Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 04.05.2017, 09:46:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nimic! Viața nu înseamnă vaccinare. :)
Eu m-am referit la afirmația că împotriva corpului nostru nimic nu este obligatoriu :)
Lasă loc de interpretare pentru unii "teoreticieni" atei :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 04.05.2017, 09:55:49
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

CODUL DE DEONTOLOGIE MEDICALĂ

Capitolul II, Articolul 11
Acordarea și retragerea consimțământului

(1)Nicio intervenție în domeniul sănătății nu se poate efectua decât după ce persoana vizată și-a dat consimțământul liber și în cunoștință de cauză.
(2)În aceleași condiții, consimțământul se poate retrage în orice moment de persoana vizată.
(3)Dispozițiile privind retragerea consimțământului sunt valabile și în ceea ce privește consimțământul exprimat, în condițiile legii, de altă persoană sau instituție decât persoana respectivă.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 04.05.2017, 09:58:12
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Aticolul 12
Consimțământul în cazul minorilor

(1)Atunci când, conform legii, un minor nu are capacitatea de a consimți la o intervenție, aceasta nu se poate efectua fără acordul reprezentantului său, autorizarea unei autorități sau a unei alte persoane ori instanțe desemnate prin lege.
(2)Medicul, în funcție de vârsta și gradul de maturitate a minorului și numai strict în interesul acestuia, poate lua în considerare și părerea minorului.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 04.05.2017, 10:05:50
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Cine sunt cei 23 de copii care au murit, conform datelor oficiale, din cauza rujeolei. Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor precizează că decesele au apărut „la persoane care au fost imunocompromise sau au avut alte co-morbidități”

http://www.activenews.ro/stiri-sanat...iditati-142884

Un bebeluș de 11 luni din Biled (Timiș) a decedat la Spitalul de Boli Infecțioase „Victor Babeș” din Timișoara. „Bebelușul a fost internat la sfârșitul lunii iulie la Secția de Terapia Intensivă. A stat mult în comă, a fost intubat o lună, iar la sfârșitul lunii august a murit. Avea o boală genetică care nu permitea să se formeze anticorpi. Virusul rujeolei a dat boala, care se transmite pe cale respiratorie și de aici ajunge în sânge, se contaminează mucoasele. În acest caz, a dus la insuficiență respiratorie, pentru că acest copil suferea de o boală genetică foare gravă”, a explicat Virgil Musta, medic la Clinica de Boli Infecțioase „Victor Babeș” din Timișoara. CNSCBT spune despre acest copil doar că avusese „spitalizări prelungite, având în antecedente bronșiolita emfizematoasă, otită medie supurată”.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 09.05.2017, 17:08:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Dr. Pavel Chirilă, scrisoare deschisă pentru Iohannis, Dragnea și Grindeanu: Am vaccinat mii de copii și am vazut multe reacții adverse, unele foarte grave. Injectarea unei substanțe în trupul unui om fără acordul lui riscă să facă rău „în numele binelui”

http://www.activenews.ro/stiri-sanat...binelui-142961
Pai da, daca e sa punem problema asa doar homeopatia (aoa chioara) nu face sigur nici un rau.
Dar nici bine.
Oricum, stim ca domnu' P.C. e mare fan al homeopatiei, pai cat poti sa castigi dintr-o injectie? Oricine poate face o injectie.
Ca vraci insa..

Ok, obligativitatea vaccinari, prin efect de lege, e aberanta, nu stiu daca mai exista asa ceva in vreo tara.
Dar nici astia din echipa de la extrema cealalta nu sunt mai breji.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.05.2017 at 17:11:09.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 09.05.2017, 17:14:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Huh ? Dar de cand se vaccineaza pentru varicela ?

Oameni buni, nu va luati dupa toate ineptiile care imunda presa si netu'. Mai intrebati si doctoru'. In Romania nu se vaccineaza de varicela. Nici nicaieri in Europa. Deocamdata.
Dom' doctor poate confundati varicela cu variola.

Mai scoateti nasul din maculatura medicala ca cea produsa de Hahnemann & urmasii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.05.2017 at 17:23:02.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 09.05.2017, 17:59:46
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ok, obligativitatea vaccinari, prin efect de lege, e aberanta, nu stiu daca mai exista asa ceva in vreo tara.
Dar nici astia din echipa de la extrema cealalta nu sunt mai breji.
Da, să obligi pe toată lumea parcă nu e în regulă. Pe de altă parte, însă, problema vaccinării nu e corect să o pui individual, pentru că e limpede că îi priveste pe toti ceilalti, nu doar pe copilul tău.

Cântărind riscurile, care sunt si de o parte, si de cealaltă, mie mi se pare că balanta ar trebui să încline către vaccinare. Dar acordul sau dezacordul cred că trebuie să si-l dea părintii copiilor din colectivitătile din care ei fac parte - grădinită sau scoală.

Dacă majoritatea dintr-o colectivitate e pentru, să se supună toti; iar dacă e împotrivă, la fel. Trebuie să aleagă între două riscuri, în fond, si să aprecieze ei care e de preferat.

Pentru că ăsta e caracterul bolii: e colectivă, nu individuală.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 09.05.2017 at 18:03:25.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 09.05.2017, 23:08:50
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Alin si Cristian, eu merg pe aceeasi linie cu d-na Steer, dl. Capsali, si dl. dr. Pavel Chirila.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 09.05.2017, 23:51:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

wow..inca o vedeta...plecaciuni alteta..ne-ai convins pe toti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.05.2017 at 23:54:28.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 09.05.2017, 23:55:23
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
wow..inca o vedeta...plecaciuni..ne-ai convins pe toti.
Nu fi rautacios. Ce ai contra antivaxxerilor? Cel putin, Mihnea Dragomir si Pavel Chirila sint medici practicanti. Tu esti medic?
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare