Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 02.02.2011, 11:47:31
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Cred ca e o nelamurire la mijloc. Fiul lui Dumnezeu, Cuvantul, Cel ce s-a intrupat, n-a fost lipsit de Slava, ci s-a lepadat de Slava prin chenoza la intruparea Sa in Iisus Hristos. De bunavoie a acceptat sa se dezbrace de Slava cea dumnezeiasca si sa imbrace haina umilintei si smereniei ca sa poata fi si om adevarat. Dovada ca este asa o avem prin schimbarea Sa la fata pe muntele Taborului, cand pentru o "secunda" si-a reluat Slava Sa cea dumnezeiasca de fata cu cei trei apostoli. Dupa Inviere, terminand lucrarea pe care o avea de facut, si-a reluat Slava Sa cea dumnezeiasca. Se spune ca datorita Invierii, nu pentru ca aceasta ar fi cauza Slavei Sale, ci pentru ca Invierea incheie etapa lucrarii Sale mantuitoare pe pamant si permite revenirea Sa la dreapta Tatalui. Slava Fiului vine intr-adevar de la Tatal odata cu Nasterea Sa din vecie. Nu a fost un moment cand nu o avea, ci doar o renuntare temporara, de bunavoie, la ea pentru a ne invata si pe noi smerenia si pentru a se face om adevarat, nu numai Dumnezeu adevarat.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Ei iaca si o lamurire faina! Se pare ca si forumul e bun la ceva! :)
Foarte fain... uite ca treaba asta nu-mi trecuse deloc prin minte... e drept nici nu am cautat-o in scrierile sfintilor, dar dupa postarile colegului bob2909 eram putin in ceta.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #332  
Vechi 02.02.2011, 12:19:46
Fr.Guillaume de Ruszka Fr.Guillaume de Ruszka is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 80
Implicit Ratiune si Credinta

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Cred ca e o nelamurire la mijloc. Fiul lui Dumnezeu, Cuvantul, Cel ce s-a intrupat, n-a fost lipsit de Slava, ci s-a lepadat de Slava prin chenoza la intruparea Sa in Iisus Hristos. De bunavoie a acceptat sa se dezbrace de Slava cea dumnezeiasca si sa imbrace haina umilintei si smereniei ca sa poata fi si om adevarat. Dovada ca este asa o avem prin schimbarea Sa la fata pe muntele Taborului, cand pentru o "secunda" si-a reluat Slava Sa cea dumnezeiasca de fata cu cei trei apostoli. Dupa Inviere, terminand lucrarea pe care o avea de facut, si-a reluat Slava Sa cea dumnezeiasca. Se spune ca datorita Invierii, nu pentru ca aceasta ar fi cauza Slavei Sale, ci pentru ca Invierea incheie etapa lucrarii Sale mantuitoare pe pamant si permite revenirea Sa la dreapta Tatalui. Slava Fiului vine intr-adevar de la Tatal odata cu Nasterea Sa din vecie. Nu a fost un moment cand nu o avea, ci doar o renuntare temporara, de bunavoie, la ea pentru a ne invata si pe noi smerenia si pentru a se face om adevarat, nu numai Dumnezeu adevarat.
Har, smerenie si jertfa de sine.
FOARTE BINE!! Ati rezumat esenta telogiei atat pauline cat si ioanice (Sf.Paul si Sf.Ioan).FELICTTARI!!
Reply With Quote
  #333  
Vechi 02.02.2011, 12:20:08
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Din citatele de mai sus contraziceti Sfinta Scriptura cel putin de doua ori:
1. "La inceput a fost cuvintul si cuvintul era Dumnezeu...." (Ioan 1,.) Dumneavoastra sustineti ca Cuvintul a devenit Dumnezeu dupa inviere, ceea ce contrazice Sfinta Scriptura, iar sfintii parinti considera acest lucru erezie
2. Dumneavoasta sustineti ca cunoasteti cind va fi ziua judecatii, iar Domnul nostru Isus Cristos ne-a spus ca nimeni cu cunoaste acest lucru, decit numai Tatal
Pentru toți:
Foarte bine dragilor, îmi place tot mai mult de voi că începeți să mișcați, dar nu vă mângâiați de sine, pe sine sau trupește că nu folosește ci împietrește, și lasă că o să vă mângâie destul Dumnezeu, prin Cuvânt și Duhul Sfânt și nu vă băgați la judecată ca să afirmați voi cine face erezie și cine nu, căci eretic este tot cel care nu-L iubește și nu-L primește pe Domnul nostru Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu, iar cel ce-L iubește este cel care-L urmează pe Calea Lui și nu a noastră, de sine, și urmându-L stă sub ploaia pregătirii ce vine de sus, stă la făcut din nou, căci noi le va face pe toate.

