Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2011, 15:02:45
Cristina Maria Cristina Maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit Minune a Sfantului Nectarie

Mare este puterea sfintilor! In viata mea, mereu m-au ajutat, si au mijlocit pentru mine la Domnul!
Am 14 ani. Am participat la olimpiada de limba romana, faza locala, si m-am rugat Sf Nectarie sa m-ajute sa iau un punctaj mare.
Am luat 100 de puncte si am trecut.
Vine faza judeteana, si inainte de ziua cu olimpida, am facut doua acatiste: primul al Sf Teodosie de la Brazi, mare facator de minuni, si ocrotitorul meu, si al doilea al Sf Nectarie, Cel care ma ajuta mereu, si mi indruma pasii!
Am luat 106 puncte! Am luat un punctaj mare, pentru care m-am rugat si Slava Le dau Lor! Credeti si veti avea o viata plina de lumina!
Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.02.2011, 15:44:04
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina Maria Vezi mesajul
Am luat 106 puncte! Am luat un punctaj mare, pentru care m-am rugat si Slava Le dau Lor!
Am luat și eu anul trecut acest punctaj și n-am primit nici măcar o mențiune.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.02.2011, 16:00:04
Insane Insane is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2010
Mesaje: 14
Implicit

Da Camy,ce pot sa spun,foarte incurajatoare mai esti. Cristina Maria felicitari,ma bucur pentru tine
__________________
"Cel mai frumos dar pe care îl putem face lui Dumnezeu e să ne dăm Lui pe noi înșine, pe viață."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.02.2011, 16:02:29
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Insane Vezi mesajul
Da Camy,ce pot sa spun,foarte incurajatoare mai esti. Cristina Maria felicitari,ma bucur pentru tine
Încurajatoare, pe ea a ajutat-o mai mult Dumnezeu
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.02.2011, 19:14:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Felicitari, Cristina Maria! Sa te rogi mereu la acesti sfinti si sa le ceri ajutorul, cand vei avea nevoie, in orice problema a vietii! E bine ca te preocupi la aceasta varsta de invatatura si vrei sa fii cat mai buna. Si pe mine m-au ajutat foarte mult rugaciunile sfintilor. Persevereaza si nu uita sa ii dai slava lui Dumnezeu dupa fiecare succes al tau! Ai aici un acatist de multumire - http://www.crestinortodox.ro/acatist...ate-67068.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.02.2011, 19:16:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Încurajatoare, pe ea a ajutat-o mai mult Dumnezeu

Daca s-a rugat sfintilor si a invatat fata, de ce sa nu o ajute Dumnezeu? :) Lasa ca te va ajuta si pe tine Dumnezeu, daca vei avea ceea ce se cheama ravna si nu te vei lasa pe tanjeala! :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.02.2011, 01:11:57
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina Maria Vezi mesajul
Mare este puterea sfintilor! In viata mea, mereu m-au ajutat, si au mijlocit pentru mine la Domnul!
Am 14 ani. Am participat la olimpiada de limba romana, faza locala, si m-am rugat Sf Nectarie sa m-ajute sa iau un punctaj mare.
Am luat 100 de puncte si am trecut.
Vine faza judeteana, si inainte de ziua cu olimpida, am facut doua acatiste: primul al Sf Teodosie de la Brazi, mare facator de minuni, si ocrotitorul meu, si al doilea al Sf Nectarie, Cel care ma ajuta mereu, si mi indruma pasii!
Am luat 106 puncte! Am luat un punctaj mare, pentru care m-am rugat si Slava Le dau Lor! Credeti si veti avea o viata plina de lumina!
Va multumesc!
Draga mea, draga, in primul rand trebuie sa te felicit din suflet pentru rezultatul tau. Sunt tatal unui baiat care a iesit pe locul 2 la olimpiada de matematica, si stiu ce simti atat tu cat si parintii tai.
Faptul ca te-ai rugat, in principiu nu are ce sa fie rau... Iti spun in principiu fiindca de fapt poti fi tinta unor mari probleme. Nu vreau sa te sperii, ci doar sa te pun in garda. Imi amintesc de o perioada mai indepartata cand eu aveam vreo 25 de ani, iar fata fratelui meu avea 14. Pe langa ca invata excelent si era mereu premianta, avea o mare atractie catre credinta. Desi era cu atatia ani mai mica decat mine, de la ea am invatat foarte mult. Cand venea in vacante sau in vizite scurte, intotdeauna citea cel putin un acatist sau Paraclisul Maicii Domnului. Pastrez si acum un caiet cu mai multe acatiste si alte rugaciuni, pe care ea mi le-a dictat iar eu le scriam de mana (asta se intampla prin 85). Doar ca aceste lucruri devin extrem de suparatoare pentru cel viclean. In ciuda faptului ca mi se parea atat de apropiata de Hristos, era mult prea "necoapta", pentru a evita capcanele ce urmau sa i se intinda. Pentru ca a aparut "fat-frumos" care i-a adus luna de pe cer si o invitatie la secta din care facea parte. Acum e adevarat ca nu consuma alcool, nu poarta podoabe, dar Paraclisul Maicii Domnului si acatistele sfintilor dragi sunt ingropate in trecutul indepartat, iar impartasirea cu trupul si sangele Mantuitorului care ii aduceau altadata mantuirea, au murit pentru totdeauna.
Ai mare grija, draga mea copila, fiindca nu stii cat de mare e perfidia celui viclean, si daca nu ai o maturitate in credinta si nu tii o stransa legatura cu duhovnicul pentru orice decizie aparent minora pe care s-o iei, esti cu adevarat in pericol, chiar daca dupa aceea vei lua cu 10 toate examenele lumii. Vegheaza si roaga-te mereu ca cei care te-au ajutat, sa nu te paraseasca si sa nu trebuieasca sa-i dezamagesti vreodata. Penteu ca mult ti se da, dar mult ti se cere!...
Dumnezeu sa-ti lumineze gandurile si sa te vegheze la toate olimpiadele la care vei mai participa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
Sfintii ortodocsi si sfintii catolici. voxdei55 Generalitati 8 04.12.2010 22:48:51
zeul fotbal,una din minunile lui Dumnezeu ! Radu32 Generalitati 42 12.07.2010 23:08:37
Ce inseamna Dumnezeu judeca la Sfintii Parinti? mihailt Generalitati 2 12.12.2009 23:33:27
Vederea slavei lui Dumnezeu de Sfintii Apostoli pe Tabor mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 9 04.05.2009 11:03:00