Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 21.03.2018, 18:42:18
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Era vorba despre Constantin cel Mare despre care spuneam ca si-a ucis fiul cel mare si pe a doua nevasta. Iata un comentariu:

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Aberezi cu grație. Scoți din context, faci afirmații parțial adevărate, arunci sentințe...
Multumesc, domnule DragosP! Presupun ca va referiti la afirmatia mea privind la acest "sfant" al ortodoxiei. Nici nu ma asteptam la o altfel de reactie. Atunci cand un apologet al crestinismului are lacune in ce priveste istoria, sau istoria pune intr-o lumina negativa un anumit personaj care a contribuit in mod esential la edificarea ideologiei crestine, argumentele care sunt puse la bataie vor face parte din categoria sofismelor de tip "ignoratio elenchi". In cazul acesta concret, dumneavoastra ignorati chestiunea si mutati obiectul discutiei inspre o anumita calitate pe care mi-o atribuiti, anume aceea de a abera cu gratie. Trec dincolo de faptul ca prin aceasta operatiune de sofisticarie logica atacati persoana care emite ideea, si nu ideea ca atare. Deci pana la urma tot nu rezolvati nimic. Puteti sa ma injurati oricat ati dori, puteti sa ma luati si la bataie, puteti sa ma afurisiti in biserica cu toate blestemele lui Vasile cel Mare, daca nu-mi demontati ideile pentru a arata ce nu e in regula cu ele, e tot degeaba. Realitatea e ca pe dumneavoastra, la fel ca pe majoritatea crestinilor pe care i-am auzit aici, nu va intereseaza adevarul, ci doar de a impune interlocutorului dumneavoastra propria ideologie religioasa pe care o aveti. Un om care se afla in cautarea adevarului nu stie in general ce anume va ajunge sa gaseasca la finalul drumului sau. Cel putin are bunul simt de a nu se grozavi ca stie la ce adevar va ajunge. Un om care insa crede ca are deja in mana un adevar absolut, dincolo de faptul ca nu are sinceritatea de a-si vedea limitele, nu intentioneaza sa ajunga decat la un lucru: sa arate lumii cat e de grozav el si ideea care il stapaneste.

Dumneavoastra, domnule DragosP, aveti convingerea ca a fi credincios inseamna a fi in mod automat in posesia binelui si adevarului absolut. E parerea dumneavoastra. Eu insa nu sunt credincios, deoarece nu obisnuiesc sa-mi sustin la fel ca unii crestini ideile cu ajutorul unor argumente de tip sofistic. O fi adevarul ceva important, dar decat sa-l sustin prin minciuna, mai bine renunt la un asemenea adevar de calitate indoielnica. E si o chestiune morala pana la urma sa nu umblam cu forme de argumentare nedemne de un om care se afla in cautarea adevarului. Calea spre adevar e dreapta, nu ocolita, asa cum incercati sa mergeti dumneavoastra. Va dati seama ca un asemenea exemplu nu ma atrage absolut deloc. Daca ma veti intreba de ce nu sunt crestin, am sa va raspund: din cauza crestinilor.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 21.03.2018, 21:49:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu, de fraier, că prost nu pari a fi.
Rămâne cum am stabilit.
P.S. N-am contestat niciun adevăr istoric.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #53  
Vechi 21.03.2018, 22:06:18
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Daca ma veti intreba de ce nu sunt crestin, am sa va raspund: din cauza crestinilor.
Presupuneam ca nu e o chestie rationala ci relationala.
Faptul ca recunoasteti, ma surprinde. Placut.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 21.03.2018, 23:03:48
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
...
Daca ma veti intreba de ce nu sunt crestin, am sa va raspund: din cauza crestinilor.
Poate ati vrut sa spuneti: "din cauza pacatosilor", ca de la crestini avem numai de invatat.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 22.03.2018, 12:47:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Atunci cand un apologet al crestinismului are lacune in ce priveste istoria, sau istoria pune intr-o lumina negativa un anumit personaj care a contribuit in mod esential la edificarea ideologiei crestine, argumentele care sunt puse la bataie vor face parte din categoria sofismelor de tip "ignoratio elenchi".
Bla-bla.
Tu ai cumva impresia că la atitudinea pe care o ai am vreo tragere de inimă să te catehizez cumva? Să-ți explic cum e cu Botezul, cu păcatele, cu căința cu alte asemenea specifice creștinismului?
Nu dragul meu. Din păcate, n-am această tragere de inimă. Ca urmare te poți victimiza cât vrei și poți.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #56  
Vechi 22.03.2018, 17:20:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Iar despre faptul ca un crestin nu face crime, s-o lasam mai moale. Constantin cel Mare care e considerat un sfant al crestinatatii si-a ucis si nevasta (Fausta) si fiul cel mare (Crispus) si totusi nimanui nu i-a trecut vreodata prin minte sa nu-l considere crestin.
Le incurci, persoana careia ii raspunzi este protestanta, protestantii au alta doctrina decat cea ortodoxa. Protestantii chiar il blameaza pe Sfantul Constantin cel Mare. Ei considera ca un credincios nu face pacate, in timp ce ortodoxia spune ca tot timpul facem pacate. Chiar si cei ce fac pacate mari (ca omorul, de pilda) pot fi iertati dupa ani de pocainta. Sfantul Constantin cel Mare s-a botezat cu putin timp inainte de moarte (mai exista si o alta varianta), prin botez se iarta toate pacatele facute pana atunci. In al doilea rand, probabil nu ai inteles ce insemna un sfant, in intelegerea crestina. Un sfant poate fi facut si cineva care a facut pacate mari inainte de pocainta. Talharul de pe cruce a fost primul care a intrat in Rai, de ce crezi ca era numit talhar?
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Dumneavoastra incurcati borcanele. Eu spuneam doar ca Biserica Ortodoxa a colaborat cu legionarii, adica cu criminalii. Si nici in ziua de azi nu s-a dezis de ei. Nu m-am referit la faptul ca legionarii erau credinciosi. N-aveau decat sa fie. Asta n-ar fi facut biserica vinovata cu nimic. Problema e ca biserica s-a aliat cu ei. Iar asta o face vinovata.
Biserica nu a exprimat niciodata sprijinul pentru miscarea legionara. Au fost doar unii preoti simpatizanti ai miscarii. "Biserica a interzis implicarea preoților în activități politice cum ar fi sfințirea de steaguri, de tabere de muncă, de participarea la ceremonii legionare sau chiar de integrarea în rândurile Mișcării." "În momentul în care Mișcarea trece la o atitudine radical ostilă autorităților statului – mai exact în situația executării lui Armand Călinescu – noul patriarh Nicodim dă publicității o pastorală extrem de dură la adresa asasinilor lui Călinescu, spunând că orice crimă este pedepsită de legile omenești și mai ales de cele dumnezeiești, cu atât mai mult cu cât o asemenea crimă este pedepsită de Dumnezeu în momentul în care victimă cade o autoritate a statului și într-o împrejurare importantă." "In ianuarie 1928 condamnă vandalizarea mormintelor evreiești de la Piatra Neamț, iar un periodic al Bisericii – Telegraful român– critică în rândurile sale asasinarea lui Duca." "După asasinarea lui Duca, Sfântul Sinod redactează o pastorală în care îndeamnă la liniște și își manifestă îngrijorarea față emergența violenței în rândul tineretului."
Reply With Quote
  #57  
Vechi 22.03.2018, 22:55:17
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Protestantii chiar il blameaza pe Sfantul Constantin cel Mare.
Il blameaza pentru crimele pe care le-a savarsit si il apreciaza ca s-a pocait de ele.
Sper ca omul s-o fi pocait totusi, inainte de botez...
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ei considera ca un credincios nu face pacate, in timp ce ortodoxia spune ca tot timpul facem pacate.
Ei considera ca tot omul este supus pacatului dar crestinul trebuie sa se mai si abtina.
Pe crestin Duhul Sfant il ajuta sa se stapaneasca, nu-l incurajeaza sa "faca pacate tot timpul".
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Chiar si cei ce fac pacate mari (ca omorul, de pilda) pot fi iertati dupa ani de pocainta.
Poate fi iertat si dupa minute de pocainta dar e o blasfemie sa-l bagi la categoria "Apostoli" cand el si-a trait viata-n desfrau si-n crime iar DUPA ce s-a pocait nu a mai facut nimic vrednic de un apostol.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In al doilea rand, probabil nu ai inteles ce insemna un sfant, in intelegerea crestina.
Da, dar probabil ca nici tu.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Un sfant poate fi facut si cineva care a facut pacate mari inainte de pocainta.
Ai dreptate, in sensul ca toti crestinii sunt sfintiti de Hristos, atunci cand se pocaiesc.
Dar, repet, nu-l poti considera Sfant Intocmai cu Apostolii, cand el in loc de fapte vrednice de un apostol a facut fapte vrednice de a fi trimis in puscarie.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Talharul de pe cruce a fost primul care a intrat in Rai, de ce crezi ca era numit talhar?
Pentru ca cei care au scris Evangheliile erau crestini adevarati, aveau simtul masurii si nu-i puteau o titulatura pompoasa si aiuritoare gen "Sfantul Talhar Intocmai cu Apostolii".
Reply With Quote
  #58  
Vechi 23.03.2018, 10:12:50
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Era vorba despre Constantin cel Mare despre care spuneam ca si-a ucis fiul cel mare si pe a doua nevasta. Iata un comentariu:
cel fara de pacat, sa arunce primul piatra! Sa fii tu mai bun decat a fost Constantin

Citat:
Daca ma veti intreba de ce nu sunt crestin, am sa va raspund: din cauza crestinilor.
nu-mi place fotbalul din cauza fotbalistior.Hmmm...greu de crezut! Alta este cauza, dar asta e problema ta amice. Dumnezeu sa te binecuvanteze!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #59  
Vechi 24.03.2018, 14:01:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Era vorba despre Constantin cel Mare despre care spuneam ca si-a ucis fiul cel mare si pe a doua nevasta.
Presupun ca va referiti la afirmatia mea privind la acest "sfant" al ortodoxiei. Nici nu ma asteptam la o altfel de reactie. Atunci cand un apologet al crestinismului are lacune in ce priveste istoria, sau istoria pune intr-o lumina negativa un anumit personaj care a contribuit in mod esential la edificarea ideologiei crestine, argumentele care sunt puse la bataie vor face parte din categoria sofismelor de tip "ignoratio elenchi". In cazul acesta concret, dumneavoastra ignorati chestiunea si mutati obiectul discutiei inspre o anumita calitate pe care mi-o atribuiti, anume aceea de a abera cu gratie.
Intre timp am studiat mai atent care e adevarul despre Sfantul Constantin cel Mare. Sunt mai multe surse despre viata Sfantului Constatin cel Mare, se pare ca datele impotriva sa au fost luate de la un scriitor pagan (nu era istoric), Zosimis, care le-a scris dupa 150 de ani de la trecerea la Domnul a sfantului, multe din ele nefiind adevarate. Zosimos era pagan si era suparat ca sfantul a lasat religia pagana si a adoptat crestinismul si ca a ajutat la raspandirea crestinismului, prin interzicerea persecutarii crestinilor. Aceasta sursa a fost preluata de iluministi (inclusiv Voltaire), care erau si ei impotriva crestinismului, vazandu-l "vinovat" de raspandirea crestinismului tot pe Sfantul Constantin cel Mare. Inca din timpul domniei sale paganii din Imperiu au fost impotriva lui, atunci cand s-a dus la Roma si nu a vrut sa jertfeasca unui zeu paganii au distrus statuile imparatului, deteriorandu-le fata.

