Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 26.10.2017, 18:14:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ai di mini, iar ne-am procopsit cu un adventist care "bine" le stie pe toate..

Domnu' ia lumineaza-ne pe noi, ce biserica a stabilit canonul biblic, daca stii?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #242  
Vechi 26.10.2017, 19:15:08
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Păi, Biserica Catolică, evident. Papa. Papa Damasus, în 382, și fericitul eretic Augustin, la Sinoadele din Cartagina, 397 și 419.

Deci, vezi, tot Emilian avea dreptate. Canonul biblic e eretic, și nu degeaba au luat neoprotestanții ideile eretice ale lui Augustin.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #243  
Vechi 27.10.2017, 09:17:15
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Cred ca ar fi bine sa clarificam acest aspect!
pai nu a reusit nimeni s-o faca si crezi ca o pot face cativa necunoscatori?

din cate stiu eu doar pavel spune undeva ceva despre suflet, anume ca omul e alcatuit din trup, duh si suflet, dar nu vine cu nicio adaugire, asa ca suntem in ceata. printre cei cateva mii de sfinti sunt si o gramada de insi care, geniali ca teologi, au avut cu siguranta si probleme psihice, au urat cu siguranta omul/umanitatea. dupa parerea mea e si cazul lui augustin, atat de adulat de catre bisericile imperiale, catolica si ortodoxa. asta zice ca omul, inca de la adam si eva, e un nemernic, ca s-o zic pe sleau. bisericii i-a convenit si-i convine in continuare chestia asta si mai ales cea ortodoxa isi bombardeaza necontenit credinciosii cu tampenia augustiniana.
Reply With Quote
  #244  
Vechi 27.10.2017, 17:46:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
pai nu a reusit nimeni s-o faca si crezi ca o pot face cativa necunoscatori?
din cate stiu eu doar pavel spune undeva ceva despre suflet, anume ca omul e alcatuit din trup, duh si suflet, dar nu vine cu nicio adaugire, asa ca suntem in ceata. printre cei cateva mii de sfinti sunt si o gramada de insi care, geniali ca teologi, au avut cu siguranta si probleme psihice, au urat cu siguranta omul/umanitatea. dupa parerea mea e si cazul lui augustin, atat de adulat de catre bisericile imperiale, catolica si ortodoxa. asta zice ca omul, inca de la adam si eva, e un nemernic, ca s-o zic pe sleau. bisericii i-a convenit si-i convine in continuare chestia asta si mai ales cea ortodoxa isi bombardeaza necontenit credinciosii cu tampenia augustiniana.
1. Daca ceva nu stii tu nu insemna ca, automat, nimeni nu stie.
2. Daca cineva nu are aceleasi conceptii cu ale tale nu inseamna ca e nebun (ma refer la acei sfinti).
3. Fericitul Augustin este numit "fericit" tocmai din cauza ca a avut si abateri dogmatice.
4. De multe ori am scris, ultima data acum cateva zile, ca invatatura ortodoxa spune ca oamenii pot face fapte bune de la sine, adica toti oamenii se nasc buni. Spre deosebire de invatatura protestanta (in special calvinismul), care spune ca oamenii au cazut de tot dupa Adam si nu mai pot face fapte bune, sunt rai din nastere.
Reply With Quote
  #245  
Vechi 27.10.2017, 18:03:20
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
1. Daca ceva nu stii tu nu insemna ca, automat, nimeni nu stie.
2. Daca cineva nu are aceleasi conceptii cu ale tale nu inseamna ca e nebun (ma refer la acei sfinti).
3. Fericitul Augustin este numit "fericit" tocmai din cauza ca a avut si abateri dogmatice.
4. De multe ori am scris, ultima data acum cateva zile, ca invatatura ortodoxa spune ca oamenii pot face fapte bune de la sine, adica toti oamenii se nasc buni. Spre deosebire de invatatura protestanta (in special calvinismul), care spune ca oamenii au cazut de tot dupa Adam si nu mai pot face fapte bune, sunt rai din nastere.
1.inseamna ca ai citit tu in Biblie altceva, ia spune-ne, mai scrie undeva despre suflet in afara de ce am scris eu mai sus? tot ce au spus altii, restul, sunt palavrageli, teorii, pcte de vedere ca al meu sau ca al tau.
2.da, multi au avut probleme psihice, majore in cazul unora.
3....
4.foarte frumos, dar fericitul ala a urat umanitatea si i-a urat pe oameni.
Reply With Quote
  #246  
Vechi 27.10.2017, 18:14:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
1.inseamna ca ai citit tu in Biblie altceva, ia spune-ne, mai scrie undeva despre suflet in afara de ce am scris eu mai sus? tot ce au spus altii, restul, sunt palavrageli, teorii, pcte de vedere ca al meu sau ca al tau.
2.da, multi au avut probleme psihice, majore in cazul unora.
3....
4.foarte frumos, dar fericitul ala a urat umanitatea si i-a urat pe oameni.
Sunt multe articole ortodoxe despre suflet. Mie mi s-a parut foarte interesant acesta: http://www.parohia-duesseldorf.net/i...-este-sufletul
Reply With Quote
  #247  
Vechi 27.10.2017, 18:17:20
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sunt multe articole ortodoxe despre suflet. Mie mi s-a parut foarte interesant acesta: http://www.parohia-duesseldorf.net/i...-este-sufletul
nu ma intereseaza articole, ma intereseaza Biblia. scrie acolo altceva decat ce am zis eu? eu am cautat mult timp si n-am gasit, dar poate ma insel.
Reply With Quote
  #248  
Vechi 30.10.2017, 14:47:39
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Asta se intampla desi, Sfanta Scriptura spune, in repetate randuri, ca "sufletul moare".
...si tot aceeasi Biblie spune ca si Dumnezeu a murit
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #249  
Vechi 12.11.2017, 08:33:43
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai di mini, iar ne-am procopsit cu un adventist care "bine" le stie pe toate..

Domnu' ia lumineaza-ne pe noi, ce biserica a stabilit canonul biblic, daca stii?
Conteaza cine a stabilit canonul biblic, in discutia noastra? Important este faptul ca sufletul moare (asa spune Biblia, in repetate randuri). Biblia spune despre INVIERE, nicidecum despre nemurirea sufletului. Asta conteaza.
Reply With Quote
  #250  
Vechi 12.11.2017, 08:35:04
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
...si tot aceeasi Biblie spune ca si Dumnezeu a murit
Nu stiu ce Biblie folosesti dumneata, dar Biblia (traducerile ortodoxe) spune ca Dumnezeu este "singurul care are nemurirea".
Reply With Quote
Răspunde