Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.12.2015, 15:00:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Parintele Arsenie Boca spune ca in Iad exista mai multe nivele de suferint,
si fiecare suflet care trece in celalata lume despartit de Hristos merge
in Iad la un anumit nivel( in functie de ce a facut in lumea terestra)
Sunt de acord ca acolo exista chinuri diferentiate, in functie de pacatele săvârșite. Totusi, din cate stiu, aceia care sunt placuti lui Dumnezeu si sunt spovediti si impartasiti nu trec pe acolo.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.12.2015, 17:28:07
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sunt de acord ca acolo exista chinuri diferentiate, in functie de pacatele săvârșite. Totusi, din cate stiu, aceia care sunt placuti lui Dumnezeu si sunt spovediti si impartasiti nu trec pe acolo.
Asa stiu si eu
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.12.2015, 19:02:25
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Nu te supăra, frate, dar m-aș fi bucurat să întrebi cum este curățirea noastră aici, cât încă mai suntem în trup.
Toate cele bune,
Doamne ajută!
Eu știu cum este curățirea noastră aici, în schimb, nu știu cum este această curățire în Iad, de aceea întreb.

Nu știam că odată în Iad poți ieși de acolo...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.12.2015, 19:18:22
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Eu cred ca parintele Cleopa comite o eroare dogmatica.O alta eroare este afirmatia ca biserica il salveaza!Nu!Duhovnicul il salveaza pt ca prin el i se iarta pacatul,Dumnezeu nu uita nimic pt ca uitarea este a oamenilor.Dumnezeu iarta!Biserica ortodoxa admite insa ca rugaciunile celor vii,in special atasate liturghiei il pot scoate pe sufletul pacatos din iad!Si asta are temei in axiomatica cristica.Biserica este doar adru obligatoriu de desfasurare ale unor asemenea salvari!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.12.2015, 19:51:38
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Eu cred ca parintele Cleopa comite o eroare dogmatica.O alta eroare este afirmatia ca biserica il salveaza!Nu!
Deci degeaba este slujba parastasului.Ce sa mai vb despre Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie , acolo unde se trec numele la ADORMITI, ne aflam
cu totii in treaba, singurul care pare ca stie ce face esti chiar tu.
Din pacate te afli in alta realitate.Bye.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.12.2015, 01:33:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ca ii spunem "iad care curateste si din care se poate iesi" sau ca ii spunem, folosind un latinism, "purgatoriu", putin importa. Dupa cum putem spune la fel de bine "am luat un medicament care curateste colonul" sau "am luat un purgativ".
Tocmai aici este deosebirea fundamentala, pe care am subliniat-o si in primul mesaj (care pare ca e invizibil, initiatorul topicului nu l-a vazut).
In catolicism Purgatoriul curateste, adica focul de acolo. Rugaciunile si milosteniile au doar rolul de a grabi curatirea si de a scurta sederea.
In ortodoxie Iadul nu curateste el insusi, doar rugaciunile si milostenia celor vii, aceasta ajuta pe cel adormit si chiar il poate duce in Rai.
Cum precizam si la subiectul despre Purgatoriu (este observatia teologilor si sfintilor ortodocsi), dogma Purgatoriului aparuta dupa schisma la catolici nu e doar eronata, ci si absurda din punct de vedere logic. Pentru ca pana la a doua venire a lui Iisus cei morti nu au trupuri, deci nu pot simti un foc care sa-i curete, de orice natura ar fi el.
Pe de alta parte e evident ca dogma Purgatoriului are asemanari cu dogma crestina, pe care o aveau si catolcii inainte de adoptarea acestei dogme. A luat de la invatatura dinainte unele elemente.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.12.2015, 01:35:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Eu știu cum este curățirea noastră aici, în schimb, nu știu cum este această curățire în Iad, de aceea întreb.
Nu știam că odată în Iad poți ieși de acolo...
Si pomelnicele pentru morti si milosteniile pentru ce se dau?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.12.2015, 03:38:39
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Eu știu cum este curățirea noastră aici, în schimb, nu știu cum este această curățire în Iad, de aceea întreb.
Păi dacă știi (uite, eu nu prea știu, vai mie), de ce te mai interesează curățirea din iad?....
La ce îți folosește?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.12.2015, 03:43:22
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
O alta eroare este afirmatia ca biserica il salveaza!Nu!Duhovnicul il salveaza pt ca prin el i se iarta pacatul....
Curioasă afirmație....
Nu te supăra de întrebare: din cine e alcătuită Sfânta Biserică? Sau, în altă formulare: preotul duhovnic nu este mădular din organismul Bisericii?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.12.2015, 11:19:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
O alta eroare este afirmatia ca biserica il salveaza!Nu!Duhovnicul il salveaza.
Duhovnicul (preotul) nu face parte din Biserica?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare