Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1181  
Vechi 18.11.2017, 16:52:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Câtă trudă pun oamenii aceia care caută să afle și să scoată aurul din pământ? Multă, foarte multă! Astfel, precum căutăm copilul pierdut, bolnav greu, aurul din pământ și alte lucruri trebuincioase vieții pământești, tot așa – ba încă și mai mult – trebuie să-L căutăm pe Dumnezeu , Care este Izvorul vieții și fericirii noastre. Pentru aflarea copilului, soției, aurului, averii și a celor trebuincioase existenței sale, omul întâmpină multe piedici, primejdii și obstacole necunoscute minții lui, iar a căuta și a afla pe Dumnezeu e cu mult mai ușor.
( Protosinghel Nicodim Măndiță, Învățături despre rugăciune , Editura Agapis, București, 2008, p. 24)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1182  
Vechi 19.11.2017, 13:48:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Exista un Sfânt nebun pentru Hristos, care l-a potolit odată pe Ivan cel Groaznic. Acesta ridica probleme pentru că fusese servit cu o bucată de carne în post: „Mă crezi așa păgân, ca să mănânc eu carne în post?”, iar Sfântul i-a zis:
„Tu nu mănânci carne de vită, dar mănânci carne de om!”.
Și nouă ne-ar trebui preoți care să aibă curajul să spună că e important să postim de păcate mai mult decât de bucate, iar postul de bucate să fie numai un acces spre plinătatea postului de păcate . Făcând așa, nu vom mai mânca nici „carne de om” . Clevetirea se consideră mâncare de carne de om. Omul se abține de la carnea animalelor și de la altele, dar totuși clevetește. Când enumerăm cele 24 de vămi ale văzduhului, clevetirea este primul păcat de care trebuie să dăm seama.
( Părintele Nicolae Tănase , De la prietenie la iubire. Căsătoria – taina iubirii creștine , Editura Agaton, Făgăraș, 2011, p. 182)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1183  
Vechi 20.11.2017, 05:17:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

În cele mai multe familii, fiecare membru trăiește parcă după un alt program, stă în camera lui, la televizorul lui, și urmărește programului lui preferat. În opinia mea, toate aceste obiceiuri erodează sentimentul apartenenței la o familie, legăturile dintre membrii ei și efectele încă nici nu pot fi pe deplin evaluate.
Când ajungi să comunici mai mult la telefon cu copilul tău minor, chiar dacă are bonă, e semn că, pe lista ta de priorități, el nu e pe primul loc. Știu că protestezi - „tot ce fac, pentru el fac, să avem bani și să ne meargă bine ”. Banii sunt importanți - în fiecare zi avem nevoie de atâtea lucruri, dar copilul nu are nevoie numai de haine, mâncare și școală.
Sufletul lui se hrănește cu dragoste ori, pentru aceasta, are nevoie să fie cu tine. Educația copilului nu presupune numai școala - aceasta este numai partea formală, instituțională, a educației lui. Educație înseamnă tot ce învață și,
de la tine, părintele său, copilul poate învăța cel mai mult or, pentru aceasta, are nevoie să fie cu tine !
( Irina Petrea )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1184  
Vechi 20.11.2017, 11:19:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"În zilele noastre, oamenii aspiră să fie iubiți și de aceea esuează. Corect este să nu te intereseze dacă alții te iubesc sau nu, ci dacă tu îl iubești pe Hristos și pe oameni. În felul acesta îți va fi plin sufletul."
_________________
Porfirie Kafsokalivitul
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1185  
Vechi 21.11.2017, 16:57:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

PREOTUL CONSTANTIN NECULA conferentiaza la SECTARII PENTICOSTALI DIN BEIUS in Duminica Ortodoxiei, sub semnul
”depasirii barierelor confesionale”
ne-a fost impartasita urmatoarea marturie:
cristina:

Provin dintr-o familie penticostala in sanul careia am crescut pana aproape de maturitate. Cu ani in urma, totusi, prin harul lui Dumnezeu am primit Sfantul Botez devenind madular viu al dreptei credinte. As vrea sa adaug si experienta mea personala in ce priveste perspectiva unui dialog cu penticostalul.
Probabil ca stiti/ ati patit-o: orice provocare sau invitatie la discutii pe teme religioase pe care o poate face sectarul unui ortodox este sortita nu numai esecului, cazand pe urechi surde efectiv (fiindca sectarul nu cauta sincer vreun raspuns – el doar stie tot), ci ulterior si rascolirilor si tulburarilor sufletesti de partea ortodoxului care a cazut in astfel de cursa.
Ca cel ce accepta dialogul cu acest vechi sarpe crezand ca poate ceva, fara sa bage de seama se impartaseste mai mult sau mai putin – dar niciodata nu ramane neatins – de viclenia si trufia ispititorului. Iar el va cauta sa iscodeasca si sa rastalmaceasca prin intrebare orice raspuns precum diavolul prin sarpe. Ereticul pleaca apoi linistit ca te-a tulburat (si nu se poate linisti pana nu te tulbura) , neclintit in trufia de nezdruncinat, iar tu stai si mesteci otrava ramasa: ca nu i-am spus bine, ca trebuia sa-i zic asa,ca de ce nu mi-am adus aminte si de cutare argument, etc.
De aceea, cred eu, exista recomandarea apostoliceasca sa nu discuti cu omul eretic ci sa te departezi de el
, fiindca e cu neputinta sa-l folosesti pe el si pe tine sa nu te vatami.
Bine spunea cineva in comentarii ca “vino si vezi” e calea ortodoxa a tratativelor. Da! bine ar mai fi fost sa se faca vizibila Duminica Ortodoxiei, sa se fi facut macar mici procesiuni in jurul fiecarei bisericute cu Sfintele Icoane, sa se spuna macar cat de putin de ereziile de ieri si de azi si de substratul lor intunecat si pierzator de suflet in ziua in care Biserica s-a delimitat de intunericul tuturor ereziilor si s-a imbracat in podoaba adevarului icoanei inomenirii lui Hristos.
Unii ce se inmultesc cred ca altfel se pot face lucrurile, fara anateme si doar cu dialogul nostru ciunt, dar orice cuget sanatos stie ca e cu neputinta. Caci ce partasie are intunericul cu lumina si cum se pot impaca? Bine este sa se intareasca inimile noastre prin har, ca sa cunoasca Lumina sa se alipeasca de ea si sa fuga de orice umbra a intunericului, acum cand ziua este mai aproape de noi decat atunci cand am crezut.
Legaturi:
PREOTUL CONSTANTIN NECULA conferentiaza la SECTARII PENTICOSTALI DIN BEIUS in Duminica Ortodoxiei, sub semnul
”depasirii barierelor confesionale”
CUM AJUTAM SI CUM IMPIEDICAM VENIREA OAMENILOR LA ORTODOXIE? DESPRE DRAGOSTE, CONVERTIRE SI ECUMENISM

Acum, un ecumenism care se preface că diferențele reale dintre Ortodoxie și eterodoxie sunt neimportante, cade într-adevăr într-un păcat atât de înfricoșător și pentru că neagă Adevărul, pentru care atât de mulți foști eterodocși creștini s-au luptat ca să-L găsească și pentru că încearcă să închidă ușa acelora care încă Îl caută . Nu trebuie să ne ademenească masca zâmbitoare a ecumenismului. Ecumenismul este potrivnic oricărui pas al cuiva care caută Adevărul și urmărește intrarea sa în Biserica lui Hristos. Ecumenismul încurajează sentimentul ce izvorăște dintr-o unire în aparență și nu din umilință și din viața de pocăință. Descurajează căutarea Adevărului, acceptând indirect existența și primirea minciunii. Ecumenismul nu este stăpânit de smerenia care îngăduie să se facă auzită și o altă voce diferită de a lui, în special, atunci când aceasta descoperă minciuna lui. Ecumenismul îngăduie comparații, dar nu concluzii care să demonstreze că o anumită tradiție creștină, în opoziție cu alta sau cu altele, este mai autentică. În cele din urmă, ecumenismul
descurajează orice acțiune fermă, care s-ar împotrivi scopurilor sale pe care le urmărește. Într-adevăr, cuvintele lui Hristos către farisei s-au împlinit și cu ecumeniștii:
„Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici, că închideți Împărăția cerurilor înaintea oamenilor. Căci nici voi nu intrați, nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsați”.
O CONVERTIRE DE LA BAPTISM LA ORTODOXIE, PRIN BOTEZ, SI INCERCARILE EI – marturia tinerei Emanuela Iancu pentru revista “Familia ortodoxa”

[…]
La penticostali am trăit o experiență care m-a marcat foarte mult și care m-a îndepărtat de Dumnezeu . La un moment dat,
m-am dus cu ei la munte ca să ne rugăm cu toții pentru „vindecarea rănilor din trecut ” și pentru „primirea Duhului Sfânt ”. Și e firesc că dacă te rogi așa, aiurea, primești alte duhuri – duhuri rele . Eu speram ca aceasta rugăciune să mă liniștească sufletește, dar ce a urmat a fost groaznic pentru mine. Am căzut într-o depresie foarte mare, plângeam foarte des, nu știam în ce și în cine să mai cred, și căutam ceva care să-mi aducă pacea sufletească…
– Și cum ai ajuns la Adevăr?
– La Ortodoxie am ajuns printr-un băiat care locuia în Ploiești, un oraș apropiat de satul meu. I-am povestit ce experiențe negative am avut, i-am spus că eu nu mai cred în Dumnezeu, ci în propriile mele forțe… El a avut multă răbdare cu mine, mi-a explicat cât a putut și, în plus, mi-a dat niște cărți ortodoxe. Cât este de important să dăruim materiale de folos pentru suflet celor care Îl caută pe Dumnezeu, și nu numai! O carte, o revistă poate schimba complet un suflet…
[…]
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1186  
Vechi 21.11.2017, 22:46:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

În cursul vieții sale pământești, Maica Domnului a avut, ca toată lumea, și momente de aleasă fericire, dar cele mai multe i-au fost de grea suferință.
La nici o mamă de pe pământ nu au venit, îndată după naștere, îngeri, nici n-au auzit cântări îngerești; nici n-au venit crai din depărtări să aducă daruri deosebite și să se închine noului născut.
Tot bucurie i-au adus Maicii Domnului toate binefacerile și minunile săvârșite de Iisus Hristos, vindecarea tuturor celor ce i-au ieșit în cale și i-au cerut ajutorul. Ce bucurie simțea Maica Domnului când vedea bolnavii vindecați! Cu câtă bucurie asculta Maica Domnului frumoasele lui învățături, văzând că și alții le ascultă!
Dar clipele de fericire ale Maicii Domnului au fost scurte și au venit marile ei suferințe , începând cu durerea ei de mamă când Irod, voind să-l piardă pe Iisus, a omorât toți pruncii, iar pentru a-L apăra pe Iisus, sfânta familie a trebuit să fugă în Egipt. Toate suferințele Maicii Domnului au fost îndoite.
Este o lege firească pentru toate mamele din lume, când fiii lor se află în diferite suferințe, ele suferă alături de ei. Și cât a putut Maica Domnului suferi când Fiul ei a fost prins, bătut, batjocorit și în chinurile morții pe Cruce?
Dar Maica Domnului a suferit și sufletește pentru că știa că Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu , adică Mesia cel așteptat și că „Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit” (Ioan 1, 11).
( Arhimandrit Serafim Man )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1187  
Vechi 13.12.2017, 17:53:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

E bine că soțul vă iubește. Și Dumneavoastră vă iubiți soțul. Acesta este raiul vostru. Zidul îngrăditor al acestui rai este încrederea dintre voi. S-o păziți ca pe lumina ochilor, și fericirea voastră nu se va clătina. Pururea mă rog pentru voi, pomenindu-vă pe voi și pe ai voștri în rugăciunea mea. Domnul să vă rânduiască viața în așa fel ca o dată cu ea să se zidească și mântuirea sufletului. Mila lui Dumnezeu să fie cu voi!
Buna mea „Albișoară”! Domnul să vă întărească! Rugați-vă amândoi! Domnul este întotdeauna Ajutător bunelor hotărâri și planuri. Și aici va ajuta. Sunt sigur că soțul tău, după ce a pățit-o, se va feri de acum înainte, mai ales la început. Nu strică totuși să-i amintești că sminteala va apărea iar, căutând să-l atragă. Are vrăjmașul grijă să le pună pe toate la cale. Ca atare, când vine ispita, să-și amintească chiar de la început că acolo este ascuns vrăjmașul și cu lucruri vrăjmășești îl îmbie: ca atare, să i-o taie cu mânie și să se întoarcă îndată spre Dumnezeu. Și totul se va sfârși cu bine. Aceasta e metoda principală împotriva tuturor ispitelor. Mai mult nu vă mai spun, numai să vă amintiți la nevoie cele de mai sus. Domnul să te binecuvânteze pe tine și pe soțul tău.
(Sfântul Teofan Zăvorâtul, Mântuirea în viața de familie, Editura Cartea Ortodoxă, București, 2004, p. 5)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1188  
Vechi 13.12.2017, 17:56:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Odată , Părintele i-a spus unui pediatru:
- Să le spui mamelor să simtă în inima lor câtă cinste le-a dat Dumnezeu că le-a învrednicit să devină mame. Să-i vorbească pruncului nenăscut și să-l mângâie, fiindcă embrionul va simți, tainic, această mângâiere. Să se roage pentru el cu multă dragoste, căci embrionul simte, ca și copilul nou-născut, lipsa dragostei mamei, nervii ei, furia și dezgustul, iar toate acestea îi pot crea traume ce-l vor însoți întreaga viață. Dacă mama are simțăminte sfinte și duce o viață sfântă, în rugăciune, atunci îl sfințește și pe copil încă din momentul zămislirii. Aceleași lucruri sunt valabile și pentru tătici.
(Părintele Porfirie, Antologie de sfaturi și îndrumări, Editura Bunavestire, Bacău, p. 286)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1189  
Vechi 14.12.2017, 23:00:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

In curgerea vieții lui pământești, omul întâlnește nenumărate piedici aproape de neîntrecut: necaz, suferință, durere. Toate acestea se regăsesc, deși ne este greu s-o acceptăm, în pronia lui Dumnezeu.
Taina suferinței este înmiezuită în lacrima bucuriei. Suferința ne descoperă omul tainic al inimii, lăuntrul, iar bucuria ‒ taina lui „mâine”, veșnicia, dar în taina lui „mâine” nu se ajunge decât prin durerea lui „azi”, care ne descoperă frumusețea clipei veșnice de a fi în Dumnezeu.
Suferința sapă brazde adânci în obrajii pe care curg șiroaiele înțelepciunii, grăia un bătrân, iar un prigonit pentru Hristos din închisorile comuniste a mărturisit cu simplitate că Dumnezeu se vede printre lacrimi.
(Ieromonah Luca Mirea, Crâmpeie de gând și cuvânt, Editura Predania, București, p. 26)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1190  
Vechi 16.12.2017, 23:49:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Chiar înainte de încheierea slujbei, preotul ia cununile de pe capetele mirilor și se roagă Domnului: „Primește cununile lor întru Împărăția Ta, păzindu-i pe ei curați, fără prihană și neasupriti în vecii vecilor”. Este ca și cum Biserica ar zice celor doi miri: „Ați purtat pentru scurtă vreme aceste cununi pământești, chiar de la începutul vieții voastre laolaltă; acum străduiți-vă să dobândiți și cununile cerești, pe care le veți purta veșnic”. Aceasta ne duce la înțelegerea veșniciei căsătoriei în predania Ortodoxă.
Dragostea și ajutorul întru mântuire și sfințenie, pe care soții și l-au dat unul altuia în viața de aici, nu dispar. Rugăciunea ca Hristos să primească cununile lor în Împărăția Cerească indică ‒ cel puțin în chip ideal ‒ faptul că nunta, ca „legătura neîntreruptă a dragostei”, este veșnică.
Dragostea în căsătorie este văzută de Biserică dintr-o perspectivă duhovnicească: perspectiva veșniciei. Nu știm în amănunt cum va fi viața din Rai, însă Predania ne dă destule indicații spre a fi încredințați că aceia ce au avut căsătorii pline de dragoste, ajutându-se unii pe alții întru mântuirea veșnică, se vor afla laolaltă în chip mai desăvârșit și cu mai multă bucurie în Împărăția Cerească.
(David și Mary Ford, Căsătoria ‒​ cale spre sfințenie, Editura Sophia, București, 2007, p. 32)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde