Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.08.2015, 17:41:58
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Of Doamne!
Nu cadourile sunt importante, ci sa fii alturi de oameni la momente mai vesele sau mai triste.
Da, se poate duce la cununie si chiar la masa, dar sa manance lucruri mai de post eventual si fara dans. Dar aici ajungem iar la discutia de pe alt fir und sunt criticati musulmanii cu postul lor, fara a se vedea ce facem noi ortodocsii...
Trebuie sa stricam mereu rostul si sa ne izolam si etc.
Nu mai zic nimic. Daca lipseste unitatea si regula la toti...
Si este zi de post pe 29 august, desi e sambata...Nu se mai intelege nimic.
Sa ma ierte Dumnezeu.

Revin la ideea cu intrebatul preotului, ca nu se stie.
Iar maghiarii nu sunt catolici?

Acum eu am fost foarte surprinsa ca la noi in biserica a fost azi o nunta dupa slujba.
Si sarbatoarea de azi este una trista. Si s-a oficiat totusi cununie.
Ei au noroc ca nu este zi de post in calendar.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.08.2015, 17:52:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și ce dacă-i sîmbătă ce soro?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.08.2015, 17:55:26
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si sarbatoarea de azi este una trista.
Noi am fost invatati contrariul.

"Sfânta Maria, dupa ce a fost instiintata de Sfantul Arhanghel Gavriil ca va trece din lumea aceasta la viata vesnica, Fecioara Maria i-a intarit pe cei apropiati prin cuvintele: “Nu faceti din mutarea mea pricina de doliu, ci umpleti-va de bucurie si mai mare. Doresc sa merg la Fiul meu, Cel ce daruieste tuturor fiinta si viata. Si cand ma voi duce la El, nu voi inceta sa ma rog si sa mijlocesc pentru voi, pentru toti crestinii si pentru lumea intreaga, ca Cel ce o judeca in milostivirea Sa, sa se milostiveasca de toti credinciosii si sa-i intareasca si sa-i duca pe calea vietii, iar pe cei necredinciosi sa-i intoarca si sa-i faca pe toti o singura turma a Bunului Pastor care si-a dat sufletul pentru oile Sale si le cunoaste si ai Sai il cunosc!”
http://www.argumentpress.ro/adormire...-la-multi-ani/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.08.2015, 18:02:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si sarbatoarea de azi este una trista. Si s-a oficiat totusi cununie.
Ati fost la biserica. Ati ascultat lecturile. Apoi predica. Probabil ca ati si cantat la strana. In vederea acestei zile, poate ca ati tinut post.

Si asta este ideea cu care ati ramas ? Ca e o sarbatoare trista ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.08.2015, 18:14:14
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pai atunci nici ziua de 29 august (Taierea Capului Sf. Ioan Botezatorul) nu este o zi trista! Sau cum? Tot moarte este si la Sf. Ioan.
Si daca nu este o sarbatoare trista azi, atunci de ce (in unele) biserici se canta si prohodul?
Daca nu sunt sarbatori triste atunci de ce toata discutia asta (nu facem nunta, nu mergem la nunta, nu mancam.
Lipseste consecventa...Ori e trista si nu facem nimic, ori nu e si atunci ne vedem de treaba noastra.

Lui Dragos: Sambata de obicei nu este zi de post. Mai multe nu mai spun.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.08.2015, 18:27:16
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si sarbatoarea de azi este una trista.
Contradicție în termeni. Păi, exceptînd poate "sărbătoarea tristeții" însăși, celelalte sărbători nu pot fi triste.
Dar și de s-ar ține o sărbătoare a tristeții, tot ar fi un motiv de bucurie intricat pe-acolo: anume, că mai sunt oameni în viață care să aniverseze asta. Nu?

Lăsînd gluma, Sophia, poate ai sesizat mișcarea dublă a vieții creștine: într-un plan coborâm, pentru ca să prindem nițică ascensiune în celălalt. E așa, ca într-o cumpănă, ca în leagănul copilăriei....:)

P.S. Iartă-mă că întreb: tu ai avut o copilărie tristă? (sau, poate, ai învățat cine știe cum că atunci când mimai tristețea căpătai, în sfârșit, atenție... "Iubire"... În acest ultim caz, eu sunt gata să te înțeleg. Și să te trag de mânecă: Sophia, au trecut mulți, foarte mulți ani de atunci! E timpul de o nouă adaptare, de o nouă găselniță!)

Last edited by Ioan_Cezar; 15.08.2015 at 18:29:43.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.08.2015, 18:29:49
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si daca nu este o sarbatoare trista azi, atunci de ce (in unele) biserici se canta si prohodul?
Daca nu sunt sarbatori triste atunci de ce toata discutia asta (nu facem nunta, nu mergem la nunta, nu mancam.
Lipseste consecventa...Ori e trista si nu facem nimic, ori nu e si atunci ne vedem de treaba noastra.
Dar ce dezordine e la voi pe acolo...chiar precum o turma fara pastor.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.08.2015, 18:55:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Lui Dragos: Sambata de obicei nu este zi de post. Mai multe nu mai spun.
Adică soro, sâmbăta trecută și încă o sîmbătă mai înainte (pe întâi adicătelea) am ținut post ca prostu'?
Sau cumva tu le-ncurci? Post vs post negru sâmbăta?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.08.2015, 19:21:39
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pentru Dragos:

Hai ca vorbim si ne intelegem paralel.
In mod normal (cand nu sunt perioade post), zilele de post sunt miercuri si vineri (eventual si luni). Marti, joi, sambata si duminica nu se posteste.
Sa nu-mi spui acum ca nu e asa.
Da, stiu. Pentru cei care se impartasesc la slujba de duminica se tine post si sambata (sau numai de la ora 24, adica se ajuneaza) si duminica.

Ioan_Cezar (si altii) - eu am mai spus:
Pentru mine moartea cuiva este trista, este o pierdere. De aceea nu va inteleg.
Voi va bucurati si sariti intr-un picior cand va moare mama, tatal, sau altcineva drag? Sau plangeti? Ca sa ne intelegem, sa vorbim de acelsi lucru.

Da, am citit si texte ortodoxe in care moartea este descrisa ca fiind o bucurie, o alta viata. In fine.

Ca sa-ti raspund la intrebare - copilarie trista? Mai degraba am avut (si am) tristeti multe de-a lungul intregii vieti. Nu capatam atentie cand vroiam si nu ceream.
Si daca iniante mai stiam sa ma si bucur, acum nu prea. Mai ales ca ortodoxia te infraneaza mult la asta. De viata nu mai spun...
De aceea sunt de parere ca trebuie sa ne mai si agatam de bucurii, de momente placute si vesele, de o bomboana, de o ciocolata, de o invitatie intre oameni. Cand vezi cati sufera de depresii si alte boli....
Daca tot ne incuiem si ne izolam si ne punem doar cenusa in cap si straie cernite si aia nu si aia nu, la ce mai traim.

Pana si mantuitorul nostru s-a dus la o nunta si le-a si dat vin nuntasilor. Nu stiu daca a stat si a socotit ce zi este si ce are voie sa faca si sa manance.
Vesel n-a fost El niciodata. Isi stia scrisul...dar a lasat oamenii si in pace.
N-a strecurat elefantul nici El.

Ne va socoti El altele cand va veni vreme, nu ziua aia in care am fost la nunta unor prieteni sau bucatica de mancare. Ci faptele.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.08.2015, 19:28:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Așa e, cum zici tu. Da' vezi tu, 29 august e zi de post, indiferent că-i luni, marți sau sâmbătă. La fel ca 14.09.
Acu' ne-am înțeles? Adicătelea e o perioadă de postire de o zi. Decât.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare