Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.05.2012, 22:36:46
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
o mai mare atenție atât la noi înșine, cât și la modul cum relaționăm (și direcționăm) virtual.
bine denotat...și cred că fiecăruia dintre noi ne-ar surâde dac-am putea de acum înainte să ne manifestăm (pe aceeași conduită) dorința de a-i ajuta pe cei jur, fiindu-le pe cât posibil un bun călăuzitor din punct de vedere moral...!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.05.2012, 23:58:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Cred ca tocmai acesta este cel care poate sa-l faca si pe omul simplu sa inteleaga (sa-l lumineze!)......exprimandu-se pe intelesul tuturor
Pe vremea când eram în liceu, doi filozofi m-au fascinat. Unul fusese profesorul celuilalt. Este vorba de Platon și de Aristotel. Doi titani ai gândirii, dar câtă deosebire între ei !

Despre Platon și Aristotel, despre aceste deosebiri s-au scris atâtea pagini, încât nu am nicio intenție de a mai adăuga eu una. Dar există, totuși, o deosebire, pe care puțini au remarcat-o, deși se vede din avion: enorma deosebire stilistică dintre ei.

Platon este pe deplin accesibil. Folosește, de câte ori poate, un limbaj comun. Chiar și în rarele situații când vine cu concepte specifice filosofiei, pricepi imediat, din context, ce a vrut să spună. Dialogurile lui sunt redactate într-un limbaj atât de simplu, încât orice elev care a terminat a 8-a la o școală ajutătoare poate înțelege textul platonic și se poate bucura de el. Același lucru se poate spune și despre cei dinaintea lui. Despre presocratici.

Ei bine, odată cu Aristotel, ceva se rupe. Păi, când începe Filozoful să te bage în categorii, în accidente, în metafizică și alte alea, simți că încep a-ți țiui urechile. Pesemne că de aceea și simțeau nevoia elevii lui să îl asculte în timp ce se plimbau cu toții, ca să nu le cauzeze la creieruț. Imediat după ce ai citit, în pragul somnului și în pat, un dialog de-al Academicianului, poți să-l reproduci cu cuvintele tale. Ei bine, chestia asta nu mai ține cu Stagiritul. Trebuie să te dai jos din pat, să iei o aspirină cu un pahar plin cu apă rece, un creion în mână și să mai citești o dată.

Nu e singurul astfel de cuplu. În loc de "Platon și Aristotel", aceeași constatare o veți face cu, să zicem, "Schopenhauer și Kant". Pe cât de spumos este Schopenhauer în "Lumea ca voință și reprezentare", pe atât de indigest este filozoful după pașii căruia își reglau ceasurile locuitorii din Konigsberg (devenit, tristă istorie! Kaliningrad). Există ceva mai teribil decât "Categoriile". Există "Critica rațiunii pure".

Ei bine, Platon și Aristotel, Schopenhauer și Kant, sunt gânditori pe care îi socotesc la fel de mari. Dar, nici pe departe la fel de simpatici. Toată lumea a auzit de "iubire platonică". Dar "iubirea aristoteliană" trebuie să fie ceva teribil. Schopenhauer l-a inspirat mult pe romanticul Eminescu. Acum, parcă-parcă înțelegem de ce nu l-a inspirat Kant la fel de mult pe autorul "Luceafărului".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.05.2012, 00:05:17
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Personal cred ca va pierdeti timpul degeaba.
Constatarile reliefeza, defapt, realitati conditionate de variabilitatea obiectiva a userilor. De asemenea fiecare dintre noi stie deja cu ce postari sa fie atent si pe care sa le sara .
O scriere , ca sa fie cu folos , nu poate avea caracter telegrafic, decasilabic, deoarece atunci numai lucruri telegrafice se vor transmite si evident se vor intelege. Comunicarea in duhovnicie sau teologie este mult mai mult decit telegrafia .
Si asa comunicarea in scris vaduveste fata de conversatia live, dara-mi-te sa mai fie si telegrafic !
Nu am ajuns la eruditia in care sa dialogam in chintesente . Ba din contra , nu se stiu lucruri elementare ... si atunci telegrafie pt. ce . Ca sa mergem la Paris intr-un fel si sa ne intoarcem altfel ?
Ca se folosesc epitete sau nu , adverbe sau nu , substantive sau nu , sau alte parti de auzire ... este treaba celui care posteaza .
In acest contex este important un singur lucru : sa nu se scrie minciuni, ci doar adevaruri . Chiar daca este vorva de calitatile sau defectele unui frate , daca sunt adevarate si toti le vedem si stim ca este adevarat ... care este problema ?
Aici activitatea unica si inevitabila este discutia, conversatia sub toate formele ei . Cine nu poate sau nu are chef de ea mai bine bea o cafea si impleteste metanii!

Asa vad eu lucrurile , daca am si inteles bine !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 18.05.2012 at 00:09:39.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.05.2012, 09:22:43
mariancornelmitrea mariancornelmitrea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2012
Mesaje: 2
Exclamation Nesimtirea

Salutare. Ce este oare nesimtirea?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.05.2012, 15:22:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Un limbaj de un bogat rafinament intelectual, rar intalnit pe forum,e un stimulent pentru dezvoltarea propriului vocabular, dar si un exercitiu pentru gandire. In fine, cred ca a inteles ce ai dorit sa-i transmiti, in cazul in care vazut acest topic.
E adevarat, dar problema e ca pe primul loc e adevarul marturisit, iar apoi eruditia. Fiecare marturiseste adevarul pe care il crede si combate alte "adevaruri" gresite. Aceste neadevaruri pot fi chiar deranjante pentru unii. Dar noi aici marturisim adevarul ortodox, chiar daca unii eterodocsi cred ca la ei e adevarul si se simt deranjati de afirmatiile ortodoxe.
In cazul de fata Delia a spus ceva corect si adevarat, Mihail poate ca a inteles si gresit, dar a raspuns prin prisma conceptiilor lui, care mie mi se par gresite, batand mai mult spre ecumenism. Si pe mine m-a atacat tot din aceeasi cauza, iar cand se folosesc expresii gen: "fanatism promovat cu venin și imbecilitate" si "semidoct" nu e un lucru bun. Eu nu le-am bagat prea mult in seama, pentru ca la ortodocsi am o mai mare toleranta legata de modul de adresare, dar unii eterodocsi le-au bagat in seama si cel putin doi au inceput sa ma atace. Mai nou ajunsese si ucenicul sa ma ia peste picior la ultimul topic.
Legat acum de frazele academice, am mai observat la un user ca foloseste o astfel de exprimare, Horatiu, si i-am si spus ca mie mi se pare doar o forma de epatare, de mandrie. Mai poate parea si o forma de a nu fi considerat mai prejos, de aparare cand cineva ne pune la indoiala calitatile. Mult mai simplu pentru cineva este sa vada ce marturiseste dreapta credinta, ca sa nu se tot lupte cu cate unul care mai spune cate ceva ce nu convine, desi spune adevarul.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.05.2012, 16:02:45
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In cazul de fata Delia a spus ceva corect si adevarat, Mihail poate ca a inteles si gresit, dar a raspuns prin prisma conceptiilor lui, care mie mi se par gresite, batand mai mult spre ecumenism.
Asa ti s-a parut tie, nu inseamna ca e si adevarat.
Mihai numai de ecumenism nu poate fi suspectat!
Incep sa cred ca ai dezvoltat o usoara obsesie cu ecumenismul asta :)

Citat:
Legat acum de frazele academice, am mai observat la un user ca foloseste o astfel de exprimare, Horatiu, si i-am si spus ca mie mi se pare doar o forma de epatare, de mandrie
Oamenii se exprima natural, chiar daca noua ni se pare prea ... erudit, prea intelectual pt. nivelul nostru, insa acela e nivelul lor, pentru ei totul e natural,n-are nicio legatura cu mandria.

Last edited by ioanna; 18.05.2012 at 16:13:12.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.05.2012, 23:00:55
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
.
dvs ați fost ortodox...?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.05.2012, 07:18:21
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Thumbs up nota 10

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Ei bine, Platon și Aristotel, Schopenhauer și Kant, sunt gânditori pe care îi socotesc la fel de mari. Dar, nici pe departe la fel de simpatici. Toată lumea a auzit de "iubire platonică". Dar "iubirea aristoteliană" trebuie să fie ceva teribil. Schopenhauer l-a inspirat mult pe romanticul Eminescu. Acum, parcă-parcă înțelegem de ce nu l-a inspirat Kant la fel de mult pe autorul "Luceafărului".
Foarte bună toată postarea, iar asta cu "iubirea aristoteliană" e chiar edificatoare. Dacă există, e probabil extrem de greu de suportat la asemenea altitudini, pe termen lung. Doar dacă nu cumva găsim un cod de decriptare rapidă.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.05.2012, 07:35:18
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Personal cred ca va pierdeti timpul degeaba.
[...]
Aici activitatea unica si inevitabila este discutia, conversatia sub toate formele ei . Cine nu poate sau nu are chef de ea mai bine bea o cafea si impleteste metanii!
S-ar putea să ai dreptate, Zaharia.
De fapt, ultima recomandare e chiar faină!
Dar ce păcat că nu mi-a plăcut niciodată lucrul manual. :) poate mă mai scot cu cititul, pe-aici pe forum.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.05.2012, 07:44:03
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul

Oamenii se exprima natural, chiar daca noua ni se pare prea ... erudit, prea intelectual pt. nivelul nostru, insa acela e nivelul lor, pentru ei totul e natural,n-are nicio legatura cu mandria.
De acord că e o a doua natură (controlabilă, totuși). Bine măcar că vorbim cu erudiți, nu cu troglodiți.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Internet sau internat? Daniel777 Generalitati 12 03.01.2011 17:11:43
ce mai citim pe internet ? preot_gabriel Generalitati 2 21.02.2010 23:01:59
Umor pe internet phradmon Generalitati 6 01.09.2008 08:49:46
mobile internet pavel92 Generalitati 1 26.11.2007 00:44:54