Nu exista nicio dovada ca Sfantul Constatin i-a omorat pe fiul sau si pe sotia sa (in afara de afirmatiile istoricului pagan). Ceea ce se stie e ca sotia sa, Faustina, era geloasa ca fiul cel mare al imparatului, care era din prima casatorie, era mai apreciat decat cei trei fii ai sai cu imparatul, in special de Sfanta Elena. A inventat o conspiratie, ca fiul ar complota pentru uciderea imparatului. Se pare ca n-a avut succes, pentru ca apoi l-a acuzat ca s-a dat la ea. Imparatul daduse chiar cu o luna inainte o lege impotriva adulterului, care pedepsea cu moartea pe cei ce faceau asta. Imparatul a ascultat de vorbele sotiei si fiul a fost judecat, dar nu a fost omorat, ci doar exilat. Acolo, in exil, acesta a fost omorat, dar nu exista nicio porunca a imparatului sa se faca asta, desi era in conformitate cu legile. Cel mai probabil a fost omorat tot la porunca sotiei imparatului, singura care avea un motiv. Intre timp Sfanta Elena se intoarce in capitala si descopera ca a fost o conspiratie pusa la cale de sotia imparatului, Faustina. Scriitorul pagan spune ca a fost omorata la scurt timp, dar afirmatia sa e contrazisa de Fer. Ieronim, care a trait intr-o perioada mai apropiata de Sfantul Constatin, imediat dupa el. Fer. ieronim, un invatat si istoric, spune ca sotia imparatului, Faustina, a murit la 3-4 ani dupa ce fusese omorat fiul imparatului. Bineinteles, fara sa stie ce va scrie acel scriitor pagan peste cativa ani. Rezulta ca moartea sa nu a fost o represiune pentru conspiratie si ca sfantul nu a avut vreo legatura cu asta. Informatiile sunt si de aici: https://www.pemptousia.ro/2013/05/co...oric-partea-i/

Tot scriitorul pagan spune si alte neadevaruri despre Sfantul Constatin, faptul ca imperiul se afla intr-o stare proasta. De fapt a fost complet invers, imperiul a fost la apogeul infloririi lui, sfantul a recucerit chiar si o parte din Dacia, abandonata dupa retragerea aureliana. Sfantul Constatin nu doar ca nu i-a persecutat pe pagani, dar a fi finantat construirea de temple, pe langa multe biserici pe care le-a construit. Sfantul doar a interzis persecutia crestinilor, toti din imperiu fiind lasati sa practice ce credinta vor, fara presiuni. Sfantul Constatin a facut multe lucruri bune, a dat posibilitatea eliberarii sclavilor, care puteau deveni angajati cu simbrie. A interzis insemnarea cu fierul rosu a fetelor scalvilor, a dat legi impotriva omorarii scalvilor, a adoptat legi pentru protejarea femeilor si copiilor.

Din punct de vedere religios, se scrie ca la mormantul sfantului se faceau vindecari, iar un alt istoric spune ca minunile sale erau intocmai celor ale Sfantului Spiridon (un mare facator de minuni, care a trait in aceeasi perioada). Sfantul a fost numit intocmai cu Apostolii, acest titlu fiind acordat celor ce au ajuta tla convertirea unor popoare: https://ro.orthodoxwiki.org/%C3%8Entocmai_cu_Apostolii
Reply With Quote
  #60  
Vechi 24.03.2018, 14:13:59
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sfantul Constatin a finantat construirea de temple, pe langa multe biserici pe care le-a construit. Sfantul Constatin a facut multe lucruri bune. Sfantul a fost numit intocmai cu Apostolii, acest titlu fiind acordat celor ce au ajuta la convertirea unor popoare
Un mare sfant care a facut o multime de fapte bune... pe vremea cand nu era crestin?
Mi se pare o teologie cam dubioasa...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare