapte
iubirea si credinta-n Dumnezeu,
lumina sufletului meu.

Mi-i zid ghenunchii 'ntre moarte
si adevarul Tau Hristoase
cand inima-i lacas de astre,
si-n ruga catre Bunul Dumnezeu
fii Tu...lumina sufletului meu.

...asa ma' vad eu in lumina Domnului Nostru Iisus Hristos.

...'' odata' o fata' cu mare evlavie la Maica Domnului si cu frica' de Dumnezeu, se ruga la icoana Maicii Domnului...<Preacurata' arata'te a-mi fi Mama'..si auzi o voce care-i spuse...''arata'te a-mi fi fiica' > ''

Draga noastra' sora' Laura,daca'-mi permiti sa'-ti spun asa, si eu ma' bucur de ce ai "deschis " prin cuvintele tale,Binecuvantate de Dumnezeu.Multe voci se aud a spune..DA,DA...dar putini sunt cei alesi,multi doresc sau cred ca' sunt exact asa cum vrea Hristos sa' fie,dar se-nseala' in "caii'' lor...''oare cei care au chemarea Muntelui,nu trebuie ca sa'-l si urce !!?'' Doamne ajuta', si sa' mai auzim de tine in Domnul...

Last edited by machho; 29.06.2011 at 08:04:42.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.06.2011, 16:41:49
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de machho Vezi mesajul
*lacas*

Lumina sufletului meu
din cer la inima' rasbate,
cand capul aplecat desparte
credinta vie-n Dumnezeu,
de partea lumii desfatate.

Si-n abisul ce ma' strabate
credinta-i lacrima' aparte,
prin glasul ei aduc 'n fapte
iubirea si credinta-n Dumnezeu,
lumina sufletului meu.

Mi-i zid ghenunchii 'ntre moarte
si adevarul Tau Hristoase
cand inima-i lacas de astre,
si-n ruga catre Bunul Dumnezeu
fii Tu...lumina sufletului meu.

...asa ma' vad eu in lumina Domnului Nostru Iisus Hristos.

...'' odata' o fata' cu mare evlavie la Maica Domnului si cu frica' de Dumnezeu, se ruga la icoana Maicii Domnului...<Preacurata' arata'te a-mi fi Mama'..si auzi o voce care-i spuse...''arata'te a-mi fi fiica' > ''

Draga noastra' sora' Laura,daca'-mi permiti sa'-ti spun asa, si eu ma' bucur de ce ai "deschis " prin cuvintele tale,Binecuvantate de Dumnezeu.Multe voci se aud a spune..DA,DA...dar putini sunt cei alesi,multi doresc sau cred ca' sunt exact asa cum vrea Hristos sa' fie,dar se-nseala' in "caii'' lor...''oare cei care au chemarea Muntelui,nu trebuie ca sa'-l si urce !!?'' Doamne ajuta', si sa' mai auzim de tine in Domnul...
zi frate ca zici fain.
Domnul sa te binecuvinteze.Amin.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.06.2011, 16:57:43
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Titlul acestui topic ar trebui sa fie intrebarea noastra zilnica. Cu Hristos nu trebuie sa te unesti din cand in cand, ci zilnic.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.06.2011, 17:43:19
machho's Avatar
machho machho is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Eforie N
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Smile ..voi zice Domnului,sprijinitorul meu si scaparea mea esti..

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
zi frate ca zici fain.
Domnul sa te binecuvinteze.Amin.
..si pe tine FRATE ALIN sa' te Binecuvanteze Domnul, si pe LAURA( ca' mi-a ''uns'' inima cu subiectul pe care la deschis)..si sa' ne Binecuvanteze Domnul pe toti,asa cum suntem fiecare.. ca' mina are diferite degete,mici sau mari,lucratoare sau nu...dar de toate sunt nevoie...ca' ''mina'' este,doar,HRISTOS Dumnezeu '' Doamne ajuta'
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.07.2011, 18:35:15
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Mulțumesc pentru răspuns

Citat:
În prealabil postat de machho Vezi mesajul
*lacas*

Lumina sufletului meu
din cer la inima' rasbate,
cand capul aplecat desparte
credinta vie-n Dumnezeu,
de partea lumii desfatate.

Si-n abisul ce ma' strabate
credinta-i lacrima' aparte,
prin glasul ei aduc 'n fapte
iubirea si credinta-n Dumnezeu,
lumina sufletului meu.

Mi-i zid ghenunchii 'ntre moarte
si adevarul Tau Hristoase
cand inima-i lacas de astre,
si-n ruga catre Bunul Dumnezeu
fii Tu...lumina sufletului meu.

...asa ma' vad eu in lumina Domnului Nostru Iisus Hristos.

...'' odata' o fata' cu mare evlavie la Maica Domnului si cu frica' de Dumnezeu, se ruga la icoana Maicii Domnului...<Preacurata' arata'te a-mi fi Mama'..si auzi o voce care-i spuse...''arata'te a-mi fi fiica' > ''

Draga noastra' sora' Laura,daca'-mi permiti sa'-ti spun asa, si eu ma' bucur de ce ai "deschis " prin cuvintele tale,Binecuvantate de Dumnezeu.Multe voci se aud a spune..DA,DA...dar putini sunt cei alesi,multi doresc sau cred ca' sunt exact asa cum vrea Hristos sa' fie,dar se-nseala' in "caii'' lor...''oare cei care au chemarea Muntelui,nu trebuie ca sa'-l si urce !!?'' Doamne ajuta', si sa' mai auzim de tine in Domnul...
Doamne ajută! Îți mulțumesc mult pentru cuvintele frumoase pe care mi le-ai scris. :) M-a impresionat în mod deosebit și poezia, despre care ai spus că exprimă relația ta cu Mântuitorul nostru Hristos.
Dumnezeu să fie cu tine!
Hristos în mijlocul nostru!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.07.2011, 20:08:29
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Pentru delia31

Doamne ajută!
Dragă soră întru Hristos,
În primul rând, îți mulțumesc mult pentru mesaj. :) Ți-am mai scris un răspuns lung și... nu știu de ce, observ că nu s-a afișat. :) De aceea, încerc să reiau, pe scurt, ceea ce ți-am scris în primul mesaj.
Sincer, nu știam în ce context a fost rostită fraza lui Dostoievski și nici nu mă gândisem să o supun unei analize literare și filosofice profunde, așa cum ai reușit tu... Eu am aflat-o dintr-un manual de religie, atunci când eram în clasa a XI-a și, ulterior, am găsit-o în scrierile părintelui Nicolae Steinhardt care, cu siguranță, a preluat-o și a înțeles-o tot în sensul unei mărturisiri de credință și încredere necondiționată în Domnul Iisus Hristos - "Calea, Adevărul și Viața" (Ioan14, 6).
Neștiind contextul în care personajul dostoievskian a rostit aceste cuvinte, le interpretam astfel: Domnul nostru Iisus Hristos este, cu certitudine, Adevărul absolut (cf. Ioan 14, 6) și, chiar dacă, în aparență, acest Adevăr personal nu ar mai putea fi mărturisit și propovăduit prin argumente raționale, El ar trebui primit prin credință necondiționată. Cu alte cuvinte, chiar dacă "înțelepciunea acestui veac" - pe care "Apostolul neamurilor" o socotește a fi "nebunie înaintea lui Dumnezeu" (I Corinteni 1) - ar oferi suficiente argumente prin care adevărul revelat ar putea fi combătut, datoria noastră ar fi aceea de a-I rămâne fideli Celui Care, depășind capacitatea de înțelegere a rațiunii noastre, rămâne veșnic viu și adevărat. Este, așa cum scriai în comentariul tău, o imposibilitate ontologică și logică a susține că soarele este separat de lumină. Adevărat!
Cu toate acestea, dacă noi, asemănându-ne personajelor lui Platon din "Mitul peșterii", am fi constrânși să trăim într-un loc în care am avea drept unică sursă de lumină flacăra palidă a unei lumânări, rațiunea noastră limitată și însetată de perfecțiune în același timp ar fi ispitită să creadă că soarele nici nu există... sau nu-și revarsă lumina pe pământ. În acest caz, pentru a nu ne îndepărta de adevăr, ar trebui să credem, contrar concluziilor dobândite prin simțuri și prin cugetare, faptul că existența luminii solare este o realitate, chiar dacă nouă ne este imposibil să o percepem. Atunci, am putea spune: chiar dacă pentru mine soarele nu există și nu are nicio legătură cu lumina (pentru că ideea de lumină o asociez cu unica realitate accesibilă simțurilor mele - flacăra lumânării), totuși trebuie să accept, să-mi însușesc printr-o credință suprarațională adevărul că soarele este sursa luminii de pe pământ. În sensul acesta interpretam și citatul lui Dostoievski pe care-l comentăm și gândeam, cu bucurie, că niciun obstacol - în aparență invincibil - născocit de rațiunea omenească nu va putea zdruncina credința noastră, a celor cărora prin har ni s-a dăruit capacitatea de a deține certitudinea faptului că Hristos este Însuși Adevărul. :) Cred că tot astfel a fost înțeles citatul și de către autorul "Jurnalului fericirii" care, în eseul "Crez ortodox" din colecția de predici "Dăruind vei dobândi", îl reformula așa: "...măcar de-ar fi adevărul altceva decât Hristos, eu tot voi rămâne, orice s-ar întâmpla, cu Hristos". Dostoievski este un scriitor creștin care încearcă să-L mărturisească pe Hristos chiar și prin replicile și faptele personajelor negative din scrierile sale... fapt ce mă conduce la ideea că, punându-l pe Stavroghin să rostească această replică celebră, autorul vrea să transmită mesajul că în inima oricărei ființe umane - chiar și-n sufletul celui mai vehement ateu - există setea de credință, dorul după Dumnezeu, nevoia de a I se închina lui Hristos. Poate că tocmai de aceea Stavroghin, copleșit de povara incertitudinii, a exclamat, într-o sforțare disperată de a-și învinge deznădejdea, că și dacă gândurile de necredință ce-i bântuiau sufletul ar fi reale, el va rămâne tot cu Hristos, Cel după Care tânjește întreaga sa ființă.
Cu toate acestea, sunt de acord cu tine, de vreme ce ai citit romanul "Demonii" și poți înțelege în context mult mai bine decât mine profilul și replica personajului ateu.
Îți mulțumesc mult pentru lămuriri.
Dumnezeu să fie cu tine!
Și să ne ajute Dumnezeu pe toți să păstrăm în inimi bucuria certitudinii că Domnul și Mântuitorul nostru Hristos este Adevărul!
Laura Stifter
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inima ioan cezar Sectiune dedicata profesorilor de religie 84 06.06.2013 22:05:48
Rugaciunea din inima alexina Rugaciuni 10 17.10.2011 00:01:21
De la inima la inima eduardd Umanitare 6 14.08.2011 09:23:30
cu ce se ocupa un centru cultural-social? o copila Generalitati 2 12.08.2010 08:37:13
Va rog din inima !!! SimonaP Umanitare 4 04.07.2010 19:35:38