Referitor la ideea că ziua judecății nu o știe nimeni decât Tatăl, nici măcar Fiul: este aberantă interpretarea unor preoți sau a celor ce învață așa doar ca să vă culcați pe o ureche, ci Iisus a zis așa cu multă înțelepciune pentru ca să fie împreună cu ei în starea de pregătire și prezență în veghe, căci era un înden la maximă atenție în iubire curată, căci dacă le zicea peste o oră sau o lună sau peste 2000 de ani sau a fost, ei s-ar fi smintit umplîndu-se de lăudăroșelenie mândră și și-ar fi făcut alte programe și planuri de viață, în ideea drăcească a amânării că cică mai este timp, iar gLumea a și fost judecată deci nu mai așteptați judecata gLumii, și a mai adăugat Domnul: „pregătiți-vă căci nici ziua și nici ceasul nu-l știți al venirii Fiului Omului” deci trebuie înțeles ca un îndemn la maximă priveghere și veghe întru dragoste curată deci să stai îmbrăcat cu haina sfântă și încălțat cu smerenie și pregătit să dai seama înaintea Domnului de tot ce ai făcut. Și dacă sfinții au ascultat și s-au pregătit atunci noi care suntem în ultimele secunde ce vom face? Ne vom face că nu știm ziua? Doamne ferește!

Asta este, dar nu vă închipuiți dragostea, nu vă faceți vise! Vise deșarte și stârniri trupești ale ei prin fapte lingușitoare și scăpări de cruce ca să te răastignești pentru mândria contradicției slavei deșarte.

Deci ziua judecății asta este, ziua Fiului Omului care grăiește peste pământ pregătind pe credincioși întru venirea Sa: Cuvântul lui Dumnezeu. Altceva așteptați în zadar, căci atunci când va veni în trup din cer precum s-a ridicat nu va mai fi timp să faceți ceva și atunci va da sentință... atunci vom da cu capul de sentință deci nu mai este nimic de făcut și atunci pocăința de pe urmă ne va fi nu numai zadarnică ci durere veșnică... și este scris că dacă vine noaptea nimeni nu mai poate lucra, așa că cereți iertare și împăcați-vă cu frații și cu Dumnezeu până ce nu apune soarele, până ce nu trece ceasul că s-ar putea să uiți și ai să te trezești cu mii și sute de dușmani și pârâcioși ce te vor lovi fără cruțare acolo unde te va durea mai tare.

Deci asta este ziua, care curge din Dumnezeu în zilele noastre. Căci tot Cuvântul lui Dumnezeu va sta să te judece și să te măsoare și să te adeverească dacă ești născut din Adevăr asemenea Domnului Iisus Hristos.

Deci ideea că nu s-ar știi când vine Fiul Omului e absurdă din moment ce poate să vie când vrea El din moment ce deține toată puterea... dar iată că deși deține toată puterea, Domnul face pe plăcerea Tatălui și a Maicii și la sfatul și rugăciunea lor amână venirea năprasnică a judecății... Căci Maica cere mereu ca să mai lase timp păcătosului de îndreptare, dar Domnul vine când vrea El, în ceasul în care nu te aștepți și pe acolo pe unde nu te aștepți.

Deci nu vă lăsați amăgiți că nu știe Duhul sau Fiul decât Tatăl, cu interpretarea că nu știm când vine așa că n-are sens să vă faceți probleme, ci trebuie priceput viceversa, că Fiul nu știe ceea ce știe bine doar pentru ca să aștepte lucrând împreună cu ucenicii ziua aceea când omul realizează ceea ce a făcut, când îi vine ori pocăința ori mai târziu sentința... deci ca să fim treji și atenți ca să nu greșim, să nu păcătuim, să fim curați și în dragoste de frați pentru ca să fim gata!

Deci privegheați că nu știm ceasul și nici ziua, adică nu iubiți poftele răutății ca să faceți fapte rele cu care să vă mândriți și distrați, ci vă desăvârșiți întru ascultare de Dumnezeu căci ziua Domnului nu stă dejabba ci vine și a și venit!

Last edited by vsovivi; 02.02.2011 at 13:14:04.
Reply With Quote
  #334  
Vechi 02.02.2011, 13:49:37
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Cred ca e o nelamurire la mijloc. Fiul lui Dumnezeu, Cuvantul, Cel ce s-a intrupat, n-a fost lipsit de Slava, ci s-a lepadat de Slava prin chenoza la intruparea Sa in Iisus Hristos. De bunavoie a acceptat sa se dezbrace de Slava cea dumnezeiasca si sa imbrace haina umilintei si smereniei ca sa poata fi si om adevarat. Dovada ca este asa o avem prin schimbarea Sa la fata pe muntele Taborului, cand pentru o "secunda" si-a reluat Slava Sa cea dumnezeiasca de fata cu cei trei apostoli. Dupa Inviere, terminand lucrarea pe care o avea de facut, si-a reluat Slava Sa cea dumnezeiasca. Se spune ca datorita Invierii, nu pentru ca aceasta ar fi cauza Slavei Sale, ci pentru ca Invierea incheie etapa lucrarii Sale mantuitoare pe pamant si permite revenirea Sa la dreapta Tatalui. Slava Fiului vine intr-adevar de la Tatal odata cu Nasterea Sa din vecie. Nu a fost un moment cand nu o avea, ci doar o renuntare temporara, de bunavoie, la ea pentru a ne invata si pe noi smerenia si pentru a se face om adevarat, nu numai Dumnezeu adevarat.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Pai si eu nu am spus acelasi lucru :
Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Trupul sau transfigurat arata slava pe care a primit-o de la Tatal , Este CHIPUL INVIERII, adica HAINA DE NUNTA.
Si am spus si aici acelasi lucru:
Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Deci eu am evidentiat un lucru, ca ARE SLAVA TATALUI dupa inviere, adica el a fost Domnul Dumnezeu si inainte in sensul ca are fiinta dumnezeiasca din Tatal mai inainte de toti vecii, dar asta nu e tot una cu a avea slava Tatalui,...
El prin jertfa pe Cruce , si prin sangele sau devine Arhiereu Vesnic, ARATAND PRIN CRUCE CA ACEASTA ESTE CALEA..., Si este ARHIEREU VESNIC aratand ca EL este VIATA si ADEVARUL.
Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
"5. Așa și Hristos nu S-a preaslăvit pe Sine însuși, ca să Se facă arhiereu, ci Cel ce a grăit către El: "Fiul Meu ești Tu, Eu astăzi Te-am născut".
6. În alt loc se zice: "Tu ești Preot în veac după rânduiala lui Melchisedec".
7. El, în zilele trupului Său, a adus, cu strigăt și cu lacrimi, cereri și rugăciuni către Cel ce putea să-L mântuiască din moarte și auzit a fost pentru evlavia Sa,
8. Și deși era Fiu, a învățat ascultarea din cele ce a pătimit,
9. Și desăvârșindu-Se, S-a făcut tuturor celor ce-L ascultă pricină de mântuire veșnică.
10. Iar de Dumnezeu a fost numit: Arhiereu după rânduiala lui Melchisedec.
11. În privința aceasta avem mult de vorbit și lucruri grele de tâlcuit, de vreme ce v-ați făcut greoi la auzit.
"

Last edited by bob2909; 02.02.2011 at 13:52:54.
Reply With Quote
  #335  
Vechi 02.02.2011, 13:54:28
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Pai si eu am spus acelasi lucru:
Nici eu si cred ca nici Maris, nu incercam sa aratam ca ai vrut sa spui altceva, doar ca nu era chiar deslusita esenta, nu era pe instelesul meu.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #336  
Vechi 03.02.2011, 09:38:10
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

"Deci ziua judecății asta este, ziua Fiului Omului care grăiește peste pământ pregătind pe credincioși întru venirea Sa: Cuvântul lui Dumnezeu. Altceva așteptați în zadar, căci atunci când va veni în trup din cer precum s-a ridicat nu va mai fi timp să faceți ceva și atunci va da sentință... atunci vom da cu capul de sentință deci nu mai este nimic de făcut și atunci pocăința de pe urmă ne va fi nu numai zadarnică ci durere veșnică... și este scris că dacă vine noaptea nimeni nu mai poate lucra, așa că cereți iertare și împăcați-vă cu frații și cu Dumnezeu până ce nu apune soarele, până ce nu trece ceasul că s-ar putea să uiți și ai să te trezești cu mii și sute de dușmani și pârâcioși ce te vor lovi fără cruțare acolo unde te va durea mai tare.

Deci asta este ziua, care curge din Dumnezeu în zilele noastre. Căci tot Cuvântul lui Dumnezeu va sta să te judece și să te măsoare și să te adeverească dacă ești născut din Adevăr asemenea Domnului Iisus Hristos. "


cat adevar in tot ce ai postat acum, de fapt!...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #337  
Vechi 17.09.2011, 00:19:23
Florin Constantin Ilie Florin Constantin Ilie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Mesaje: 27
Implicit

Un "inteligent", pe aici, și-a dat în petic, crezând pune o întrebare de șah-mat Ioannei. Mai exact, la afirmația corectă a acesteia cum că "<Crede și nu cerceta> nu apare nici în Biblie și nici în vocea Tradiției.", acest "luminat" sărman dă pe afară puroiul minții sale, opinând cu superficialitate:

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Si atunci tu oare de ce o practici? daca chiar Dumnezeu ne indeamna sa cercetam PINA PRIMIM CONFIRMARI SI VERIFICARI!...
Apoi râde ca... "ăla", și își arată "înțelegerea" printr-o comparație total pe lângă (de fapt nici măcar comparație nu este, ceea ce spune Ioanna fiind de altă natură decât ce înțelege andreicozia...)

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
:))))... vorba lui Lenin...
Frățioare mic la stat și cu mintea roabă prostiei, ce îți este de neînțeles?

Dumnezeu ne îndeamnă să cercetăm,
adică să cercăm,
adică să încercăm (să experimentăm pe noi înșine...),
adică să practicăm,
adică să ne silim să punem în viața noastră de zi cu zi
poruncile și judecățile (rațiunile, cuvintele...) Sale.

Poruncile Sale le știi. Cearcă-le..., gustă-le pe acestea și atunci să vorbești. Înțelegeți voi, neamuri răzvrătite, că cei ce nu cunosc personal Cuvântul (adică: cu și în toată persoana lor, cu toate ale lor...) nici nu au cuvânt*, ci numai gălăgie fac, precum acest andreicozia?

*Nici Cuvântul și nici cuvântul nu sunt informații, noțiuni, concepte (deși "concept" pare că se mai apropie...), termeni ori mai știu eu ce năzbâtii închipuite de mințile necunoscătoare. Nu sunt coduri ADN, ori informații genetice. Numai o rațiune căzută (iar când a căzut s-a și însingurat și afară de ea, de rațiune, nu mai vede nimic..., așa-i de săracă și se crede bogată...) prin cei ce-i slujesc, poate emite asemenea aberații mincinoase; pentru că n-a cunoscut adevărul Cuvântului, nici cuvintele nu le cunoaște...

Dacă e vreounul iubitor de înțelepciune pe aici și i s-au dat urechi să audă, să asculte cuvântul Domnului:

"Cercetați Scripturile..." (Ioan 5, 39). Ce spune? spune ceva de Facultăți, de Institute de Cercetări, de Colegii înalte etc? Nu, ci spune:

"Cercetați Scripturile...", cercați Scripturile, ispitiți Scripturile (în sensul de "încercați Scripturile"), experiați Scripturile, pliniți Scripturile, gustați Scripturile, adăpați-vă cu Scripturile, hrăniți-vă cu Scripturile, care sunt Cuvântul lui Dumnezeu, "...că socotiți că aveți viață în ele"(tot Ioan 5, 39)... !

"Cercetați Scripturile...".

Deci nu cercetați orice, fie ea și cea mai înaltă știință lumească. Studiați cele lumești dar nu credeți lor ca unui dumnezeu... Nu vă botezați în apele cele de dedesubt ale lumii, ci în cele ale botezului, la care mărturisiți prin nașii voștri că "Cred Lui ca unui Împărat și Dumnezeu"...

Ce analogii faci tu, tinere andreicozia, cu cele pe care nici măcar nu le înțelegi?
Și mai ispitești și ca un nesimțit... Nu-i așa mare baiul, că nu suferă Ioanna, sau altul, vreo lezare în orgoliu, ci e problemă că altfel decât cu un cuvânt greu nu ți se poate răspunde. Că suflețelul tău cere răspuns, chiar dacă nici măcar conștient de sine nu ești să fi înțeles asta... . Deci nu e baiul mare că întrebi, ci că întrebi cu dopurile deja înfipte adânc în urechi. Scoate-ți dopurile.

...

"Fericit bărbatul care n-a umblat în sfatul [știința ateilor de pildă..., ori chiar a unor ortodocși (cu buzele și cu botezul doar; și observăm în ultima vreme, cu tristețe, din ce în ce mai mulți cu cunoștințe dar fără cunoaștere. Că așa i-au form(at)at unii lacși...) păcăliți de vulpisme, care-s mai periculoși decât ateii...] necredincioșilor, și în calea [credința lor...] păcătoșilor nu a stat, și pe scaunul [cuvântul rostit, scris, gândit..., care este suportul unui cuget. Cugetul nu este doar un gând...] hulitorilor n-a șezut;
2. Ci în legea Domnului e voia lui și la legea Lui va cugeta
[iată, zice "va cugeta", nu spune "va gândi"...] ziua [eh, de-am ști ce este ziua... . Căci unii deși sunt înaintați în ani, puține zile au apucat...] și noaptea [... într-aceasta se scaldă, săracii, ca într-o mocirlă. Și nu doar atât, dar s-au deprins cu noaptea într-atât de mult încât îi spun nopții - zi, și zilei - noapte...].
3. Și va fi ca un pom răsădit lânga izvoarele apelor, care rodul său va da la vremea sa și frunza lui nu va cădea și toate câte va face vor spori.
4. Nu sunt așa necredincioșii, nu sunt așa!... "
(Ps. 1, 14)

...

Măi oameni, sunt o mulțime de tâlcuiri la Cuvântul Domnului arătate de Sfinții Părinți. Tâlcuirea unui Sfânt nu este altceva decât a arăta pe Hristos - Cuvântul lui Dumnezeu, așa cum S-a făcut El cunoscut. Dar dacă nu cercetăm (experimentăm), ce folos și de unde pricepere...?

Doamne ajută!
__________________________________________________ __________

"Fericit bărbatul care n-a umblat în sfatul necredincioșilor, și în calea păcătoșilor nu a stat, și pe scaunul hulitorilor n-a șezut;
2. Ci în legea Domnului e voia lui și la legea Lui va cugeta ziua și noaptea.
3. Și va fi ca un pom răsădit lânga izvoarele apelor, care rodul său va da la vremea sa și frunza lui nu va cădea și toate câte va face vor spori.
4. Nu sunt așa necredincioșii, nu sunt așa!... "(Ps. 1, 1-4)

... pentru că nu vor, nu că n-ar putea; căci pentru orice poruncește Domnul tot El dă și puterea de a plini. Ce poate fi mai simplu de atât? - "El a zis... și s-a făcut"!

"Cred!".
Reply With Quote
  #338  
Vechi 17.09.2011, 13:51:37
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si totusi de unde vine acest "Crede si nu cerceta?"

Pe urma ma gandesc eu ca Iisus totusi a spus acest lucru, intr-o alta forma.
Ii spunea apostolului Toma ("necredinciosul"):"adu degetul tau...si pune mana ta,..si nu mai fi necredincios i credincios". Adica sa creada fara sa mai cerceteze (sa puna mana mana, ca sa se asigure daca exsita intr-adevar).

Ni se cere in fond sa credem, fara a cauta explicatii, fara a pune ceva la indoiala, etc. Caci raspunsuri si explicatii, oricum nu se gasesc...
Nu le stim noi.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #339  
Vechi 31.01.2015, 10:59:15
ionelu ionelu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2015
Mesaje: 1
Implicit Cred si nu cercetez (rational)

Crede si nu cerceta. Crede si lasa ratiunea deoparte, Dumnezeu nu poate fi cuprins cu mintea. A crede orbeste isi are obarsia in chiar acest "nu cerceta".
Mai poate fi interpretat si in "crede si accepta"/ "crede in tine insuti" (acceptare interioara - smerenie) (eu insumi - sinele interior) Asadar credinta in sine, iubirea de sine nu pot fi realizate prin ratiune ci prin duhul nostru (sinele interior) ce, surprinzator Dumnezeu ni l-a dat.

Și credința este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredințare despre lucrurile care nu se văd. Rom 8.24-25; 2Cor 4.18; 2Cor 5.7;

"Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți". Mat. 22.34-40
Reply With Quote
  #340  
Vechi 03.01.2016, 11:07:15
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Observ ca multi crestini considera ca expresia "crede si nu cerceta" este un indemn crestin.

Este fals.
"crede si nu cerceta" nu apare nici in Biblie si nici in vocea Traditiei.
Dimpotriva, gasim:
"Cercetați Scripturile, că socotiți că în ele aveți viață veșnică. Și acelea sunt care mărturisesc despre Mine. " (Ioan 5:39)
sau:
"Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume. " ( I Ioan 4:1)

Acest dicton apartine lui Celsus, care a trait in sec II si a criticat crestinismul utilizand aceasta afirmatie (falsa).
,,Crede si nu cerceta ,, este un dicton aparut in urma paganizarii crestinismului , si in felul acesta ,,crestinul nu trebuie sa-si puna prea multe intrebari , trebuie doar sa creada ce crede si multimea adica neamul stramosesc din care face parte indiferent daca e adevarat sau nu ceea ce se crede.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Crede si nu cerceta!" ??? moro.d Despre Biserica Ortodoxa in general 20 03.09.2013 12:29:18
A filosofa sau a crede? Seraphim7 Generalitati 32 27.11.2012 12:24:45
cauta cu inima si cu tot ce stii, nu cerceta cu ochii Man Teo Generalitati 15 15.08.2011 19:17:52
Cine nu crede in Dumnezeu ladyanda Generalitati 235 14.08.2011 14:08:26
Nevoia de a crede dorinastoica14 Pocainta 15 21.07.2009 12:41:01