Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.03.2009, 13:16:34
cordanny cordanny is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.03.2009
Mesaje: 1
Implicit Dilema

Buna ziua!...am si eu o nelamurire: stau cu viitoarea mea soacra in casa si ea ca si mine, respecta traditiile crestin ortodoxe, insa avand in vedere diferenta de generatii eu nu sunt intru totul de acord cu toate obiceiurile pe care ea le tine....si unul dintre ele ar fi cel legat de spalatul rufelor in ziua de sambata cand se face pomenirea mortilor...eu nu fac inca pomeni la biserica si acum este o perioada in viata mea cand am mai mult timp disponibil in cursul saptamanii pentru treburile casnice (si respect dorinta ei), dar in general numai in ziua de sambata pot face toate necesare in casa.
Ea in trecut a avut un necaz mare- i-a murit o fetita la numai cateva luni, cauza medicala, si acum ii face pomeni. Este obligatoriu chiar daca nu fac eu pomenile sa nu spal sambata? Mama soacra spune ca nu pot nici macar sa spal pe jos sau tot ce tine de facut apa murdara...? La mine in familie bunicile mele si mama mea nu faceau ele treburile astea, dar pe mine ma lasau cel putin sa spal lucrurile absolut necesare.
As vrea un raspuns, daca se poate, va rog frumos, din partea unei persoane care are cunostinte sigure legate de aceasta problema, pe cat posibil din partea unui preot. Multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.03.2009, 13:27:30
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

desi nu sunt preot, te asigur ca nu are nimic de a face spalatul rufelor sau pe jos cu ziua de sambata sau cu pomenirea mortilor,astea sunt doar obiceiuri ,,de la babe citire"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.03.2009, 18:40:14
Cristofor Cristofor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2009
Mesaje: 6
Implicit

Nu am, auzit de un astfel de obicei, care îmi pare fără legătură cu cele pe care Biserica le poruncește. Trebuie să respectăm Ziua Domnului, care pentru creștini este Duminica, nu sâmbăta. Deci, Duminica nu trebuie să facem munci servile, decât dacă ar fi pentru cauze superioare, așa cum ne învață Mântuitorul, care pe olog l-a vindecat în zi sfântă.

În sfârșit, spălarea rufelor la mașina automată nu poate fi considerată în categoria muncilor servile, deoarece nu presupune efort fizic. Spălarea pe jos, da.

În concluzie, trebuie să nu frecăm pardoselile Duminica, nu să nu spălăm la mașină sâmbăta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.03.2009, 20:58:00
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Nu zoaiele care ies din masina de spalat il manie pe Dumnezeu, cat zoaiele pacatelor noastre precum: avorturile, desfranarea, mandria, fatarnicia, betia, lacomia, ura, mania, cartirea, judecarea, viclenia, minciuna, inselarea si cate si mai cate... Astea sunt cu adevarat zoaie pe care trebuie sa NU le mai facem, ori daca le-am facut sa le marturisim la spovedanie si sa nu le mai repetam. Sfintindu-ne pe noi, se sfintesc si mortii nostri, caci cei plecati dintre noi sunt legati de noi, cei din lume, prin mostenirea duhovnicesca ramasa la urmasi, in multe cazuri un dezastru sufletesc ce trebuie indreptat printr-o viata adevarat ortodoxa si nu cu basme si din cand in cand o lumanare aprinsa...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.03.2009, 21:04:22
simona13 simona13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 41
Implicit

"Degeaba Ma cinstesc ei, dand invataturi care nu sunt decat niste porunci omenesti." (Marc.7:7)",

"Toate aceste lucruri, care pier odata cu intrebuintarea lor, si sunt intemeiate pe porunci si invataturi omenesti, (Col.2:22)",

"El le-a mai zis: "Ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu, ca sa tineti datina voastra. (Marc.7:9)",

"Si asa, ati desfiintat Cuvantul lui Dumnezeu, prin datina voastra. Si faceti multe alte lucruri de felul acesta!" (Marc.7:13)",

"Drept raspuns, Isus i-a zis: "Adevarat, adevarat iti spun ca, daca un om nu se naste din nou, nu poate vedea Imparatia lui Dumnezeu." (Ioan.3:3)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dilema luciamanta Pocainta 7 09.04.2012 20:57:46
Dilema Azzuurra Generalitati 32 06.10.2011 14:10:28
dilema Mirela0110 Generalitati 26 07.06.2011 14:42:08
Dilema Adriana-Simona Biserica Romano-Catolica 11 24.01.2011 15:01:19
dilema paraschiva Generalitati 8 19.10.2006 23:03:54