Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 12.09.2011, 21:13:28
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu cred ca e pacat sa incalzesti vinul pentru Sfanta Impartasanie la o rezistenta electrica in loc sa il incalzesti la un taciune.
Din cate inteleg e necesar e ca vinul pentru Sfanta Impartasanie sa fie caldut iar nu fierbinte ca daca e fierbinte nu mai e bine.

Sfantul Vasile cel Mare a zis de lumina de la apusul soarelui ca aduce aminte de slava cea fara sfarsit a lui Dumnezeu,ca atunci lumina nu orbeste e blanda etc,soarele nu mai arde atunci etc.
"Lumina lina a sfintei slave...vazand lumina cea de seara laudam pe Tatal pe Fiul si pe Sfantul Duh".
Normal nici becurile puternice nu sunt bune,nu trebuie sa fie in Sfanta Biserica surse de lumina puternice.
Din cate inteleg e necesar sa fie lumina la Sfintele Slujbe,dar de unde provine lumina,ca vine de la lumanari sau de la becuri,nu cred ca are importanta.
Dumnezeu din cate se zic nu are nevoie de jertfa si arderi de tot de la crestin ci doreste "inima infranta si smerita" prin inima intelegandu-se adancul duhovnicesc al omului care in greceste se zice "nous" si ar fi mai corect tradus probabil cu adancul mintii.
Lumina din cadrul Sfintelor Slujbe are alte semnificatii,nu cred ca e vorba de "jertfa adusa de credincios".
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 12.09.2011, 23:05:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Becul e cel putin la fel de bun cum e candela.
NU , Mihai ! Este mare inselare ce spui , caci inca mai exista acel untdelemn care se folosea in urma cu mai bine de doua mii de ani . Da , se folosea untdelemnul de masline , dar pentru noi e cam scump , dar nici untdelemnul obisnuit nu-l putem folosi ? Nu se compara lumina de candela cu fitil si untdelemn , cu beculetul la care faci referire . Folosesc de ani si ani candela clasica si-ti garantez ca n-ai ce pierde , dar te rog fara beculete de bar sau discoteca ! Din respect , daca nu din smerenie !
Doamne ajuta
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #63  
Vechi 12.09.2011, 23:53:10
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Candela mea. In general icoana Maicii Domnului sta pe perete, am mutat-o ca sa se vada cui ii e inchinata candela :)
Attached Images
File Type: jpg DSC00974.jpg (33,1 KB, 22 views)
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #64  
Vechi 13.09.2011, 02:34:15
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Candela mea. In general icoana Maicii Domnului sta pe perete, am mutat-o ca sa se vada cui ii e inchinata candela :)
Ma bucur ca totusi ai icoane ortodoxe........
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 13.09.2011, 09:32:46
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu ma bucur ca vad doi Sfinti Arhangheli.
Dupa ingerii pazitori, Arhanghelii sunt ingerii cei mai apropiati de oameni, puterea lor este IMENSA, ca si mila, indurarea si ajutorul lor fata de oameni... sa nu uitam niciodata de ei, macar un rand de rugaciune sa le adresam zilnic...

P.S.--- FERICITUL Augustin, NU Sfantul !!! sa nu facem confuzii, ca lumea apoi citind scrierile lui sa considere ca citeste ce-a scris un sfant sau sa faca greaseala sa se roage lui... deci repet... Fericitul Augustin!

Last edited by crestinOrtodoxa; 13.09.2011 at 09:54:58.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 13.09.2011, 11:50:34
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Ma bucur ca totusi ai icoane ortodoxe........
Protestanta nu sunt...Sunt icoane cat se poate de catolice, de altfel.

Citat:
P.S.--- FERICITUL Augustin, NU Sfantul !!! sa nu facem confuzii, ca lumea apoi citind scrierile lui sa considere ca citeste ce-a scris un sfant sau sa faca greaseala sa se roage lui... deci repet... Fericitul Augustin!
Augustin este sfant in BO. Fericit este numit de cel mult cam 100 de ani. Pana atunci era numit Sf. Augustin. Sf. Antim Ivireanul, de exemplu, il numeste sfant.Daca te uiti in calendar pe 15 iunie ai sa vezi ca este sfant catre care BO se roaga...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #67  
Vechi 13.09.2011, 11:58:27
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Protestanta nu sunt...Sunt icoane cat se poate de catolice, de altfel.



Augustin este sfant in BO. Fericit este numit de cel mult cam 100 de ani. Pana atunci era numit Sf. Augustin. Sf. Antim Ivireanul, de exemplu, il numeste sfant.Daca te uiti in calendar pe 15 iunie ai sa vezi ca este sfant catre care BO se roaga...
Oare ce s-a intamplat in acesti 100 de ani, de rasaritenii nu ii mai recunosc sfintenia decat in felul aceta, oarecum criptic?
Reply With Quote
  #68  
Vechi 13.09.2011, 23:32:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sunt icoane cat se poate de catolice, de altfel.



...
Cele din fotografie , sunt 100% ORTODOXE , de pe vremea cand erai inca Ortodoxa , asa ca . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 14.09.2011, 00:13:15
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cele din fotografie , sunt 100% ORTODOXE , de pe vremea cand erai inca Ortodoxa , asa ca . . . !

Hmm, asa si asa. Le-am sfintit la un preot romano-catolic.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #70  
Vechi 14.09.2011, 04:32:17
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Protestanta nu sunt...Sunt icoane cat se poate de catolice, de altfel.



Augustin este sfant in BO. Fericit este numit de cel mult cam 100 de ani. Pana atunci era numit Sf. Augustin. Sf. Antim Ivireanul, de exemplu, il numeste sfant.Daca te uiti in calendar pe 15 iunie ai sa vezi ca este sfant catre care BO se roaga...
Ok Noesisaa si daca totusi te-ai lepadat de credinta cea dreapta de ce nu te lepezi si de noi? si nu mai posta aici tu tupeu despre catolicie, pe mine una nu ma intereseza punct si cred ca mai sint si altii ca mine. Ai grija sa nu cumva sa te muti in alt oras unde nu e biserica catolica si sa treci cumva la protestanti babtisti sau mai stiu de care pe acolo ca atunci ai pierdut drumul de tot.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
candela! cdiasimi Generalitati 6 05.04.2016 23:21:24
Candela sau lumanarea ana ana Slujba inmormantarii 7 28.04.2011 20:56:27
Candela valiy_ilie Generalitati 10 17.05.2010 18:24:30
candela tudorcaty Stiri, actualitati, anunturi 6 19.02.2010 20:59:02
A arde in candela Mara2009 Vrajitoria 2 25.12.2009 22:07:03